colegi.........enervanti

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 09 Mai 2010, 22:08

:)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 09 Mai 2010, 22:27

yanna_dayana scrie:si inca un lucru acest topic l-am creeat chiar eu......

Din cate vad, acest topic a fost deschis de un anume hiei_andrei » pe 27 Iun 2006, 18:02 , deci, acum 4 ani. Daca yanna_dayana este acum in clasa a 8-a, acum 4 ani era in clasa a 4-a. Sa fi deschis un copil de clasa a 4-a un topic pe acest forum? Ma rog..... nu ca ar fi imposibil, insa nu pare deloc deschis de ea. Minciuna, pe langa tupeul nemasurat, sunt greseli mari pe care le fac oamenii, de la cele mai fragezi varste.....
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde rofi3 » 10 Mai 2010, 09:57

Buna ziua,

Domnisoara Yanna , daca vrei sa-ti exprimi parerea pe acest forum esti bine venita , atata timp cat discuti intr-un mod civilizat si-i respecti pe cei care intra pe acest forum si care au o varsta mult mai inaintata decat a ta.
Ar fi bine pentru a te face inteleasa si pentru a-ti putea citi mai usor mesajele sa folosesti culori mai putin stridente si sa scrii gramatical.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: colegi.........enervanti

Mesajde alexandre » 10 Mai 2010, 14:31

roxanabadea scrie:Dupa cum vezi, yanna_dayana, tu esti cea care greseste acuzandu-ma ca am gresit indraznind sa intru in/pe/la topicul tau. Multumesc, Dna Ianchis pentru interventie.


Nu numai ca nu stie exact diferenta dintre a deschide un topic si ce inseamna ca un topic sa fie al tau, ar trebui sa stie ca oricine care respecta regurile acestui forum are dreptul implicit de-a posta chiar in topicul deschis de ea. Totusi, intr-un topic invecinat deschis de mine in care a postat desigur numai inventii (a spus ca sunt clasa a-6-a? :lol: Nu ar fii tocmai rau in cele din urma deoarece imi este chiar dor de acea perioada), i-am recomandat mai degraba ca in paralel cu folosirea internetului sa mai arunce din cand in cand si cate o privire in manualul de Lb. si literatura Romana - sper sa reflecteze asupra acestui fapt.

Poate chiar ar fi cazul sa-ti revizuiesti conduita vis-a-vis de dreptul altora de a folosi acest Forum.


Exact! :wink: Din nefericire, am intalnit suficiente cazuri pe acest forum care ma faceau sa gandesc exact la propozitia citata de mai in sus! :(
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 10 Mai 2010, 16:25

in primul rand dragele mele doamne va rog nu ma luati pe mine cu "draga" ca eu nu sunt draga dumneavoastra....
in al doilea rand : eu nu cred ca dumneavoastra nu faceti greseli de ortografie ...nu va mai da-ti mare si tare ca si cum sunteti singurul om de pe pamant care nu face nici o greseluta( chiar si una cat de mica ar fi ea)
in al treilea rand: daca vorbesc asa pe un site nu inseamna ca asa vorbesc si la scoala sau in societate?!
Ia corectativa intrebarile inainte sa le postati.....ma deranjeaza faptul ca unii oameni (de ex.profesori) ne cred pe noi...elevii....incapabili
Eeee...uita-ti nu este asa....
si...in al patrulea rand: ce ton am eu in acest moment? ma cunoasteti pe mine fata in fata ca sa ma puteti corecta si sa ma puteti descrie prin ceea ce scrieti dumneavoastra pe acest topic despre mine?
eu cred ca nu stiti care este moda in zilele noastre....
daca nu va convine cum scriu eu....nu va mai bagati in seama
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 10 Mai 2010, 16:34

de ce spuneti dumneavostra sa deschid manualul de limba si literatura romana?
sa stiti ca il deschid in fiecare zi
eu nu sunt genul de copil puturos, nesimtit, care ia numai note de 3,4,5
sunt chiar celalalt gen de copil: copil care invata, care nu pierde vremea cu nu stiu ce prostii, si care desigur ia note de 8, 9, si 10
aveti copil in clasa a8-a? intrebati-l sa vedeti cat trebuie acest copil sa invete dupa o zi pe alta pentru a intra la liceul dorit pentru a ajunge cineva in viata.....pentru a ajunge un om important ..... ca sa nu-si bata joc lume din jurul lui de el.....
intrebati-l pe acest copil sa vedeti cate ore sta la scoala in fiecare zi?
Eu de exemplu am 31 de ore pe saptamana.
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 10 Mai 2010, 16:39

si....alexandre sa stii ca eu nu stau in fiecare zi pe internet....doar daca am nevoie de ceva neaparat....nu stau sa ma joc diferite jocuri care nu-mi folosesc deloc in viata......nu va bazati pe faptul ca daca auziti in general ca toti copii stau toata ziua la calculator nu este adevarat .....mai sunt si mici exceptii care vor sa ajung bazati , sa nu traiasca din mila nimanui
dar eu cred ca dumneavoastra asa traiti ....imi dau seama din felul in care vorbiti... nu stiu mai raspicat
aveti sufletul plin de ura, de ciuda...nu cred ca va place sa traiti profund, fara sa va toace toata ziua cineva la cap
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 10 Mai 2010, 16:47

domnisoara rofi3 folosesc ce culori imi plac mie...nu ceea ce doresc alti oameni...imbrac haina pe care o doresc eu...si nu stau sub papucul cuiva...deoarece nu suntem ca acum sute de ani , nu sunt sclava nimanui....
si va rog cei care comenteaza pe langa mine au un tupeu imens (100%)
si nu ma luati pe mine ca nu sunt dominisoara nimanui decat o parintilor mei care mi-au dat viata si pe care ii iubesc nespus
deci...in concluzie, nu ma luati pe mine la bani marunti ca imi dau repede arama de pe fata.... si nu o sa stiti in acel moment cu cine vorbiti
oi fi eu pustoaica de 14 ani dar pot sa fiu mai matura decat par si chiar cu mai mult tupeu (doar daca ma provocati)
:mrgreen:
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 10 Mai 2010, 16:49

Draga mea, intreci orice masura cu acuzatiile tale gen ''traim din mila...''cui, draga mea???
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: colegi.........enervanti

Mesajde rofi3 » 10 Mai 2010, 17:07

Se pare ca v-ati dat "arama pe fata " si de cand ati intrat pe acest forum , atacati din ce in ce mai multi utilizatori . Eu v-am facut niste observatii pe un ton calm si neagresiv , dvs. cum raspundeti ??., prin urmare daca nu va schimbati atitudinea si tonul , va trebui sa iau masuri in legatura cu accesul dvs. pe forum.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 10 Mai 2010, 17:22

v-am deranjat eu? dumneavoastra ati inceput! iar eu nu mai spun nimic si pun capat acestei discutii....daca dumneavoastra mai aveti ceva de spus , spuneti-mi doar cu frumosul va rog eu frumos.....sa fim oameni civilizati...ca doar de...nu om fi dintr-o mahala
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 10 Mai 2010, 23:07

As vrea sa fac o precizare, nu neaparat pentru domnisoara de mai sus, ci asa.....in general: in unele zone ale tarii, cuvantul "draga" este folosit frecvent. Este un cuvant de prietenie, de afectiune, care se foloseste si pe strada, intre oameni straini. De unde vin eu, asa se vorbeste, eu asa sunt obisnuita si mi s-a mai intamplat ca, diverse persoane "razboinice" sa-mi dea peste nas cand am folosit cuvantul asta. Mi se pare ca oamenii au tendinta tot mai mare sa se enerveze din orice si sa interpreteze in nume de rau ceea ce alti oameni spun. Asta ca sa ramanem totusi on-topic. Ne enervam mult prea repede si trecem la atac. Nu e bine. Cand cineva vorbeste intr-un anume fel, n-o face neaparat din rea-vointa, poate fi de vina chiar zona de unde vine, felul in care s-a vorbit cu ea in casa, scoala pe care a urmat-o.......
Iar faptul ca am folosit cuvantul "domnisoara", iarasi nu a fost din rea-vointa. Nu am vrut sa spun "fata" sau "copila". Mie, cand aveam 14 ani, imi placea sa mi se spuna domnisoara.
Draga yanna_dayanna, iti mai dau o ultima sugestie prieteneasca: incearca sa accepti in viata ta cuvinte frumoase de la oameni care, desi nu te cunosc, nu-ti vor raul. Cauta sa inveti din sfaturile oamenilor si din greselile tale. Nu toata lumea este rea si periculoasa, nu toti oamenii sunt rau intentionati si merita sa-i "palmuiesti" cu cuvinte, nu trebuie sa te aperi de toata lumea. Incearca sa fii deschisa si sa primesti sfaturile cu bucurie. Ai sa mai cresti si ai sa vezi ca in viata, putini vor fi cei care iti vor da un sfat bun, direct si sincer. Majoritatea vor rade pe la spatele tau de greselile tale, fara ca tu sa stii. Atunci poate iti vei aduce aminte de noi, micii tai "dusmani" de pe forum, si ai sa ne dai dreptate. Apreciaza-i pe cei care sunt sinceri cu tine si incearca sa te inconjori de ei. Sunt tare greu de gasit. Prieteni falsi, doar de distractii, care te vor aproba mereu vei gasi la tot pasul. Ai grija de tine! :) Ileana
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde iradian » 11 Mai 2010, 17:53

yanna_dayana, inteleg ca vrei sa-ti exprimi individualitatea si nu e absolut nici o problema atata vreme cat ii tratezi pe ceilalti cu respect (FYI, tupeul e asociat de regula nu cu maturitatea ci cu opusul ei). Regulile sunt aceleasi pentru toata lumea si au fost indelung gandite ca sa faciliteze comunicarea (nu le face nimeni doar ca sa-i "oprime" pe altii, nu e deloc distractiv sa stai sa scrii un regulament). De exemplu, folosirea prea multor culori sau emoticoane nu e indicata fiindca ingreuneaza citirea textului.

Multumesc ianchis pentru interventie, e foarte binevenit mesajul. Cred si ca multi dintre noi nu stim cum sa ne descurcam cu "noua generatie" si noile medii de comunicare, chiar daca poate suntem tineri. Eu nu am decat cu 14 ani mai mult decat yanna_dayana, dar cand eram in clasa a VIII-a nu existau forumuri si alte spatii de discutie. Astazi e pur si simplu altceva, iar elevii se obisnuiesc de mici sa se exprime aiurea pe web. Bine, sunt altii la capatul opus, Alexandre umple forumul cu figuri de stil complicate. :lol:
Blog personal: http://teamadetrepte.wordpress.com/
Resurse pentru optimizarea site-urilor: http://halte.ro/
iradian
Site Admin
 
Mesaje: 50
Membru din: 23 Noi 2008, 23:36

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 11 Mai 2010, 17:58

Speram ca mesajul sa fie primit asa cum l-am scris, nu cu rautate si gand de razbunare, ci cu dorinta de bine. Sa speram. :)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 12 Mai 2010, 15:29

va multumesc pentru mesaje dar eu nu sunt obisnuita sa imi spune cineva domnisoara. Rar aud acest cuvant din gura cuiva.
si "draga" daca e....sa-mi spuna asa prietenul meu.
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori