Concediu fara plata de 8 zile

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde ianchis » 15 Dec 2009, 22:19

Cineva de la Brasov imi spunea ca lor directoarea le-a aratat o decizie venita "la cald" de la Minister catre inspectoratele scolare, si care ne obliga pe noi, dascalii, sa recuperam materia pierduta in concediul fara plata. Directoarea le-a aratat si semnaturi ale "mai marilor", ca si cum ar fi amenintat ca e serioasa treaba. Normal ca ne-am intrebat ce e cu acele semnaturi, pentru ca nu putem verifica daca e pe bune sau doar amenintare. Eu sunt sceptica. O hartie cu o semnatura? Pai si femeia de servici ar fi putut semna acolo. Nici brasovencele nu iau in serios treaba, dar e totusi bine de stiut daca e cazul sa ne alarmam sau sa tratam problema cu usurinta. Din cate am observat, unii directori ne mint cu nerusinare si nu mai stim ce sa credem. Noi vrem sa fim informati. Nu vreau sa mi se strecoare sub nas o hartie cu o mazgalitura si gata, ma prezint drepti in post. Oricine ne poate minti oricum. Pe la voi se aude ceva?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 16 Dec 2009, 10:23

Eu cred că recuperarea materiei este o problemă care ţine, în primul rând, de recuperarea banilor pentru munca pe care o vom presta.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde radumariutza » 17 Dec 2009, 21:02

Noua ni s-a spus ca vom recupera materia cum vom crede de cuviinta fiecare.
Stiu ei ca nu lasam copiii!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde ianchis » 17 Dec 2009, 22:07

radumariutza scrie:Noua ni s-a spus ca vom recupera materia cum vom crede de cuviinta fiecare.
Stiu ei ca nu lasam copiii!

Pai tocmai asta e problema........ ca "ei stiu ca nu lasam copiii". Copiii se bucura de vacante mai lungi (daca s-ar putea s-o tinem tot asa......) , recupereaza materia ca avem noi grija sa ne facem treaba din urma, practic e ca si cum nu am fi stat acasa saptamana asta, ci ne-am fi dus la munca degeaba. Parintii sunt multumiti ca nu exista repercursiuni asupra copiilor lor....... Si toata lumea e multumita. Mai putin noi, dascalii. Da' ce conteaza? ........ Dragi colegi, vi se pare normal asa? Nu vreau sa fiu rea. Nu am nimic cu saracii copii, si eu sunt invatatoare si imi e drag de meseria pe care mi-am ales-o inca de la 14 ani. Dar raman la convingerea ca, pana nu va suferi toata lumea la un loc cu noi (copii, parinti etc) problemele noastre nu vor conta pentru nimeni. In momentul in care problema se repercuteaza si asupra lor, se vor ridica si ei impreuna cu noi si poate asa, fiind tot mai multa lume nemultumita si situatia inrautatindu-se, vor incepe sa prezinte si problemele noastre interes, cat de putin. Am spus-o si o repet: suntem ultimii oameni in viziunea altora. Atata timp cat vom tacea, ne vor calca in picioare si vom ajunge sa fim trimisi in concediu fara plata o jumatate de luna si sa ne oblige sa venim la lucru "prin lege". E pacat ca nu suntem mai uniti, mai hotarati......... De asta s-a ajuns aici. In momentul asta ar fi trebuit sa blocam anul, sa nu mai mergem deloc la munca incepand cu primul profesor de la oras, pana la ultimul educator de la sat. Sa-i lasam cu ochii-n soare. Sa vina guvernantii sa ne tina lectiile si sa-i invete pe copii. Poate atunci.......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 18 Dec 2009, 09:54

De acord, de acord, de acord !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde frends » 18 Dec 2009, 12:02

Bravo, ianchis, ai pus punctul pe "i"...te punem lider de sindicat al forumului!!!Asa lideri trebuie sa avem!!! :P :idea:
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 18 Dec 2009, 20:12

Eu nu vreau nicicum sa implicam copiii sau parintii,ei oricum nu cunosc problemele noastre!(Mai rau este ca unii dintre colegii n-au nicio tangenta ,cel putin fata de salarizare,dar asta este cu totul alta problema!Voiam sa spun despre cei care vin ,in sistem,doar asa ca sa aiba o ocupatie. (Vezi sotiile de mari patroni, care se plictisesc stand acasa si ,,terminand fel de fel de facultati"!)
Stati cuminti, cei care trebuie sa recuperam,oricum o facem din constiinta profesionala!
Putem continua pe aceasta tema! :P :idea:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 18 Dec 2009, 20:15

Via-a-vis de lider de sindicat,chiar pe forum :!: scutiti-l sa aiba aceeasi ,,apreciere" ca oricare alt lider de sindicat!(Astept parerea domniei sale!)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde ianchis » 19 Dec 2009, 21:33

sportiv scrie:Via-a-vis de lider de sindicat,chiar pe forum :!: scutiti-l sa aiba aceeasi ,,apreciere" ca oricare alt lider de sindicat!(Astept parerea domniei sale!)

Nu consider ca atitudinea mea este aceea a unui lider. Sincer...... nu mi-a placut niciodata sa fiu lider, insa mi-am aparat mereu drepturile si consider ca este ceea ce ar trebui sa facem cu totii ca sa inceapa lucrurile sa se "miste" in invatamant. Vedeti Dvs........ Aici e problema. Cineva cu pareri mai solide este pus lider, scos in fata, iar restul se ascund in spatele lui si tac, asteptand sa faca liderul toata treaba, sa ia toate initiativele....... Pana la urma liderul se imbolnaveste de nervi si de ulcer fiindca toata lumea loveste in el, si........ cam atat. Am trecut prin asta la servici. NU! Daca vrem sa se schimbe ceva, trebuie sa fim fiecare dintre noi un mic "lider". V-o spun deschis: sunt femeie, am 26 de ani.... Nu m-as vedea eu lider... Cred ca exista printre Dvs persoane mai in varsta, mai cu experienta........ intelegeti ce spun. Oricum, eu am luat-o ca pe o gluma. Ca pe un compliment. Si va multumesc. Situatia este insa tragica si noi, cei mai tineri, ar trebui sa reflectam serios asupra faptului ca ne asteapta inca multi ani in acest sistem. Cu stima, Ileana
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 20 Dec 2009, 11:33

Din păcate pentru noi, face parte din psihologia poporului român obiceiul ca cei mulţi să se aşeze comod la "adăpostul" unui lider, pe care-eventual- să dea şi vina atunci când lucrurile nu merg aşa cum ar trebui...
Dacă fiecare ar fi propriul lider, aşa cum bine spui, şi dacă împreună am fi o singură voce, puternică şi respectată, lucrurile s-ar schimba în bine !
Şi dacă ar fi mai mulţi tineri ca tine, Ileana, acest sistem ar avea cu totul altă faţă şi altă soartă...
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde omega » 20 Dec 2009, 12:12

Este vorba de mentalitate. Ne-am obisnuit (reflexe, cainele lui Pavlov...) sa ne aliniem, sa nu iesim din "rand". Acum este vorba de alte zile neplatite pentru 2010. Noi stam in expectativa: nu poti actiona decat dupa ce necazul s-a produs!(intai se aprinde becul, apoi salivam!!!) Pe aceasta mizeaza cei mari.Si le merge. Poate ne trebuie un an sa muncim fara salarii ca sa ne trezim, poate mai mult. In afara de faptul ca spunem lucrurilor pe nume aici pe forum, ce am putea face? Indraznim sa-i spunem directorului aceleasi lucruri? Dar inspectorilor? Dar primarilor? Unii, foarte putini, da. Majoritatea dintre noi, NU. Au fost bani pentru o campanie electorala desantata.In campanie unele partide si-au permis sa transporte la judet simpatizantii, le-au oferit spectacole costisitoare, i-au imbuibat la restaurante, unde "votantii" si-au infipt "laba" in platoul cu specialitati (la modul propriu)...
Cititi "1989 Prabusirea imperiului sovietic" a lui Victor Sebestyen. Sunt adevaruri despre dictaturi si posibilitatile uriase care stau in fata celor oprimati daca acestia se unesc si actioneaza. Nu mai este nevoie de revolutie, sa nu ma intelegeti gresit, dar cei mari ne manevreaza in gradul in care le-o permitem. Oricum noi nu-i putem convinge sa ne trateze omeneste, dar asupra noastra putem actiona. Putem deveni mai demni, putem sa ne cerem drepturile constitutionale, putem lua atitudine!!!Daca ne uitam la colegii nostri de la locul de munca observam ca unii dintre ei sunt pusi sa faca cele mai grele corvoade, altii sunt "menajati" de directori. De ce? Pentru ca primii le permit! Si asteapta la nesfarsit sa fie apreciati. Este un exemplu "in mic" referitor la ceea ce ni se intampla noua ca sistem. Invatamantul va fi tratat la modul in care le permitem. Am mai spus undeva. Faptul ca elevii pierd materia pe perioada concediilor neplatite NU este vina noastra! Concediul ni s-a impus. Nu pot raspunde pentru ceea ce m-a obligat prin lege altcineva!As vrea sa aflu parerea voastra referitor la ceea ce PUTEM face pentru a fi tratati ca oameni. fiecare dintre noi si toti impreuna.
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 20 Dec 2009, 15:26

Daca inteleg eu bine:mentalitatea ar fi reflex Pavlov? :idea:
Putem munci,unii,mult timp fara salarii,atata timp cat ,,dorim ''asta!-sper ca se intelege ce vreau sa spun!(Vezi pozitia (d)lui Croitoru din ultimul timp,fost mare lider de sindicat-pe acelasi calapod al lui Ciorbea din 1996,si el mare lider de sindicat,care,ajuns la ciolan,l-a ,,omorat" intai pe tatal! :D )
Doresc dlui Croitoru sa-si ,,croiasca '' drum pana la prim-ministru-sa le arate el lor (si noua)!
Si pe forum sunt destule ,,adevaruri'',dar nu le ia nimeni in seama!AICI DOAR NE DAM CU PAREREA,N-AVEM CUM SCHIMBA NOI LUCRURILE!Am mai spus ,si repet ,,revolutii adevarate au fost si sunt din sute in sute de ani'' si noua nu ne este dat sa traim aceste timpuri! :P
Pe cine intereseaza si la ce scara,cat si cine pierde?
Credeti,oare, ca nu toata lumea de rand isi cere drepturile constitutionale,oricare ar fi acestea, cel putin acolo unde pot ajunge? (e-o fraza ,,de dansii inventata!)
In rest de acord cu toata lumea (buna)!
S-avem parte de sanatate!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde omega » 20 Dec 2009, 15:55

Nu doresc o revolutie, nu este cazul - am si spus-o. Mentalitatea noastra s-a format in timp, deci este necesar sa treaca destul de mult timp s-o schimbam, daca e cazul sa asteptam ca legile ... naturale (ale naturii?) sa-si faca efectul. Noi sa fim "rezervorul' in care "cineva" (timpul, liderul, tatuka) sa ne picure idei, libertate, demnitate. Asta se intampla de prea multa vreme si probabil ca asa va fi pentru o generatie, doua - depinde cand ne vom "destepta". Ori putem sa actionam acum si aici. Adica sa reactionam promt la orice lege, cerinta, norma care ni se impune. Este greu sa ripostam azi pentru ca cei de sus au avut grija sa ne umple de "sarcini" cat sa nu le ducem, rezulta "ciocu' mic!". De aceea am zis sa ne gandim ce facem? Mergem asa, implacabili, mai departe ori mai avem un pic de sange in vine? Este de ajuns sa fim verticali si sa spunem raspicat ce ne doare. Oricui si oricand. Adica intotdeauna. Compromisurile sunt necesare in situatii deosebite, nu zilnic, nu mereu. Suntem oameni sau NU. Este alegerea noastra. Altfel nu avem dreptul sa ne plangem. Totul depinde de noi, de fiecare dintre noi. Nu ne putem ascunde dupa deget. Sau asta vrem? E mai comod...
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 20 Dec 2009, 16:34

Stufos!Culmea ca nimic nu mai depinde de noi,nici macar alegerile-(cele mai simple -de director! :D )
P.S.Cel putin candva cineva ni-l ,,bagau pe gat''!Astazi,cine ne baga liderii pe ,,trahee''? :P ) :idea: :arrow:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde ianchis » 20 Dec 2009, 16:44

Eu cred ca pentru inceput putem sa incercam sa studiem, sa ne informam. Sa vedem ce si cat ni se cuvine. Eu asta fac de cateva saptamani. Pentru inceput m-am interesat in ce masura pot fi obligata sa lucrez daca nu sunt platita. Apoi, in ce masura pot fi obligata sa recuperez. Am vrut sa stiu daca hartia aceea de la Brasov este legala sau nu, am intrat pe forum si v-am intrebat pe Dvs, colegii. Urmatorul pas a fost sa vorbesc cu o mamica avocat. Dansa mi-a spus ca putem fi obligati sa recuperam, si unii bugetari chiar o fac. Insa depinde de directori, si nu prin lege. NU semnam nimic, nu ne dam acordul nicaieri, nici ca lucram, nici ca nu lucram. Ca sa putem riposta, trebuie sa fim informati. Daca eu ma ridic impotriva directorului, trebuie sa o fac in cunostinta de cauza, altfel imi da cu hartii semnate de cine-stie-cine in cap, si ma incuie. Ceea ce am observat aici, pe forum, este faptul ca multe persoane doar isi dau cu parerea, se discuta "in mare": "La noi s-au dat bonuri, la noi nu........ La noi s-a auzit ca..... La noi inca nu se stie......" Haideti sa incepem sa studiem, sa citim legi, daca asta trebuie. Sa discutam cu persoane in domeniu (sunt sigura ca multi dintre Dvs au in clasa, printre parinti, oameni ai legii) care stiu mai multe decat noi. Ce-ati zice daca am incerca impreuna sa iesim putin din ceata? Ma interesez eu, se intereseaza si colega "x", si colegul "y" si punem apoi totul cap la cap. Suntem oameni din toata tara, judete diferite. Asta poate fi un avantaj. Nu trebuie sa declansam o revolutie, nici sa ne certam cu primarii. Putem incepe prin a nu ne mai lasa mintiti. Stiti ce mi-a spus acea mamica avocat cand am discutat cu ea? Mi-a zis: "Ar fi mai bine sa taceti si sa renuntati, pentru ca seful e sef, iar noi nu putem schimba nimic." De acord. Nu pot schimba lumea, dar asta nu inseamna ca eu trebuie sa-mi pun un val pe ochi, sa bag capul in pamant si sa ma resemnez. Chiar daca nu vom putea face prea multe, eu cred ca ar trebui sa incepem sa ne informam. In momentul cand ne vom cunoaste mai bine drepturile, nu ne vom mai teme. Va dati seama ca noi suntem multi? Suntem o gramada! Daca am spune STOP intr-o zi si nu am mai merge la lucru o luna, doua, trei....... Dar toti, nu unii da si unii ba. Insa repet, ca sa scapam de frica unor asa-zise consecinte, trebuie sa fim foarte bine informati. Eu asta va propun. Sa incepem anul cu o mica tema de casa pe care sa o rezolvam in liniste, fara sa facem valuri. Adunam informatii si vedem ce iese. Eu deja am inceput.....
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori