Concediu fara plata

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Concediu fara plata

Mesajde omega » 13 Noi 2009, 23:15

Cine imi dezvaluie motivul reducerilor de personal din august 2009 (cand fiecare ISJ avea o "norma" de realizat ca urmare a situatiei de criza), daca tot trebuie sa ne luam cate 4 zile de concediu fara plata fara a perturba procesul de invatamant? Mai avem sindicate? De ce asa putine? Poate ne-ar trebui sute de mii de lideri de sindicat pentru a rezolva problema invatamantului...
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Re: Concediu fara plata

Mesajde lilidani » 14 Noi 2009, 09:37

Sindicatele există doar formal. Nu au făcut nimic concret şi util pentru breasla noastră ! Din păcate pentru noi !!!!
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata

Mesajde iulianadia » 14 Noi 2009, 23:08

Si cel putin, in ultima saptamana, cand ar fi trebuit sa ne apere interesele, nu le-am prea simtit prezenta!!!
iulianadia
 
Mesaje: 8
Membru din: 30 Mai 2006, 00:03

Re: Concediu fara plata

Mesajde dbv » 15 Noi 2009, 11:20

Oare legea prin care ni se mareau salariile cu 50% nu era trecuta de Curtea Constitutionala?Se aplica doar legile care.........
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Re: Concediu fara plata

Mesajde lilidani » 15 Noi 2009, 14:26

DA, doar acelea se aplică.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata

Mesajde dbv » 15 Noi 2009, 14:33

dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Re: Concediu fara plata

Mesajde ioara » 15 Noi 2009, 16:46

Cineva de la primărie mi-a zis că ei au fost învăţaţi să nu semneze decizia prin care vor fi daţi în concediu fără plată, deoarece vor câştiga apoi prin tribunal banii reţinuţi. E bine că ei dau legile şi tot ei ştiu şi portiţele de scăpare! Depinde şi de MARELE ŞEF de la sindicat.
ioara
 
Mesaje: 108
Membru din: 14 Sep 2006, 00:11
Localitate: Tecuci, Gl

Re: Concediu fara plata

Mesajde mariro » 15 Noi 2009, 19:33

Si noi membrii FSLI stim ca nu trebuie sa semnam nicio cerere de concediu fara plata!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Concediu fara plata

Mesajde lvero2004 » 17 Noi 2009, 18:17

cum se vor recupera lectiile pierdute in perioada de concediu fara plata?
lvero2004
 
Mesaje: 69
Membru din: 23 Mar 2005, 23:56

Re: Concediu fara plata

Mesajde marikaj » 17 Noi 2009, 19:01

Toate cele 8 zile se vor "acorda" fortat si ilegal in cursul lunii decembrie.
In noiembrie vom lucra 21 zile si vom fi platiti pentru 17 sau cu reducere de 15,5%, in decembrie avem CFS pe perioada vacantei de iarna, mai putin 25 dec, fiind liber legal.
si vom sta acasa , materia fiind integral predata.
Fişiere ataşate
adresa MECI zile fara plata.JPG
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: Concediu fara plata

Mesajde ela52 » 17 Noi 2009, 19:21

Cum sa ne opreasca retroactiv banii ? Am muncit in noiembrie, nu am lipsit nemotivat , nu am fost penalizata, se incalca rau de tot codul muncii !
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: Concediu fara plata

Mesajde adrianaar » 17 Noi 2009, 20:41

Stati linistiti...pentru mai marii tarii ,codul muncii= 0. Noua tocmai ni s-a retras din salariu un procent de 70% cu toate ca in codul muncii este scris clar ca retinerile salariale nu pot depasi o treime din salariul net :) . Zambiti! Maine poate sa fie mai mai rau.
adrianaar
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Ian 2009, 23:52

Re: Concediu fara plata

Mesajde geis » 17 Noi 2009, 21:32

Am in fata NOTA ministerului INOVARII, CERCETARII si mai putin a EDUCATIEI! Nu-mi sa cred ca ne umilesc atat de mult. Deci ne persecuta si ne mai si impun cand sa ne persecute. Halal !!!. Observati ca nu e semnata de ministru? Cum isi permit domnii care semneaza sa-mi impuna cand imi concediu fara plata? In vacanta ca sa nu fie afectati elevii? Dar noi sa fim afectati? Sa nu sufere odraslele lor? Sau protejatii lor? Ce fac sindicatele? Platim pentru a ne apara si ei se dau cu puterea? Rusine! Puterea are bani pentru campanie electorala? Veniti in Vrancea sa vedeti ROSU si PORTOCALIU peste tot. Apeleaza al bunul simt al nostru? Pana cand?
geis
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Ian 2006, 17:50
Localitate: Adjud_Vrancea

Re: Concediu fara plata

Mesajde omega » 17 Noi 2009, 21:42

Eu observ ca toata lumea este impotriva, dar ce facem? Mergem pe mana guvernantilor care vor sa ne ia banii, sa facem cerere pentru concediul fara plata, dar sa muncim, iar noi ne conformam? Chiar suntem o masa de manevra la mana lor? Nu avem coloana vertebrala? Nu ma mir ca lucrurile merg in tara asta in acest fel... Suntem multi, avem dreptate, dar facem ce ne spun altii si ne consideram intelectuali???? Pe mine nu ma impresioneaza niciun partid, cam toate ne spun sa muncim, sa le donam salariul pentru campania electorala. Chiar astia suntem??? In acest caz, propun sa muncim in doua ture, sa nu luam salariu ci sa aducem de acasa cate un salariu de parlamentar, presedinte sau ministru. Fiecare popor isi merita soarta! Problema este in ATITUDINE, dragi colegi!
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Re: Concediu fara plata

Mesajde oanamihaela » 18 Noi 2009, 13:58

La C.N.Unirea Focsani, la sedinta de sindicat s-a hotarat numai pentru noiembrie ca sa nu venim la scoala cele 4 zile impuse prin legea 329, caci este ilegal sa se faca retineri intr-o luna si sa nu se munceasca in luna urmatoare. Pentru decembrie se va hotari intr-o alta sedinta din decembrie, dupa ce vom vedea cum se aplica legea 329 si cat ni se va retine din salariu. S-a mai hotarat ca salariatii nu semneaza niciun acord, urmand ca sindicatul sa actioneze in justitie pentru a declara legea discriminatorie si nelegala, deci neconstitutionala!
As vrea sa stiu cine a facut plangere la Curtea Constitutionala si pe ce temei legal! Oare si Federatia Bugetarilor? Daca nu, de ce nu au facut-o?
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron