Concediu fara plata de 8 zile

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 20 Dec 2009, 17:18

pentru ianchis,
Tot ce este lege in tara asta, buna sau rea, este si ,,legal'' :) -inclusiv cei 50% marire de salariu in contrabalans cu diminuarea salariului in nov. si dec cu 15,5%-asta sa-i spuneti ,,mamicii jurist-avocat ce-o fi''(al cui,ma intreb);
De ce ,,seful este sef''si noi nu putem schimba nimic,nu inteleg?Poate fi acesta in afara legii?Vai,doamne,ce fel de avocat ati intalnit dumneavoastra?
(A terminat de curand la Spiru Haret si a avut pile la angajare?)
Aveti dreptate!Nu suntem TOTI in stare sa citim si sa intelegem o lege si mai ales sa ne cerem drepturile!
Ce spuneti de articole de legi organice care au trebuit sa se aplice dupa hotarari judecatoresti?(2 ore la invatatori cu gr. I si peste 25 ani vechime sau 1/25 din transa anterioara de vechime care se adauga la transa cuvenita?)Intrebati-o pe dna avocat(a)!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde ianchis » 20 Dec 2009, 17:53

Vedeti, la asta m-am referit. Trebuie sa ne interesam TOTI. Poate ca eu nu am dat peste persoana potrivita (si imi dau seama de asta). De aceea trebuie sa facem toti, putin cate putin, investigatii si apoi sa ne lamurim cum stau treburile. No, ca am ajuns sa facem si pe detectivii acuma....... Ce e mai grav e ca si legile, asa cum ati spus dvs, se contrazic. Aici e libertate prea multa si asta nu ne avantajeaza pe noi.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 20 Dec 2009, 18:07

Poate unele legi se contrazic,dar ,,patronatele"-ISJ-urile sunt subordonate ministerului (Lui Peste,scuzati vulgaritatea)si nu au decat grija de a cauta cai pentru ,,economii" bugetare pe spatele celor care intr-adevar slujesc invatamantul!Ei au impresia ca-l conduc! :D
Nu vreau sa mai introduc in discutie amortitele de sindicate,care au adormit sau asteapta ,,limpezirea apelor" pentru a mai arunca un colac de salvare si acela ,,dezumflat" sau fara pluta inauntru!
(Ai croit-o bine,dle CROITORU :idea: :mrgreen: :wink: ,sanatos sa fii!)
Am mai postat 2 situatii in care se afla legea si sunt nevoit sa ma repet:
-Legile sunt facute pentru a fi incalcate (vezi si situatia cu bariera care este trecuta in diverse moduri de diverse ,,persoane");
-Orice lege ia forma capului prin care trece,precum lichidul forma vasului in care este turnat!
O seara buna!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde ela67 » 20 Dec 2009, 19:48

De fapt nu va mai "croi " domnul Croitoru la invatamant, ci .. Daniel Funeriu..
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sportiv » 20 Dec 2009, 20:12

Daniel Funeriu poate va fi ministru,dar Croitor este parlamentar si printr-o cimisie a educatiei,asa ca tot el va croi,ca este la putere si ministru n-are decat sa ,,coase"! :D
Sa dea Domnul sa fie bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 21 Dec 2009, 13:03

ianchis are dreptate: să ne informăm, să ştim ce drepturi avem şi să acţionăm. Ideal ar fi s-o facem toţi la fel. Impertinenţele în aplicarea legii apar atunci când unii mai zeloşi dintre noi acceptă să le fie încălcate drepturile, acceptă să fie umiliţi (motivele pot fi diferite, rezultatul e mereu acelaşi). Cei care se luptă să-şi găsească dreptatea sunt puşi mereu într-o lumină proastă pentru că... "alţii cum pot?, ei de ce vin la muncă şi voi nu?, dacă nu îţi mai convin condiţiile din învăţământ, de ce nu îţi găseşti tu altceva?... " plus alte discuţii de acest gen...
Hai să hotărâm aici, să procedăm toţi la fel şi să-i lămurim şi pe unii dintre colegii noştri că este şi în favoarea lor !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde sj2602 » 21 Dec 2009, 22:00

lilidani scrie:ianchis are dreptate: să ne informăm, să ştim ce drepturi avem şi să acţionăm. Ideal ar fi s-o facem toţi la fel. Impertinenţele în aplicarea legii apar atunci când unii mai zeloşi dintre noi acceptă să le fie încălcate drepturile, acceptă să fie umiliţi (motivele pot fi diferite, rezultatul e mereu acelaşi). Cei care se luptă să-şi găsească dreptatea sunt puşi mereu într-o lumină proastă pentru că... "alţii cum pot?, ei de ce vin la muncă şi voi nu?, dacă nu îţi mai convin condiţiile din învăţământ, de ce nu îţi găseşti tu altceva?... " plus alte discuţii de acest gen...
Hai să hotărâm aici, să procedăm toţi la fel şi să-i lămurim şi pe unii dintre colegii noştri că este şi în favoarea lor !

Bravo, lilidani, nu as fi putut sa exprim mai bine ideea. Daca esti altfel, esti un ciudat si toti te dau deoparte. Trebuie sa fim docili ca sa fim agreati in sistem. E bine ca avem un loc de munca, salariu fix, e bine ca avem ceea ce avem, dar oare nu am muncit si noi pentru calificarea noastra, pentru posturile noastre? Ne-au picat oare din cer? De ce toata lumea ne reproseaza: "Ar fi bine sa taceti. Si asa aveti destul. Tichete cadou, al 13-lea salariu, munciti numai 4-5 ore, aveti salariu fix....... ce mai vreti?"
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde ianchis » 21 Dec 2009, 22:08

Deci.......... cu ce incepem?... Ar trebui sa cadem de acord impreuna. Bineinteles, dupa Sarbatori, insa cat mai repede. Urmatorul concediu fara plata se apropie cu pasi repezi de noi :?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde live » 22 Dec 2009, 03:57

Din nefericire, există ceva PESTE lege. Ceva tot...legal. Anume ordonanţele de urgenţă. După cum există şi ordinele de ministru. Căci, dacă nu mă înşel, în lege se spune că zilele de concediu fără plată se stabilesc la nivelul fiecărei instituţii în parte, iar noi...ne-am trezit cu zile impuse.
Ceea ce ştiu eu-de la o persoană în legătură mai mult decât strânsă cu legile şi cu toate chichiţele lor-este că nu trebuie să semnăm nimic. Interesant era să fi mers la şcoală în zilele de concediu fără plată. Propusesem directorului ca, dacă tot zicea-n ordinul de la minister că programul de recuperare se stabileşte-n fiecare unitate, să facem "recuperarea" taman în perioada-n care trebuia să predăm materia, adicătălea...în zilele de fără plată. Directorul a părut de acord cu propunerea mea. Între timp...a venit ordin de nu ştiu unde(puteţi crede că-n aşa stil mi-a răspuns directorul, de eu nu am reuşit să înţeleg de unde a venit acel ordin, deşi l-am întrebat de două ori???!!) ca, în zilele de concediu fără plată, să fie lacătul pus pe poarta şcolii. Bănuiesc că inspectoratul a fost cel care a cerut aşa, deoarece se ştie sigur c-au fost şcoli în care s-au făcut cursuri, în zilele de fără plată. În fine...ca să n-o mai lungesc: ideea este că trebuie să avem în minte că, în mod normal, noi avem şanse să ne primim, cândva, banii luaţi în aceste zile şi...în cele care vor urma. Nu putem face asta decât dacă, desigur, venim la şcoală şi nu semnăm pentru zilele fără plată. E ca şi cu casele naţionalizate: cele donate nu au mai putut fi primite înapoi, după Revoluţie. Au fost considerate cadouri făcute statului şi...pa! Banii aceştia care ni se reţin ar trebui să fie consideraţi un fel de ajutor pe care cetăţenii republicii noastre îl oferă ţării aflate în necaz(nu am citit toate postările de pe acest thread, dar bănuiesc că au fost unii colegi care au măcar gândit "de dulce" la adresa celor care au băgat degetele...până la umăr în buzunarul statului-al nostru, adică- pentru ca apoi să invoce solidaritatea şi alte cuvinte pe care au reuşit să le golească de conţinut. Eu, una, înţeleg să-mi ajut ţara, dar...nu pot face asta de bunăvoie, când iau în calcul întregul context, de 20(fix) de ani încoace.
Închei acum, spunând că am discutat cu copiii mei, la educaţie civică, despre supunere şi revoltă. Să mă ierte Dumnezeu, dar mie nu-mi mai reuşeşte, în ultima perioadă, povestea cu supunerea! Şi, dacă-mi permiteţi, am să mai spun ceva. Măi fraţilor, suntem nişte amărâţi cu toţii! Ne chinuim, luptând cu o mulţime de "inamici", pentru o aceeaşi bucăţică de pâine. În condiţiile acestea, mi se pare mai mult decât fără de rost să ne mai dăm şi noi în cap, unul altuia. Sesizez, peste tot în jurul meu, că gradul de agresivitate este într-o creştere cumplită, îngrijorătoare. Iar asta...numai bine nu poate aduce. Mai ales când agresivitatea este îndreptată împotriva unor alţi "sărmani", ca fiecare dintre noi. Hihiihih, iar acum...daţi! :P
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde liviumarianpop » 24 Dec 2009, 09:50

cat de utila era in acest moment netrecerea tuturor notelor in catalog. Oare de ce nu am fost in stare sa o facem in mod unitar?
Oare este prea tarziu?
Avatar utilizator
liviumarianpop
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Oct 2008, 21:57

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde zaleeto » 03 Feb 2010, 03:16

sportiv scrie:N-am vazut nicio reactie a vreunui parinte (care nu este cadru didactic) vis-a-vis de grija noastra fata de copiii lor si de ,,munca patriotica" :oops: :P !


''Sfatul inteleptilor''( batranilor) te-asteapta, dragule!
zaleeto
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2008, 18:00

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde neruta99 » 03 Feb 2010, 09:53

Dupa cele 3,... zile fara plata/lunar a venit acum momentul mai greu si, se pare, mai bine pus la punct cu legea, al restrangerilor de activitate. Sunt curioasa, asa, de dragul curiozitatii, este vreo scoala in care sa nu se faca reduceri de activitate(posturi in inv. primar si ore/norme in cel gimnazial)? Se pare ca aportul nostru la umplerea bugetului( sau al buzunarelor cuiva, mari mahari ) nu a fost suficient prin zilele fara plata, acum da de-a dreptul cineva! Problema e ca toata lumea muncitoare trece prin aceeasi perioada dificila. Doar "umflatii', odihnitii si pitipoancele lor insotitoare de prin cluburi, baruri si alte locatii neaparat fitoase nu simt nimic, eventual ca profitul lor nu creste in acelasi procent. Mai apare si Barba-cot spunand ca totul merge bine, ca prin 2015 o sa traim altfel...Asta daca o sa mai traim!
neruta99
 
Mesaje: 15
Membru din: 16 Feb 2008, 19:41

Re: Concediu fara plata de 8 zile

Mesajde lilidani » 03 Feb 2010, 12:36

Cu siguranţă vom trăi, măcar că vom trăi ca să le facem lor în ciudă !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Anterior

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori