clasa 0

Noile legi ale Învâţământului sunt supuse dezbaterii publice.

clasa 0

Mesajde irina78 » 15 Ian 2011, 22:44

să mă lămurească cineva ce e cu clasa O.
irina78
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Ian 2011, 14:39

Re: clasa 0

Mesajde costi_52 » 15 Ian 2011, 23:31

Nu există aşa ceva.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: clasa 0

Mesajde emil » 17 Ian 2011, 22:32

irina78 scrie:să mă lămurească cineva ce e cu clasa O.


Clasa 0 (nu O) este, practic acea grupa pregatitoare, care devine clasa de invatamant primar pentru copii care au implinit in anul in curs 6 ani. Va rog, pentru detalii sa studiati noua lege.
Am rugamintea sa raspundeti numai daca stapaniti subiectul, Aviz pentru utilizatorul costi_52.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: clasa 0

Mesajde costi_52 » 17 Ian 2011, 22:49

Domnule Onea, constat că vă place să vă băgaţi în seamă. Chiar aşa, din moment ce nu stăpâniţi subiectul, de ce vă daţi cu părerea? Unde aţi citit dumneavoastră în Legea nr. 1/2011 despre clasa 0 (zero)? Dacă se numeşte clasa pregătitoare, cine vă dă voie să scorniţi alte denumiri?
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: clasa 0

Mesajde ianchis » 17 Ian 2011, 22:52

Anul scolar 2012-2013 va fi primul an cu clase 0. Cel putin asa stiu ca spune legea de acum. Daca se va mentine sau nu, om vedea........
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: clasa 0

Mesajde costi_52 » 17 Ian 2011, 23:01

Credeam că numai domnul Onea nu a citit legea.

Art. 23. – (1) Sistemul naţional de învăţământ preuniversitar cuprinde următoarele niveluri:
a) educaţia timpurie (0-6 ani), formată din nivelul antepreşcolar (0-3 ani) şi învăţământul preşcolar (3-6 ani), care cuprinde grupa mică, grupa mijlocie şi grupa mare;
b) învăţământul primar, care cuprinde clasa pregătitoare şi clasele I-IV;
c) învăţământul secundar, care cuprinde:
(i) învăţământul secundar inferior sau gimnazial, care cuprinde clasele V-IX;
(ii) învăţământul secundar superior sau liceal, care cuprinde clasele de liceu
X-XII/XIII, cu următoarele filiere: teoretică, vocaţională şi tehnologică;
d) învăţământul profesional, cu durată între 6 luni şi 2 ani;
e) învăţământul terţiar non-universitar, care cuprinde învăţământul postliceal.
(2) Învăţământul liceal, vocaţional şi tehnologic, învăţământul profesional şi învăţământul postliceal se organizează pentru specializări şi calificări stabilite de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, în conformitate cu Registrul Naţional al Calificărilor.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: clasa 0

Mesajde ianchis » 17 Ian 2011, 23:07

costi_52 scrie:Credeam că numai domnul Onea nu a citit legea.

Eu ce ar trebui sa inteleg din afirmatia asta venita fix dupa postarea mea :?: :?:
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: clasa 0

Mesajde ianchis » 17 Ian 2011, 23:22

A! Am inteles. Faptul ca am spus "clasa 0" in loc de "grupa pregatitoare"........ Ma rog......., n-am citat Legea, ci pe dl. Onea. Si, dl costi_52, eu sunt si educatoare, si invatatoare de meserie, si am citit Legea foarte bine pentru ca ma priveste in mod direct. Eu trebuie sa fiu informata, sa stiu ce le spun parintilor copiilor. Asa ca nu "m-ati prins." Imi pare rau......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: clasa 0

Mesajde costi_52 » 17 Ian 2011, 23:34

Păi, dacă aţi citit legea, de ce citaţi năzbâtiile scrise de domnul Onea?
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: clasa 0

Mesajde ianchis » 17 Ian 2011, 23:41

Dl. Onea, poate nu ar trebui sa scriu aici urmatoarele, dar nu stiu unde altundeva as putea posta.
Sunt membru din 2009 pe didactic.ro si mi-a facut intotdeauna placere sa discut cu oamenii, sa-mi ofer ajutorul, sa ma informez. Am cunoscut aici multa lume de care m-am atasat pana la urma si cu care tin si acum legatura, chiar daca unii dintre ei nu mai intra pe forum. Aici am gasit uneori ajutor in probleme la care nu gaseam altfel solutii si va felicit pentru initiativa de a fi fondat acest forum. Insa in ultima vreme observ pe acest forum multa rautate (nu ma refer aici neaparat la dvs), ma refer in general. Observ ca oamenii nu mai discuta civilizat, nu mai socializeaza frumos, nu mai stiu sa-si ofere ajutorul fara a fi "acizi", rautaciosi....... Ne "intepam" verbal din orice, ne atacam verbal, incercam sa iesim in fata ca si cum am fi intr-un joc in care cineva e musai sa iasa invingator.
Va spun sincer, eu nu ma mai simt bine pe acest forum, si nu sunt singura. Nu am incetat sa intru aici si sa mai postez, insa multi alti membrii, unii din ei chiar cu vechime, au facut-o. Puteti spune: "Ei, si ce daca nu mai intri tu? Nici o pierdere!" Da, sunt de acord: lumea nu a-nceput si nu se gata cu mine. Insa, daca tot facem un lucru, haideti sa-l facem bine. Daca avem un forum, haideti sa-l facem un loc mai frumos de comunicare decat este, de multe ori, realitatea. Poate eu o sa mai intru, poate nu, insa ar fi frumos ca, macar aceia care mai raman, sa poata lega conversatii civilizate, frumoase, folositoare si, de ce nu, prietenoase. Pana la urma, realitatea este asa cum este, de ce sa nu ne facem noi o lume mai buna, mai frumoasa, fie ea si vrituala? Ma gandesc ca, poate in calitate de fondator si administrator, ati putea lua cateva masuri in sensul asta, o initiativa..... Oamenii trebuie uneori ghidati, ajutati, indemnati catre ceva mai bun. Imi place sa cred ca nu este imposibil, desi in ultima vreme am suferit mai multe dezamagiri aici.
Este doar ceea ce simt si gandesc eu. Va multumesc pentru acest forum. Numai bine!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: clasa 0

Mesajde ianchis » 17 Ian 2011, 23:42

costi_52 scrie:Păi, dacă aţi citit legea, de ce citaţi năzbâtiile scrise de domnul Onea?

Pentru ca printre noi (in invatamantul primar si prescolar) se mai spune si "clasa 0". Sunteti cumva invatator sau educator? Daca ati fi, ati sti lucrul asta.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: clasa 0

Mesajde emil » 17 Ian 2011, 23:50

Nu inteleg care este problema?
Nu am scris ca sa ma bag in seama, intervin relativ rar pe forum, acolo unde cred ca nu merg lucrurile. Stiti bine ca se foloseste "clasa 0" pentru clasa pregatitoare care a fost introdusa la ciclul primar...in loc de grupa pregatitoare ce exista la gradinita....
Poate ca termenii sau exprimarea pe care le-am folosit nu sunt tocmai in ordine dar fondul este corect!
Eu cred ca e mult mai bine decat sa intervin in bataie de joc "nu exista clasa 0" si atat! Forumul este facut ca sa discutam sa ne clarificam lucrurile cu argumente, nu sa raspundem ca mai sus, sau cu "multumesc", "foarte bine" sau "ai dreptate" sau smiles inutile sau...mesaje scrise numai ca sa apar in top pe forum.
Va rog, puteti sa criticati, nu s-a cenzurat nimic, dar sa incercati sa purtati conversatii demne de acest portal.

Multumesc de intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: clasa 0

Mesajde costi_52 » 18 Ian 2011, 00:09

Domnule Onea, dacă aveţi curiozitatea să citiţi ce postez eu pe acest forum, veţi putea constata că majoritatea intervenţiilor se referă tocmai la cadrul legislativ. În acest context, sfatul dumneavoastră, dar, mai ales, felul în care aţi înţeles să-l formulaţi, se constituie într-o insultă la adresa mea. Mai ales, când vine de la o persoană care, chiar nu stăpâneşte subiectul.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: clasa 0

Mesajde verona_m » 19 Ian 2011, 17:48

Ok! Concluzia?
Fara suparare, clasa 0 e mai simplu de spus decat clasa pregatitoare!
Deci, daca un copil e nascut in 2005, ce face in acest moment? El face 6 ani anul acesta, in 2011 merge la grupa pregatitoare, si in 2012 in clasa I?
verona_m
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Sep 2005, 11:24

Re: clasa 0

Mesajde costi_52 » 19 Ian 2011, 18:14

Da, dar şi clasa pregătitoare este mai simplu de spus decât grupa mare, pregătitoare pentru şcoală.
În mod normal, ar trebui să fie înscris în clasa I în anul şcolar 2011-2012, dar, la solicitarea părinţilor, poate fi amânată cu un an înscrierea în clasa I.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Următorul

Înapoi la Dezbaterea publică privind Legile Invatamantului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron