Concediu maternitate suplinitor

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Concediu maternitate suplinitor

Mesajde dragomanc » 05 Sep 2016, 13:54

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Am lucrat ca suplinitor in anul scolar 2014-2015, respectiv 2015-2016! In luna iulie am intrat in concediu prenaral, iar de la 31 august contractul meu munca s-a incheiat si urmeaza sa nasc luna aceasta. Intrebarea mea este, cine ma v-a plati pe septembrie, respectiv cele 42 de zile de lauzie? Unde trebuie sa ma adresesz si care ar fi pasii de urmat? Mentionez ca secretara gradinitei nu a stiut sa-mi dea un raspuns. Multumesc si sper sa ma poata lanuri cineva! :(
dragomanc
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Mai 2012, 19:47

Re: Concediu maternitate suplinitor

Mesajde elenavrejiu » 05 Sep 2016, 17:55

Cine ma va plăti se scrie,dna profesoara!!!
elenavrejiu
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Apr 2013, 15:34

Re: Concediu maternitate suplinitor

Mesajde sportiv » 05 Sep 2016, 21:11

dragomanc scrie:Buna ziua! Am si eu o intrebare. Am lucrat ca suplinitor in anul scolar 2014-2015, respectiv 2015-2016! In luna iulie am intrat in concediu prenaral, iar de la 31 august contractul meu munca s-a incheiat si urmeaza sa nasc luna aceasta. Intrebarea mea este, cine ma v-a plati pe septembrie, respectiv cele 42 de zile de lauzie? Unde trebuie sa ma adresesz si care ar fi pasii de urmat? Mentionez ca secretara gradinitei nu a stiut sa-mi dea un raspuns. Multumesc si sper sa ma poata lanuri cineva! :(

Contractul dv de muncă s-a încheiat la 31 august.Pe perioada de CCC se suspenda contractul individual de munca (dacă este cazul). Perioada concediului de maternitate și a celui de creștere și îngrijire a copilului se plătește de la buget prin Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala.
Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) este platit de angajator care recupereaza integral sumele de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori