Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde pucheadorel » 07 Feb 2014, 18:45

Sincer, nici eu nu am privit cu ochi buni introducerea clasei pregătitoare. Asta la început. Acum, când eu însumi lucrez la această clasă, mi se pare că era nevoie de asta, deoarece se face mult mai ușor și în timp mai lung trecerea de la ciclul preșcolar la cel școlar (primar).
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde pucheadorel » 07 Feb 2014, 18:47

zavoica scrie:Clasa "PREGĂTITOARE", dacă nu "va este cu supărare".
Am sfârșit cu bine primul semestru de... "doamna de la clasa pregătitoare" și - chiar dacă voi stârni ,poate ,unele discutii - as prelua si in toamna o clasa la fel .Este o provocare , dar si o plăcere , daca presari toată activitatea integrata si cu... SUFLET.

Și eu sunt la finele primulu semestru de clasă pregătitoare. Dacă aș avea de ales, aș opta și în toamnă tot pentru pregătitoare. E cu adevărat o plăcere să lucrezi cu ei și chiar sunt încântat!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde sportiv » 10 Feb 2014, 15:21

Ne-am reîntors la clasă! Nu-i așa că vă era dor de copii? Cred că primele 2 ore ați (am) făcut doar ,,întâlnirea de dimineață”! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde 1551016182784 » 19 Mar 2014, 12:14

La clasa pregatitoare planificarea, la lectura, trebuie facuta separat ? La unele unitati scolare sunt multe probleme pe aceasta tema fiindca unii resp. de comisii metodice ,ba chiar si directori au inteles ca trebuie obligatoriu separat. Va cer parerea deoarece nu mai inteleg nimic referitor la intocmirea unor documente.
1551016182784
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Aug 2007, 12:54

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde persoana53 » 19 Mar 2014, 18:08

karmagalati scrie:Si noi am nimerit o doamna invatatoare care a stiut sa le capteze atentia copiilor si i-a atras in "jocul" ei. Baiatul meu a fost incantat inca de la inceput si este in continuare, s-a adaptat destul de usor, adora sa scrie sau sa citeasca. Iar sala lor de clasa( au norocul ca se invata doar intr-o singura tura) este o adevarata expozitie de lucrari: mape cu fel de fel de fise, lucrari de la abilitati practice, planse de la educatie plastica, coltul cu jocuri, cu jucarii, etc
DA, pot spune ca dpdv al activitatii didactice, doamna noastra e de nota 10.
Insa, am avut si o problema....
Poate ca sunt subiectiva, sau poate gresesc, gandindu-ma ca, mai mult ca oricand, comunicarea dintre scoala si familie ar trebui sa fie prezenta.
In fapt, noi, in semestrul trecut am avut doar doua sedinte: una la inceput de an scolar( cred ca inainte de a incepe scoala) si una inainte de vacanta din noiembrie. Atat. In rest, comunicarea dintre parinti si doamna se facea fie la ora 8 fara...(dimineata), fie la 12 (la pranz).
Din bun simt, nu am abordat-o pe d.na nici la 8( cand ar trebui sa fie prezenta in mijlocul copiilor si ar trebui sa se pregateasca pentru ore...)si nici la 12 (cand, cu siguranta, era epuizata psihic dupa o zi de lucru cu 28 de elevi...,).
Si totusi, cand si-n ce moment al zilei era potrivit sa obtin informatii despre copilul meu??


Aveti dreptate doamna!Mare dreptate :!:
persoana53
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Mar 2014, 17:52

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde sportiv » 19 Mar 2014, 20:53

1551016182784 scrie:La clasa pregatitoare planificarea, la lectura, trebuie facuta separat ? La unele unitati scolare sunt multe probleme pe aceasta tema fiindca unii resp. de comisii metodice ,ba chiar si directori au inteles ca trebuie obligatoriu separat. Va cer parerea deoarece nu mai inteleg nimic referitor la intocmirea unor documente.

Despre ce,Dumnezeu; vorbiți ? Responsabilii de comisii metodice sunt cumva doar cei ce au clasele II, III -IV? :oops:
PLANIFICAREA LA CLASA PREGĂTITOARE ( si I) SE FACE PE SISTEM INTEGRAT! DIRECTORII DE UNDE AU ÎNȚELES (altceva)? AU FOST CUMVA LA INSTRUIREA SPECIFICĂ? Ș-apoi de ce aveți așa mare încredere în capacitaățile metodice ale directorilor, numiți POLITIC, nicidecum aleși de cineva, în afara primarului?
P.S. Cred că trebuie să discutați în CP alegerea -numirea- responsabilului de comisie metodică- nu are rost să spun mai mult! :D Cel mai bine este ,totuși, să aplicați ceea ce s-a discutat la instruire, să vă susțineți punctul de vedere, cu argumentele programei școlare, ale planului cadru și schemei orare!
Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde sportiv » 19 Mar 2014, 21:01

Din bun simt, nu am abordat-o pe d.na nici la 8( cand ar trebui sa fie prezenta in mijlocul copiilor si ar trebui sa se pregateasca pentru ore...)si nici la 12 (cand, cu siguranta, era epuizata psihic dupa o zi de lucru cu 28 de elevi...,).
Si totusi, cand si-n ce moment al zilei era potrivit sa obtin informatii despre copilul meu?

Oricănd puteți s-o abordați pe dna! (Sper că nu vă refuză). Eu stau de vorbă cu 2-3 părinți pe zi! Mi se pare cea mai eficientă ,,consiliere”. Lucruri comune sunt destul de puține - și teoretice- pentru ,,PLEN”.Practic fiecare elev (familie) trebuie să știe ce are de făcut, așa că discuțiile individuale fac mai mult decât o ședință cu părinții- fie ea și de 2 ori pe lună!
CURAJ! :oops: :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde sportiv » 19 Mar 2014, 21:05

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Iată că uitam! NUMĂRUL MAXIM LA CICLUL PRIMAR ESTE 25 DE ELEVI/CLASĂ! Puteți întreba directorul de ce sunt mai mulți???? :oops: :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde pucheadorel » 26 Apr 2014, 12:34

denisia1 scrie:STIMATI COLEGI NU MAI FOLOSITI TERMENUL DE ,,CLASA 0'' ,VA ROG...

Nici eu nu sunt de acord cu acest termen. De fapt, și la cursurile din vara anului trecut ni s-a atras atenția asupra acestui lucru.
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Anterior

Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori