Colegiul Al. Vlahuta

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Colegiul Al. Vlahuta

Mesajde robiel » 26 Noi 2007, 17:53

Buna ziua ,

Ma bucura existenta acestui site!

Sant mamica un unei fetite de 6 ani si 10 luni si la anul ne vom indrepta si noi catre scoala. Fetita stiind germana m-am gandit sa urmeze o scoala cu profil limbi straine.

Sant intr-o mare incurcatura pentru ca nu stiu mai nimic despre aceste colegii ( Colegiul Gothe, Vlahuta sau altele).Ce fel de profesori au, care este materia, unde se afla stacheta, perspective dupa terminare, cate clase primare au,etc)

Deasemenea exista acel test. Ce avem de facut pentru a reusi la acel test.Cum se deruleaza acel test,care este data pt. inscriere la acel test,pot inscrie copilul la mai multe scoli ( in cazul in care nu ia testul),etc

Va rog daca exista cineva care are aceste detalii sau care a trecut prin astfel de framantari va rog anuntati-ma : robi_el@yahoo.de

Va multumesc si astept cu nerabdare cat mai multe raspunsuri!

Succes,
Robiel
robiel
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Aug 2006, 21:54

Mesajde anasor » 22 Mar 2008, 17:55

Sfatul unui cadru didactic este sa duceti copilul cat mai aproape de casa pentru a nu-l obosi pe strazi doar de dragul de a il integra intr-o institutie de prestigiu.Inteleg preocuparea dumneavoastra dar va sfatuiesc sa cautati avantajele si dezavantajele inscrierii unui copil de 6 ani intr-un colegiu.De asemenea, este ideal sa va interesati in legatura cu oferta educationala pe care o prezinta institutiile direct de acolo.Vorbiti cu invatatorii de anul viitor si creati-va impresiile singuri.Nu cereti amanunte subiective din partea unor straini pentru ca e in joc viitorul copilului dv!
Va doresc multa putere si rabdare in primul rand dumneavoastra dar si viitoarei"studente" la litere de la anul!
Hmmmm...teste la 6 ani de cunoastere lingvistica....Interesant!Ganditi-va bine!

Succes!
anasor
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Apr 2007, 19:53

Mesajde robiel » 23 Mar 2008, 21:10

Va multumesc pentru raspuns,

La aceeasi concluzie am ajuns si eu, intr-un final. Am dorit sa merg sa discut cu profesorii din anii ce vor urma, dar nu facut-o datorita faptului ca nu stiu daca puteam sa aflu ceva nou. La orice profesor m-as duce ar spune acelasi lucru. Scoala nostra este buna, performanta si profesorii foarte bine pregatiti. Am vrut sa propun sa pot asista la o lectie la unul din profesorii care am auzit ca sant mai experimentati cu cei mici, dar sincera sa fiu nu am avut curajul.

Pana la urma m-am decis sa o inscriu la Colegiul Sf. Iosif. Fetita facand 2 ani la gradinita romano-catolica si deasemenea in Germania la fel. Problema este ca nu stim daca vom fi admisi, iar in asfel de caz ne v-om indrepta catre scoala de cartier. Raman la aceeasi concluzie. Este o loterie pentru ca nu se cunosc rezultate oficiale despre invatatori ce vor prelua clasa intai si nici despre profesorii V - XII.

Tin sa va multumesc inca odata pentru raspuns si sper ca pentru viitor profesorii sa aibe o recunoastere, remuneratie si posibilitati de pregatire pe masura responsabilitatii pe care o au; si anume de a forma un copil. Care pentru mine este o responsabilitate egala cu cea unui medic.

Cu stima,

Tati
robiel
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Aug 2006, 21:54


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator