"Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Participarea la acest parteneriat inseamna in primul rand:

- implicarea in activitati interesante, atractive
70
21%
- promovarea unor idei originale
65
19%
- schimbul de experienta
72
21%
- afirmarea profesionala
49
15%
- bucuria muncii implinite
79
24%
 
Voturi totale : 335

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde kapuselvira » 22 Mar 2010, 18:02

Bună ziua!
Nu sunt singura care a contribuit la reuşita acestui proiect. Alături de mine a fost şi este Daniela Dominte.
Mă bucur că ne înţelegem şi colaboram foarte bine.
„Că niciuna n-a muncit
Pentru sine, ci-mpreună
Pentru stupul împlinit
Cu felii de miere bună.”
Stupul lor de Tudor Arghezi
Îmi permit să arăt că Dumnezeu este cel care ne dă putere să devenim fiecare izvoare de lumină şi de sensibilitate, instrumente din orchestra educării gingaşelor speranţe care dau vieţii de dascal sens. Vă consider pe toţi membrii acestei orchestre. Apreciez dorinţa, strădania de a ridica pe-un piedestal înalţat cu trudă, bucuria muncii împlinite.
Sunt sigură că, în ciuda obstacolelor, reuşim să împărtăşim minunatele momente din viaţa clasei.
Vă mulţumesc, dragi parteneri!
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde marioaras » 17 Mai 2010, 23:30

CLINCHET PENTRU BUCURIA MUNCII ÎMPLINITE - ÎMPLINIRI DE SEZON - PRIMĂVARA
Primăvara, fiica cea mai tânără a bătrânului an, cea aducătoare de bucurie şi voie bună
a sosit şi la noi cu alaiul ei de lumină şi culoare.
acest material se află la:
http://www.didactic.ro/lectii-invataman ... p167970-t6
Vă doresc să aveţi cât mai multe împliniri!
marioaras
 
Mesaje: 13
Membru din: 27 Feb 2007, 19:48

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde kapuselvira » 30 Aug 2010, 17:52

Buna ziua!
Editia a II-a a proiectului se apropie de final. Speram ca v-ati simţit bine in acest val. Vom continua, daca se poate, in urmatoarea editie, cu teme noi, interesante.
În functie de contributia adusa (cel putin 3 prezentari), vom trimite adeverinte, diplome si DVD-uri.
Multumiri tuturor participantilor pentru "feliile de miere buna", celor care ne-au apreciat si incurajat in aceasta perioada.
Spor si succes cu clinchete de bucurie in noul an scolar!
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde kapuselvira » 22 Sep 2010, 21:32

Diseminarea proiectului:
Pe parcursul anului şcolar 2009 – 2010, pe site-ul http://www.didactic.ro, s-a desfăşurat ediţia a doua a proiectului de parteneriat educaţional naţional cu participare internaţională, denumit „Clinchet pentru bucuria muncii împlinite”. La acest proiect, aprobat în Calendarul Activităţilor Naţionale Extraşcolare, au participat peste 200 cadre didactice, învăţători şi educatoare din 28 de judeţe ale ţării si din aproape 100 de şcoli si grădiniţe, cărora li s-au alăturat şi cadre didactice din Spania, Ungaria, Republica Moldova, Transnistria.
Proiectul demarat în urmă cu doi ani cu o primă ediţie a stârnit ecouri în rândul colegilor din învăţământul primar şi solicitări din partea educatoarelor, dornice de a se alătura proiectului. Astfel, ediţia a II-a a cooptat 50 de cadre didactice din învăţământul preşcolar.
Obiectivul general propus pentru derularea proiectului are două componente:
 - dezvoltarea unui mod de a gândi şi munci care să conducă spre cunoaşterea potenţialului
creativ şi al celui de implicare a colectivului de elevi/cadrului didactic în parteneriat, în vederea promovării competenţelor, valorilor educaţionale şi a talentului;
 - dezvoltarea cooperării şi colaborării între cadrele didactice implicate în parteneriat, a
schimbului de idei, experienţe pozitive, prin promovarea produselor muncii elevilor şi motivarea acestora prin mediatizare.
Prezentările realizate de parteneri în programul PowerPoint s-au axat pe câteva teme obligatorii: „Biodiversitatea – triumful vieţii pe Pământ”; „Împliniri sub aura prieteniei”; „Împliniri de sezon”, şi una opţională: „Localitatea noastră în labirintul cunoaşterii” şi au fost postate pe site-ul menţionat. Au fost vizionate, notate şi comentate, prin co-evaluare între parteneri şi evaluarea externă, au crescut permanent în calitate şi, prin activităţile şi lucrările realizate de copii, au devenit sursă de inspiraţie pentru multe cadre didactice din ţară.
Câteva dintre aprecierile făcute de participanţi sunt reprezentative pentru sentimentele pozitive pe care le-a generat implicarea activă în acest proiect:
„Toamna ne-a adus cel mai frumos cadou, acest minunat proiect care ne-a unit pe toţi sub clinchetul aceluiaşi clopoţel.” M. Vespan
„Unul dintre marile beneficii ale acestui proiect este ,,colecţia" de idei pe care ne-o putem face din prezentările noastre ale tuturor, altul este efortul plăcut de a ne perfecţiona învăţând unii de la alţii, dar mai este unul, de suflet, sentimentul că aparţinem unui grup care se respectă şi se apreciază reciproc.” V. Croitor
„Vă admirăm, dragi parteneri, şi vă preţuim pentru toate învăţăturile transmise!” C. Nistor
Motto-ul sub care s-au derulat activităţile din proiect este mobilizator prin cuvintele sale simple:
„…Că niciuna n-a muncit
Pentru sine, ci-mpreună,
Pentru stupul împlinit
Cu felii de miere bună!”
Tudor Arghezi
Finalizarea proiectului, la 1 septembrie 2010, a reunit toate materialele postate într-un DVD cu ISSN, distribuit participanţilor şi partenerilor implicaţi.
Ca o concluzie, proiectul a oferit colectivelor de elevi, respectiv preşcolari şi îndrumătorilor lor ocazii de implicare activă, utilă, conştientă, în care să se împletească efortul şi plăcerea. Experienţele pozitive pot constitui pârghii de lansare pentru implicările viitoare.
Activităţile propuse au promovat capacitatea elevilor şi a preşcolarilor de a munci individual şi în echipă, în funcţie de abilităţi sau de interesul manifestat de fiecare, dar colaborând pentru realizarea unui scop comun..
Investiţia emoţională şi angajarea profundă s-a manifestat ca un liant real care a motivat coeziunea, interacţiunea entuziastă pozitivă, constructivă, benefică tuturor, pentru prestigiul şi mândria apartenenţei la colectivul din care facem parte. Calitatea şi conţinutul prezentărilor PowerPoint reprezintă dovada muncii împlinite, transmisă colaboratorilor.
Coordonatori de proiect:
prof. Elvira Kapus
prof. Daniela Dominte
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde pope » 27 Sep 2010, 22:18

Imi cer scuze,dar eu nu am primit nimic pana in acest moment. Poate nu am meritat!!!
pope
 
Mesaje: 33
Membru din: 04 Feb 2007, 15:48

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde kapuselvira » 28 Sep 2010, 06:11

Buna dimineata! Saptamana aceasta ajunge coletul la toti cei care merita si au avut parte de bucuria muncii implinite.
Intarzierea nu a depins de noi. :(
Proiectul pentru editia a III-a cu teme noi, atractive este deja la Inspectorat si va fi trimis si in acest an scolar pentru cuprinderea in Calendarul Naţional al Activităţilor Educative al M.E.C.T.S. .
Va asteptam cu drag!
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde marioarav » 28 Sep 2010, 14:34

PENTRU DOAMNELE, KAPUS ELVIRA SI DOMINTE DANIELA - UN GAND BUN, DIN NORD
Va salutam cu drag din Maramures,Viseu de Sus !Va dorim s-aveti parte de cat mai multe bucurii,impliniri si multa putere de munca, in acest an scolar si cei care vor veni.
Fie ca noile clinchete sa rasune la fel de placut ,de emotionant! Mult succes in continuare !
marioarav
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iul 2008, 11:15

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde mihainv » 05 Oct 2010, 19:38

Buna seara!Am participat cu mult drag la acest "joc"-cum l-am numit la inceput eu cu "brotaceii"mei din clasa I.Si din ce in ce ne antrenam mereu in lucrari cat mai multe si mai placute.Va multumesc din suflet ca m-ati primit in mijlocul vostru -al cadrelor didactice cu suflet mare si buzunare ...Va doresc putere de munca ,sanatate,impliniri ,bucurii!Si doresc ca si acum sa particip la acest proiect.O seara buna si numai bine.Cu drag,Mihaela din frumoasa localitate Baia de Arama.
mihainv
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Sep 2007, 21:22

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde caresoim » 07 Oct 2010, 12:59

Ieri am primit cu diploma de participare La proiect. Multumesc din suflet doamnei Elvira pentru seriozitatea de care a dat dovada in derularea acestui proiect.Felicitari si echipei de proiect
caresoim
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Mai 2006, 10:12

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde geduard » 07 Oct 2010, 19:42

Am primit astazi un colet grozav de la dumneavoastra, care ne-a adus un zambet de multumire si implinire a bucuriei impartasite in grup extins pana dincolo de granitele tarii!
Va admir pentru eforturile depuse in organizarea si coordonarea acestui proiect, timp, daruire, generozitate, suflet! Sunt mandra ca am participat alaturi de dumneavoastra si impreuna cu atatia colegi extraordinari, chiar grozavi, unde respectul si creativitatea si-au dat mana. A fost placut sa invat, sa primesc, sa descopar lucruri noi si sa si ofer din putinul meu.
Va felicit si va doresc tot binele din lume, sanatate si putere de a continua ceea ce ati inceput! Multe, multe realizari frumoase si numeroase!
Cu respect Lidia Gherca, Scoala cu clasele I-VIII Izvoarele
geduard
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Noi 2009, 21:06

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde pope » 09 Oct 2010, 12:41

Am primit si eu coletul. Va multumesc din suflet si va doresc mult succes in continuare. Sa aveti parte numai de miere cu gust delicios in" stupul"d.vs.
pope
 
Mesaje: 33
Membru din: 04 Feb 2007, 15:48

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde simina_dorina » 23 Oct 2010, 10:26

V-am urmarit activitatea cu atentie si am avut multe de invatat.In acest an doresc sa particip si eu.Abia astept sa vad care sunt provocarile.Mentionez ca lucrez la o gradinita cu program prelungit din municipiul Salonta,judetul Bihor.
simina_dorina
 
Mesaje: 30
Membru din: 01 Oct 2006, 22:23

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde kapuselvira » 23 Oct 2010, 20:34

simina_dorina scrie:V-am urmarit activitatea cu atentie si am avut multe de invatat.In acest an doresc sa particip si eu.Abia astept sa vad care sunt provocarile.Mentionez ca lucrez la o gradinita cu program prelungit din municipiul Salonta,judetul Bihor.


Buna seara!
Va primim cu drag. Pentru al treilea val, aveti documentatia la adresa de mai jos:
viewtopic.php?f=57&t=16442
S-aveti parte de bucuria muncii implinite!
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II-a

Mesajde simina_dorina » 24 Oct 2010, 13:26

Am primit documentele, va multumesc.Sunt bucuroasa sa intru in acest parteneriat cu dumneavoastra.Voi trimite si documentele semnate.Multumiri pentru tot ceea ce faceti si pentru faptul ca ne includeti si pe noi.
simina_dorina
 
Mesaje: 30
Membru din: 01 Oct 2006, 22:23

Re: "Clinchet pentru bucuria muncii implinite" - Editia a II

Mesajde danadominte » 30 Dec 2010, 23:18

In prag de An Nou, alaturi de colega mea Elvira, va doresc tuturor partenerilor sa culegeti nenumarate satisfactii de pe urma muncii implinite, a realizarilor in plan personal si profesional, sa fiti calauziti de aceeasi inspiratie si dragoste pentru cei mici.
LA MULTI ANI!
Dana Dominte.
danadominte
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Sep 2009, 14:46

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori