Concediu fara plata de 8 zile

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 01 Dec 2009, 08:41

Nu e nimic greu de înţeles, dar- la rândul nostru- putem proceda la fel: în condică să apărem ca şi cum am lucra, dar... de ce să mai recuperăm....?
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 01 Dec 2009, 10:28

Eu m-am referit strict la faptul ca pierdem banii.Hotararea este doar pentru retinerea sumei ,nu si operarea perioadei de concediu fara plata in cartile de munca!Nu afecteaza niciun drept salarial urmator.
Cat priveste recuperarea,fiecare uitate a analizat situatia prin CA.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sj2602 » 01 Dec 2009, 18:41

In ceea ce priveste recuperarile, cred ca fiecare isi cunoaste situatia. Copiii nu au nici o vina, asta e clar, dar avand in vedere atitudinea tuturor fata de noi, cadrele didactice (incepand cu copiii si terminand cu Ministerul), putem sa facem si noi o exceptie de la corectitudine si etica, de data aceasta. Oricum, intr-un fel sau altul va trebui sa recuperam, pentru ca, mai ales la clasa 1, nu putem sari peste litere. Dar de ce sa facem atata caz din asta? Macar sa lasam sa se inteleaga ca NU recuperam nimic, pentru ca NU am fost platiti pentru acele zile pe care trebuie sa le recuperam. Daca noi recuperam materia, avem pretentia sa recuperam si banii, nu-i asa? Oricum se face ce se vrea cu noi; suntem renumiti pentru supunerea noastra, ca sa nu o numesc altfel.... :cry:
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 01 Dec 2009, 19:13

Exact despre asta vorbeam şi eu !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde zaleeto » 04 Dec 2009, 23:00

In noiembrie am avut o singura zi libera: 30 ! Azi am primit fluturasul si ne-au retinut 15,50% !!!!! Pt. o singura zi , am pierdut 355 lei ????? Cum este posibil o astfel de nelegiuire, un astfel de abuz?????? Chiar in halul acesta isi bat joc de noi si nu reactionam in nici un fel?????? Nu inteleg cum functioneaza democratia asta oricat as incerca!!!!!!! S-o ia dracu de democratie !!!!!!

Cu stima ,
z
zaleeto
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2008, 18:00

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 05 Dec 2009, 09:34

zaleeto scrie:In noiembrie am avut o singura zi libera: 30 ! Azi am primit fluturasul si ne-au retinut 15,50% !!!!! Pt. o singura zi , am pierdut 355 lei ????? Cum este posibil o astfel de nelegiuire, un astfel de abuz?????? Chiar in halul acesta isi bat joc de noi si nu reactionam in nici un fel?????? Nu inteleg cum functioneaza democratia asta oricat as incerca!!!!!!! S-o ia dracu de democratie !!!!!!

Cu stima ,
z

Bun, încă o persoană indignată !
Când vom face ceva concret, în afară de faptul că ne exprimăm indignarea în scris?
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 05 Dec 2009, 15:55

Nu cred ca ati inteles foarte bine! Legea spune 15,5% pe luna noiembrie,si acelasi procent pe decembrie.Gaselnita de zile libere este alta ,,Marie"!Spuneam,ceva mai inainte ca au nevoie de banii acestia,nu sa nu mergem noi la scoala!(Facem si ,,munca patriotica'',de ce nu? :D
Ne-a dat praful in ochi cu ziua de 30 noiembrie,vacanta cu o saptamana mai repede (noroc cu gripa ,,de porci'',ca au avut un motiv),dar au oprit atat cat au hotarat!Asa-i in romanica,cine poate,face!
P.S. Sunt curios daca la Parlament au fost prezenti cei implicati in campanii,caci,daca plateau nemunca lor din aceasta perioada,nu mai era nevoie sa opreasca altor bugetari-NERUSINARE!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde valiionita » 05 Dec 2009, 16:17

Nu e corect.Pe noiembrie procentul e de 9,81 si pe dec este de 15,5.Asta conform promulgarii legii in 12 nov si nu de la inceputul lunii.
valiionita
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Dec 2006, 16:36

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 05 Dec 2009, 16:44

Cine mai stie ce e corect,cum si cand, in tara aceasta!Sindicatele sunt in campanie,doar,doar va ma fi vreun os,noi suntem ai nimanui (asta pentru ca ,,micul boc" nu ne poate cuprinde,ce ,craciun? -mos gerila-,asa ca va doresc sa aveti perte de caldura in familii si suflete!
P.S Nu stiu nimic despre diferentierea procentelor-mea culpa!
Alegere inspirata!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sj2602 » 05 Dec 2009, 21:33

Am spus clar: Ar fi trebuit sa blocam alegerile. Sa-si puna urnele in strada!! Povestea e ca suntem multi oameni indignati si foarte putini dintre noi am fi dispusi sa "facem ceva". La mine la servici, eu as fi singura. Colegele pleaca capul si nu au curajul sa spuna nimic in fata directoarei, apoi in fata inspectoratului sau a altcuiva. De fiecare data cand imi exprim nemultumirea si propun o masura, ele tac, iar eu pic in fata directoarei ca fiind "instigatoarea". Mereu am fost de parere ca interesele proprii trebuie aparate, ca nimeni nu ni le apara. Din pacate am observat ca lumea aproba ideea asta, insa foarte putini se sacrifica pentru un scop. Oamenii asteapta sa iasa presedintele acela care sa le rezolve toate problemele, sa le dea salarii mari....... Sa pice din cer. Eu am facut tot ce am putut la mine la munca, dar nu am spor cu nimeni. Multi dintre noi isi merita soarta. Din pacate, impreuna cu ei suferim si noi, ceilalti, pentru ca suntem putini si nu avem puterea sa schimbam o mentalitate intreaga.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 05 Dec 2009, 21:53

Si cine v-a oprit sa organizati alegerile in strada :D sj2602? Institutia in care lucrati dumneavoastra,daca lucrati in invatamant,de fapt cladirea,mai exact,este proprietatea comunitatii-primariei,asa ca lasati-o moale!(Sa nu ne auda nimeni,dar iesitul in strada se practica in romanica din 50 in 50 de ani si...n-au trecut decat 20!! :P
Tot inainte!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 06 Dec 2009, 10:39

sj2602 scrie:Am spus clar: Ar fi trebuit sa blocam alegerile. Sa-si puna urnele in strada!! Povestea e ca suntem multi oameni indignati si foarte putini dintre noi am fi dispusi sa "facem ceva". La mine la servici, eu as fi singura. Colegele pleaca capul si nu au curajul sa spuna nimic in fata directoarei, apoi in fata inspectoratului sau a altcuiva. De fiecare data cand imi exprim nemultumirea si propun o masura, ele tac, iar eu pic in fata directoarei ca fiind "instigatoarea". Mereu am fost de parere ca interesele proprii trebuie aparate, ca nimeni nu ni le apara. .

Şi la mine este exact la fel !
Directoarea e preşedintă de secţie de votare, cum să blocheze procesul electoral?!?
Şi DA, democraţia este incomodă pentru că e nevoie să îţi ceri şi să îţi aperi drepturile !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde onyat » 06 Dec 2009, 19:02

[color=#8040BF]Eu sunt o invatatoare tanara. Am inteles ca trebuie sa se faca o diminuare a cheltuielilor salariale, din motive de criza. Am acceptat-o. Sunt de acord sa nu perturb programul elevilor, asa ca voi lua aceste zile fara plata in perioada vacantei de Craciun, 21,22, 23, 24 decembrie. Sunt putini care gandesc ca mine, stiu asta. Mai garv mi se pare impunerea unei solutii sau a alteia oamenilor, cand legea 329 da ocazia fiecaruia sa-si gestioneze aceasta situatie. Aceasat era o proba pentru puterea directorilor de a crea un acord intre cadre. cei mai multi au esuat si au trecut la impunerea unei solutii, dezinformarea oamenilor cum ca este un ordin obligatoriu intr-un anumit sens. Au de parte lor si unele administratii locale. NU E ADEVARAT. SINGURA OBLIGATIE E SA ALEGI 4 zILE DE CONCEDIU FARA PLATA IN LUNA DECEMBRIE. SI SE ALEG ASA CUM CREDE FIECARE CA E BINE.
Avatar utilizator
onyat
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Iun 2009, 19:51

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 06 Dec 2009, 21:27

Deja se vede ca esti tanara!Cum poti ,,opta'' atata timp cat ministerul te trimite acasa mai devrena cu o saptamana!?Unde-i optiunea?Mai trist este ca te obliga sa recuperezi!
Sper sa fii martora la cat mai putine ,,aberatii''cel putin de acum inainte! :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 06 Dec 2009, 23:02

Şi, dacă tot eşti tânără, poate îţi găseşti de lucru în alt domeniu. Până nu ajungi cu vechime şi "acrită", ca noi, ăştia care ne revoltăm când suntem batjocoriţi...
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron