Coada sau chica ?

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Mesajde ania27 » 12 Mai 2009, 23:07

angel_of_darkness98 scrie:poate nu trebuia sa ma bag, dar as vrea sa`mi spun parerea. cred ca dirigintele face asta doar pentru ai dovedi celuilalt elev [al carui tata este director] ca este superior si ca poate face ce vrea. nu cred ca trebuia sa ii scada nota, dar cred ca a facut asta mai mult din orgoliu... lasati copilul cum ii place, atata timp cat este respectos, cuminte si invata, nu cred coada e o problema! daca elevii indeplinesc criteriile amintite mai sus, pot sa aiba si piercinguri, tatuaje sau alte chestii cool si la moda in ziua de azi! asta e parerea mea X(

Multumesc;.... si atunci si acum asta cred si eu; oricum am o sila si o lehamite incat nici la scoala nu ma mai duc ...; am incredere in copil ca-mi spune cand ceva e in neregula; ii las libertatea de a se simti raspunzator de faptele sale; si reclamatii de alt fel nici nu am. Am cerut de cateva luni sa-mi stearga subiectul de aici ; am trimis vreo 5 mesaje si nici ca m-asculta cineva...;
ania27
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 13:57

Mesajde angel_of_darkness98 » 13 Mai 2009, 10:20

asa sa faceti, doamna! fiti mandra de copilul dvs. si de performantele sale si nu va intristati din cauza unei cozi!
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde iviktor » 13 Mai 2009, 16:33

Hai ca devenim off topic. Aici discutam despre Coada sau Ghica. Nu despre cazul unei persoane. Fa un thread ,draga, si nu face off topic.
On: Eu nu stiu ce sa zic. As zice ca o coada. Caci o chica nu prea se baga in seamna. Eu am chica si nu comenteaza nimeni nimic. Am alt prieten care are chica "uriasa" si nu zice nimeni nimic.
iviktor
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Mai 2009, 20:26

Mesajde socrates » 19 Iun 2009, 07:46

nu conteaza cat de lung am parul, ci conteaza cat de mult gandesc. citesc si ma ingrozesc. daca nici acum, dupa 20 de ani, nu ne putem debarasa de tampeniile astea, legate de lungimea parului, ne meritam soarta.
socrates
 
Mesaje: 19
Membru din: 08 Feb 2006, 22:57

Mesajde robentin » 20 Iun 2009, 13:07

Fiecare unitate de invatamant are un ROI ( regulament de ordine interna) pe care si dvs ca parinte ar trebui sa-l cunoasteti. Acolo sint si articole cu privire la tinuta vestimentara si morala a elevilor. Eu nu as tolera sub nici o forma un comportament inadecvat al unui elev care pe langa asta mai are si o tinuta ....de strada.
robentin
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Ian 2007, 15:36

Mesajde angel_of_darkness98 » 20 Iun 2009, 23:17

socrates scrie:nu conteaza cat de lung am parul, ci conteaza cat de mult gandesc. citesc si ma ingrozesc. daca nici acum, dupa 20 de ani, nu ne putem debarasa de tampeniile astea, legate de lungimea parului, ne meritam soarta.

Bine zis!
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Re: Coada sau chica ?

Mesajde sj2602 » 04 Oct 2009, 15:00

Nu as intrveni daca nu s-ar fi cerut parerile noastre, ale celorlalti........... Si eu sunt cadru didactic, absolventa de Liceu Pedagogic cum se facea inainte. Cine a trecut prin aceasta scoala stie cat de aspre erau regulile atunci. Acolo ni se scadea nota la purtare pentru mult mai putin decat pentru o codita la spate. A fost o scoala dura, cu rigori uneori imposibil de atins. Si va spun ca nici un parinte nu venea la scoala sa ceara socoteala profesorilor, desi poate ar fi meritat. Eu nu sustin ceea ce s-a intamplat atunci, a fost prea dur, eu nu ma port asa cu copiii, insa pot spune ca acea scoala ne-a disciplinat, ne-a invatat sa ne purtam, ne-a scos mofturile din minte si asta cred ca este un lucru bun atat pentru propria persoana cat si pentru societate. Astazi copilul invata ca are voie sa poarte codita, maine isi pune cercel in nas si vine el cu pretentii la diriginte. Dvs ce doriti de fapt? Sa vi se dea cu orice pret dreptate, sau sa vi se spuna pareri impartiale si sincere pentru binele copilului dvs? Stiu ca o sa va suparati pe mine, am vazut ca v-ati suparat pe toti aceia care nu v-au dat dreptate, insa dupa parerea mea, problema insasi este de ras. E trist ca am ajuns sa dezbatem astfel de probleme atunci cand ne referim la elevi. In loc sa ne preocupe lucruri mai serioase, noi ne agitam ca nu accepta dirigintele codita baiatului. Asta nu este o problema reala, nu va suparati. E drept, legea ar trebui aplicata pentru toata lumea, insa daca sunteti cadru didactic stiti ca nu se poate. Nici eu nu sunt o nostalgica, insa educatia care se facea pe vremuri in scoli, este de apreciat.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Coada sau chica ?

Mesajde socrates » 07 Oct 2009, 07:36

sj2602 scrie:Nu as intrveni daca nu s-ar fi cerut parerile noastre, ale celorlalti........... Si eu sunt cadru didactic, absolventa de Liceu Pedagogic cum se facea inainte. Cine a trecut prin aceasta scoala stie cat de aspre erau regulile atunci. Acolo ni se scadea nota la purtare pentru mult mai putin decat pentru o codita la spate. A fost o scoala dura, cu rigori uneori imposibil de atins. Si va spun ca nici un parinte nu venea la scoala sa ceara socoteala profesorilor, desi poate ar fi meritat. Eu nu sustin ceea ce s-a intamplat atunci, a fost prea dur, eu nu ma port asa cu copiii, insa pot spune ca acea scoala ne-a disciplinat, ne-a invatat sa ne purtam, ne-a scos mofturile din minte si asta cred ca este un lucru bun atat pentru propria persoana cat si pentru societate. Astazi copilul invata ca are voie sa poarte codita, maine isi pune cercel in nas si vine el cu pretentii la diriginte. Dvs ce doriti de fapt? Sa vi se dea cu orice pret dreptate, sau sa vi se spuna pareri impartiale si sincere pentru binele copilului dvs? Stiu ca o sa va suparati pe mine, am vazut ca v-ati suparat pe toti aceia care nu v-au dat dreptate, insa dupa parerea mea, problema insasi este de ras. E trist ca am ajuns sa dezbatem astfel de probleme atunci cand ne referim la elevi. In loc sa ne preocupe lucruri mai serioase, noi ne agitam ca nu accepta dirigintele codita baiatului. Asta nu este o problema reala, nu va suparati. E drept, legea ar trebui aplicata pentru toata lumea, insa daca sunteti cadru didactic stiti ca nu se poate. Nici eu nu sunt o nostalgica, insa educatia care se facea pe vremuri in scoli, este de apreciat.

gandire comunista. din pacate, n-ati depasit deloc epoca de aur. ati ramas infipta acolo, cu nostalgia biciului, singurul in masura sa disciplineze(!?) daca imi aduceti un argument care sa ma convinga ca parul lung dauneaza educatiei copilului meu, atunci sunt dispusa sa il duc la frizer. spun asta pentru ca, din pacate, am un baiat care e intr-o situatie asemanatoare cu cea expusa de doamna care se plange de codita. nu trece o zi in care sa nu fie apostrofat de tot felul de asa zisi dascali.desi are numai note foarte bune si nu deranjeaza pe nimeni cu nimic.si eu sunt cadru didactic, doamna, ar trebui sa intelegeti ca a fi diferit nu inseamna neaparat a fi rau.s-ar rasuci Pitis, saracul, in mormant, daca v-ar auzi cum ganditzi. si nu e o pronlema minora deloc, si copiii au drepturi, nu numai obligatzii, sunt oameni si ei, sa-i tratam ca atare. nu asociati lungimea parului cu disciplina. ce-au de-a face una cu alta? nu inteleg.
socrates
 
Mesaje: 19
Membru din: 08 Feb 2006, 22:57

Re: Coada sau chica ?

Mesajde sportiv » 07 Oct 2009, 20:23

Dupa parerea mea sunt cateva situatii pe care ar trebui sa le interpretam,de regula ,in avantajul elevului:
-de ce ne deranjeaza coada sau chica elevului,atata timp cat pe parinti ii incanta ,(odorul mamei);(,,ce traba are el/ea invatatorul cum te tund eu? :(
-daca scoala impune o tinuta,mai ales vestimentara este,de regula, cu acordul parintilor-si aici minoritatea se supune,c-asa-i in democratie (mai greu este acolo unde sunt putine posibilitati matertiale);
-ca majoritatea ,,minunilor",iesitul din comun al unora dintre elevi, nu tine o vesnicie,mai degraba, sau mai tarziu toate lucrurile pot intra in ,,normal"; :P
-(unora chiar le sta bine!),dar asta ramane in paranteza; :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Coada sau chica ?

Mesajde sj2602 » 11 Oct 2009, 14:57

gandire comunista. din pacate, n-ati depasit deloc epoca de aur. ati ramas infipta acolo, cu nostalgia biciului, singurul in masura sa disciplineze(!?) daca imi aduceti un argument care sa ma convinga ca parul lung dauneaza educatiei copilului meu, atunci sunt dispusa sa il duc la frizer. spun asta pentru ca, din pacate, am un baiat care e intr-o situatie asemanatoare cu cea expusa de doamna care se plange de codita. nu trece o zi in care sa nu fie apostrofat de tot felul de asa zisi dascali.desi are numai note foarte bune si nu deranjeaza pe nimeni cu nimic.si eu sunt cadru didactic, doamna, ar trebui sa intelegeti ca a fi diferit nu inseamna neaparat a fi rau.s-ar rasuci Pitis, saracul, in mormant, daca v-ar auzi cum ganditzi. si nu e o pronlema minora deloc, si copiii au drepturi, nu numai obligatzii, sunt oameni si ei, sa-i tratam ca atare. nu asociati lungimea parului cu disciplina. ce-au de-a face una cu alta? nu inteleg.

Dl SOCRATE, ma vad in situatia de a va dezvalui varsta mea: am 26 de ani, eu nici nu am apucat comunismul, aveam 6 ani la revolutie. Asa ca v-ati cam pripit cu concluziile. Cand am spus "pe vremuri", nu m-am referit neaparat la "acea perioada" pe care unii o regreta, altii o condamna, iar pe altii,ca Dvs, numai simplul gand la ea ii scoate din sarite. Daca ati fi citit mai bine, ati fi observat la ce m-am referit. Fiecare perioada a avut parti bune si parti mai putin bune. De ce sa nu recunoastem ca, cu cat trece timpul, cu atat societatea se "strica"..... Eu sunt in invatamant de 7 ani si vad lucrul asta singura. Am avut curiozitatea sa stiu cum era pe vremuri si am aflat ca, oricum, mai mult decat astazi, copiii erau mai disciplinati. De ce? Datorita parintilor si a cadrelor didactice. Era respect. Acum nu mai este. Ma ingrozesc la gandul ca am inainte o viata in care sa suport impertinenta copiilor si a parintilor lor, crescuti "liber". Lasati-le cozi, chica, tot ce doriti, dar EDUCATI-I ! De asta ducem noi lipsa. Asta e durerea societatii noastre.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Coada sau chica ?

Mesajde stingray » 18 Feb 2010, 18:18

Chiar daca acest topic a murit, sint nevoit sa postez aici, intrucit topicul "PAR LUNG IN SCOALA" a fost inchis ca fiind "degenerat".

Elevul de sex masculin este si el cetatean al acestei tari.
Legile tarii se aplica tuturor cetatenilor, deci si elevilor, indiferent de SEX, nationalitate, religie, etc
Daca femeilor si fetelor li se permite parul lung, atunci si elevilor de sex masculin trebuie sa li se permita acelasi lucru.
Mai mult ! Parul face parte din corpul fiecarui individ. Iar imixtiunea si atentarea la integritatea fizica a individului este interzisa prin Constitutie.

Profesorii (unii) respecta aceste deziderate ? Nu, pt ca ei sint veniti de pe alta planeta si nu-i intereseaza legile acestei tari.
stingray
 
Mesaje: 18
Membru din: 13 Feb 2010, 17:42

Re: Coada sau chica ?

Mesajde ela67 » 18 Feb 2010, 18:43

stingray scrie:Chiar daca acest topic a murit, sint nevoit sa postez aici, intrucit topicul "PAR LUNG IN SCOALA" a fost inchis ca fiind "degenerat".

Elevul de sex masculin este si el cetatean al acestei tari.
Legile tarii se aplica tuturor cetatenilor, deci si elevilor, indiferent de SEX, nationalitate, religie, etc
Daca femeilor si fetelor li se permite parul lung, atunci si elevilor de sex masculin trebuie sa li se permita acelasi lucru.
Mai mult ! Parul face parte din corpul fiecarui individ. Iar imixtiunea si atentarea la integritatea fizica a individului este interzisa prin Constitutie.

Profesorii (unii) respecta aceste deziderate ? Nu, pt ca ei sint veniti de pe alta planeta si nu-i intereseaza legile acestei tari.


Trimiterea la Costitutie mie mi se pare exagerata. Ce rau poate sa faca un baiat daca vine la scoala cu par lung sau scurt? Daca este ingrijit, are un aspect frumos, el, ca elev, isi vede de treaba si nu perturba procesul de invatamant, recreatiile elevilor, eu nu vad de ce sa nu vina asa la scoala. Sunt profesori si profesori. Unii respecta, altii nu. Stirile sunt pline, in acest sens, de profesori care au abateri. Nu este padure fara uscaturi, ca in orice alt domeniu, din orice tara, nu numai din Romania. Nu putem generaliza spunand ca ei vin de pe alta planeta. Eu zic ca e prea mult si lovim in dascali care isi vad de treaba lor, isi fac datoria, sunt oameni cinstiti, onesti, cu mult bun simt, aplecati cu drag catre elevii lor, care sfintesc locul, care se bucura de respectul comunitatii in care isi desfasoara activitatea.
Cuvintele dvs, mi-au patruns ca niste sageti in suflet. De la un fapt aproape banal, ati ajuns sa caracterizati astfel dascalii.
Sa ne dea D-zeu putere dascalilor sa traversam aceasta etapa din perioada de criza, intelepciune, sa avem elevi in clase si paine pe masa in familie!
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Coada sau chica ?

Mesajde sportiv » 18 Feb 2010, 19:11

Pentru toata lumea de pe acest topic,mai putin ,,stingray" :D (cu care nu mai discut din celelalte doua topic-uri !)
Se poate citi parerea mea despre ,,parul lung in scoli ,epidemie de paduchi ori coada sau chica"Domnul respectiv s-a mutat pe toate doar,doar isi va impune punctul dumnealui de vedere,despre care spune ca este cel corect,doar ceilalti gresim!Va rog,sa aveti in vedere toate interventiile acestui,,domn",ca nu cumva sa cadeti in greseala nerespectarii democratiei,sau,mai rau,in incalcarea Constitutiei romanicii! :lol:
De,mai avem si astfel de specimene printre....!
Seara buna tuturor!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Coada sau chica ?

Mesajde ianchis » 18 Feb 2010, 22:29

:lol: :lol: :lol: Au inchis topic-ul PAR LUNG IN SCOLI din cauza lui stingray........ :lol: :lol: Pur si simplu nu-mi revin din ras! Era si timpul. Eu l-as bloca de tot. Daca tot suntem "democrati" si avem voie sa facem ce vrem....... :lol: :lol:
Scuze. Sun off topic. Va rog nu ma banati!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Coada sau chica ?

Mesajde sportiv » 18 Feb 2010, 22:55

Nu,nu sunteti off topic!Acest ,,styngrai" este o placere pentru cei care au ceva minte (oricum peste a lui!-vorbesc strict de mine) S-a dus pe 3 topicuri-(am scris si topic-uri :D ,pentru ca, acum, nu mai pot sa stiu cum este corect!) ca sa-si sustine ineptiile!Ce Dumnezeu,el crede ca este singurul stiutor a citi o lege?Cred ca trebuie sa-l lasam sa piara pe limba lui!
Tot ce va doriti,stimabililor! (si lui) :D -chestia cu obrazul!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori