concediu fara plata

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 17 Oct 2014, 18:21

amalia85 scrie:Buna ziua
Am si eu o intrebare...mi-am luat concediu fara plata acum incepand cu 1 sep 2014-31 aug 2015..As putea dupa acest concediu fara plata de un an sa intru in uramatorul anu in concediu de studii 3 ani ,daca fac cea de a doua facultate?Va multumesc anticipat!

Nu se dă concediu pentru terminarea studiilor ori alte studii și legea spune 3 ani într-o perioadă de 7 ani!
Art 304 (L1/2011)
(10)Personalul didactic titular pe un post didactic din învăţământ, care din proprie iniţiativă solicită să se specializeze sau să participe la cercetare ştiinţifică în ţară sau în străinătate, are dreptul la concedii fără plată. Durata totală a acestora nu poate depăşi 3 ani într-un interval de 7 ani. Aprobările în aceste situaţii sunt de competenţa conducerii instituţiei de învăţământ superior sau, după caz, a consiliului de administraţie, dacă se face dovada activităţii respective.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: concediu fara plata

Mesajde lituci » 18 Oct 2014, 19:05

sunt profesoara din anul 2004; mi-am luat un an concediu fara plata in anul scolar 2012/2013; cand pot lua urmatorul concediu fara plata? As putea deja anul scolar viitor?
lituci
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Dec 2006, 00:50

Re: concediu fara plata

Mesajde raluk_mohanu » 19 Oct 2014, 16:47

Buna ziua!Sunt titular in invatamant incepand cu 1 sept. 2003.Pana in prezent am beneficiat de 3 ani concediu pentru studii si un an concediu fara plata.As putea sa beneficiez de un an concediu fara plata incepand cu 2015-2016 sau de concediu pentru studii, avand in vedere ca la 1 sept 2015 voi fi in alta decada?Multumesc aniticpat!
raluk_mohanu
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Apr 2006, 15:09

Re: concediu pentru studii

Mesajde loredanan » 05 Ian 2015, 18:04

Poate cineva sa ma lamureasca: sunt in concediu fara plata (un an pentru nevoi personale), dupa acesta pot sa iau concediu pentru studii? Vreau sa ma inscriu la o facultate. Daca raspunsul e afirmativ, o sa il primesc in perioada unui an universitar sau an calendaristic? Ce trebuie sa fac exact, sa duc in fiecare an de studiu adeverinta de student la scoala unde sunt titulara? Va rog mult sa imi raspundeti, daca cineva a mai fost in situatia mea.
loredanan
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Dec 2008, 18:42

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 06 Ian 2015, 22:01

Puteți primi concediu doar în următoarele condiții:

Art. 268
(1)Cadrele didactice care redactează teza de doctorat sau lucrări în interesul învăţământului pe bază de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu plătit, o singură dată, cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ.

Art. 279
Personalul didactic titular care din proprie iniţiativă solicită să se specializeze/să continue studiile are dreptul la concediu fără plată. Durata totală a acestuia nu poate depăşi 3 ani într-un interval de 7 ani. Aprobările în aceste situaţii sunt de competenţa unităţii şcolare prin consiliul de administraţie, dacă se face dovada activităţii respective.

Succes! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: concediu fara plata

Mesajde simona_tomoiaga » 24 Feb 2015, 15:46

Buna ziua. Sunt profesor titular incadrat in 1.09. 2006, iar pana in prezent am avut o pauza de 2 ani concediu ingrijire copil; intentionez ca din septembrie 2015 sa-mi iau un an concediu fara plata; am calculat ca acesta ar fi ultimul an din prima decada de activitate; pot asadar sa-mi iau si anul viitor CFP, fiind primul din a 2-a decada? Sau nu pot beneficia de acest lucru din cauza concediului de ingrijire copil? Multumesc anticipat pentru raspuns.
simona_tomoiaga
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Apr 2008, 18:54

Re: concediu fara plata

Mesajde stingu_claudia » 27 Apr 2015, 23:30

Buna seara, imi poate spune cineva va rog care este varianta pt a obtine un concediu pe 2 ani ( consecutivi ), in conditiile in care sunt titular vechime in inv 11 ani ? dupa concediu motive personale se poate obtine concediu studii ? va multumesc, o seara buna
stingu_claudia
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Iun 2007, 13:54

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 28 Apr 2015, 17:03

simona_tomoiaga scrie:Buna ziua. Sunt profesor titular incadrat in 1.09. 2006, iar pana in prezent am avut o pauza de 2 ani concediu ingrijire copil; intentionez ca din septembrie 2015 sa-mi iau un an concediu fara plata; am calculat ca acesta ar fi ultimul an din prima decada de activitate; pot asadar sa-mi iau si anul viitor CFP, fiind primul din a 2-a decada? Sau nu pot beneficia de acest lucru din cauza concediului de ingrijire copil? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Da, aveți dreptul! Din câte am înțeles eu, astăzi, cererile se fac în luna mai în CP ! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 28 Apr 2015, 17:09

stingu_claudia scrie:Buna seara, imi poate spune cineva va rog care este varianta pt a obtine un concediu pe 2 ani ( consecutivi ), in conditiile in care sunt titular vechime in inv 11 ani ? dupa concediu motive personale se poate obtine concediu studii ? va multumesc, o seara buna

:D Deocamdată nu cred că se aplică ceea ce s-a ,,hotărât” la semnarea CCM!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: concediu fara plata

Mesajde alex-1234 » 05 Mai 2015, 07:06

Buna ziua,

Am o vechime in invatamant de 26 de ani . Am beneficiat deja de 3 ani de concediu fara plata pentru nevoie personale.
As putea prelungi perioada de concediu fara plata pentru studii inscriindu-ma la master si aducand dovada unitatii scolare la care lucrez ?

Astept raspuns si va multumesc anticipat .
alex-1234
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Mai 2015, 07:01

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 06 Mai 2015, 22:13

Art. 279
Personalul didactic titular care din proprie iniţiativă solicită să se specializeze/să continue studiile are dreptul la concediu fără plată. Durata totală a acestuia nu poate depăşi 3 ani într-un interval de 7 ani. Aprobările în aceste situaţii sunt de competenţa unităţii şcolare prin consiliul de administraţie, dacă se face dovada activităţii respective.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: concediu fara plata

Mesajde octaviaamaritei » 10 Iun 2015, 09:27

Cum pot reveni in activitate inainte de termenul cererii pentru concediu fara plata?
octaviaamaritei
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Oct 2007, 21:32

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 10 Iun 2015, 22:14

Printr-o cerere! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: concediu fara plata

Mesajde ancamadalina12 » 20 Iun 2015, 13:43

Buna ziua,
Sunt cadru didactic titular si as dori sa imi iau concediu fara plata pe un an de zile.Azi am ramas stupefiata sa aflu ca cererile deja au fost depuse in luna lui mai :) La momentul acela nu ma interesa sa imi iau concediu,insa acum am nevoie.ce posibilitati am ca sa imi iau?
Sunt dezorientata total,o alta colega de a mea a avut concediu fara plata si a zis ca pot depune cererea cand doresc...acum sa aflu ca nu mai e asa....eu am mers buna bazata pe ce a zis ea.Va rog,ajutor!
ancamadalina12
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Mar 2013, 22:33

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 20 Iun 2015, 17:41

Încercați să explicați conducerii școlii (director , CA :oops: ) necesitatea CFP în viața dumneavoastră printr-un memoriu/cerere poate găsiți înțelegere! :wink:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori