cine va fi dirig/a la a V-a???

cine va fi dirig/a la a V-a???

Mesajde gea » 03 Sep 2007, 16:41

ma gandesc ca ar fi interesant sa ne sfatuim, sa schimbam opinii, sa ne informam asupra a ceea ce reusim sa facem in calitate de diriginti la a V-a... Ce ziceti??? :)


SUCCES si SANATATE in noul an scolar!!!!

Gea
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde nada » 05 Sep 2007, 19:44

Eu sunt invatatoare, am avut anul trecut clasa a IV si tocmai am predat colegilor mei profesori o noua generatie.
Daca imi este permis cred ca, in primul rand ar trebui sa incercati sa ii cunoasteti cat mai bine, sa le cunoasteti familiile si sa incercati sa le fiti cat mai apropiati. Sa-i faceti sa va respecte si sa va iubeasca, sa vina cu incredere la dumneavoastra atunci cand au vreo problema.
Mult succes!
"Ca sa fii dascalul altora, trebuie sa fi fost tu insuti ucenic multa vreme" proverb latin

http://scoli.didactic.ro/scoala_gimnazi ... are_piscu/
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde picollyy » 05 Sep 2007, 21:51

Ma intreb cum decide un director, cine va fi diriginte la o clasa?? Uneori criteriile de alegere sunt de neinteles pentru mine......Cum poti sa acorzi o astfel de responsabilitate unui profesor care nu are decat 4 ore in aceea scoala??
Oare sarcina dirigintelui nu este aceea de a indruma pasii elevilor catre viitor? Cum poate cineva care abia trece prin scoala sa detina aceasta calitate? Exagerez??? Poate ma ajuta cineva! Va rog. Exista in scoala numerosi profesori cu catedra intreaga , cu reale calitati pedagogice. Ce-i de facut??
picollyy
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Sep 2007, 21:36

Mesajde gea » 05 Sep 2007, 21:57

Da, se pare ca lumea e plina de nedreptati... Sa inteleg ca acel cadru did. a primit dirigentia pt. ca era "pila" directorului???

Daca diru are pile ... mai sus...


Eu nu am vrut dirigentie in ruptul capului, dar am fost nevoita sa accept tocmai pt. ca dir. nu a vrut sa o dea celor ce nu au norma intreaga in sc. sau celor nou-veniti (care sunt profi de fiz., chimie si nu predau la clasele a V-a ) sau suplinitorilor care azi sunt, maine nu..
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde gea » 05 Sep 2007, 22:03

Multumesc, Nada, sunt o profa ...zic io, calma si calda, dar si exigenta, riguroasa... Toate la locul lor...

Sfatul tau este bun, ca sa nu uit ca cei de a V-a, o buna vreme sunt de fapt un pic tot in a IV-a ...

Multzumesc

Spor si rabdare cu piticii aia faini din clasa I iti doresc!!!
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde picollyy » 05 Sep 2007, 22:17

Ai un director cu capul pe umeri. Mi se pare normal sa nu dea dirigentie unor profesori care predau la trei scoli, sau care sunt suplinitori. La noi insa nu se pune problema, am 18 ore de specialitate, gradul II, cursuri de consiliere, etc. Cum ar trebui sa reactionez? Dati-mi un sfat!
picollyy
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Sep 2007, 21:36

Mesajde gea » 05 Sep 2007, 23:42

Iti scriu cateva randuri in MP
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde mikicoman » 11 Sep 2007, 20:10

Si eu voi fi diriginta la clasa a 5a si v-as cere un sfat in legatura cu prima zi de scoala. Si prima sedinta cu parintii. Eu n-a mai avut dirigentie pana acum si am emotii. Multumesc frumos!
mikicoman
 
Mesaje: 53
Membru din: 18 Iun 2007, 16:32

Mesajde picollyy » 12 Sep 2007, 09:58

trebuie in primul rand sa stii sa te apropii de ei. Sa fii "parintele " lor cei patru ani. Sa stii sa-i asculti, sa-i indrumi. Iti urez succes!
picollyy
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Sep 2007, 21:36

diriginte la clasa a V-a

Mesajde mtofan » 18 Sep 2007, 19:12

In primul rand, ar trebui sa pastreze o legatura stransa cu invatatorul clasei: cunoaste foarte bine fiecare elev si familia acestuia.
Apoi, trebuie sa aiba multa rabdare: sa asculte "p?sul" fiec?ruia (putini sunt p?rin?ii care au timp pentru discu?ii cu copiii lor) ?i s? se apropie cât se poate de sufletul acestora ... .

Consider c? nu anii de experien?? ?i num?rul de ore la clasa respectiv? conteaz?, ci dragostea pentru copiii, pentru meseria de dasc?l.
Avatar utilizator
mtofan
 
Mesaje: 2140
Membru din: 10 Dec 2006, 21:58

diriginte la clasa a V-a

Mesajde mtofan » 18 Sep 2007, 19:15

In primul rand, ar trebui sa pastreze o legatura stransa cu invatatorul clasei: cunoaste foarte bine fiecare elev si familia acestuia.
Apoi, trebuie sa aiba multa rabdare: sa asculte "pasul" fiecaruia (putini sunt parintii care au timp pentru discutii cu copiii lor) si sa se apropie cat se poate de sufletul acestora ... .

Consider ca nu anii de experienta si numarul de ore la clasa respectiva conteaza, ci dragostea pentru copii, pentru meseria de dascal.
Avatar utilizator
mtofan
 
Mesaje: 2140
Membru din: 10 Dec 2006, 21:58

Mesajde dar_oa_na » 14 Dec 2007, 19:31

picollyy scrie:Ma intreb cum decide un director, cine va fi diriginte la o clasa?? Uneori criteriile de alegere sunt de neinteles pentru mine......Cum poti sa acorzi o astfel de responsabilitate unui profesor care nu are decat 4 ore in aceea scoala??
Oare sarcina dirigintelui nu este aceea de a indruma pasii elevilor catre viitor? Cum poate cineva care abia trece prin scoala sa detina aceasta calitate? Exagerez??? Poate ma ajuta cineva! Va rog. Exista in scoala numerosi profesori cu catedra intreaga , cu reale calitati pedagogice. Ce-i de facut??

La noi la scoala sa vezi una si mai si : dirigintia a fost data unei profesoare care are doar doua ore pe saptamana la acesta scoala.Doar e sotia directorului :shock: :shock: :shock: :shock:
dar_oa_na
 
Mesaje: 14
Membru din: 14 Dec 2007, 18:41

Mesajde picollyy » 18 Dec 2007, 18:24

Oana nu crezi ca ar trebui realizat un regulament in care sa se precizeze anumite conditii??? Asa mi se pare firesc dar..................traim totusi in Romania!
picollyy
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Sep 2007, 21:36

sa fii apropiat

Mesajde lililistanciu » 23 Dec 2007, 14:25

A fii diriginte , inseamna a fii ca un parinte pentru elevii respectivi, indiferent ce clasa este, nu numai la a V-a. Sa fii bun, bland, sa fii dispus sa porti discutii, sa fii impunator, creativ, exigent pentru si cu valorile lor,sa stii sa te pui in locul lor in orice situatie. Sa nu uiti niciodata ca ai fost elev , ca ai fost rasplatit pentru rezultatele tale, ca ai fost pedepsit pe nedrept si sa nu cazi in pacatul dascalilor tai. Poti sa fii si dascal la 2 scoli si sa-ti faci meseria asa cum trebuie, numai sa vrei . Ca poti fii profesor cu ore numai intr-o scoala si daca nu ai chef nu faci nimic.

Asta cu pila nu stiu cui, nu cred ca este indreptatita, pentru ca nu este foarte usor sa fii diriginte, ai responsabilitati. Nu este foarte simplu. Raspunzi pentru clasa aia mai mult decat oricare profesor din scoala.
lililistanciu
 
Mesaje: 29
Membru din: 31 Ian 2007, 19:47

Mesajde gea » 24 Dec 2007, 21:53

mama ei de limba romana!!!! :oops: :( :(
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Următorul

Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori