Coada sau chica ?

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Coada sau chica ?

Mesajde ania27 » 31 Ian 2009, 00:57

Am nevoie urgent de parerile dv. Ce arata mai mult a neelev (de clasa aVI-a) ? Unul cu chica si par bogat sau unul tuns scurt si cu codita la spate de 5-6 cm. ? Cum interpretam punctul k) " tinuta , comportamente si atitudini ostentative si provocatoare " din Art. 112 al Regulamentului scolar ? Ce accepta regulamentul ? coada sau chica ?
ania27
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 13:57

Mesajde maria_oniga » 31 Ian 2009, 20:56

Coadă - dacă are şi un cercel în ureche, chică - dacă are unul în nas. :roll: :lol:
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde camifb » 31 Ian 2009, 23:15

Buna ziua,
Noi am incercat o perioada sa respectam intocmai regulamentul si n-am realizat mare lucru. Aveam elevi ai caror parinti(tati) aveau parul mult mai lung ca al copilului. In consecinta am stabilit ca daca tinuta ostentativa nu este din cale afara de extravaganda si nu este insotita si de comportament inadecvat sa ii lasam in pace.
De exemple ne facem ca nu observam cerceii baietilor pana nu spun sau fac o prostie. Iar apoi ii sanctionam pentru ambele.
La noi prinde bine.
Există două lucruri care îi motivează pe oameni să urce spre succes: inspirația și disperarea. Tony Robbins
http://www.info-hobby.ro
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Pentru ce fapte dati 9 la purtare ?

Mesajde ania27 » 01 Feb 2009, 14:21

Revin cu detalii. Am sa va spun povestea...
Copilul meu este elev in clasa a VI-a si de mic i-am lasat o codita la spate, de care el n-a mai vrut sa se desparta; nu i-a spus niciodata nimic invatatoarea , nici dirigintele in clasa a V-a, dar acum in clasa a VI-a, acelasi diriginte mi l-a stresat in mai multe randuri, in acest semestru , ca daca nu se tunde ii va scadea nota la purtare, culminand cu faptul ca intr-o "buna" zi l-a dat afara de la a ora a doua si l-a trimis acasa, primind absent pentru tot restul zilei, pentru ca nu si-a tuns codita.
Mentionez ca copilul meu in rest este tuns scurt , regulamentar, este un elev disciplinat si bun la invatatura; sigur ca dorinta lui era sa-si pastreze aceasta tunsoare, dar daca un regulament strict interzicea acest lucru , si PENTRU TOTI ELEVII, atunci m-as fi conformat si eu....
Numai ca prietenul si colegul lui de banca, are un par bogat si mare tot timpul (si vara si iarna)...si l-a fel l-a purtat si in clasele mici; acestui elev nu-i spune nimeni nimic; tatal lui este directorul singurului liceu din oras, iar de curand a castigat la alegeri un loc bun si va ocupa o functie importanta la judet !!!! Nu am nimic cu acest copil si nici cu parintii lui, ii respect; dar daca unuia ii permiti un moft, atunci... ii permiti si celuilalt; cand intri in clasa si ii privesti din fata unul langa altul, care, oare, pare mai mult a neelev ??
M-a deranjat cumplit aceasta diferenta si ... m-am scandalizat si eu putin la conducere.Lucrurile s-au potolit pe moment;mai tarziu cand copilului i-a mai crescut parul si l-am trimis la tuns, si-a mai scurtat un pic si codita.
Si l-a sfarsitul semestrului... SURPRIZA : nota 9 la purtare !... Motivatia dirigintelui a fost ca nu din cauza coditei, ci a unui incident la o ora de engleza: la intrebarea adresata clasei "de ce nu e tabla stearsa, cine este astazi de serviciu?", copilului meu i-a zbughit pe gura ceva nu tocmai dragut , ba usor jignitor, la adresa fetei respective; sigur ca dna profesoara i-a facut morala si i-a spus ca-i va propune dirigintelui scderea notei la purtare, consemnand cu creionul in catalog... In aceeasi zi copilul mi-a spus ce a facut , si i-am spus " las' ca din atat n-o sa-ti scada nota, sa nu mai vorbesti asa de colegi, fiecare este cum l-a lasat Dumnezeu , nu trebuie sa radem de defectele colegilor, ca e gras, slab, prea mic , sau peltic , etc. "
Acum eu zic ca din moment ce acel lucru nu s-a repetat... pentru ce acel 9 la purtare ? Cand un copil greseste, si mai toti fac greseli, il atentionezi, ii faci observatie sa nu repete acelasi lucru urat; si daca nu se invata minte atunci ... scadem nota. Indiferent ce ar consemna un profesor la un moment dat, dirigintele analizeaza si decide, mai ales ca - ulterior - dna de engleza nu si-a sustinut sus si tare dorinta de a i se scade nota pentru ce s-a petrecut atunci; i-a adus la cunostinta in acel moment si atat. Art. 118 din Regulamentul Scolar spune ca observatia in fata clasei NU este insotita de alte masuri disciplinare. Copilul meu nu era unul caruia sa nu-i pese de nota la purtare, iar domnul diriginte stia asta foarte bine. Si atunci , ce facem? Suntem dusmanul sau sfatuitorul elevului? Il pandim la colt, doar, doar va calca gresit ?...ca sa-l inhatam ! Pai vrem sa-i educam, sa-i facem mai buni si intelepti, sau vrem sa-i facem mai rai, pe copii !?
Avea un domn pe acest forum o semnatura: "Invatatorul este sfatuitorul Mariei Sale Elevul !" ........
(Chiar daca nu are prea mare importanta, mentionez ca eu functionez intr-o localitate vecina, si mai sunt si colega de cerc cu d-l diriginte , caci predam aceeasi disciplina ...)

INTREBARE : De ce credeti ca i-a fost scazuta nota la purtare copilului meu ?

Va multumesc pentru rabdarea de a ma fi citit si astept sa-mi raspundeti.

AU MARE IMPORTANTA PENTRU MINE PARERILE D-VOASTRA, domnilor diriginti, profesori, directori.
Multumesc.
ania27
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 13:57

Mesajde ania27 » 01 Feb 2009, 14:33

Am uitat sa precizez ca in afara de codita, copilul meu nu prezinta "decoratiuni" de genul: inel, cercel, suvite, tatuaj, etc.
ania27
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 13:57

Mesajde maria_oniga » 01 Feb 2009, 14:55

Imi cer scuze pentru interventia de mai sus, parea o intrebare hilara. Acum ca ati venit cu precizari... Dar oricum nu stiu sa va dau un raspuns, chiar dumneavoastra ati spus ca motivatia dirigintelui pentru nota la purtare a fost alta. Apoi, o jignire usoara in opinia celui care o face, poate insemna pentru celalalt cu totul altceva, poate chiar il marcheaza pe viata. Doar cei care au fost implicati in mod direct, care au participat, pot sa judece limpede. Totusi, dirigintele, fiindu-va coleg, nu cred ca nu a tinut cont de asta cat s-a putut.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde ania27 » 02 Feb 2009, 16:05

maria_oniga scrie:Imi cer scuze pentru interventia de mai sus, parea o intrebare hilara. Acum ca ati venit cu precizari... Dar oricum nu stiu sa va dau un raspuns, chiar dumneavoastra ati spus ca motivatia dirigintelui pentru nota la purtare a fost alta. Apoi, o jignire usoara in opinia celui care o face, poate insemna pentru celalalt cu totul altceva, poate chiar il marcheaza pe viata. Doar cei care au fost implicati in mod direct, care au participat, pot sa judece limpede. Totusi, dirigintele, fiindu-va coleg, nu cred ca nu a tinut cont de asta cat s-a putut.
Pai uitati dvs. ca, fiindu-mi coleg, zic eu ,cu atat mai mult trebuia sa ma anunte ca ar fi pasibil de scaderea notei si de incidentul de la engleza, presupunand ca copilul putea sa nu-mi spuna ... In plus, nu a respectat regulamentul: ii faci observatie; dar daca greseala nu se repeta sau altele nu mai face, atunci nu-l pedepsesti de dragul pedepsei...
Multumesc pentru atentia acordata.
ania27
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 13:57

Mesajde felixmunteanu » 02 Feb 2009, 18:36

Stimata doamna, de la distanta nu se poate judeca obiectiv fara a avea toate datele problemei. Ceea ce pot sa judec este penibilul situatiei la care va expuneti propriul copil. Cum puteti sa ii expuneti fotografia ca la circ, chiar daca e cu spatele? Copilul stie ca l-ati transformat intr-o "tinta" pentru opiniile adultilor? Stiam ce inseamna codita aceea si fara sa o postati aici.
Nu va judec copilul, Doamne fereste! Ceea ce voi spune nu are nimic personal cu dumneavoastra pentru ca nu va cunosc, dar, intre un par mai bogat, dar ordonat si fara a fi prea lung, si codita, prefer prima varianta. Nu va spun cu ce asociez codita ca v-as rani si nu vreau.
Stiu: "...important e cat si cum gandesc". Respect acest principiu, dar ma ingrozesc sa vad cum isi trimit parintii copiii la scoala: fetele cu burta afara si cu salele dezvelite (vai de rinichii lor!), cu freza asimetrica acoperindu-le un ochi, piercing peste tot. Nu inteleg acest cult al uratului aplicat la propriul copil!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde ania27 » 02 Feb 2009, 21:57

Domnule Felix , am supus parerilor dvs. problema mea si nu decizia de a expune aceasta problema, care imi apartine in totalitate. Site-ul didactic.ro nu este un circ, dar daca dvs. asa considerati....
Sa stiti ca am simtul penibilului si daca am expus problema mea aici, am motivat de ce; acest penibil trebuie sa-l simt eu , nu dvs. nu credeti ? Nu as fi facut nimic fara acordul copilului, pentru ca il respect; da, a fost de acord cu fotografia si sa supun problema celorlalti, nu ADULTI, ci PROFESORI si DIRIGINTI; poate nu sunteti printre acestia... Se vede ca nu ati reusit sa intelegeti ce am scris eu acolo, desi am dat toate detaliile; si in afara de asta ati exagerat cu comentariile si ati deviat subiectul pana la acele tinute , intr-adevar, dezgustatoare, cu care nici un profesor nu poate fi de acord, si despre care nu era vorba aici. Va duceti foarte repede intr-o extrema, judecati foarte usor si nu cred ca asta este o calitate a unui cadru didactic (daca sunteti); intelepciunea ar trebui sa ne fie prima calauza, de asta ne numim educatori, parinti... Un parinte, daca-si iubeste copilul trebuie sa-i inteleaga si anumite mofturi si, desigur, sa-l opreasca la limita uratului ,ridicolului... Si credeti-ma, AM acest simt !!
ania27
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 13:57

Mesajde ania27 » 02 Feb 2009, 22:10

camifb scrie:Buna ziua,
Noi am incercat o perioada sa respectam intocmai regulamentul si n-am realizat mare lucru. Aveam elevi ai caror parinti(tati) aveau parul mult mai lung ca al copilului. In consecinta am stabilit ca daca tinuta ostentativa nu este din cale afara de extravaganda si nu este insotita si de comportament inadecvat sa ii lasam in pace.
De exemple ne facem ca nu observam cerceii baietilor pana nu spun sau fac o prostie. Iar apoi ii sanctionam pentru ambele.
La noi prinde bine.
Multumesc; chiar voiam sa stiu cum e si in alte scoli...
ania27
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 13:57

Mesajde felixmunteanu » 02 Feb 2009, 23:05

Ba da, doamna, sunt cadru didactic, predau la ciclul primar, deci sunt si diriginta, sunt si mama de fata si de baiat si am suficienta vechime pentru a ma considera adult. Imi pare rau ca raspunsul meu nu v-a convenit, dar va asigur ca am inteles perfect tot ce ati scris. Am spus, pe buna dreptate, ca nu cunosc toate datele problemei pentru a intelege daca s-a scazut nota la purtare pe drept. E ca la un divort, dai dreptate fiecaruia cand il asculti, dar adevarul e pe la mijloc.
Parerea mea este ca ati fi putut sa discutati cu copilul, sa ii explicati ca nu merita sa intre in conflict cu dirigintele pentru codita care, cum spuneti, e un moft. Nu cred ca i s-ar fi deteriorat stima de sine daca ar fi renuntat la ea. Sunt probleme mult mai grave decat un smoc de par. Dar se pare ca si pentru dumneavoastra a contat mai mult orgoliul. De asemenea nu am inteles de ce nu ati discutat cu profesoara de engleza, nu doar cu copilul. Prin felul cum procedati aici, cautand de fapt argumente impotriva dirigintelui, nu faceti decat sa va indemnati copilul la nonconformism, la revolta si la gandire de tipul "Las' ca va arata mama!".
Imi pare rau daca iar nu va convine raspunsul meu, dar, ati cerut opinii si ... le primiti. Poate altii va vor da dreptate. Eu atat am avut sa va spun.

PS In vremea raposatului, directoarea liceului pedagogic m-a trimis acasa pentru ca aveam camasa alba!!! in loc de albastra (stateam in gazda, mi se murdarise si alta nu aveam). Ce trebuia sa faca mama? Sa ma fotografieze si sa ma dea la ziar? Stati linistita, nu sunt o nostalgica!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde adeliamuntean » 03 Feb 2009, 15:53

lasa-i doamna chica, si copilul meu are asa ceva, nu e un moft al copilului ci al meu si al sotului, nu incurca invatatura cu nimic chiar daca are parul lung sau scurt, albastru sau negru, asa ca, lasa pe altii sa vorbeasca ca de bagat de vina toata lumea stie sa bage,nu e o tinuta provocatoare sau indecenta cum cere legea, azi maine se propune de diriginte sau ..., sa isi schimbe cuiloarea ochilor ca i se pare ca privirea ochilor albastri,de ex,. este provocatoare. Sunt si eu cadru didactic.
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde nickxyzt » 03 Feb 2009, 16:08

Toate se învaţă în viaţă, inclusiv faptul că nu suntem buricul universului. Pe lângă faptul că aspectul este dezagreabil (dar aceasta este doar părerea mea), îi va da copilului tendinţa aceasta spre nonconformism, va fi mai vulnerabil în a ajunge la concluzii pripite - va crede că îi sunt permise mai multe de către părinţii lui (devreme ce altor copii chica le este interzisă de către părinţii lor).

Cu siguranţă că a nu-i face pe plac copilului (în cazurile când avem dreptate) nu îl răneşte. Ci îl întăreşte.

Părerea mea - tundeţi-l mai repede, este periculos pentru el. Aspectul este mai puţin important, mult mai importantă este educaţia lui (inclusiv cea morală).


------------------------------------------
Referitor la motivul scăderii notei la purtare - aici eu am o părere oarecum diferită de a celorlalţi. Şi vă rog să citiţi până la capăt înainte să mă acuzaţi.

Şi eu i-aş fi scăzut nota la purtare, dar probabil că dirigintele a făcut-o din alte motive. Eu însă i-aş fi scăzut nota nu ca o pedeapsă acordată lui (deşi aşa este privită o sancţiune în general), ci ca o avertizare pentru cei care în viitor ar putea să repete fapta. O faptă indisciplinară, făcută de faţă cu un profesor, care rămâne nesancţionată este foarte periculoasă, pentru că se creează precedentul de a nu fi pedepsită.

Cum spuneam, e posibil totuşi ca dirigintele să-i fi scăzut nota la purtare din alte motive. Însă şi mie mi se pare că orgoliul dumneavoastră este prea mare. În situaţia în care fiul nu va urma un liceu militar sau de poliţie, media la purtare nu îi trebuie pe nicăieri. Şi sincer, pe mine m-ar interesa mai mult de exemplu de ce are 8 şi nu 9 la matematică sau la limba română. Acolo este buba, nu că a tras o înjurătură şi a fost pedepsit. Respectele mele dacă are 10 şi la matematică şi la limba română.

Şi încă ceva... vorbiţi şi cu profesoara de engleză. Ştiu că este fiul dumneavoastră, dar copiii mai înfloresc lucrurile pentru a fi în favoarea lor. Întotdeauna e bine să auzim şi versiunea celuilalt.
nickxyzt
 
Mesaje: 24
Membru din: 29 Sep 2008, 13:50

Mesajde ania27 » 03 Feb 2009, 19:03

Domnule Nick, as fi vrut parerea dvs. neinfluientata de cea a doamnei invatatoare de la I-IV...; regulamentul spune clar: intai observatie in fata clasei, care nu atrage si nota scazuta la purtare; faptul ca dupa parerea dvs. o fapta se sanctioneaza din prima, fara sa-i dai timp elevului sa se "indrepte", numai ca o pilda pentru ceilalti.... spune mult despre dvs. .... ma intreb ce fel de educator sunteti; intr-un copil nu se loveste asa; nu se crede nimeni buricul pamantului- ce departe v-ati dus cu imaginatia...-, copilul a facut doar o gluma, neinspirata (uneori adulti fac glume de 100 de ori mai proaste ), - nu facuse nici pana atunci si nici dupa aceea; el nu este un elev indisciplinat , dar glume fac toti in pauze si se poreclesc, altii vorbesc mai urat...; atunci i-a scapat , pur si simplu, si nici cu acea colega nu are alte probleme.
Si apoi stati cu totii linistiti, credeam ca va este clar ca vorbisem cu dna de engleza; nu a fost altceva decat imi povestise copilul; iar pentru a-i face un moft, nu trebuie sa fie de 10 pe linie; este un elev bun chiar daca nu are numai medii de 10; si nu trebuie sa aiba 10 doar la matematica si romana (cat de gresit ganditi!!); toate materiile sunt importante; dar daca sunteti curios va spun ca are 8 si 9 la romana, are 7,8,9 si 10 la matematica , are 10 la geografie, are 9 si 10 la engleza, iar dna de engleza a zis ca chiar nu o intereseaza codita si cat de lunga e, o intereseaza sa invete !
Mie mi se pare ca dvs. va credeti buricul universului, prin modul deloc corect , cu atat mai putin intelept, cum judecati totul...
ania27
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 13:57

Mesajde ania27 » 03 Feb 2009, 19:33

adeliamuntean scrie:lasa-i doamna chica, si copilul meu are asa ceva, nu e un moft al copilului ci al meu si al sotului, nu incurca invatatura cu nimic chiar daca are parul lung sau scurt, albastru sau negru, asa ca, lasa pe altii sa vorbeasca ca de bagat de vina toata lumea stie sa bage,nu e o tinuta provocatoare sau indecenta cum cere legea, azi maine se propune de diriginte sau ..., sa isi schimbe cuiloarea ochilor ca i se pare ca privirea ochilor albastri,de ex,. este provocatoare. Sunt si eu cadru didactic.
Multumesc; asta imi si propusesem sa fac; bineinteles ca nu incurca invatatura, dar ce putini inteleg asta !! Eu am zis ca daca il lasi pe unul cu un moft, atunci il lasi si pe celalalt, mai ales ca nici una din tinute nu era provocatoare; nici unul nu avea cercel in nas sau altceva...Dar daca in acceptiunea dirigintelui, (care nu-l poate supara pe tatal celuilalt copil!...) codita este nedecenta pt. un elev, iar parul mare nu, atunci ii voi lasa parul sa creasca....Aici nu este deloc vorba de orgoliu, dar daca esti calcat in picioare ... reactionezi! Mai ales ca ceilalti profesori nu au nimic cu copilul meu. Regulamentul scolar se aplica
FARA DIFERENTE !
Copiii se simt discriminati cand se fac diferente; toti au aceleasi drepturi!
ania27
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 13:57

Următorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori