colegi.........enervanti

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Re: colegi.........enervanti

Mesajde alexandre » 12 Mai 2010, 19:31

^Desigur ca fara sa stau pe ganduri confirm cele spuse de doamna ianchis in postarea dumneai de mai in sus...
...in general: in unele zone ale tarii, cuvantul "draga" este folosit frecvent. Este un uvant de prietenie, de afectiune, care se foloseste si pe strada, intre oameni straini.
...dar daca dumnevoastra yanna_dayana considerati ca nu sunteti obisnuita cu acest mod de adresare sau il considerati neapropiat cand alte persoane (straine) il folosesc la adresa dumnevoastra atunci as dori cu adevarat sa aud o explicatie serioasa pentru care chiar dumnevoastra ati folosit cuvantul " draga" intr-un topic invecinat acestuia.

Stiu ca am mai spus acest lucru de nenumarate ori pana acum dar aceasta chiar este ultima mea interventie.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 12 Mai 2010, 22:06

yanna_dayana scrie:va multumesc pentru mesaje dar eu nu sunt obisnuita sa imi spune cineva domnisoara. Rar aud acest cuvant din gura cuiva.
si "draga" daca e....sa-mi spuna asa prietenul meu.

"Domnisoara" e un cuvant frumos, se foloseste din politete atat fetelor cat si persoanelor tinere necasatorite. E adevarat ca, in anumite situatii, e folosit si la modul ironic. Mai este adevarat si faptul ca pe forum nu ne vedem si de aceea putem interpreta anumite cuvinte. Eu am folosit cuvantul din politete, nu din ironie. :) Pacat ca in ziua de astazi nu se folosesc mai des cuvinte politicoase si ne dezobisnuim de ele. Si mie, aratand mai tanara decat sunt, mi se vorbeste de multe ori la per-tu pe strada, in magazine.... Nu de mult am fost numita "fetito" in autobuz :lol: Asa ca, la servici, pentru copii si parintii lor sunt "doamna", iar pe strada sunt "fetito". Asta e. N-ar strica sa incercam sa ne respectam mai mult unii pe altii si atunci nu ne-am mai enerva atat de mult reciproc (asta asa, ca sa raman in subiect).
Iar "draga" e un cuvant care se foloseste foarte mult in Ardeal. Nu stiu, yanna_dayanna din ce oras esti, dar daca nu esti ardeleanca si vei ajunge pe la noi, oamenii iti vor vorbi asa. Tu sa nu te superi. E un mod dulce de a se exprima. :)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 13 Mai 2010, 08:38

...Reiau ideea...

Colegi enervanti avem cu totii, indiferent ca suntem parinti, angajati sau elevi. Nu ai cum sa fii pe placul tuturor, la fel cum e aproape imposibil ca tie sa iti placa toti colegii. Probabil una din variante este sa ignori persoanele care nu iti sunt pe plac. La nivel elev-elev in aceeasi clasa, acest lucru inca se mai poate face. Trebuie insa subliniat faptul ca'' a ignora'' este total diferit de ''a provoca''.
Pentru yanna: Doamna Ianchis ti-a explicat foarte frumos cum stau lucrurile cu ''draga'' si cu ''domnisoara'' si sunt sigura ca esti fata desteapta si ai priceput ca noi nu ti-am facut niciun rau.
Pentru alexandre: e foarte drept ca internetul ne permite sa purtam ce masca dorim, sa ne prezentam a fi ceea ce nu suntem de fapt, dar ar fi mult mai usor pentru toti sa stim cat de cat identitatea persoanei cu care vorbim. Eu, personal, atunci cand intru intr-o discutie noua pe acest forum, scriu primul lucru :''eu sunt parinte, nu cadru didactic iar parerea mea e ...''
Am intrat in sectiunea asta a forumului pentru ca se numeste ''dialog CU elevii'', nu ''dialog INTRE elevi''. Daca scria ''dialog INTRE elevi'', m-as fi abtinut sa scriu ceva, exact din respect, pentru a nu incalca un ''teritoriu'' in care nu am acces. Alt exemplu personal: o singura data am deschis pagina ''Cancelarie'' a acestui forum.Prima postare era ceva gen:''deschid acest topic pentru noi, profesorii', si...nu am mai citit in continuáre... Tot din respect....
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: colegi.........enervanti

Mesajde andreea_muntean » 23 Iun 2010, 11:08

ianchis scrie:
yanna_dayana scrie:si inca un lucru acest topic l-am creeat chiar eu......

Din cate vad, acest topic a fost deschis de un anume hiei_andrei » pe 27 Iun 2006, 18:02 , deci, acum 4 ani. Daca yanna_dayana este acum in clasa a 8-a, acum 4 ani era in clasa a 4-a. Sa fi deschis un copil de clasa a 4-a un topic pe acest forum? Ma rog..... nu ca ar fi imposibil, insa nu pare deloc deschis de ea. Minciuna, pe langa tupeul nemasurat, sunt greseli mari pe care le fac oamenii, de la cele mai fragezi varste.....


De la cele mai fragede varste , d-na invatatoare !! Acordul acesta ne ucide...
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: colegi.........enervanti

Mesajde andreea_muntean » 23 Iun 2010, 11:23

Este timp pierdut explicand domnisoarei Yanna_dayanna ceea ce trebuia sa stie pana la varsta de paisprezece ani . Un copil obraznic si needucat , un copil care nu deschide manualul de limba romana decat din greseala . Asta reiese din mesajele Domniei Sale . Nu ma mai uimeste nimic din comportamentul acestor"rebuturi" ale societatii , pe care din nefericire trebuie sa le suportam 5-6 ore pe zi , incercand sa le aratam calea de urmat spre "a fi cineva in viata " .

Sa-ti fie rusine DOMNISOARA !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 23 Iun 2010, 12:33

Doamna Andreea Muntean, imi cer scuze ca intervin.
Si eu am fost initial intrigata de yanna_dayanna, (dovada imi stau postarile anterioare).
Dupa aceea mi-am amintit ca varsta cuprinsa intre 13 si 16 ani are o caracteristica clara: teribilismul si ca noi, cei mai mari am avut la acceasi varsta iesiri necontrolate impotriva tuturor si ii putem ajuta. Yanna a dovedit in alte topicuri ca poate fi o prezenta agreabila pe chat.
Greseala minora de exprimare a dnei Ianchis nu cred ca trebuia ''penalizata'' atat de drastic...
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: colegi.........enervanti

Mesajde andreea_muntean » 23 Iun 2010, 14:06

roxanabadea scrie:Doamna Andreea Muntean, imi cer scuze ca intervin.
Si eu am fost initial intrigata de yanna_dayanna, (dovada imi stau postarile anterioare).
Dupa aceea mi-am amintit ca varsta cuprinsa intre 13 si 16 ani are o caracteristica clara: teribilismul si ca noi, cei mai mari am avut la acceasi varsta iesiri necontrolate impotriva tuturor si ii putem ajuta. Yanna a dovedit in alte topicuri ca poate fi o prezenta agreabila pe chat.
Greseala minora de exprimare a dnei Ianchis nu cred ca trebuia ''penalizata'' atat de drastic...


Da , uneori sunt exigenta , chiar si cu mine ! Regret , nu-mi amintesc sa fi avut astfel de iesiri la acea varsta ...eram proaspat intrata la pedagogic , invatam "rontaind" cartile , ma pregateam sufleteste pentru practica pedagogica , ascultand prelegerile doamnei profesor de pedagogie si practica pedagogica , pregatindu-ma de fapt pentru educarea unor copii , invatand cum sa-i invat ce e mai bun . De aceea am fost si sunt asa de exigenta cu genul acesta de elevi . Putem spune , cei care am studiat pedagogicul , ca incepand cu 14 ani s-a incheiat copilaria . La 15 ani sustineam deja lectii si activitati in fata unei comisii !! Nici nu aveam timp sa ma exprim la modul acesta absolut jignitor al acestei eleve , care evidentiaza nesimtirea societatii din ziua de azi .
Stimati colegi , iertati-mi sinceritatea , inclusiv in corectarea doamnei invatator ianchis, pe care de altfel o apreciez in unele mesaje !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 23 Iun 2010, 14:12

Va inteleg perfect exigenta. Nici mie nu mi-ar placea sa am des de-a face cu ''trantiri de usi'' si ''teribilism''...
Recunosc, deasemenea, ca pt dvs, cadrele didactice e si mai greu de lucrat cu astfel de copii,stiind cum erati Dvs la varsta lor(toata admiratia pentru eforturile facute de fiecare din Dvs la varsta la care noi bateam mingea pe maidan...). Eu sunt numai parinte si poate de aceea incerc sa ''apar copilul''. Nu sunt de acord cu acest coportament,nu il sustin si nu il tolerez, dar caut explicatii si incerc sa indrept lucrurile, pentru binele copilului in viitor, sa nu fie chiar catalogat ''rebut al societatii''...
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 23 Iun 2010, 14:31

Vezi, Yanna, ce ai de invatat din toate astea? Ai de invatat faptul ca daca te comporti asa, esti catalogat cu duritate, pe cand daca te comporti civilizat, cum stiu ca o poti face, ti se da o a doua sansa, pe care eu, personal, ti-am dat-o. Invata, Yanna din greselile tale. Stii vorba:''sa gresesti e omeneste dar sa persisti in greseala....'' Si cei mari invata din greselile proprii...daca sunt destepti:)
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: colegi.........enervanti

Mesajde ianchis » 23 Iun 2010, 20:17

Da, ce sa zic......intr-adevar, am gresit, si chiar nu-mi dau seama cum am putut sa scriu "varste fragezi"!!! Doamne, nu stiu, sincer, probabil ca ascultam si ceva pe la tv si nu eram atenta. Stimata colega, desi m-ati taxat cam dur, va multumesc. De acum incolo voi fi mai atenta. Totusi, as avea o singura remarca, insa nu cu rautate: e constructiv sa ne corectam unii pe altii, mai ales intre colegi, insa parerea mea este ca aceste lucruri sa se faca cu o anumita moderatie. Eu nu sunt una dintre persoanele care gresesc mereu, dimpotriva! Am fost intotdeauna foarte buna la lb romana si cred ca asta se vede cu usurinta in postarile mele. Totusi, oricine greseste.... Daca cineva greseste frecvent, e normal sa-l taxam cu asprime, dar daca se intampla odata, cred ca se poate si mai bland. Trebuie sa mai spun ca eu nu am facut scoala in limba romana si nici nu lucrez pe sectie de limba romana materna, asa ca...... (asta asa, ca o scuza care oricum nu scuza greselile de exprimare si ortografie). Insa avand in vedere ca eu chiar nu am prea avut de-a face cu lb romana (decat prin faptul ca traiesc in Romania), cred ca scriu mult mai corect decat multi romani 100%.
In alta ordine de idei, treaba cu Liceul Pedagogic este perfect adevarata. Pentru cine nu stie, ceea ce a spus dna andreea_muntean este foarte corect. De aceea ii inteleg exigenta. Am absolvit si eu acest liceu si, odata intrata in invatamant, mi-am dat seama ca cele invatate in scoala nu se potriveau cu situatia reala. Adica, eu eram mult prea exigenta, atat cu mine insami, cat si cu parintii si copiii lor. Cu timpul, mi-am dat seama ca trebuie sa ma modelez, altfel voi inota impotriva curentilor mereu. Desi ma enervau si ma mai enerveaza foarte multe lucruri, (permisivitatea excesiva vizavi de copii, toleranta mult prea mare pentru mofturile nesfarsite ale parintilor etc), totusi imi dau seama ca nu pot sa raman asa rigida, precum am fost obisnuita in Peda. De aceea e bine ca acolo unde putem, sa incercam sa fim intelegatori, spre binele copiilor. Ati observat ca eu am adoptat fata de Yanna o atitudine poate surprinzator de toleranta, si ea s-a mai imblanzit. La fel a procedat si doamna roxanabadea. Daca ne-am fi napustit cu reprosuri asupra ei, ea s-ar fi revoltat si mai mult, ar fi trecut la cuvinte urate si ar fi parasit forumul cu gustul amar al copilului scarbit de adultii ce nu-l inteleg deloc. Dovedind intelegere, ea s-a apropiat de noi, a vazut ca nu suntem rele, a continuat sa posteze pe acest forum, lasandu-ne sa vedem o latura a ei de copil bun, inteligent si plin de idei bune. Cred cu tarie ca si-a insusit anumite lectii, chiar daca nu va recunoaste asta niciodata in fata noastra. Nici nu trebuie! E important sa ne dam seama in sufletul nostru de anumite lucruri. La fel de adevarat este si faptul ca mai are de invatat, de lucrat la comportament, dar faptul ca este aici, e un inceput. Poate ca in timp ce ea se afla pe forum cu noi, colegii ei de clasa pierd vremea pe nu stiu unde.
Da, Yanna, sa-ti fie rusine pentru lucrurile urate, si BRAVO pentru ca incerci sa inveti din ele si sa mergi inainte! Continua si vei vedea ca va fi bine!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 25 Iun 2010, 15:53

ianchis scrie:Da, ce sa zic......intr-adevar, am gresit, si chiar nu-mi dau seama cum am putut sa scriu "varste fragezi"!!! Doamne, nu stiu, sincer, probabil ca ascultam si ceva pe la tv si nu eram atenta. Stimata colega, desi m-ati taxat cam dur, va multumesc. De acum incolo voi fi mai atenta. Totusi, as avea o singura remarca, insa nu cu rautate: e constructiv sa ne corectam unii pe altii, mai ales intre colegi, insa parerea mea este ca aceste lucruri sa se faca cu o anumita moderatie. Eu nu sunt una dintre persoanele care gresesc mereu, dimpotriva! Am fost intotdeauna foarte buna la lb romana si cred ca asta se vede cu usurinta in postarile mele. Totusi, oricine greseste.... Daca cineva greseste frecvent, e normal sa-l taxam cu asprime, dar daca se intampla odata, cred ca se poate si mai bland. Trebuie sa mai spun ca eu nu am facut scoala in limba romana si nici nu lucrez pe sectie de limba romana materna, asa ca...... (asta asa, ca o scuza care oricum nu scuza greselile de exprimare si ortografie). Insa avand in vedere ca eu chiar nu am prea avut de-a face cu lb romana (decat prin faptul ca traiesc in Romania), cred ca scriu mult mai corect decat multi romani 100%.
In alta ordine de idei, treaba cu Liceul Pedagogic este perfect adevarata. Pentru cine nu stie, ceea ce a spus dna andreea_muntean este foarte corect. De aceea ii inteleg exigenta. Am absolvit si eu acest liceu si, odata intrata in invatamant, mi-am dat seama ca cele invatate in scoala nu se potriveau cu situatia reala. Adica, eu eram mult prea exigenta, atat cu mine insami, cat si cu parintii si copiii lor. Cu timpul, mi-am dat seama ca trebuie sa ma modelez, altfel voi inota impotriva curentilor mereu. Desi ma enervau si ma mai enerveaza foarte multe lucruri, (permisivitatea excesiva vizavi de copii, toleranta mult prea mare pentru mofturile nesfarsite ale parintilor etc), totusi imi dau seama ca nu pot sa raman asa rigida, precum am fost obisnuita in Peda. De aceea e bine ca acolo unde putem, sa incercam sa fim intelegatori, spre binele copiilor. Ati observat ca eu am adoptat fata de Yanna o atitudine poate surprinzator de toleranta, si ea s-a mai imblanzit. La fel a procedat si doamna roxanabadea. Daca ne-am fi napustit cu reprosuri asupra ei, ea s-ar fi revoltat si mai mult, ar fi trecut la cuvinte urate si ar fi parasit forumul cu gustul amar al copilului scarbit de adultii ce nu-l inteleg deloc. Dovedind intelegere, ea s-a apropiat de noi, a vazut ca nu suntem rele, a continuat sa posteze pe acest forum, lasandu-ne sa vedem o latura a ei de copil bun, inteligent si plin de idei bune. Cred cu tarie ca si-a insusit anumite lectii, chiar daca nu va recunoaste asta niciodata in fata noastra. Nici nu trebuie! E important sa ne dam seama in sufletul nostru de anumite lucruri. La fel de adevarat este si faptul ca mai are de invatat, de lucrat la comportament, dar faptul ca este aici, e un inceput. Poate ca in timp ce ea se afla pe forum cu noi, colegii ei de clasa pierd vremea pe nu stiu unde.
Da, Yanna, sa-ti fie rusine pentru lucrurile urate, si BRAVO pentru ca incerci sa inveti din ele si sa mergi inainte! Continua si vei vedea ca va fi bine!



bun ... am inteles.....o sa incerc sa ma abtin dar nu va bazati pe faptul ca totii copii pot fi ca mine
unii chiar nu pot sa-si revizuiasca comportamentul......acei copii din partea mea ar trebui supusi unor pedepse foarte aspre ca sa isi de-a seama unde au gresit
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 25 Iun 2010, 15:54

multumesc foarte mult pentru intelegere d-na ianchis si mai tinem legatura pe aceste topic-uri
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 25 Iun 2010, 15:54

Bravo, Yanna!
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: colegi.........enervanti

Mesajde roxanabadea » 25 Iun 2010, 15:58

...Exact ca o mama am patit: mie nici nu mi-a multumit Yanna, desi eu am fost prima care i-am sarit in aparare:) Bine ca i-a multumit Doamnei Ianchis si ca a acceptat sfaturile dumneaei :)
...Asa patesc si cu fiica-mea.... Daca tatal ei spune ''nu'' si eu imi dau seama ca ar trebui spus ''da'', si ii argumentez tatalui de ce e mai bine ''da'', fii-mea sare-ntr-un picior :''Ce bun e tati, a zis ''da''!''...Mami nici nu exista in propozitie...:)
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: colegi.........enervanti

Mesajde yanna_dayana » 25 Iun 2010, 16:47

ma scuzati :
VA MULTUMESC MULT DE TOT! :D :-*
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator