Colocviul National de Didactica "Constantin Parfene&quo

Colocviul National de Didactica "Constantin Parfene&quo

Mesajde florinabit » 01 Apr 2005, 12:21

Ieri am participat la a doua editie a acestui Colocviu (desfasurat la Vaslui) si am ramas surprinsa de doua ori: o data placut si o data neplacut. Placut fiindca nivelul a fost unul excelent, organizarea foarte buna, iar participantii bine pregatiti. Neplacut deoarece numarul participantilor din afara Moldovei a fost... 3.
Credeti-ma, merita! Poate anul viitor vom fi mai multi....
"Cine invinge fara lupta triumfa fara glorie"(Corneille)
florinabit
 
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2004, 09:42
Localitate: Odorheiu-Secuiesc

Mesajde mariro » 01 Apr 2005, 14:14

Felicitari pentru participare florinabit, felicitari si celor ce au gazduit aceasta manifestare! Poate la anul vom fi mai multi! Care au fost punctele forte ale activitatilor?
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde florinabit » 01 Apr 2005, 14:51

Tema generala a fost "Receptarea stiintifica a textului liric: exigente si disponibilitati", dar s-a discutat/ au fost prezentate lucrari pe diferite subiecte, de la neconcordanta manuaalelor cu programa pana la metode moderne de abordare a literaturii. S-au propus numeroase solutii (unele vericate cu succes) pentru a determina elevii sa citeasca, pentru a face orele de romana mai atractive etc. A fost un adevarat maraton, deoarece au fost concentrate 2 zile intr-una.
De asemenea, cred ca important este si faptul ca totul s-a desfasurat sub indrumarea Universitatii "A.I.Cuza" Iasi, iar la final s-au dat adeverinte si diplome (conteaza pentru evaluarea anuala, gradatie de merit, activ. din progr. de doctorat etc.).
Oameni interesanti, probleme interesante, atmosfera placuta... Nu am decat cuvinte de lauda si cred ca voi participa si anul viitor (tema va fi Receptarea textului dramatic).
Sper ca nu numai Calarasi, Constanta si Harghita sa "infrunte" Moldova!
"Cine invinge fara lupta triumfa fara glorie"(Corneille)
florinabit
 
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2004, 09:42
Localitate: Odorheiu-Secuiesc

Mesajde mariro » 01 Apr 2005, 15:19

Cred ca a fost foarte interesant si chiar m-ai facut curioasa cum putem face pe elevi sa citeasca ceva de placere... :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

colocviul national de didactica

Mesajde rodi_filimon » 03 Apr 2005, 21:25

Buna ziua !As dori mai multe date despre acest Colocviu National de Didactica!Cand va mai avea loc si unde ?
Multumesc

Ela
rodi_filimon
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Oct 2004, 12:04

Mesajde vivi » 04 Apr 2005, 11:23

Ne puteti da un link catre un site al evenimentului?
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde florinabit » 06 Apr 2005, 10:59

Din pacate, nu exista un site al evenimentului. A fost organizat de Biblioteca Judeteana Vaslui in colaborare cu Universitatea AI Cuza Iasi. Anul viitor va avea loc in ultimele doua zile ale vacantei de primavara, la Barlad si Vaslui. Cred ca mai multe informatii va poate da d-na director al Bibliotecii (care s-a ocupat de organizare).
"Cine invinge fara lupta triumfa fara glorie"(Corneille)
florinabit
 
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2004, 09:42
Localitate: Odorheiu-Secuiesc

Mesajde andru » 21 Oct 2005, 10:09

Ce am citit aici despre colocviu a fost mai mult decat interesant. Cum pot afla cand se tine editia din acesta an scolar a colocviului?
andru
 
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2005, 14:58


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori