Concediu fara plata

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Re: Concediu fara plata

Mesajde laly_colcy » 18 Noi 2009, 18:03

Sunt educatoare debutanta titulara (3 ani vechime la grupa) si din pacate nu mai suport modul in care isi bat joc de noi toti politicienii. drept urmare desi nu sunt vinovati am luat hotararea de a nu organiza Serbarea de Craciun la grupa la care predau. Am pus suflet in activitatile de pana acum desi banii niciodata nu imi ajungeau. Dar acum nu mai am alta solutie. Repet nu e o pedeapsa pentru copii, ci e o forma de protest. Ma doare sufletul pentru prichindei dar nu stiu ce sa mai fac. Sper sa ma intelegeti si sa ma sustineti.
Ultima oară modificat de laly_colcy pe 18 Noi 2009, 19:37, modificat 1 dată în total.
laly_colcy
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Sep 2007, 10:24

Re: Concediu fara plata

Mesajde mariro » 18 Noi 2009, 18:24

In scoala mea sunt doua sindicate: eu fac parte din cel mai mic dar cel mai combativ (este afiliat FSLI) Presedintele ne-a transmis sa nu semnam nimic, sa mergem la ore, ei ne vor taia zilele, dar sindicatul va avea grija sa recupereze sumele pierdute: in tara nu vom avea sanse, dar la Consiliile Europene, speram ca da. Ce ne facem insa cu cei care se opun: vor si salariile intregi, dar sa intre si in concediu, de ce sa vina la scoala daca tot se taie zilele? :roll:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Concediu fara plata

Mesajde lilidani » 18 Noi 2009, 19:57

Da, cred că este cazul să decidem, de comun acord, care vor fi cele 4 zile. Şi , în aceste zile să punem lacăt pe porţile şcolilor.
Toţi odată ! Să vedem , ce ne vor face? Că banii oricum ni-i reţin!
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata

Mesajde lilidani » 18 Noi 2009, 20:10

Şi de ce ar trebui să ne pese de recuperări şi de alte chestii din astea?
Vor să recuperăm, să ne plătească orele de muncă!
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata

Mesajde mariflor » 18 Noi 2009, 22:00

De ce nu ne retin cei 31%(15,5 +15,5) din datoriile care le are statul fata de noi? Restanta de 50% de anul trecut, pe 1 luna si jumatate( +dobanda aferenta, ca doar eu daca intarzii cu impozitul sunt penalizata) si prima de concediu, de care noi nu am beneficiat( si asta cu dobanda aferenta). In aceasta situatie nu mai este necesar sa ne faca sa incalcam legea. O fac ei in schimb.
mariflor
 
Mesaje: 18
Membru din: 28 Noi 2007, 16:55

Re: Concediu fara plata

Mesajde mariro » 18 Noi 2009, 22:45

rory scrie:Mariro, unde sa mergem la ore?Ai vazut ultimul document prin care ni se dau cele 8 zile in vacanta intre 21 si 24 dec.pentru luna nov.si intre 28 si 31 dec. pt. luna dec.....

Ieri la TV a aparut insp. gen anuntand ca vom sta acasa intre 26 noiembrie si 4 dec. azi la scoala ni s-a spus ca nu e valabil ce am auzit...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Concediu fara plata

Mesajde ela52 » 18 Noi 2009, 23:04

Eu nu am incredere nici in sindicate :toate sunt o apa si-un pamant ! Voi face propriul meu protest, ma voi documenta despre formele pasnice de protest.Pacat ca nu am o roata de tors si o capra ca Mahatma Gandhi !
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: Concediu fara plata

Mesajde marikaj » 19 Noi 2009, 16:38

mariro scrie:
rory scrie:Mariro, unde sa mergem la ore?Ai vazut ultimul document prin care ni se dau cele 8 zile in vacanta intre 21 si 24 dec.pentru luna nov.si intre 28 si 31 dec. pt. luna dec.....

Ieri la TV a aparut insp. gen anuntand ca vom sta acasa intre 26 noiembrie si 4 dec. azi la scoala ni s-a spus ca nu e valabil ce am auzit...


vezi fisierul atasat de mine pe prima pagina a discutiilor, pentru zilele fara plata din noiembrie ne luam liber in decembrie 4 zile din vacanta inainte de Craciun, si inca patru de la Craciun la Anul Nou. Sa avem timp de cozonaci! :cry:

Liberele luate 26 noimbrie - 4 decembrie a fost propunerea sindicatelor.
Dar ministerul nu vrea sa fie afectat programul scolar.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: Concediu fara plata

Mesajde mariro » 19 Noi 2009, 19:10

Am vazut fisierul, nu cred ca se poate realiza ceea ce scrie acolo. Eu imi voi face orele, ei imi vor taia ce vor si cat vor. Am mare incredere in liderul de sindicat si astept sa lupte pentru dreptul pierdut acum, chiar daca va castiga de acum in 3 ani. Decat deloc, tot e mai bine! Legea este data si ne vom supune, ca noi nu putem sa o ignoram asa cum au facut cei de la minister cu cea care prevedea marirea salriilor noastre...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Concediu fara plata

Mesajde juliak » 19 Noi 2009, 23:21

daca este lege este lege si trebuie sa se respecte intotdeauna . putem sa protestam, dar sa ne exprimam acordul scris in legatura cu ea ....ceva miroase a putred .
juliak
 
Mesaje: 13
Membru din: 28 Dec 2006, 18:02

Re: Concediu fara plata

Mesajde marikaj » 20 Noi 2009, 08:27

mariro scrie:Am vazut fisierul, nu cred ca se poate realiza ceea ce scrie acolo. Eu imi voi face orele, ei imi vor taia ce vor si cat vor. Am mare incredere in liderul de sindicat si astept sa lupte pentru dreptul pierdut acum, chiar daca va castiga de acum in 3 ani. Decat deloc, tot e mai bine! Legea este data si ne vom supune, ca noi nu putem sa o ignoram asa cum au facut cei de la minister cu cea care prevedea marirea salriilor noastre...

Ieri au fost directorii la sedinta la ISJ, unde li s-a comunicat ca vom lucra integral luna noiembrie 21 ziloe si plata este pentru 17, sau 15,5% reducere. Zilele fara plata se iau in vacanta.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: Concediu fara plata

Mesajde marikaj » 21 Noi 2009, 08:55

si iata documentul atasat
Asteptam modificarea modificarii!

dovada de maxima hotarare si seriozitate!
Fişiere ataşate
Nota_MECI_13677_20112009.pdf
(588.79 KiB) Descărcat de 90 ori
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: Concediu fara plata

Mesajde ela52 » 21 Noi 2009, 09:24

La noi, in Galati, apar modificari la interval de 30-40 minute.Nu ne mai miram, doar traim in Tara lui Modificare Voda ! Vineri, la incheiere de program : comisia de paritate a hotarat la ISJ -nu stim pana cand- 26,27,30 nov. si 16,17,18,31 dec.Ultima zi, 31 dec , numai 0,5 zi, in total 6,5 zile pentru nov. si dec.
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: Concediu fara plata

Mesajde mikidu » 21 Noi 2009, 12:31

Nu cred ca printr-o nota poate fi rezolvata problema...In plus, nu cred ca niste directorasi politici din minister pot hotari cand sa ne luam zilele libere.Maine - poimaine vor hotari si cand trebuie sa mergem la toaleta! In scoala in care lucreaza sotul meu, cadrele didactice s-au "rasculat". Parintii s-au aliat cu profesorii spunand ca un cadru didactic neplatit nu poate fi obligat sa munceasca! Mai mult, s-a spus ca un profesor nemotivat financiar nu isi va face datoria la catedra. Parintii elevilor stiu ca vina este doar a guvernului! Discutiile au degenerat, s-au spus cuvinte grele, cele doua directoare cu iz politic au incercat sa-si impuna punctul de vedere si au recurs la amenintari. Lipsa de diplomatie a conducerii scolii a dus la o reactie violenta din partea unui profesor care le-a trimis pe cele doua doamne sa-i tina de urat "tatucului" Stalin...apoi a rasturnat o masa.Va suna cunoscut ce se intampla???? Trebuie sa remarc cu tristete ca s-a dus pe apa sambetei si bruma de liniste pe care o mai aveam.Sibilinica sau nu, parerea mea este ca incepe sfarsitul.
mikidu
 
Mesaje: 43
Membru din: 15 Sep 2007, 14:07

Re: Concediu fara plata

Mesajde dbv » 13 Dec 2009, 23:25

dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori