colegi.........enervanti

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

colegi.........enervanti

Mesajde hiei_andrei » 27 Iun 2006, 18:02

se intampla dragi elevi si studenti de pe forum sa aveti colegi nesuferiti?ce masuri luatrii?adica, cand elevul nu te lasa in pace, paraste si se contrazice cu profii in privinta notelor..grrrr
pai, am o colega cam asa....am laut 10 la teza de la romana si mi-a cerut teza sa vada daca profii au dat nota corecta, pt ca ea a luat 9...hihi :twisted: :evil:
a luat media 9 la biologie si i-a cerut profei sa calculeze dak are dreptate, k poate nu e 9
mama, eu va intreb in principal ce masuri luati?
ca si profii o atentioneaza pe fata aia...dar nu se lasa
Avatar utilizator
hiei_andrei
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Iun 2006, 15:23
Localitate: bucuresti

Mesajde doro » 28 Iun 2006, 19:16

Cunosc, cunosc, exact asa mi se intampla si mie. Cum sa scapi de ei: depinde de tine. Daca vrei sa iti pastrezi relatiile cu colegii (sa te intelegi asa cu ei) atunci nu stiu ce sa iti raspund. Eu ma aflu in situatia in care nu imi pasa de nici un coleg din clasa, asa nu imi pasa nici ce cred ei despre mine. Eu folosesc metoda IGNORE, adica pur si simplu, nu ii bag in seama. Mi se intampla uneori sa imi doresc sa ma inteleg cu ei, sa nu fiu asa un "monstru" al clasei, dar trec peste astea. Ma alina gandul ca ei sunt dispusi sa inceapa doar prietenii pe interes si asa nu prea ma mai doare pe mine.
Cel mai tare ma enerveaza pe mine urmatoarea situatie: la teze vor toti sa le soptesc, sa le trimit rezolvari prin mesaje, chestii blablabla... Cum vine asta??? Eu ,care mi-am pierdut timpul invatand pentru test si altul, care a umblat toata noaptea prin cluburi sa avem aceasi nota?? Nu mi se pare cinstit :wink:
doro
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Iun 2006, 10:21

Mesajde cristi_b » 12 Oct 2006, 00:09

Asa e. La teza de la mate se strang toti elevii care sa zicem ca nu au inclinatie :) pe langa mine si inca un coleg care in timpul anului ne tot fac tocilari si deodata devin foarte buni cu tine. Am cateva colege care ar trebuii izolate. Sunt enervante. Cer lucrarea ta sa vada daca profii nu au gresit la corectare dar cum faci si u ii ignore :) zicand "Lasa-ma in pace se uita profa/profu' la noi nu vezi?" merge mereu mai ales ca sunt fetite din alea care le pasa foarte mult de scoala. Sau cateodata le mai zic "Vreau sa ma mai uit inca odata peste lucrare. Mai asteapta!" si le piere chefu' :)).
cristi_b
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Oct 2006, 23:36

salut

Mesajde fulop_cristinatm » 15 Sep 2007, 20:25

Salut eu am un coleg pe nume Mihai care arunca penarele tuturor colegiilor in gunoi sau le ascunde , care ma ajuta cum sa ii spui sa nu mai arunce penarale?
fulop_cristinatm
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Sep 2007, 13:25

Mesajde alexandre » 11 Feb 2008, 13:35

Adevarul este ca nimeni nu poate sa fie chiar pe placul tuturor, dar eu nu inteleg cazurile in care anumiti elevi nu primesc atentie din partea colegilor sai si totusi continua sa ii barfeasca(batjocoreasca)si in special nu inteleg sa descifrez mentalitatea lor.... :roll: Spre exemplu, cum am spus, toata lumea avem anumite simpatii si antipatici ,dar nu inteleg de ce sa nu ii ignroam pe cei cu care nu inteleg mai putin bine? De ce sa judecam sau sa radem ? De ce se foloseste in unele cazuri chiar violenta? Indiferent ce sursa de inspiratie sa societatea si timpurile in care traim, totusi sunt anumite lucruri care tin de instinctul omenesc, implicit de regurile unui caracter. Oarecum as spune ca nu e apartine vina lor in totalitate, ci si acelora care le hraneste si incurajeaza un asemenea comportamentul....chiar si in mod indirect! :roll:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde alexandre » 06 Ian 2009, 17:18

Si acum pot sa folosesc un exemplu propiu. De la sfarsitul anului scolar trecut, mi-au tot fost aduse jigniri din partea unor colegii de scoala. Am icnercat sa ii ignor, crezand ca vor inceta in cele din urma. Surpriza insa...Nu au facut-o. Ba mai mult, cred ca pe de o parte i-am incurajat si toata situatia a evoluat in mai rau. Am stat de vorba cu dirigintele clasei respective si astept acum sa vad anumite schimbari. Ma gandesc serios sa merg si sa stau de vorba si cu directiunea mai apoi. Am anumite dubii in legatura cu masurile care se vor lua impotriva acestora totusi.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: colegi.........enervanti

Mesajde profmat86 » 11 Mai 2009, 19:12

hiei_andrei scrie:se intampla dragi elevi si studenti de pe forum sa aveti colegi nesuferiti?ce masuri luatrii?adica, cand elevul nu te lasa in pace, paraste si se contrazice cu profii in privinta notelor..grrrr
pai, am o colega cam asa....am laut 10 la teza de la romana si mi-a cerut teza sa vada daca profii au dat nota corecta, pt ca ea a luat 9...hihi :twisted: :evil:
a luat media 9 la biologie si i-a cerut profei sa calculeze dak are dreptate, k poate nu e 9
mama, eu va intreb in principal ce masuri luati?
ca si profii o atentioneaza pe fata aia...dar nu se lasa

Ignora pe cei care nu au alta treaba decat cea a altora si mergi mai departe
profmat86
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Mar 2009, 20:09

Re: colegi.........enervanti

Mesajde mymyshor » 11 Mar 2010, 18:03

profmat86 scrie:
hiei_andrei scrie:se intampla dragi elevi si studenti de pe forum sa aveti colegi nesuferiti?ce masuri luatrii?adica, cand elevul nu te lasa in pace, paraste si se contrazice cu profii in privinta notelor..grrrr
pai, am o colega cam asa....am laut 10 la teza de la romana si mi-a cerut teza sa vada daca profii au dat nota corecta, pt ca ea a luat 9...hihi :twisted: :evil:
a luat media 9 la biologie si i-a cerut profei sa calculeze dak are dreptate, k poate nu e 9
mama, eu va intreb in principal ce masuri luati?
ca si profii o atentioneaza pe fata aia...dar nu se lasa


Se intampla ca la noi colegii sa fie atat de revoltati de ,,nota nepotrivita,, pe care o primesc...Merg la profesori doar pentru a se convinge ca nu li s-au corectat bine lucrarea.Normal,lucrurile astea se intampla doar cand apar note mici...In cazul in care cativa copii au invatat ,la aducerea lucrarilor se formeaza o luuunga coada la catedra profesorului.
mymyshor
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mar 2010, 17:45

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 05 Mai 2010, 20:37

sunt si eu eleva in clasa a8-a si stiu cum este sa-ti ceara colegii temele....de exemplu la mn in cls sunt cateva fete fitzoase care cand nu-si fac temele ... vin la mn si ma intreaba:" Diana ti-ai facut tema?"
normal ca le ignor si deobicei le zik nu....putzin imi pasa dak ma injur pe la spate ...eu jtiu sigur ca miam facut tema si nu leam dat si lor sa copie....
:twisted:
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 06 Mai 2010, 10:50

Yanna_dayanna, greu am inteles ce ai postat tu... Ar fi mai simplu sa folosesti aici scrierea corecta, mai ales ca poate ar citi un profesor al tau postarea.... Si eu scriam ca si tine in urma cu cativa ani, pana m-am trezit ca scriu, de mana, ''chitanTZa''. ( :shock: )Am citit, am recitit, nu mi s-a parut a fi nicio greseala in text si am prezentat ''chitantza''' unei directoare de la o firma... Nu vrei sa stii cum m-am simtit cand a pufnit-o rasul si mi-a dat-o inapoi...
Cred ca procedezi bine sa nu le mai lasi pe fitoasele tale colege sa copieze tema de la tine.

Eu, desi sunt mama a unei boboace, sunt singura care tin calendarul meteo, pe care il au copiii ca tema permanenta la cunoasterea mediului. M-a amuzat initial ca ma sunau mamele sa ma intrebe tema, dar am incetat sa mai fiu asa darnica.... Ma deranja faptul ca pana joia nu le prezentam cine stie ce interes, iar joia aveau ''abonament''la tema.

Alexandre, ai rezolvat problema ta? Ce a spus dl diriginte al acelor elevi?
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: colegi.........enervanti

Mesajde alexandre » 07 Mai 2010, 20:49

yanna_dayana scrie:sunt si eu eleva in clasa a8-a si stiu cum este sa-ti ceara colegii temele....de exemplu la mn in cls sunt cateva fete fitzoase care cand nu-si fac temele ... vin la mn si ma intreaba:" Diana ti-ai facut tema?"
normal ca le ignor si deobicei le zik nu....putzin imi pasa dak ma injur pe la spate ...eu jtiu sigur ca miam facut tema si nu leam dat si lor sa copie....
:twisted:


Inteleg ca probabil datorita unei dorinte de-a sublinia in mod particular ceea ce de fapt doresti sa transmiti prin anumiti termeni precum "fitzsoase" sau "putzin" folosind acel tz in loc de caracterul insine “Ţ”deoarece o oarecare obisnuinta comunicand intr-o alta limba care nu contine neaparat aceste caracteristici se resimte in momentul in care ar trebui sa le folosesti negresit sau nefiind tocmai la indemana, preferi in general sa folosesti aceste neinlocuiri. Desigur, mai exista si cazurile in care prescurtari deloc expresive sau cu usurinta citibile precum “dak” sau chiar absenta “-“ nu numai incalcand regurile de baza ale limbii dar si visual fiind intr-o oarecare masura incomfortabil - “miam” sau “leam, motivate fiind din nou de obisnuinta sau o graba in a tasta/scrie un text (ceea ce gasesc pe departe ridicol neaplicabilitatii aici deoarece discutam despre un caracter in plus sau in minus care cu siguranta nu are un rol puternic eficient intr-o eventuala economisire inecata in inutilitatea timpului), diferenta dintre folosirea “-“_ numai intr-unul dintre doua exemple din textul de mai in sus “sa-ti” si respectiv “leam” confirmand cele afirmate de mine in randurile de mai in sus din cadrul acestei postari.

Dar intr-adevar -> daca numai ati fi cu totii care imbratiseaza aceasta metoda de scriere suficient de atenti pentru a nu o inlocui IN INTREGIME scrierea corecta astfel.

Si consider ca a fost o decizie destul de inteleapta sa refuzi sa le dai sa isi copieze tema – oarecare sentimente de egoism sau rea-vointa neavand loc in aceasta ecuatie. Intotdeauna poti da o mana de ajutor prin explicarea unei teme unui coleg (eventual exemplificandu-I cu propia tema deja rezolvata – dar nu si daca acest caz se repeta) si multumirea de sine va fi evidentiata prin rezolvarea corecta a temei respective de catre colegul caruia i-ai explicat exercitiul inainte.

@roxanabadea: A trecut suficient timp de atunci si chiar in ciuda faptului ca pe de o parte pot spune ca problema a fost rezolvata (spun problema referindu-ma doar la acest punct in care exista acest comportament totalmente neadecvat intre colegii si mai presus de toate intre oameni unul vis-a-vis de celalalt deoarece personal nu pot sa spun ca am privit astfel lucrurile ; doar pentru ca unei persoane ii este confirmat faptul ca unul/unii dintre colegii de scoala au numit-o proasta, spre exemplu, in neprezenta ei si nerecunoscund acest lucru chiar in prezenta dovedirii valabilitatii faptului acelor colegii in mod particular chiar nu reprezinta deloc o dificultate ; mai degraba imi trezeste indiferenta. Si atat! Dar se pare totusi ca acel domn diriginte a excelat in aparenta corectare comportamentului acelor elevi, cel mai probabil dumnealui aplicand regulamentul negresit. Multumesc mult pentru intrebare, Roxana! Apreciez acest lucru cu certitudine.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 09 Mai 2010, 19:38

sunteti parinte? ce cautati pe o pagina a elevilor?! nu inteleg ...si in plus vb cum doresc eu...ca doar nu's de-aia care sa ajung in halul ca la scoala sa scriu la tabla cum vorbesc pe mess..... va rog frumos sa ne lasa-ti pe noi elviii, sa ne dam cu parerea despre ce dorim noi......si inca un lucru acest topic l-am creeat chiar eu......
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 09 Mai 2010, 19:55

Draga mea, nu vad care e problema ca sunt parinte!
Nu te-am pus la punct, nu ti-am vorbit urat, ba din contra, prin exemplu personal, ti-am recomandat sa nu faci ca mine, cu scrisul aiurea!

Te rog fa un efort si vorbeste mai frumos! Sunt destui elevi pe forum cu care sunt prietena si ei stiu ca nu sunt bau-bau.
Si daca topicul l-ai creat tu, repet, e vreo problema ca am intervenit si eu cu o postare, pe un ton civilizat, nu ca al tau ?
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 09 Mai 2010, 21:13

yanna_dayana scrie:sunteti parinte? ce cautati pe o pagina a elevilor?! nu inteleg ...si in plus vb cum doresc eu...ca doar nu's de-aia care sa ajung in halul ca la scoala sa scriu la tabla cum vorbesc pe mess..... va rog frumos sa ne lasa-ti pe noi elviii, sa ne dam cu parerea despre ce dorim noi......si inca un lucru acest topic l-am creeat chiar eu......

Draga mea, in primul rand CORECTEAZA-TI GRESELILE DE ORTOGRAFIE SI DE EXPRIMARE, in al doilea rand, CORECTEAZA-TI ATITUDINEA fata de o persoana mai in varsta, in al treilea rand FIECARE POATE INTRA PE CE TOPIC DORESTE.
Fii respectuoasa si demonstreaza ca esti genul de domnisoara care merita respectata de catre orice persoana, fie ea mai mare decat tine.
Ai deschis acest topic de discutie, doamna Roxana a vrut sa-si exprime parerea. Conteaza ca este parinte? Eu sunt invatatoare. Nici eu nu am voie sa intru aici, fiind cadru didactic? Avem un elev (nu spun cine), care intra in Cancelarie si este primit foarte bine, noi ar trebui sa-l dam afara?? Eu spun sa te mai gandesti si poate chiar sa-ti ceri scuze de la dna Roxana. Ar fi dovada ca esti un copil bun....
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 09 Mai 2010, 21:57

Dupa cum vezi, yanna_dayana, tu esti cea care greseste acuzandu-ma ca am gresit indraznind sa intru in/pe/la topicul tau. Cu siguranta la fel te comporti si la scoala si probabil ai si gura destul de mare incat tot tu sa te arati victima. Poate chiar ar fi cazul sa-ti revizuiesti conduita vis-a-vis de dreptul altora de a folosi acest Forum.
Multumesc, Dna Ianchis pentru interventie.
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Următorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori