completarea catedrei de înv. cu ore la gimnaziu?

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

completarea catedrei de înv. cu ore la gimnaziu?

Mesajde lumi_rusan » 17 Sep 2008, 20:10

sunt învăţătoare. orele de educaţie fizică sunt acum predate de profesorul de educaţie fizică. am rămas cu 16 ore. am primit 2 ore de muzică la gimnaziu, în completarea catedrei. se poate face completare cu ore de la gimnaziu sau aceste două ore ar trebui plătite la plata cu ora?
din câte ştiu eu completarea catedrei de înv. se face numai la ciclul primar, iar ce se predă la gimnaziu sunt ore la plata cu ora. am căutat ceva despre încadrarea personalului didactic, dar nu am găsit. cum este situaţia de fapt? vă mulţumesc !
lumi_rusan
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Iul 2006, 21:57

Mesajde cristyna » 17 Sep 2008, 21:48

http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=10381

Poate gasesti mai multe detalii aici.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde mirelar » 23 Sep 2008, 23:55

Mai mare prostie n-am auzit!!! Stiu de la juristul inspectoratului ca invatatorii sunt incadrati pe post, nu au norma (intelegeti ambele sensuri). Deci indiferent cate ore va raman in catedra, nu se pface completare pe post si doar la norma.
Implicati sindicatul!
Sunati personal la inspectorate si intrebati, nu va lasati la cheremul fiecarui director sau secretar de scoala!!
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

multumesc

Mesajde lumi_rusan » 24 Sep 2008, 15:21

va multumesc, chiar asta ma si gandean sa fac. domnul director spune ca nu exista lege care sa spuna lucrul acesta, dar voi face tot posibilul sa-i demonstrez ca este cum zic eu, adica orele sunt platite la plata cu ora.
lumi_rusan
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Iul 2006, 21:57

Mesajde 1957 » 26 Sep 2008, 17:23

Sincer eu nu mai pricep nimic legat de acest subiect. Tocmai studiez aceste legi, ordine si alte cele .. Statutul spune clar:invatatorii sunt incadrati pe POST. Apoi a venit chestia cu plata plus catedra la cei cu gradul I si 25 ani vechime, apoi am gasit decizia nr 666/16.07.2007 unde se coreleza post=18 ore(nu stiu daca este valabila!) Apoi orele de coborarare la primar(ed fizica, religie, limbi). Cert este ca in Statut nu se precizeaza nr ore pt invatatori. la noi s-a tinut cont de 16 respectiv 18 ore pt invatatori, nu s-a coborat pe ed fizica tocmai pt a face 18 ore norma inv. si a nu depasi nr maxim de ore pe elev. Daca invatatorul ramane cu 15 ore este in regula? Ma gandesc ca atunci toti vor vrea 15 ore, de ce sa faca altii 18? M-am interesat si in alte scoli, si acolo au tinut cont de 16/18 ore. DUMNEZEULE MARE, atunci in care situatie se lucreaza corect. Am cerut paprerea d-nului CSABI de pe Forum www.edu.ro (este ok si daca ramane cu 15 ore) In cazul invatatorilor de la minoritati se platesc 4 ore plus catedra. Desigur am sa merg la juristul isj sa ma lamureasca(daca stie !!!!)
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori