colegi.........enervanti

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Re: colegi.........enervanti

Mesajde viocro » 14 Iul 2010, 19:15

Şi, în loc să-mi văd de treabă, intru şi eu aici să văd ce e. Şi dau de un meci serios, pe care îl urmăresc cu îngrijorare. La final nimeni nu a câştigat nimic, dar s-au ales gratuit unii cu o supărătoare iritare, alţii cu o amară dezamăgire. Concluzia: totdeauna a existat conflict între generaţii. Nu cred că va dispărea vreodată, îşi va schimba doar forma manifestării. De asta trebuie să fim conştienţi. Şi anii trec, vai cum trec, şi generaţia tânără de acum va fi cea bătrână cândva şi povestea se va repeta...
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 16 Iul 2010, 13:18

Viocro, cata dreptate in vorbele postate de dvs! Asa-i! Si eu parca o aud pe mama cand spun, acum, anumite lucruri...Si tare ma mai necajeam ca''nu ma-ntelegea deloc''!:)
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 16 Iul 2010, 20:57

Mie mami mi-a zis intotdeauna: "Ceea ce faci in viata ti se intoarce inapoi, uneori insutit." Acum am ajuns sa inteleg mai bine. Din pacate, au trecut ani de atunci, ani in care nu am inteles ce a vrut sa spuna. Acum ii dau dreptate si ii sfatuiesc si pe cei care au urechi de auzit: "Aveti grija la ceea ce spuneti si faceti!" - "Semeni vant - culegi furtuna!"
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde mariro » 16 Iul 2010, 21:20

ianchis scrie:Mie mami mi-a zis intotdeauna: "Ceea ce faci in viata ti se intoarce inapoi, uneori insutit." Acum am ajuns sa inteleg mai bine. Din pacate, au trecut ani de atunci, ani in care nu am inteles ce a vrut sa spuna. Acum ii dau dreptate si ii sfatuiesc si pe cei care au urechi de auzit: "Aveti grija la ceea ce spuneti si faceti!" - "Semeni vant - culegi furtuna!"

Asa e! Mare dreptate are mama ta!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde adam » 18 Aug 2010, 22:53

scumpa doamna intrati pe mailul dvs personal si dati-mi un raspuns la intrebare....
va imbratisez cu drag,
Diana Adam :P
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: colegi.........enervanti

Mesajde mariro » 19 Aug 2010, 00:22

Ok! Scuze pentru intarziere!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde kenjiro » 25 Noi 2010, 20:26

yanna_dayana scrie:sunt si eu eleva in clasa a8-a si stiu cum este sa-ti ceara colegii temele....de exemplu la mn in cls sunt cateva fete fitzoase care cand nu-si fac temele ... vin la mn si ma intreaba:" Diana ti-ai facut tema?"
normal ca le ignor si deobicei le zik nu....putzin imi pasa dak ma injur pe la spate ...eu jtiu sigur ca miam facut tema si nu leam dat si lor sa copie....
:twisted:


Buna seara yanna_dayana,

am citit postarile "colegilor" tai si am fost oripilat incercand sa deslusesc mai bine ce vor,..., apoi am citit mesajul tau,..., si am fost impresionat, cu atat mai mult cu cat venea din partea unei eleve de clasa a 8-a (cum subliniezi in text!) si am vrut sa te felicit,..., apoi am vazut mesajul unor "parinti" ce te criticau si culmea,... unul, alexandre, care postase inaintea ta (si avea atat greseli de tastare cat si greseli gramaticale si ...) acum te apostrofa fara macar a-si adapta limbajul la nivelul unui copil de clasa a VIII-a....

Te rog sa nu iei in seama aceste critici! Ei au mai multa nevoie de "corectie" decat tine, cel putin in ceea ce priveste limba romana.

Succes la invatatura!
Pentru parinti copilul este sursa de bucurie, pentru natiune el este promisiune de viitor. Si parintii, dar si natiunea nutresc sperante si vise pentru copiii lor si isi pun intreaga incredere in cadrul didactic care ii educa. (Elinor S. Kolumbus)
kenjiro
 
Mesaje: 17
Membru din: 15 Noi 2010, 15:22
Localitate: Bucuresti

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 26 Noi 2010, 23:09

Kenjiro, acel alexandre nu este nici pe departe parinte. Este si el un copil, nu cu mult mai mare decat Diana (yanna). Nu-l taxati prea aspru nici pe el! :)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde kenjiro » 27 Noi 2010, 12:06

ianchis scrie:Kenjiro, acel alexandre nu este nici pe departe parinte. Este si el un copil, nu cu mult mai mare decat Diana (yanna). Nu-l taxati prea aspru nici pe el! :)


o.k. :lol:
Pentru parinti copilul este sursa de bucurie, pentru natiune el este promisiune de viitor. Si parintii, dar si natiunea nutresc sperante si vise pentru copiii lor si isi pun intreaga incredere in cadrul didactic care ii educa. (Elinor S. Kolumbus)
kenjiro
 
Mesaje: 17
Membru din: 15 Noi 2010, 15:22
Localitate: Bucuresti

Re: colegi.........enervanti

Mesajde kenjiro » 27 Noi 2010, 13:09

Acum ca am citit toate postarile din acest topic pot trage si o concluzie. Se pare ca la inceput era o discutie intre elevi (care intre timp au parasit "clasa") ce s-a transformat intr-o discutie la "cancelarie" unde a fost "chemata" eleva ... Apreciez foarte mult postarile d-nei ianchis si roxanabadea, dar dezaprob "iesirile" d-nei andreea_muntean (careia trebuie sa-i spun ca toti fac/facem greseli, inclusiv dansa atunci cand pune virgula, atentie: o pune dupa un spatiu liber si nu imediat dupa cuvantul tastat) care in prima dumneaei postare a fost foarte agresiva spunand:

"Este timp pierdut explicand domnisoarei Yanna_dayanna ceea ce trebuia sa stie pana la varsta de paisprezece ani . Un copil obraznic si needucat , un copil care nu deschide manualul de limba romana decat din greseala . Asta reiese din mesajele Domniei Sale . Nu ma mai uimeste nimic din comportamentul acestor"rebuturi" ale societatii , pe care din nefericire trebuie sa le suportam 5-6 ore pe zi , incercand sa le aratam calea de urmat spre "a fi cineva in viata " ."

Eu consider ca un copil, de 14 ani, nu este un produs finit al societatii, deci nu poate fi "un rebut" ci doar... un "diamant neslefuit". Poate ca ar fi fost mult mai bine daca d-sa "ar fi batut mingea pe maidan" la acea varsta si/sau poate ca ar fi trebuit sa citeasca acele carti pedagogice si nu sa le fi "rontait" cum ar face soarecii!(si cum se exprima chiar d-sa in postare).

PS: Ma irita folosirea sintagmei "Domnia sa" (sau "Domniei sale") folosite atat de nepotrivit atat in acest context cat si in mass-media. Poate ca ar fi fost mai potrivit: "mesajele ei",..., "mesajele dumneaei",...
Pentru parinti copilul este sursa de bucurie, pentru natiune el este promisiune de viitor. Si parintii, dar si natiunea nutresc sperante si vise pentru copiii lor si isi pun intreaga incredere in cadrul didactic care ii educa. (Elinor S. Kolumbus)
kenjiro
 
Mesaje: 17
Membru din: 15 Noi 2010, 15:22
Localitate: Bucuresti

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 27 Noi 2010, 20:17

Stimate coleg/colega kenjiro, va multumesc pentru apreciere.
Si pe mine ma supara greselile de exprimare si ortografie ale oamenilor, la fel cum ma supara si iesirile obraznice ale unora dintre copii, si chiar dascali. Eu am ales calea mai blanda vizavi de Diana, tocmai pentru ca, asa cum ati spus, ea este inca un copil, o adolescenta. Daca vrem sa cizelam un copil, trebuie sa-l "luam cu frumosul". Daca ne manifestam agresiv, ii facem si mai rau. Ca sa dam ceva bun din mainile noastre, trebuie sa stim sa fim noi insine modele pe care copiii sa-si doreasca sa le urmeze, nu sa fuga de noi sau sa vrea sa faca contra. Mie nu-mi place sa intru in conflicte. Imi place sa dau sanse oamenilor, chiar daca uneori nu sunt tocmai convinsa ca are rost. In felul asta ma simt mai linistita ca am incercat macar sa indrept ceva. Daca nu s-a putut, stiu ca nu e vina mea. Eu am incercat.
:)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde kenjiro » 30 Noi 2010, 16:52

ianchis scrie:Stimate coleg/colega kenjiro, va multumesc pentru apreciere.
Si pe mine ma supara greselile de exprimare si ortografie ale oamenilor, la fel cum ma supara si iesirile obraznice ale unora dintre copii, si chiar dascali. Eu am ales calea mai blanda vizavi de Diana, tocmai pentru ca, asa cum ati spus, ea este inca un copil, o adolescenta. Daca vrem sa cizelam un copil, trebuie sa-l "luam cu frumosul". Daca ne manifestam agresiv, ii facem si mai rau. Ca sa dam ceva bun din mainile noastre, trebuie sa stim sa fim noi insine modele pe care copiii sa-si doreasca sa le urmeze, nu sa fuga de noi sau sa vrea sa faca contra. Mie nu-mi place sa intru in conflicte. Imi place sa dau sanse oamenilor, chiar daca uneori nu sunt tocmai convinsa ca are rost. In felul asta ma simt mai linistita ca am incercat macar sa indrept ceva. Daca nu s-a putut, stiu ca nu e vina mea. Eu am incercat.
:)


Inca o data, sunt de acord cu dvs. stimata d-na./colega! (apropo: sunt coleg cu dvs.) Am lasat sa treaca ceva timp inainte de a raspunde postarii dvs. in speranta ca intre postarile noastre sa vad re-venind pe topic copiii, ..., noi ne putem intalni in Cancelarie, ..., se pare insa ca acestia "nu mai calca pe aici"... pacat!!! :(
Pentru parinti copilul este sursa de bucurie, pentru natiune el este promisiune de viitor. Si parintii, dar si natiunea nutresc sperante si vise pentru copiii lor si isi pun intreaga incredere in cadrul didactic care ii educa. (Elinor S. Kolumbus)
kenjiro
 
Mesaje: 17
Membru din: 15 Noi 2010, 15:22
Localitate: Bucuresti

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 03 Dec 2010, 00:01

Tocmai de aceea, pentru ca elevii nu prea vin pe aici, am apreciat cand Diana a venit si si-a spus parerea. Asta m-a determinat sa fiu ingaduitoare cu ea si sa nu-mi scot "coltii" pe care, de altfel, ii posed si eu, ca orice om. Daca un copil intra pe acest forum, noi trebuie sa ni-l apropiem, si foarte usor sa-l indrumam catre mai bine. Daca punem piciorul in prag de la inceput, ce rezolvam? Nimic!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 17 Iul 2011, 10:00

ianchis scrie:Stimate coleg/colega kenjiro, va multumesc pentru apreciere.
Si pe mine ma supara greselile de exprimare si ortografie ale oamenilor, la fel cum ma supara si iesirile obraznice ale unora dintre copii, si chiar dascali. Eu am ales calea mai blanda vizavi de Diana, tocmai pentru ca, asa cum ati spus, ea este inca un copil, o adolescenta. Daca vrem sa cizelam un copil, trebuie sa-l "luam cu frumosul". Daca ne manifestam agresiv, ii facem si mai rau. Ca sa dam ceva bun din mainile noastre, trebuie sa stim sa fim noi insine modele pe care copiii sa-si doreasca sa le urmeze, nu sa fuga de noi sau sa vrea sa faca contra. Mie nu-mi place sa intru in conflicte. Imi place sa dau sanse oamenilor, chiar daca uneori nu sunt tocmai convinsa ca are rost. In felul asta ma simt mai linistita ca am incercat macar sa indrept ceva. Daca nu s-a putut, stiu ca nu e vina mea. Eu am incercat.
:)


Doamna Ianchis vă mulţumesc mult pentru aceste cuvinte; sincer de un an nu am mai intrat pe acest topic,şi pot spune ca între timp m-am schimbat. Nu pot spune că sunt cheie de biserică, dar nici chiar aşa ......nu sunt :)
De acum un an de când am intrat pe acest topic (eram clasa a 8-a, acum trec a 10-a) situaţia nu s-a schimbat. "Noii" (momentan vechii) colegi îmi cer şi ei tema şi mai am momente când le spun că nu le-o dau; dacă le spun "nu" ei se supără pe mine şi pot spune că mă ameninţă puţin ( cum ar fi că nici ei nu o să mă ajute pe mine în nişte chestii minore sau nu o să mă bage în seamă). Chiar puţin îmi pasă de ceea ce spun ei; dar cum pot face ca atunci când ei îmi cer tema... să le spun aşa frumos în cât să nu se supere prea tare? Menţionez că nu prea ţip la ei şi că nu s-ar la bătaie .Mulţumesc!
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 15 Aug 2011, 22:22

Draga mea, nici eu nu am mai intrat pe acest forum de mult. Intru foarte rar, de aceea am vazut postarea ta abia acum.
Ce sa spun........ e in functie de situatie. Si poti, tot in functie de situatie sa abordezi problema diferentiat. De exemplu, colegilor mai cumsecade poti incerca sa le explici prieteneste ca e spre binele lor sa incerce sa-si faca tema singuri, ca numai asa vor invata. Le mai poti spune ca pot conta oricand pe ajutorul tau atunci cand nu inteleg ceva, tu te vei stradui sa-i ajuti, dar nu mai poti sa dai temele la copiat fiindca nu-ti place sa se copieze dupa tine mereu si mereu. Incearca sa abordezi o atitudine prietenoasa, dar totodata ferma, sa nu aiba nimeni de comentat si de intors vorbele tale, sa se vada faptul ca esti de neclintit in decizie. Celor obraznici incearca sa le raspunzi tot diplomat, la fel cum spuneam mai sus - nu te cobori la obrazniciile lor. Ramai rece si indiferenta - nu arata ca te temi de amenintari. De fapt, nici nu ai de ce sa te temi. Gaseste-ti cativa prieteni de incredere cu care sa te ajuti si in care sa-ti poti pune nadejdea, si in rest nu te stresa. Si nu ezita sa le ceri ajutorul profilor atunci cand ai nevoie. Poate voi nu credeti, dar profesorii nu sunt Bau-Bau, lor chiar le face placere sa li se ceara ajutorul. Cand nu intelegi ceva si chiar nu ai pe cine sa intrebi, mergi la profesorul de specialitate si roaga-l sa te lamureasca. Incearca numai, si-ai sa vezi ca nu musca. In felul asta colegii nu vor putea sa te mai ameninte cu cine stie ce bazaconii, cum ca atunci cand vei avea tu nevoie, ei nu te vor ajuta. Tu nu vei fi la mana lor niciodata. Arata-le ca tu ai mereu un AS in maneca si gasesti mereu usita de scapare. Si nu-ti fie frica de nimic.
Si nu uita: incearca sa te faci iubita ca sa poti castiga respect si admiratie. Gaseste-ti un model intr-o profesoara, de exemplu, si urmeaza acel model. Incearca sa te gandesti ce ar face modelul tau intr-o anume situatie si nu ezita sa te apropii de modelul tau, sa-i ceri un sfat bun cand ai nevoie. E bine sa ai langa tine pe cineva de incredere. O sa te invete ce ai de facut si o sa te intareasca. Bafta!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Anterior

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator