Concediu fara plata

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Re: Concediu fara plata

Mesajde sj2602 » 27 Dec 2009, 22:41

Am si eu o nelamurire. Ma gandeam intr-o seara ca, daca de acum incolo vom avea concediu fara plata o saptamana din 4, nu vom mai putea recupera niciodata materia pierduta, nici de-ar fi sa mergem la scoala in week-end-uri. Tot procesul instructiv-educativ va fi dat peste cap. Atunci, ca sa se rezolve problema, s-ar putea sa nu mai stam acasa o saptamana din 4, adica sa ne oblige sa megrem la lucru, dar fara sa ne plateasca o saptamana. Intrebare: se poate sa ne oblige sa mergem la scoala fara sa ne plateasca? Si daca da, CAT TIMP? Pentru ca, daca este asa, atunci se poate crea un obicei, si dintr-o singura saptamana neplatita pe luna, se va trece la doua, apoi la trei........ Pana unde se poate ajunge cu ipocrizia aceasta? (Intrebarea este adresata colegilor care cunosc legea, sau au in jurul lor persoane care cunosc legea.) Parerea mea este ca, daca stim la ce sa ne asteptam, stim si ce avem de facut.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Concediu fara plata

Mesajde lilidani » 28 Dec 2009, 15:22

Cred că exact asta ni se pregăteşte: muncă fără pâine !
Am văzut ieri pe Realitatea tv scris că, începând cu 4 ian. cadrele didactice vor recupera materia nepredată. Nu spunea că îşi vor recupera banii, nici în ce formă ne vor obliga. Probabil cu ameninţarea păstrării postului !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata

Mesajde ianchis » 28 Dec 2009, 21:03

Si eu am vazut tot pe Realitatea stirea asta. E de-a dreptul revoltator....... Si sa mai fim si seriosi in servici :cry: ....... Singurul mod de a protesta, va fi sa nu ne mai facem treaba, sau, ma rog....... sa ne-o facem "in doru' lelii". Calitatea serviciilor pe care le vom oferi, va fi in functie de banii pe care ii vom primi. Asa e peste tot, asa va fi si in invatamant. Nu este rea-vointa, dar suntem si noi oameni si nu putem trai cu aer. Nici noua nu ne da nimeni nimic pe degeaba. Si la un hotel daca mergi, cu cat platesti mai putin, cu atat ai conditii mai rele. Calitatea se plateste. Nu e nimeni de vina..... Nici macar noi, dascalii......
Ultima oară modificat de ianchis pe 28 Dec 2009, 21:14, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Concediu fara plata

Mesajde radumariutza » 28 Dec 2009, 21:10

Cred ca totul depinde foarte mult de conducerile scolilor. Nu trebuie sa recuperam orele, ci materia. Fiecare o va recupera cum poate, dar daca directorul e mai catolic decat Papa, atunci vom recupera si orele. Asta inseamna sambete lucrate!
Sa fim sanatosi si sa ne tina nervii la atatea umilinte!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Concediu fara plata

Mesajde ianchis » 28 Dec 2009, 21:16

radumariutza scrie:Sa fim sanatosi si sa ne tina nervii la atatea umilinte!

ASTA IN PRIMUL RAND!!! :?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Concediu fara plata

Mesajde lilidani » 29 Dec 2009, 11:02

Ideea ar fi ca noi să luăm atitudine şi să fim consecvenţi cu această atitudine ! Directorii, unii dintre ei, ţin cu dinţii de funcţia pe care o ocupă , deci este explicabil zelul lor. Iar la noi, ianchis a punctat corect: calitatea e în funcţie de preţ !
Preţul plătit însă... e prea mare (mă refer la copii, la viitorul societăţii româneşti, în general).
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata

Mesajde sportiv » 29 Dec 2009, 21:29

Stimati colegi,
Nu vreau sa facem filosofie,asa cum suspecta dl Emil Onea, administrator de forum,dar nici nu putem fi de acord cu toate cele ce spun guvernantii.
Ce fel de atitudine putem lua? Care este cea mai acceptata atitudine si din partea cui?Cine ne baga in seama?Cate sindicate se mai implica?Care pret si al cui? (Asta cu viitorul societatii romanesti suna ,,ca dracu",vorba cuiva de acum 20 de ani!) :P
Scuze,pentru citat!
,,Noua sa ne fie bine"!-imi pare rau ca nu stiu autorul citatului! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata

Mesajde ela67 » 29 Dec 2009, 22:31

:idea: Nu cred ca vom mai avea concediu fara plata. Iata ce zice proaspatul ministru: :arrow: :?
"Ne-a fost aprobat integral bugetul pe care le-am cerut, asta înseamnă că avem 6% din PIB, respectiv 32,3 miliarde de lei, faţă de 31 de miliarde anul trecut. Altfel spus avem trei veşti bune, atingerea pragului de 6% din PIB pentru educaţie, integralitatea salariilor, aş vrea să precizez că nu s-a pus problema unor alte zile de concediu obligatoriu fără plată, şi creşterea bugetului cercetării", a explicat Funeriu.


Iar sindicatele:
"Bugetul este insuficient şi preconizăm convulsii sociale puternice în 2010. Fondul de salarii a scăzut cu 20%, iar cel de investiţii cu 69%, ceea ce înseamnă că vom avea concedieri, zile de concediu fără plată şi şantierele deschise vor rămâne nefinalizate", spune pentru NewsIn liderul Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI), Aurel Cornea.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Concediu fara plata

Mesajde sportiv » 29 Dec 2009, 22:58

Cred ca trebuie sa asteptam,noi nu sindicatele,limpezirea apelor:a se citi politicul si bugetul! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata

Mesajde ela67 » 29 Dec 2009, 23:18

http://www.realitatea.net/funeriu-se-de ... 92929.html
Pun si adresa, imi place exprimarea : " bugetul pe care le-am cerut".
Ultima oară modificat de ela67 pe 30 Dec 2009, 10:15, modificat 1 dată în total.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Concediu fara plata

Mesajde sportiv » 29 Dec 2009, 23:37

Vai,CARCOTASILOR" ! Domnul cunoaste la perfectie,engleza si franceza,mediu si japoneza.Ati vazut sa faca vreo referire la romana? :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori