Concediu fara plata de 8 zile

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sj2602 » 07 Dec 2009, 16:56

lilidani scrie:Şi, dacă tot eşti tânără, poate îţi găseşti de lucru în alt domeniu. Până nu ajungi cu vechime şi "acrită", ca noi, ăştia care ne revoltăm când suntem batjocoriţi...

Eu am deschis doua topic-uri exact in acest sens. Intr-unul ma intrebam daca mai merita sa ne sustinem examenele de grad in conditiile in care am ajuns sa nu ne mai primim nici salariile, iar in al doilea, daca mai merita sa fim cadre didactice in ziua de astazi. Iata si raspunsul. Deci......... REPROFILAREA!! :( Problema este ca, dupa ce ti-ai petrecut o multime de ani pregatindu-te pentru meseria de dascal, dupa ce ai acumulat si tu putina vechime, ai dat o multime de examene, e cam greu sa te reorientezi. Ar trebui urmata alta facultate, alti bani, alta distractie...... Foarte complicat. Oricum, daca noi am facut "greseala" de a deveni cadre didactice, sa nu mai comitem o alta greseala, aceea de a ne indruma copiii spre asa ceva. Ar fi de neiertat.
In ceea ce priveste bonurile de masa care s-au promis la Brasov pentru neintreruperea activitatii pe timpul celor 6 zile, inca le asteptam si ne rugam sa vina pana o ploua cu covrigi..........
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 07 Dec 2009, 19:31

Da, pentru cei care stau de ceva vreme prin sistemul de învăţământ şi pentru cei care nu se pricep la altceva e greu să se reprofileze. Dar, copiii, nepoţii, prietenii, cunoştinţele e preferabil să ni-i îndrumăm către altceva... doar dacă nu cumva îşi doresc să trăiască doar cu mulţumirea sufletească de a face bine unor copii...
Chestia cu tichetele cadou reprezintă "altă gâscă-n altă traistă". Şi primarul nostru mai amestecă lucrurile: de exemplu, condiţionează plata navetei la schimb cu o anumită atitudine (de compasiune, zice el) faţă de neghiobiile pe care le face...
Mai e mult până departe !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde valimatiuta » 08 Dec 2009, 19:27

”Mai e mult pana departe!” Imi place grozav aceasta formula pentru prezentul nostru incetosat, lilidani!
Pentru tineri e o problema de viata, mai ales daca nu au in spate pe cineva cu ”substanta” materiala. Doar din dragoste pentru copii nu se poate un trai decent in fata elevilor, bazandu-te pe asemenea salarii dezonorante.
Auziti-i si vedeti-i pe alesii nostri ce fac. Pentru ce? Pentru binele poporului? Nicidecum!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde onyat » 09 Dec 2009, 18:28

:| Data fiind situatia, eu cel putin am reusit sa-mi impun varianta. Nu pierd ore, nu recuperez, nu comprim materie, pentru ca elevii mei vor veni la scoala pana pe 18 decembrie. Iar eu voi pierde de la salariu cota de diminuare ceruta in contul zilelor de 21 - 24 decembrie. Intre "a castiga" 3 zile de stat acasa şi a nu pierde ore si perturba astfel programul elevilor am ales a doua varianta. E de inteles insa si atitudinea celor care daca tot li se diminueaza salariile au decis sa suporte si elevii criza. Sunt , sa fim seriosi, elevi care se bucura de "crizele astea" de respect fata de educatie.
ONYAT
Avatar utilizator
onyat
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Iun 2009, 19:51

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 09 Dec 2009, 18:51

Depinde,nu numai de dumneavoastra,ci de hotararea coniliului de administratie.Nu putem fiecare sa facem chiar ce dorim!
Parerea mea!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 09 Dec 2009, 19:10

Timpul liber pe care-l pot folosi pentru mine, pentru sufletul meu, pentru activităţi dragi mie pe care, de obicei, le amân pentru a mă ocupa de serviciu, timpul acesta liber este, pentru mine, un câştig !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde valimatiuta » 09 Dec 2009, 20:09

Dat fiind faptul ca am clasa I eu as opta pentru situatia descrisa de onyat, dar nu o poti face de unul singur, cum spune sportiv. ”... am reusit sa-mi impun varianta”, zice colegul(a) nostru(noastra). Ma intreb: in fata cui s-a impus? Toti colegii din scoala fac la fel sau e hotararea luata pe judet?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sj2602 » 09 Dec 2009, 22:15

Noi, (unitatea noastra) am ales sa lucram si saptamana viitoare, in primul rand pentru acele controversate bonuri de masa (daca tot nu castigam nimic, macar sa nici nu pierdem totul). Astazi ni s-a comunicat ca materia din zilele de concediu fara plata se va recupera sambetele. Eu nu inteleg. Asta e furt pe fata. Cum sa recuperam materia pentru zilele in care nu am fost platiti? Dragi colegi, sa nu fim fraieri! CUM SA RECUPERAM? Pai, mai bine ne spuneau de la bun inceput: "Veniti obligatoriu la munca 6 zile, dar nu o sa fiti platiti. Punct." Ce e prostia asta cu concediul fara plata, si apoi recuperari? Atunci sa ne recuperam si banii. Eu, daca as sta acasa saptamana viitoare, nu as merge la servici in nicio sambata pe viitor!! Ce se poate intampla? Sa ne scada din salariu?
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 09 Dec 2009, 22:27

Nu vad nicio legatura intre bonurile de masa si lucru in saptamana viitoare!!!! :!: :?: :wink:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde mariro » 09 Dec 2009, 22:33

Azi am primit tichete cadou in valoare de 350 lei.
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 10 Dec 2009, 20:10

Fiecare judet,localitate, putea lua ,in conformitate legea in vigoare ,orice hotarare vis- a- vis de aplicare ,dar... ,asa-i la noi-intalagaem fiecare ce vrem! Le dam de lucru celor care ar trebui sa vegheze la aplicarea legii,ca oricum nu au! :D
Va doresc tuturor ,, Sarbatori fericite!'' , chiar si pe timp de criza!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 10 Dec 2009, 20:15

Ale noastre au fost şi impozitate !
Şi, desigur, nu există nicio legătură între tichete şi zilele de concediu la muncă. Sunt prevederi legale diferite !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde mihainv » 10 Dec 2009, 21:33

Buna la toti-daca se poate spune -buna.La noi la scoala-Mehedinti-azi 11-12-2009-intram in vacanta.Dar nu am scris nici o cere de concediu.Si o sa ne opreasca 5 zile pe luna din salariu.Oare e corect?/ :cry:
mihainv
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Sep 2007, 21:22

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde maria_cseh » 10 Dec 2009, 21:52

Pt. sj 2602
Aveţi perfectă dreptate, stimată colega.Din păcate, veştile proaste nu se opresc aici.Se discută că vom fi plătiţi în acelaşi mod şi pe următoarele luni.După noiembrie şi decembrie va urma ianuarie, februarie...Treptat, vom rămâne cu 60% din salar în mână.Să dea Domnul să nu fie aşa.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sj2602 » 10 Dec 2009, 22:32

Din pacate si pe la noi circula vestile acestea. Situatia concediului fara plata se va repeta. Intr-un fel era de asteptat. Situatia financiara in tara este grava si nu se poate rezolva numai cu 6 zile de concediu fara plata. Si, din pacate, trebuie sa marturisesc: IN BV NE-AU PACALIT! Dupa cum spuneam, la sedinta de saptamana trecuta, ni se promiteau bonuri de masa in valoare de 200 ron celor care lucreaza in cele 6 zile de "fara plata". Era initiativa primarului care ne intindea "o mana de ajutor". Spunea ca primaria nu ne poate da banii pe care-i pierdem la salariu in acele zile, dar poate sa compenseze putin pierderea, oferindu-ne bonurile acelea. Ne-au dat, dar in valoare de 100 ron, si s-au dat tuturor, nu doar celor care au lucrat si vor mai lucra. Adica, puteam sa stau acasa si sa-mi iau aceste bonuri linistita. Pentru ca nu se mai aude nimic de alte viitoare bonuri si chiar daca ne vor mai da ceva, va fi mult mai putin de 200 ron. Doamne, nu pot sa cred cu cata nerusinare a putut sa ne minta directoarea pana acum! Dragi colegi, imi este rusine ca trebuie sa recunosc. Am fost o naiva, o fraiera ca am crezut o asa mare minciuna. De ce scriu asta? Ca sa nu repetati si voi greseala pe viitor. Sunt sigura ca de acum, de vreme ce situatia se va repeta, vor cauta tot felul de minciuni sa ne determine sa lucram. SA NU CREDETI! Lasa ca am crezut noi si am luat teapa.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori