clasa I- auxiliare , manuale

Mesajde iordan_doralina » 12 Sep 2006, 12:28

De acord cu schimbul de imagini de inceput de an scolar. Sigur va fi folositor.
Eu am avut la seria trecuta un copacel pe frunzele caruia erau fotografii ale copiilor, dar acum vreau sa fac un trenulet al clasei I. Pe fiecare vagon (luna de nastere) vor fi fotografii ale copiilor si un desen facut de el cu ce ii place mai mult.
Simbolul ales de mine este un pitic.
iordan_doralina
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Ian 2006, 17:08

Mesajde daiana » 13 Sep 2006, 22:59

Eu am pregatit boboceilor ecusoane- http://www.didactic.ro/files/19/ecusoane_diana.doc , iar pe banci alaturi de manuale voi aseza jucarii de plus si bomboane.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde gica_ionescu » 13 Sep 2006, 23:33

Sunt grozave ecusoanele!

Anul trecut am decupat stelute si pe ele am pus cate o poza a copiilor.Fiecare si-a colorat-o si le-am pus pe perete. ,,Constelatia clasei noastre'' i-am spus. Ei spuneau ca eu sunt Luna .:)
La sfarsitul clasei a IV a le-am dat stelutele si mamele mi-au spus ca sunt puse la loc de cinste in camerele lor.

La noua serie trebuie sa gasesc altceva...

Pot sa fac si eu un trenulet?
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde cosma » 14 Sep 2006, 15:20

Eu am ales drept "mascota", un fluturas simpatic, confectionat din hartie. Am asezat in mijlocul unui panou (din zapada artificiala) un fluturas mare in jurul caruia zboara fluturasi mici, cate unul pentru fiecare copil. In prima zi de scoala, o sa le fac poze individuale, pe care le voi lipi, cate una pe fiecare fluturas. In mijloc, pe fluturasul mare, poza mea, fireste. :wink:
cosma
 
Mesaje: 24
Membru din: 11 Ian 2006, 19:47

Mesajde aalliinnaa » 15 Sep 2006, 21:33

Cum a fost prima zi cu boboceii :?:
Sunt asa de mititei si de frumusei dar si isteti foc. O sa-mi dea de lucru dar si eu voi avea cu cine sa lucrez.
Au primit cate un puisor in piept, dupa care vor recunoste luni clasa in care invata ( pe usa clasei este acelasi puisor). De abia astept sa-i cunosc mai bine.
Astept sa-mi povestiti impresiile voastre...
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde daiana » 15 Sep 2006, 21:57

Ziua de astazi a fost minunata. Am copii frumosi si isteti. Ecusoanele pe care vi le-am prezentat mai sus au avut succes. Au fost tare mandri in momentul in care le-am prins pe hainute si i-am declarat in mod oficial <Bobocei>. In momentul in care au intrat in clasa i-am auzit spunand :,, Ce super e!".
Fişiere ataşate
clasa I A.jpg
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde aalliinnaa » 16 Sep 2006, 22:03

Vreau sa va intreb daca in primele 2 sapt exista un orar. Noi stim ce avem de facut dar ce scriem in condica :roll:
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde invatator » 16 Sep 2006, 22:13

La noi, de cand ma stiu, in condica scriem orarul zilei, cele 4-5 ore, materia si tema la zi; se mai procedeaza si altfel? Ca mie, drept sa va spun, mi se pare absurd sa scriem zilnic temele celor 4-5 ore; daca e sa fie pentru pontaj, putem doar semna sub doua date: prezent, ora 8- 13, de ce sa mai descriu si ce fac? NU ajunge planificarea?
E drept ca tot de ani de zile unii scriu" Exercitii" ..., indiferent de materie, fara ca sa pese nimanui!!!
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde corpodean_sonia » 17 Sep 2006, 21:21

Cel mai frumos moment al acestui nou început a fost vizita copiilor din clasa a V-a. Şi-au revăzut clasa şi băncile ocupate acum de "bobocei" şi au petrecut câteva minute alături de ei în clasa I. Am realizat cu toţii cât de repede s-au scurs patru ani din viaţa fiecăruia dintre noi.
Fişiere ataşate
DSC03450.JPG
Mae&#351;trii &#351;i ucenici
corpodean_sonia
 
Mesaje: 45
Membru din: 09 Ian 2006, 20:52
Localitate: BAIA MARE

Mesajde bonsai » 18 Sep 2006, 17:41

Fetelor, dar galagiosi mai sunt...Voi ce metode aplicati sa-i potoliti?

In rest totul e ok! :)

Succes!
Avatar utilizator
bonsai
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Dec 2005, 19:26

Mesajde cosma » 18 Sep 2006, 21:49

Galagiosi? Ai mei sunt adevarati "teroristi". :) E mai greu acum, la inceput. Eu le ocup timpul cu tot felul de activitati si repet la nesfarsit aceleasi reguli, gen: nu vorbim neintrebati, ascultam, ridicam doua degete....
Va urez si eu succes, iar daca aveti alte metode, mai deosebite pe care le aplicati in clasa pentru a tempera navalnicia lor, dati-ne sfaturi.
cosma
 
Mesaje: 24
Membru din: 11 Ian 2006, 19:47

Mesajde carmen-lorena » 19 Sep 2006, 12:52

Buna!
Eu am clasa a II-a acum si am in clasa 12 baieti din 15 elevi si toti hiperactivi(testati psihologic).
Inca din clasa I a trebuit sa gasesc diferite modalitati de-a le capta atentia.
Va dati seama ce galagiosi au fost in primele zile,dar treptat am realizat marionete reprezentand personajele clasice din desene animate si cu ajutorul lor am reusit sa-i fac sa fie atenti.
Am introdus doar cate o marioneta ,care in prealabil le-a scris cate o scrisoare ,in care le spunea ca ii va vizita si chiar va ramane la ei ,daca vor fi cuminti,atenti si vor invata bine.
Cand vedeam ca incep sa se plictiseasca de "vechea" marioneta le aducea postasul o noua scrisoare de la urmatoarea marioneta ,care in decurs de cateva zile sosea si ramanea la scoala sa invete multe lucruri de la ei.
Atat de fericiti erau cand sosea postasul si le aducea o scrisoare in care se anunta o noua vizita.
Si acest personaj "mergea" si la alti copii sa le spuna cat de cuminti erau ei.
Sa stiti ca la mine a tinut si tine si acum !
Succes!
Lorena
carmen-lorena
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Oct 2004, 17:02
Localitate: Sacueni

Mesajde gica_ionescu » 19 Sep 2006, 19:11

Fetelor, le-am gasit leacul!

Stiam, de cand erau la gradinita, ca le place sa cante! Mi-am facut un cd cu cantece pentru copii si le-am pus cateva cantecele. Le-a placut mult muzica si au mai dorit sa o asculte ... Dar santajista de mine, le-a pus conditia : sa fie cuminti si sa nu vorbeasca neintrebati!!! Mielusei au fost toata ziua! :))
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde iordan_doralina » 20 Sep 2006, 19:34

Aceasta este noua "armata" a bobocilor mei! Sunt isteti, frumosi, dar, bineinteles, galagiosi. Se mai linistesc cu cantecelele cu miscari.
Sper sa nu treaca prea mult timp pana cand galagia lor va deveni "productiva".
Fişiere ataşate
000_2131.JPG
iordan_doralina
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Ian 2006, 17:08

COLABORARE CLASA I

Mesajde butonarul » 24 Sep 2006, 16:03

SI EU AM CLASA I.ESTE PENULTIMA SERIE A MEA. DORESC SA COLABORAM.
VA UREZ SANATATE, MULTA RABDARE SI SUCCES!
URAREA VINE CAM TARZIU. AM AVUT PROBLEME CU CALCULATORUL SI NU STIU CHIAR ASA BINE SA INTRU PE FORUM.
SUNTETI DASCALI MINUNATI ! AM INVATAT MULTE DE LA VOI.
FELICITARI!
Fişiere ataşate
111.jpg
BOBOCII MEI IN PRIMA ZI DE SCOALA
111.jpg (14.86 KiB) Vizualizat de 1169 ori
Avatar utilizator
butonarul
 
Mesaje: 10
Membru din: 17 Iul 2006, 20:59
Localitate: SCOALA 2 MAI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron