clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde istrate_ella » 24 Sep 2006, 17:39

Buna...si eu am clasa I...si va rog sa ma ajutati si pe mine cu programa/planificarea pt educatie pt sanatate....am si eu o multime de materiale ...va pup si ...intrebare:nu-i asa ca e tare dificila trecerea de la clasa IV la clasa I?
Avatar utilizator
istrate_ella
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Sep 2005, 22:05
Localitate: Constanta

Mesajde aniova30 » 24 Sep 2006, 20:22

Editura "Corint" are un caiet bun de ed. pt. sanatate. - clasa I.
Da , e grea trecerea de la clasa a IV-a la clasa I , dar ... e altceva. Succes!
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde nutzicretzu » 24 Sep 2006, 23:24

Si eu am clasa I si astept cu nerabdare orice fel de colaborare! Insa am hotarat sa nu folosesc nici un caiet special! Prea multi bani! Cu banii acestia parintii au cumparat un televizor si un DVD! Fise de lucru am destule...un caiet cu jocuri ...chiar am vrut sa-l public...din pacate e lucrat in corel si nici aici nu-l pot posta!
Va urez sanatate, nervi si...joaca placuta!
Astept propuneri de colaborare!
"A educa inseamna a iubi"
nutzicretzu
 
Mesaje: 42
Membru din: 03 Apr 2006, 10:44
Localitate: Brasov

Mesajde aniova30 » 25 Sep 2006, 17:55

Foarte interesanta inlocuirea caietelor cu Tv-ul, ... dar ... când ma gandesc ca este acelasi , de fapt singurul prieten de acasa ,... nu mai vreau sa-l aduc si-n clasa.
Stiu ca veti spune ca nu se face abuz , vizionare selectata , etc., etc.,...
Pentru prezenta temporara , are scoala astfel de dotari.
Succes in noul an!
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde marian_dorin » 25 Sep 2006, 22:27

DOAMNA "nutzicretzu" ,

V-AM SCRIS UN MESAJ PRIVAT PE CARE DORESC SA IL CITITI NEAPARAT , VA ROG FRUMOS...

VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!


Marian Nistor - Sibiu
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde narci2net » 28 Sep 2006, 19:00

Este o idee foarte buna ! M-ar interesa foarte mult ce acte solicitati la inscrierea in clasa I ? Este ilegal sa cer o adeverinta de la gradinita care sa certifice prezenta copilului in grupa pregatitoare si eventual o fisa personala de evaluare psiho-pedagogica ? Sunt un pic ingrijorata ca sunt destul de multi copii mai ales romi care nu merg deloc la gradinita sau sunt inscrisi copii cu handicap destul de grav care in mod normal nu au ce sa caute in invatamantul de masa . Astept raspunsurile voastre .
narci2net
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2006, 14:44

Mesajde mariro » 28 Sep 2006, 19:41

Eu din '90 incoace am astfel de generatii: copii care nu stiu sa tina un creion in mana (care sigur nu au fost o zi la gradinita), copii cu diverse deficiente... alaturi de copii normali care au frecventat gradinita.Ii primim in clasa si lucram diferentiat. Numai Dumnezeu stie cat ne chinuim cu ei...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

colaborare

Mesajde adinatulbure » 29 Sep 2006, 14:14

Creative Media & Art, impreuna cu Fundatia Maica Precista, cu Consortiul Edugate (http://www.supradotati.ro) , Universitatea din Petrosani, ii invita pe toti invatatorii care au clasa I sa participe la un proiect de cercetare nationala vizand Strategiile Didactice Intuitive in Alfabetizare. Detalii gasiti aici http://www.abecedar.com . Sustinerea financiara a acestei colaborari o puteti gasi la scolile din care faceti parte. Fiecare dintre cei implicati vor face parte din colectivul de redactie al cartii Strategii Didactice Intuitive care va fi editata la sfarsitul acestui an. Iata si programul primului workshop sustinut in Petrosani pe data de 11 octombrie

15,00 – 15,30 ÃŽntâmpinarea invitaţilor

15,30 – 16,15 Strategii didactice intuitive în alfabetizare – director program SDI Mariana Străuţ

16,15 – 16,30 Dezvoltarea cognitivă a copilului – prof.univ.dr. Bócsa Eva

16,30 – 17,00 Cofee break

17,00 – 17,15 Terapii experienţiale – Adina Udrea

17,15 – 17,30 Metode interactive bazate pe intuiţie – Felicia Andrioni

17,30 – 18,00 Evaluarea workshop-ului

Intrarea este libera!


Va invit sa va inscrieti .

media.creativ@gmail.com
adina.cristina@gmail.com
straut.mariana@gmail.com
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde lyzyca » 30 Sep 2006, 10:08

salutare tuturor! copiii mei sunt cuminti ,au bun simt... nu sunt galagiosi ...dar... sunt doar 11. nici ei nu prea vin toti ..iar saracii ceilalti obosesc de multe ori din cauza solicitarilor ! da-stiu ca jocul este de baza ,dar aplic tot un joc didactic ,iar ei .... :oops: una peste alta nu avem manuale . ce se face in acest caz? directorul nici nu vrea sa auda intrebarile puse de mine ! a zis ca este bucataria mea _sa ma descurc .ma voi descurca ,ppoate cumparand manualele pe care trebuia sa le primim gratuit !!!!!!
Avatar utilizator
lyzyca
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Sep 2006, 00:17

Mesajde adinatulbure » 30 Sep 2006, 13:22

In sistemul Waldorf nu se folosesc manuale. Am fost foarte surprinsa de asta , dar dupa ce am vazut ca functioneaza ... am adaptat si eu metoda la mine la clasa. Practic copiii isi scriu cuvintele pe care urmeaza sa le citeasca a doua zi pe caiet, cu litere de tipar. Se foloseste caiet cu foaie velina, studentesc, si ei folosesc culori (creioane colorate) pentru a scrie . La inceput cateva litere , apoi texte intregi. Fiecare lectie are si o ilustratie.

Ca sa faci asta iti trebuie : creta colorata, creioane colorate , culori cerate pentru ilustratii, si foi a4 .

Cu permisiunea directorului de scoala am folosit aceasta metoda la traditional (tot clase de copii foarte saraci aveam ) timp de trei ani la rand - ca imi tot dadea mie clasa I :) . Rezultate neasteptat de bune ...
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

clasa1

Mesajde nicoleta37 » 30 Sep 2006, 16:46

Imi spune cineva daca a lucrat din manualul de lb.romana sau matematica in aceste doua saptamani ?
nicoleta37
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Iul 2006, 20:14

Mesajde lyzyca » 01 Oct 2006, 08:39

Draga nutzi ,iti multumesc pentru mesaj! imi este de mare ajutor un sprijin moral ! la ideea de a imprumuta manuale de la ceilalti elevi am apelat si eu . astept saptamana asta sa-mi aduca ceva carti . nu stiu daca se pot folosi in totalitate -in special cele de matematica .
nicoleta _ da se poate lucra pe manualul de lb.romana ,autor Olga Piriiala , apar pe primele pagini testele pe care poti sa le aplici in cele doua saptamani de testare a elevilor .
:) ne mai auzim!!
Avatar utilizator
lyzyca
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Sep 2006, 00:17

Mesajde lyzyca » 01 Oct 2006, 08:43

adina ,scuze ... este interesanta ideea ta !!! cred ca o voi aplica si eu la clasa , chiar daca voi face rost de manuale . timp voi avea destul . daca detaliezi metoda cred ca va fi si mai bine !!!multumesc inca o data pt ajutor! :idea:
Avatar utilizator
lyzyca
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Sep 2006, 00:17

Mesajde lyzyca » 01 Oct 2006, 08:44

adina ,scuze ... este interesanta ideea ta !!! cred ca o voi aplica si eu la clasa , chiar daca voi face rost de manuale . timp voi avea destul . daca detaliezi metoda cred ca va fi si mai bine !!!multumesc inca o data pt ajutor! :idea:
Avatar utilizator
lyzyca
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Sep 2006, 00:17

Mesajde aniova30 » 04 Oct 2006, 18:13

Ce mai face clasa I?
Am propus la teste - testul pe care l-a dat scoala noastra la nivelul claselor I , la limba si literatura romana , in aceasta febra a testarilor la toate disciplinele . Precizez ca este conceput de mine si-mi asum toate eventualele dileme. Dvs. ce fel de teste ati conceput?
Poate incercam sa dam toti acelasi test si apoi sa purtam discutii pertinente , sa incercam de fapt , aceasta evaluare unitara.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator