Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde carmencreanga » 17 Sep 2010, 20:28

Aveti un simt al umorului....foarte fin! Super! :lol:
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde sportiv » 17 Sep 2010, 21:09

carmen,
Multumesc,dar este (asazisul -nu mai stiu daca e legat- umor) o descarcare fata de ,,marea prostie'' pe care o vad printre colegi,de la mai multe niveluri (scoli) si asta doar la cei cu care venim in contact! A nu se intelege ca noi,ceilalti, suntem lipsiti de pacate,dar macar ,din cand in cand,ne ,,spovedim'' :D ,de multe ori chiar aici pe forum!Nimeni nu-i perfect ,pentru ca nu se poate,dar de ce Doamne,nu intelegi ca spui,,prostii"?
Gata, nu mai scriu ca ,,o sa spun deja prostii"!
:lol: :D :D :P Ooooo,ce bine ca a trecut prima saptamana!
CEA MAI GREA ,D-LE BASAESCU! VAI,SI CAT DE PUTINE ORE AM FACUT/zi lumina! :D (Va rugam ,din toti rarunchii,echivalati-le cu ale dumneavoastra! (Daca nu, sa va plesneasca ,,rarunchii"-ar fi singura sansa de scapare!) :oops: :D
(Vai,dar nu pot dori raul nimanui,nu-i crestineste! :twisted: )
Seara buna si sa scuzati scrierea multa -ce- i mult-, de obicei,strica!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde carmencreanga » 17 Sep 2010, 21:39

Aveti dreptate....e singurul loc unde ne spovedim la propriu si la figurat....atunci cand se umple paharul....ne usuram sufletul sa mergem mai departe.....ptr ca avem FAMILII ce au nevoie de suportul nostru.

Scuze ca suntem off-topic! :oops:
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde and11 » 20 Sep 2010, 15:43

sportiv scrie:Sper sa ma fac inteles! Metodologia aplicarii planului cadru de invatamant NU DA DREPTUL nimanui de a interzice tipul de curriculum si numarul de ore pe care-l cred eu ,ca invatator si care-mi cunosc cel mai bine clasa, atata timp cat nu incalc aceste norme! Directorul sau CA nu poate sa-l diminueze dupa bunul lor plac!
In oricare situatie (indiferent cate ore ii raman invatatorului la clasa- care are POST DIDACTIC) , cei cu gr I si peste 25 de ani vechime,PRIMESC PLATA CELOR DOUA ORE/SAPT.Unii dintre invatatori,care au atestat ,adevarat,pot fi platiti suplimentar!

Am si eu o nedumerire:pentru care ore primesc plata, daca au 16 ore pe saptamana?
and11
 
Mesaje: 36
Membru din: 25 Feb 2007, 17:01

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde sportiv » 20 Sep 2010, 16:59

Va dumiresc (inca o data) Invatatorul nu are NORMA de ore,are POST didactic pentru care este platit! Exista clasa de elevi,exista postul pentru invatator si implicit orele profesorilor de la ciclul primar.Legea 128,hotararile judecatoresti (care, fie vorba intre noi, nu-si aveau rostul in a aplica o lege organica) stipuleaza ca invatatorii cu gr I si peste 25 de ani vechime primesc 2 ore suplimentare/saptamana ,(indiferent de cate ore ii mai raman la clasa)!
P.S.Ca unele ISJ-uri,unele scoli,mai bine zis ,unii directori,aplica defectuos o lege,nu-i o noutate! (Orice lege ia forma capului prin care trece ca lichidul forma vasului in care este turnat! :P )
S-auzim de bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde sportiv » 20 Sep 2010, 17:14

Vedeti art 45(!) si pentru inca o plata pe care nu cred ca o primiti Art. 50(1) Noi am primit pe ultimii 3 ani diferentele de la Art.45,prin hotarare judecatoreasca si primim sapt. plata celor 2 ore!Avem si pentru art.50 hot.jud.,dar boculet a esalonat plata pe 3 ani !
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde felixmunteanu » 20 Sep 2010, 19:29

Unde scrie "indiferent de cate ore ii mai raman la clasa"? In legea 128 nu e formulat asa. Dati-ne un link!
Pai, daca profesorilor li se reduce norma de la 18 la 16, e normal ca eu sa lucrez 16 ore (sau 14-15!!!!) si sa mi se plateasca inca 2 ore? Ma plateste pe post,dar eu lucrez numai 16 ore. Noua ni s-a sugerat sa nu coboram sub 16.
Exemplul meu:
Minimum 19 la clasa a III-a. Daca scad 2 ed fiz+2 engleza+1 religie, eu raman cu 14. Si, in conditiile astea, sa mai astept plata a inca 2 ore? Nu, am luat 16 ore+5=21 (maximum e 22). Mie mi se pare normal sa se plateasca cele doua ore in cazul in care fac peste 16 ore (ca la profesori) nu si daca lucrez 14.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde sportiv » 21 Sep 2010, 08:06

Incadrarea invatatorilor se face pe post,nu mai caut acum in articole, de aceea indiferent de nr de ore pe care il are in cadrul postului (clasei) se aplica art.45.Gaselnita cu aducerea profesorilor e treaba ministerului.(Cei ce au judecat ,instanta ,a dat aceasta hotarare)!Este un drept castigat! Daca mai gasesc hotararea instantei o voi posta! Metodica predarii lb. romane este,pentru invatator , pe aceeasi treapta cu cea a predarii ed fizice,de ex.,asta pentru a demonstra ca n-am cerut noi profesorii! :oops:
Nu vi se par normale si alte lucruri anormale care se petrec prin invatamant?De ce numai acesta?
P.S.(Nu-i mai plangeti pe cei care ar trebui sa ne plateasca)! Ce spuneti de inv. clasei a IV-a care preda totul, prin unele locuri,n-ar trebui sa-i plateasca ,indiferent de vechime, toate orele de la 18? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde felixmunteanu » 21 Sep 2010, 15:02

O, ba da! Si nu ii apar pe platitori, dar cred ca urla prea tare constiinta in mine. :D
Pe bune ca mi se pare absurd sa ma plateasca +2 ore desi eu fac numai 16. Adica, sa fie clar, nu pledez pentru plata dupa nr de ore (fapt care ar implica taierea), dar consider ca pe plata postului sa nu fac mai mult de 16 ore punct. Fac mai mult, sa mi se plateasca cele 2 ore, fac sub 16 sa nu mi se taie, ca nu e din vina mea. Eu, in ultimii ani mi-am pus tot 16 ore. Din cate imi amintesc, la a 4-a am facut 17 si mi s-a platit in plus.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde costi_52 » 21 Sep 2010, 16:07

felixmunteanu scrie: Eu, in ultimii ani mi-am pus tot 16 ore. Din cate imi amintesc, la a 4-a am facut 17 si mi s-a platit in plus.

Să nu spuneţi că, atunci când aveaţi 17 ore, vi se plătea doar o oră, iar acum, când aveţi 16 ore, nu vi se plătesc cele două ore pe care le efectuaţi în plus.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde carmencreanga » 21 Sep 2010, 16:54

De aici trebuie sa inteleg ca orele (peste16) ar trebui platite ca ore suplimentare?
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde costi_52 » 21 Sep 2010, 17:07

carmencreanga scrie:De aici trebuie sa inteleg ca orele (peste16) ar trebui platite ca ore suplimentare?

Nu. De fapt, cadrele didactice nici nu au ore suplimentare, ci plata cu ora sau prin cumul. Este vorba despre plata a 2 ore pe săptămână (în regim de plată cu ora), de care beneficiază cadrele didactice din învăţământul primar şi preşcolar, care au gradul didactic I şi peste 25 ani vechime în învăţământ.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde carmencreanga » 21 Sep 2010, 19:44

Multumesc! Am inteles....de acest aspect stiam, insa am inteles gresit!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde sportiv » 21 Sep 2010, 20:09

carmen,
Cred ca ai inteles ,,din prima”,dar ai vrut confirmare!(din mai multe interventii) :D :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa a IV-a, nr. ore , optional ?

Mesajde sportiv » 21 Sep 2010, 20:12

felixmunteanu,
Constiinta va obliga sa luati maxim! :D (23 -5 = 18) :oops:-cls. a III-a
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori