Clasa a XII-a Religie

Clasa a XII-a Religie

Mesajde acedul » 12 Aug 2006, 17:35

La religie ortodoxa , cine imi poate raspunde documentat ce se intampla cu programa pt. cls.XII ? Nu am gasit decat IX-XI , iar completarea este destul de interpretabila! Multumesc!
acedul
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Aug 2006, 17:13

programa

Mesajde ani8 » 02 Sep 2006, 16:01

si eu caut de mult timp programele de clasa a XI-a si a XII-a. Am trimis mail-uri la adresa patriarhiei, dar nici un raspuns... inca! Am si sunat si mi s-a raspuns ca le vor cauta si ei si le vor afisa pe site (asta ieri, 1 sept). Pe edu.ro sunt cele de a XI-a dar pt alte confesiuni, nu pt cea ortodoxa. eu cred ca e valabil proverbul englezesc: "no news, is god news!", deci, le vom folosi pe cele de anul trecut! mult spor!
ani8
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2006, 15:42

Mesajde laura75 » 03 Sep 2006, 18:27

Nu prea cred ca putem folosi programa de a XI-a de anul trecut pentru ca multe din temele de acolo: despre pacat, despre virtuti care erau importante au fost mutate in programa de clasa a X-a. Deci daca programa nu se schimba ma apuc sa ma repet la ora? Este o programa de a XI-a postata exact pe site-ul asta dar nu are numar si nici data de aprobare. Consiliera mea educativa de la scoala a zis ca, cel mai probabil , aceea va fi noua programa. Personal nu prea este pe gustul meu. Prea multa dogmatica si din experienta mea, prea multa strica. Era mai bine inainte, o parte morala, o parte dogmatica, putina istoria religiilor - este mai pasionant asa. Apoi (nu stiu daca sunteti de aceeasi parerea mea, eu o zis din ce-am observat la elevii mei), lectiile despre pacat si virtute se potrivesc mai mult elevilor de clasa a XI-a, parca le recepteaza diferit decat elevii de a zecea. Cei de a zecea preferau foarte mult lectiile despre crearea lumii, -mai ales cand vorbeam despre ingeri, categorii de ingeri - la inceput ii pufnea rasul dar apoi cand vedeau ce serios vorbeam, le dadeam si exemple din filme diverse, le explicam unde greseau scenaristii si cum sunt adevaratii ingeri. Am observat in ultima vreme un interes mai scazut in disputa creationism / evolutionism, am inteles ca nu se mai promoveaza prin scoli evolutionismul asa agresiv ca inainte. Nu prea ii pasioneaza nici lectiile despre tiparituri si manuscrise. Sau poate n-am gasit eu inca modalitatea de a le face interesante. Ce mi-a placut la proiectul de programa de a XI -a este c-au introdus inca putina istoria religiilor. Doar in a IX-a era insuficient. Asa prezint mai schematic, stiind ca voi mai avea prilejul de a relua tema. Lectiile de istoria religiilor - am observat reu - sunt un prilej excelent de a -i atrage pe elevii care altfel nu sunt dispusi de la inceput sa te asculte.
laura75
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Aug 2006, 10:39

programa liceu

Mesajde mirela44 » 04 Sep 2006, 16:09

aceasta este programa pt clasa a XI_a gasita tot pe aici pe didactic.
pentru a XII-a eu am un tabel de la Sectorul de Învăţământ al Patriarhiei în care sunt precizate doar conţinuturile. o sa incerc să-l postez si pe acesta
mirela44
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Ian 2006, 14:13

Mesajde mirela44 » 04 Sep 2006, 16:12

nu am mai trimis mesaje pe didactic, asa ca nu stiu ce s-a intamplat cu atch. pentur clasa a XII-a, copiez conţinuturile chiar aici.
DOGMATICĂ

Persoana şi lucrarea Duhului Sfânt
Harul divin. Raportul har- libertate. Teoria predestinaţiei
Sfânta Biserică. Sfintele Taine şi Ierurgiile
Despre moarte, despre judecată şi despre finalitatea lumii

MORALĂ CREŞTINĂ

Rolul creştinilor în promovarea valorilor religioase (credinţa, speranţa, iubirea, dreptatea, libertatea, pacea, sfinţenia) şi în apărarea vieţii (combaterea violenţei, suicidului, eutanasiei şi degradării demnităţii umane)
Invocarea ajutorului sfinţilor şi rugăciunile pentru cei adormiţi în Domnul

LITURGICĂ ŞI ARTĂ

Monumente reprezentative de artă religioasă
• din Europa
• din România

SPIRITUALITATE ŞI MISIUNE

Asceza creştină (post, rugăciune, milostenie)
Pelerinajele religioase şi unitate naţională
Rolul mănăstirilor şi al parohiilor în viaţa socială

RELIGIILE ÎN ISTORIE

Marile religii ale lumii (religiile monoteiste)

ORTODOXIE ŞI CULTURĂ NAŢIONALĂ

Oameni de cultură români, promotori ai credinţei creştine (Nicolae Iorga, Nae lonescu, Nichifor Crainic, Vasile Voiculescu, Nicolae Steinhardt, Petre Ţuţea, Valeriu Anania, Dumitru Stăniloae, Mircea Eliade, Constantin Brâncuşi Virgil Gheorghiu etc.)

CREŞTINISMUL ŞI PROBLEMELE LUMII CONTEMPORANE

Originea lumii: dialogul între credinţă şi ştiinţă
Secularizare şi sfinţenie
Contribuţia creştinismului la cultura şi civilizaţia europeană şi universală
mirela44
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Ian 2006, 14:13

Mesajde mirela44 » 04 Sep 2006, 16:18

problema cu istoria religiilor: este bine ca a mai apărut si in clasa a XII. a disparut insa cu totul din clasa a IX-a. si se spunea ca până intr-a IX-a elevii ar trebui să aibă toate cunoştintele, pentru ca in X-XII sa le aprofundeze...
Cam asa arată Conţinuturile pentru IX-XII, transcrise din tabelul Patriarhiei:
CLASA A IX-A

DOGMATICĂ

Respectul faţă de cele sfinte
• Adorarea lui Dumnezeu
• Preacinstirea Maicii Domnului
• Cinstirea sfinţilor

MORALĂ CREŞTINĂ

Datoriile creştinului
• Datorii faţă de Dumnezeu, faţă de sine, faţă de aproapele
• Datorii faţă de Neam şi faţă de patrie
Egalitatea şi înţelegerea între semeni
Ecumenismul religios

LITURGICĂ ŞI ARTĂ

Sfintele Slujbe ale Bisericii
Explicaţia mistico-simbolică a Sfintelor Slujbe
Pregătirea credinciosului pentru participarea la viaţa cultică

SPIRITUALITATE ŞI MISIUNE

Asemănarea omului cu Dumnezeu
Apostolatul creştin

RELIGIILE ÎN ISTORIE

Creştinismul în contextul religiilor lumii

ORTODOXIE ŞI CULTURĂ NAŢIONALĂ

Folclorul religios românesc, izvor de inspiraţie pentru cultura naţională
Primele manuscrise şi tipărituri.
Palia de la Orăştie, Noul Testament de la Bălgrad, Biblia de la Bucureşti

CREŞTINISMUL ŞI PROBLEMELE LUMII CONTEMPORANE

Tinerii şi preocupările lor
Muzica în viaţa tinerilor
Pericolul drogurilor
Tineretul şi mass-media
Tinerii şi viaţa intimă

CLASA A X-A

DOGMATICĂ

Respectul faţă de cele sfinte
• Cinstirea sfintelor moaşte
• Cinstirea sfintelor icoane
• Cinstirea Sfintei Cruci

MORALĂ CREŞTINĂ

Poruncile divine
Legea morală a Vechiului Testament (Decalogul)
Legea morală a Noului Testament (Predica de pe munte)
Conştiinţa morală
Libertate şi opţiune:
• despre păcat
• despre virtuţi

LITURGICĂ ŞI ARTĂ
Rolul şi valoarea cultului ortodox în viaţa creştinului
Locaşurile de cult ale creştinilor. Apariţie şi dezvoltare în contextul culturii universale
Stiluri arhitecturale reprezentative
Stiluri arhitecturale româneşti

SPIRITUALITATE ŞI MISIUNE
Libertate şi responsabilitate în lumina credinţei
Iubire şi dreptate în viaţa creştină
Rugăciune şi reconciliere

RELIGIILE ÎN ISTORIE
Ortodoxia în contextul creştinismului

ORTODOXIE ŞI CULTURĂ NAŢIONALĂ
Mitropoliţi români (Varlaam, Dosoftei, Veniamin Costachi, Antim Ivireanu, Andrei Şaguna, Simion Ştefan, Grigorie Dascălu, Melchisedec Ştefănescu)

CREŞTINISMUL ŞI PROBLEMELE LUMII CONTEMPORANE
Concepţii şi practici străine spiritualităţii creştine:
• Superstiţia
• Magia
• Astrologia
• Reîncarnarea
• Yoga
CLASA A XI-A

DOGMATICĂ

Revelaţia divină
• Revelaţia naturală
• Revelaţia supranaturală: Sfânta Scriptură, SfântaTradiţie, minunile şi profeţiile
Crearea lumii. Crearea omului şi căderea în păcat
Providenţa divină
Iisus Hristos – Mântuitorul lumii
Pregătirea lumii pentru venirea Mântuitorului
Întruparea
Mântuirea obiectivă şi subiectivă
Întreita slujire a Mântuitorului
Răscumpărarea
Adeverirea morţii şi a învierii Mântuitorulu

MORALĂ CREŞTINĂ

Familia creştină. Datoriile membrilor acesteia

LITURGICĂ ŞI ARTĂ

Fundamente dogmatice şi biblice ale icoanei Valoarea spirituală şi artistică în:
• pictura religioasă/in Biserică şi iconografie
• argintărie şi broderie
• muzică bisericească

SPIRITUALITATE ŞI MISIUNE

Liturghie şi filantropie. Jertfa euharistică şi iubirea jertfelnică)
Iubirea de Dumnezeu şi iubirea de semeni
Respectul faţă de lumea creată (ecologie creştină)
Solidaritate şi prietenie

RELIGIILE ÎN ISTORIE

Marile religii ale lumii (altele decât religiile monoteiste)

ORTODOXIE ŞI CULTURĂ NAŢIONALĂ

Rolul voievozilor români în apărarea creştinătăţii (Mircea cel Bătrân, Ştefan cel Mare, Constantin Brâncoveanu)

CREŞTINISMUL ŞI PROBLEMELE LUMII CONTEMPORANE

Minuni şi false minuni
Fenomene normale şi paranormale
Libertate religioasă şi prozelitism
CLASA A XII-A

DOGMATICĂ

Persoana şi lucrarea Duhului Sfânt
Harul divin. Raportul har- libertate. Teoria predestinaţiei
Sfânta Biserică. Sfintele Taine şi Ierurgiile
Despre moarte, despre judecată şi despre finalitatea lumii

MORALĂ CREŞTINĂ

Rolul creştinilor în promovarea valorilor religioase (credinţa, speranţa, iubirea, dreptatea, libertatea, pacea, sfinţenia) şi în apărarea vieţii (combaterea violenţei, suicidului, eutanasiei şi degradării demnităţii umane)
Invocarea ajutorului sfinţilor şi rugăciunile pentru cei adormiţi în Domnul

LITURGICĂ ŞI ARTĂ

Monumente reprezentative de artă religioasă
• din Europa
• din România

SPIRITUALITATE ŞI MISIUNE

Asceza creştină (post, rugăciune, milostenie)
Pelerinajele religioase şi unitate naţională
Rolul mănăstirilor şi al parohiilor în viaţa socială

RELIGIILE ÎN ISTORIE

Marile religii ale lumii (religiile monoteiste)

ORTODOXIE ŞI CULTURĂ NAŢIONALĂ

Oameni de cultură români, promotori ai credinţei creştine (Nicolae Iorga, Nae lonescu, Nichifor Crainic, Vasile Voiculescu, Nicolae Steinhardt, Petre Ţuţea, Valeriu Anania, Dumitru Stăniloae, Mircea Eliade, Constantin Brâncuşi Virgil Gheorghiu etc.)

CREŞTINISMUL ŞI PROBLEMELE LUMII CONTEMPORANE

Originea lumii: dialogul între credinţă şi ştiinţă
Secularizare şi sfinţenie
Contribuţia creştinismului la cultura şi civilizaţia europeană şi universală


Multe continuturi au fost doar mutate de colo-colo.
mirela44
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Ian 2006, 14:13

programa

Mesajde ani8 » 05 Sep 2006, 11:58

ma bucur nespus de mult ca a raspuns cineva si nu a ramas doar un glas ce striga in pustie!
multumesc foarte, foarte mult ca ai pus programa, mai ales ca a trebuit sa dai de multe ori copy&paste!Imi este f greu sa ajung personal la Patriarhie sa o iau de acolo, si cred ca multe persoane sunt in situatia mea, de aceea consider ca e un lucru extraordinar ce ai facut. totusi nu prea inteleg de ce nu o pun si pe site cei de la patriarhie, ca doar o au in varianta electronica!

A vazut cineva manualul de clasa a XI-a editat de Corint?e cel acreditat de minister.ce manuale folositi pt liceu?
ani8
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2006, 15:42

programa 2

Mesajde ani8 » 05 Sep 2006, 13:42

evrika!

am descoperit dupa indelungi cautari pe site-ul edu.ro programa de religie cl XI completa (nota de prezentare,competente, valori si atitudini,competente specifice, sugestii metodologice) aprobata de MEC nr 3252/13.02.2006.
urmati pasii: mergeti in stanga pe prima pagina si dati click pe harta site-ului, apoi inv preuniv.,inv liceal, programe scolare, selectati clasa apoi aria curriculara (tare stufos site-ul)

am sa-l si atasez

programa pt a XII-a nu am descoperit-o acolo. inca o mai caut ca varianta completa si oficiala


stiati ca luni, 11 sept la ora 9 la palatul patriarhiei sunt toti prof de religie convocati?
ani8
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2006, 15:42

Mesajde ani8 » 05 Sep 2006, 15:13

atasat programa clasa a XI-a
ani8
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2006, 15:42

programa XII

Mesajde ani8 » 15 Sep 2006, 15:19

multumesc mult pt link, dar tot nu am reusit sa aflu daca exista o programa de clasa a XII-a completa (competente generale, valori si atitudini, competente specifice), nu doar cu unitatile de continut.
daca o are cineva rog sa ma lamureasca. sau se aplica cele de la clasa a XI (competentele)
ani8
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2006, 15:42

Mesajde mirela44 » 15 Sep 2006, 18:12

Cu siguranţă nu există încă programa completă pentru clasa a XII-a. Eu am conţinuturile de vreo 2-3 ani, cred, aşa cum au fost trimise de la Patriarhie către Minister. de atunci, în Minister, de fapt în Consiliul Naţional pentru Curriculum, se elaborează programa completă. Uşurel-uşurel, apare câte una. Probabil, în cursul acestui an, va apărea şi cea de clasa a XII-a.
nu puteţi folosi competentele specifice de la clasa a XI-a pentru ca se referă strict la conţinuturile acestei clase. dacă vreţi neapărat să treceti în planificare şi la clasa a XII o astfel de rubrică, nu aveţi altă soluţie decât să vi le formulaţi singură, după modelul claselor anterioare. deşi nu stiu la ce foloseşte. eu mi-am făct planificarile, în fiecare an, la liceu, fără să mă leg prea mult de competenţe specifice. În rest, competenţele generale, sunt aceleaşi pentru tot ciclul liceal.
Chiar sunt curioasa să-mi testez elevii, acum la început de an, în funcţie de competenţele pe care ar fi trebuit să le dobândească în anul trecut.
ideea este că dacă ne facem treaba aşa cum trebuie, se ating şi obiectivele (I-IX)/competenţele.
mirela44
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Ian 2006, 14:13

programa / competente

Mesajde ani8 » 16 Sep 2006, 00:12

multumesc mult pentru informatii. cred ca nu voi mai trece in planificarea de cl a XII-a competentele/obiectivele pe care oricum sunt dificil de indeplinit... noi facem tot ce tine de noi ca profesori, lasand in seama lui Dumnezeu "obiectivul" suprem, mantuirea!
mult spor si un an bun la scoala!
ani8
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Sep 2006, 15:42

Mesajde ficgo » 09 Noi 2006, 18:27

Stimati colegi,
După ultimele reglementări România a aderat la hotărârile comisiilor europene pentru educatie si astfel s-a ajuns la schimbarea programei. La disciplina religie ortodoxă in vigoare astăzi, pentru clasa a XII-a, avem programa veche, urmând ca la anul să avem o nouă programă. Intr- adevăr nu putem vb de o schimbare a programei ci de o incâlcire ilogică a disciplinelor teologice intr-un singur an de studiu, dar totusi au si "popii" programă.
Cu stimă si respect.
ficgo
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Mai 2006, 10:26


Înapoi la Filosofie, Religie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron