Concediu fara plata de 8 zile

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 13 Dec 2009, 20:53

Până la veşti mai rele, eu vă doresc să profitaţi de zilele libere şi să vă odihniţi.
Vacanţă plăcută şi sărbătorile cu bine !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde neruta99 » 13 Dec 2009, 22:04

Doamne, flamanzi mai suntem! Pentru niste iluzorii bonuri de masa ne aplecam gatul acceptand cu umilinta diminuarea banilor pe care-i meritam pentru munca noastra? Deci mergeti la scoala chiar daca, legal sau ilegal, nu sunteti platiti??? La noi, in Arges (o parte a lui, de unde va scriu eu) nu s-a auzit de aceste faimoase bonuri de masa. Nu am primit nimic, nu am acceptat sa mergem la munca neplatiti. Nu am acceptat nici program special de recuperare, vom recupera asa cum stim noi, din orele la dispozitia invatatorului. Daca primaria ne va da niste bonuri valorice, nu conteaza (!)si nici nu stim sigur valoarea lor, acestea le consideram ca un fel de bonus pentru activitatea noastra, un dar de Craciun. Si tot astea nu suplinesc in nici un caz diminuarea asa-zis legala a platii pentru lunile noiembrie-decembrie si Doamne da sa se opreasca aici, ceea ce nu prea cred! Iar primaria nu a conditionat cadoul(bonurile pe care, subliniez, nu le-am primit, inca!) de Craciun de prezenta noastra neplatita la ore, oricum si ceilalti salariati bugetari, deci si functionari din Primarie, trec prin aceleasi reduceri salariale. Iar dragostea de meserie, sacrificiul pentru copii, hai s-o lasam balta, nu cred ca acum, in aceste 4-5 zile, neplatite, ating apogeul! Si eu am clasa I, deja am recuperat mare parte din materie, mai am de recuperat 3 ore de limba romana, dar am avut grija ca atunci cand mi-am intocmit planificarea pe unitati de invatare sa las ore de rezerva pentru orice ar aparea: o epidemie de gripa sau alta boala de sezon, caracteristica elevilor mici, cercuri pedagogice, comisii metodice sau orice altceva. In rest, sa auzim numai de bine, Sarbatori fericite cu sanatate, ca de foame nu murim noi!
neruta99
 
Mesaje: 15
Membru din: 16 Feb 2008, 19:41

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde ianchis » 13 Dec 2009, 22:48

Asa este, stimate coleg de mai sus, suntem flamanzi si sincer, e rusinos faptul ca s-a ajuns aici. Pana si femeia de servici de la Primarie castiga mai mult decat noi. Si eu consider ca atata vreme cat nu suntem platiti, nu trebuie sa mergem la lucru. Dar v-ati gandit oare ca exista oameni in tara asta care chiar "stau" in niste amarate de bonuri de masa? Nu este o gluma. Am colege in situatia asta. 200 ron pot reprezenta painea lor, ca sa nu se mai imprumute de bani. Mai exista si oameni singuri pe lume, pe care nu are cine sa-i ajute si atunci fac orice sacrificiu pentru niste amarate de bonuri promise. Da, exista astfel de oameni si, chiar daca eu slava Domnului nu fac parte dintre ei, traiesc printre ei in fiecare zi. Nu este vorba de prostie sau de josnicie, e vorba de FOAME, de DISPERARE........ Ganditi-va de exemplu la un tanar, debutant in invatamant, care are probabil un salariu de 600 ron, este la facultate cu taxa (ca asa ni se cere, sa avem toti studii superioare), sta in gazda (chirie nu-si permite) si parintii sunt probabil saraci sau nu exista deloc. Ce sa faca un astfel de om? Pai pentru el bonurile acelea sunt mana cereasca. Ganditi-va stimate domn/doamna ca nu toate cadrele didactice sunt casatorite, nu toti au un ajutor si din alta parte si nu toti au posibilitatea castigarii unui ban in plus din meditatii. Trebuie sa intelegem si acesti oameni si sa nu fim atat de duri in critici si acuze. Poate ca fiecaruia i-ar placea sa se poata bucura de odihna in aceste 5 zile libere, dar cand vine vorba de dari si mancare........
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56


Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde neruta99 » 14 Dec 2009, 02:50

Interventia mea anterioara nu s-a vrut in nici un caz dura si acida la adresa oamenilor simpli ai invatamantului. Nu ! Am vrut sa fiu dura si acida cu toti cei care isi calca demnitatea umana si profesionala transformandu-se in cersetori la usile aurite ale potentatilor vremii, la Inaltele Porti ale sefilor de orice fel: directori de scoala, putere locala, inspectorate si orice alta forma de putere. Pentru ca atunci cand isi calca demnitatea profesionala mi-o calca defapt si pe a mea. Prefer sa nu fiu elegant imbracata, sa nu fac parada de masina scumpa si in nici un caz romaneasca, (ferit-a Sfantul!) asa cum mult mai multe cadre didactice o fac. Mult mai multe decat cele care "trag" de amarata de mie de lei. Prefer pentru ca nu am cu ce sa imi procur aceste lucruri, nu ca nu mi-ar placea sa le am!Dar nici nu ma ploconesc si nu accept compromisuri in numele bunastarii ce neaparat trebuie afisata! Din nou, sunt cinic-amara, sper ca intelegeti cu adevarat ce vreau sa spun. Nu accept sa ma transform in bona umila a unor analfabeti plini de bani, "cu valva mare", vorba poetului, numai ca sa imi pot cumpara si eu 1 kg de salam mai de Doamne-ajuta. Nu! Si eu traiesc intre oameni, si mai buni si mai rai, si mai avuti si neavuti. Pana sa fie alegerile se spunea ca ar trebui sa nu ne mai implicam in comisiile de vot, sa sabotam organizarea acestora. De la vorba pana la fapta e distanta mare, asa ca dupa ce s-au format comisiile ce mai jale si contestare pe bietii colegi care nu au fost selectati! "Razbunare politica!" a urlat gura targului. Mentionez ca eu nu am fost in comisii si as fi vazut normal si demn sa nu fie nimeni din invatamant. Dar nu, banul e mai presus de orice! Cati lideri de sindicat au fost schimbati si sanctionati moral pentru ca ni se incalca grosolan niste drepturi? Niciunul! Osul, frate draga, ciolanul! Vad ca urmeaza zile negre pentru bugetari. In familia mea 3 cincimi suntem bugetari, fara meditatii, fara masini straine, fara plecari in vacante in strainatate. Fara bani, dar cu credite. Dar demnitatea de a nu ma ploconi nu are dreptul sa mi-o ia nimeni. Punct!
neruta99
 
Mesaje: 15
Membru din: 16 Feb 2008, 19:41

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 14 Dec 2009, 12:33

Felicitări pentru atitudine, neruta99 !!!
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde maria_cseh » 14 Dec 2009, 15:10

Felicitări şi din partea mea,neruta99.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 14 Dec 2009, 16:02

Sigur,sa facem distinctie intre teoria bunei ntelegeri si practica de a intretine 2 studenti,de ex. sau un student(a) si un licean,din salarii de cadre didactice! :oops: (Vorbim doar de intretinerea lor,la facultati fara taxa si daca mai termina si profile pedagpgice,,trai nineaca"! in viitor-abonatii bancilor,daca ne mai dau! :D )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde ianchis » 14 Dec 2009, 18:57

neruta99 scrie:Interventia mea anterioara nu s-a vrut in nici un caz dura si acida la adresa oamenilor simpli ai invatamantului. Nu ! Am vrut sa fiu dura si acida cu toti cei care isi calca demnitatea umana si profesionala transformandu-se in cersetori la usile aurite ale potentatilor vremii, la Inaltele Porti ale sefilor de orice fel: directori de scoala, putere locala, inspectorate si orice alta forma de putere. Pentru ca atunci cand isi calca demnitatea profesionala mi-o calca defapt si pe a mea. Prefer sa nu fiu elegant imbracata, sa nu fac parada de masina scumpa si in nici un caz romaneasca, (ferit-a Sfantul!) asa cum mult mai multe cadre didactice o fac. Mult mai multe decat cele care "trag" de amarata de mie de lei. Prefer pentru ca nu am cu ce sa imi procur aceste lucruri, nu ca nu mi-ar placea sa le am!Dar nici nu ma ploconesc si nu accept compromisuri in numele bunastarii ce neaparat trebuie afisata! Din nou, sunt cinic-amara, sper ca intelegeti cu adevarat ce vreau sa spun. Nu accept sa ma transform in bona umila a unor analfabeti plini de bani, "cu valva mare", vorba poetului, numai ca sa imi pot cumpara si eu 1 kg de salam mai de Doamne-ajuta. Nu! Si eu traiesc intre oameni, si mai buni si mai rai, si mai avuti si neavuti. Pana sa fie alegerile se spunea ca ar trebui sa nu ne mai implicam in comisiile de vot, sa sabotam organizarea acestora. De la vorba pana la fapta e distanta mare, asa ca dupa ce s-au format comisiile ce mai jale si contestare pe bietii colegi care nu au fost selectati! "Razbunare politica!" a urlat gura targului. Mentionez ca eu nu am fost in comisii si as fi vazut normal si demn sa nu fie nimeni din invatamant. Dar nu, banul e mai presus de orice! Cati lideri de sindicat au fost schimbati si sanctionati moral pentru ca ni se incalca grosolan niste drepturi? Niciunul! Osul, frate draga, ciolanul! Vad ca urmeaza zile negre pentru bugetari. In familia mea 3 cincimi suntem bugetari, fara meditatii, fara masini straine, fara plecari in vacante in strainatate. Fara bani, dar cu credite. Dar demnitatea de a nu ma ploconi nu are dreptul sa mi-o ia nimeni. Punct!

Aici aveti dreptate si imi cer scuze daca am judecat gresit. Sunt insa situatii si situatii. De exemplu, nici eu nu fac compromisuri si pe aceia care le fac, ii condamn. Insa repet, exista oameni care chiar "stau" in acele amarate de bonuri si nu pentru a-si cumpara un salam bun, ci pentru a-si cumpara pita. O spun pentru ca, desi am depasit momentul, si eu am fost in situatie. Cred ca ar trebui sa fim mai uniti, sa nu ne mane cei "mari" ca pe o turma de oi. Aici e si vina noastra.
Apropo............astazi am aflat ca pentru anul 2010 ni se pregatesc 80 de zile de concediu fara plata (nu deodata, in fiecare luna cate putin). Este adevarat? Mai circula si prin alte parti zvonul acesta sinistru?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 14 Dec 2009, 19:18

Eu am aflat de la colegii de pe forum doar de 24, dar si o zi retinuta in 2010 ,,prin ordin de guvern" inseamna incompetenta pentru cei ce doresc sa ajunga ministri,inseamna ca sindicatele trebuie sa dispara,sau sa se trannsforme in partide politice,ma rog ,sa adere,pe fata la programele acestora,sau toti cei care doresc sa fie parlamentari sau guvernanti,pentru ,,binele tarii,a comunitatii" , sa renunte la salarii!
Ce parere aveti?
Base,gaseste o modalitate de referendum! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 14 Dec 2009, 19:54

Iar esenţa discuţiei cu bonurile era alta: să nu ne umilim pentru ele, pentru că este vorba despre alt act normativ care prevede acordarea lor ! Nu mai permiteţi nimănui să condiţioneze respectarea unei legi cu servicii prestate "la schimb" !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde omega » 14 Dec 2009, 22:37

Doamne, ce patimasi putem deveni! Este adevarat, multi din sistem depind de fiecare banutz pentru ca politicienii considera ca nu este nevoie de educatie si cultura in tara: tara ne vrea prosti! Si asa ne are! Nu discernem binele, valorile, drepturile constitutionale. Parca era vorba de salarii nerusinate care trebuie sa se mai ajusteze... S-au taiat salariile cele mai mizere si tot noi suntem cei care lovim in "dreptul copiilor " la educatie... Oare noi, cei cu salariile din baza piramidei, obturam dreptul la educatie a tinerilor sau cei care ne umilesc zilnic, taind din felia transparenta a drepturilor noastre ne impun sa nu mai venim la serviciu pentru ca nu mai este nevoie de educatie? Sa nu ne asumam vina care nu ne apartine. Nu am gresit cu nimic pentru a nu ne primi salariul. E vina noastra ca guvernantii nu sunt in stare sa gaseasca nicio masura care sa atenueze criza? Noi am adus tara in criza? Noi nu ne-am facut datoria si din acest motiv Roman ia a luat-o la vale? De ce sa raspundem noi pentru incompetenta guvernantilor? Cine trebuie sa asigure educatia dintr-o tara, educatorii sau cei care incaseaza impozitele, dividendele, comisioanele si toate beneficiile unei guvernari? Daca tot noi suntem vinovati, atunci ne meritam soarta. Eu nu cred ca personalul didactic este dator sa sustina intregul buget pentru a asigura o educatie de calitate. Atunci cand un invatator - profesor va dobandi un statut demn atunci si tara va prospera. Altfel nu putem fi decat niste aplaudaci ai potentatilor agramati care au trecut pe bancile din clasele noastre, iar tara se va prabusi continuu. Hai sa ne gandim un pic si sa ne dam seama de ce suntem in stare(sau nu suntem). :oops:
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde ianchis » 15 Dec 2009, 20:49

Aveti dreptate. Si eu sunt de parere ca ne invinuim prea mult si suntem prea induiosati de soarta elevilor (saracii, ei nu au nici o vina) si a noastra (saracii, nu avem nici noi nici o vina) si uite asa mergem la lucru fara sa fim platiti sau, daca chiar stam acasa, stam si ....... tacem. Noi nu suntem de vina si, chiar daca nici copiii nu sunt vinovati, nu cred ca trebuie sa ne induioseze prea mult acest lucru. Noi trebuie sa fim pe pozitii. Nu lucram daca nu suntem platiti! Nu ne intereseaza ce se intampla, nu este problema noastra faptul ca se va crea o bulibaseala ingrozitoare in sistem, in materia scolara si in mintile elevilor. Nu vreau sa fiu rea, dar nu ne putem sacrifica la nesfarsit. Dragi colegi, uitati-va in jur! Am ajuns ultimii oameni. Suntem de batjocura Guvernului, a inspectoratelor scolare judetene, a directiunilor scolare, a parintilor, pana si a copiilor, uneori. Pentru ce sa ne mai sacrificam? Pentru "linistea noastra sufleteasca"? Ne mai incalzeste oare cu ceva faptul ca ne facem treaba si suntem la locul nostru? Pe mine, sincer, nu.....
Si cu aceasta ocazie, doresc sa pun o intrebare, ca sa ma luminez: cred ca ati auzit cu totii vestile despre recuperarea materiei sambata. Mai bine zis sambetele. Eu intreb: ce se poate intampla daca nu mergem la lucru sambata, ca sa recuperam? Ne pot taia din salariu? Care salariu, cel pe care nu l-am primit? Nu ne pot trece absenti pentru ca sambata nu este zi de lucru prin lege......... Si totusi, sunt sigura ca daca isi pun in minte sa ne oblige sa venim la munca, o vor face. Si noi, noi ce vom face? E clar ca nu vom merge, dar la ce consecinte trebuie sa ne asteptam? Eu spun ca e bine sa ne luam masurile din vreme.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde maria_cseh » 15 Dec 2009, 21:10

Corect. De ce să ne oblige să recuperăm sâmbetele? Ce lege vor aplica cei care ne vor tăia din salariu? Hotărârea mea este luată.NU voi recupera niciodată materia în zilele de sâmbătă!
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 15 Dec 2009, 21:24

Acum nu vreau sa fiu ,,Gica contra"! Nu este nicio hotarare ,,de sus",de a recupera sambata,cel putin asa stiu eu! :P Or mai fi ceva directori,,dusi cu s.s.m d.",dar asta-i treaba consiliilor de administratie!(care sunt doar ca sa fie,pe ici ,pe colo! :roll: :D )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori