Cine nu iubeste educatia tehnologica?

Cine nu iubeste educatia tehnologica?

Mesajde kovacsstefan » 04 Apr 2005, 16:15

Va rog sa-mi raspundeti de ce in comunicatul de presa din 23.03.2005, dat de minister (in legatura cu olimpiadele scolare), lipseste doar referirea la olimpiada nationala de [b]educatie tehnologica? S-a desfasurat in 20-24 aprilie 2005-Ialomita.
Este un comunicat de presa care scoate in evidenta dorinta ca tara noastra sa nu iasa de sub anonimatul in care se gaseste, din p.d.v.d tehnologic (si nu numai)!
Aceasta materie care ar trebui sa fie divinizata, deoarece incearca sa sadesca in constiinta elevilor si al parintilor lor dorinta de munca, creatie, autodepasire, munca in echipa, este pusa la coltul indiferentei!
Spuneam eu intr-o revista scolara ca - limba romana ne invata sa vorbim iar educatia tehnologica ne invata sa...muncim
. Se pare ca ne place doar ...sa vorbim!
Este o tara, sau un nou mod de viata?
Aceasta materie face parte din trunchiul comun, si ce este mai important - face parte din disciplinele de cultura generala.
kovacsstefan
 
Mesaje: 41
Membru din: 10 Oct 2004, 17:54

Mesajde marikaj » 04 Apr 2005, 16:48

câĂživa ani la rând am predat educaĂžie tehnologicĂŁ, pentru completarea catedrei. Primul contact cu programa a fost o senzaĂžie de talmeÂş-balmeÂş. Nu aveam manual, nu aveam nici un sprijin la profesorii de specialitate care pânĂŁ atunci au lucrat numai atelier: fetele croitorie, bĂŁieĂžii tâmplĂŁrie sau lĂŁcĂŁtuÂşerie. Primul an a fost foarte greu, mi-am strâns documente din manuale de liceu, de Âşcoli profesionale de diferite profesii, din Arborele Lumii, din diferite almanh-uri, am ajuns în contact cu lucruri extraordinar de interesante. apoi am avut ocazia sĂŁ comand manuale Âşi sĂŁ îndemn copiii sĂŁ întocmeascĂŁ tot felul de referate, sĂŁ caute ei completare pentru ore, lucruri despre care Âştiau sau puteau afla de la pĂŁrinĂži, de la specialiÂşti în diferite domenii, Âşi au ajuns sĂŁ considere educaĂžia tehnologicĂŁ un obiect de studiu plĂŁcut, participau de drag la lecĂžie care a ieÂşit din tiparul obiÂşnuit de lecĂžie ascultare-lecĂžie nouĂŁ, fĂŁcând dese trimiteri la celelalte obiecte: botanicĂŁ, zoologie, chimie, fizicĂŁ, tehnologia informaĂžiei, de ce nu Âşi un sprijin pentru orele de dirigienĂžie.
Chiar aÂş îndemna colegii de altĂŁ specialitate sĂŁ rĂŁsfoiascĂŁ puĂžin manualele de educaĂžie tehnologicĂŁ Âşi sĂŁ descopere aceste conexiuni.
PĂŁcat cĂŁ este considerat ca o materie "de umpluturĂŁ". Sunt multe meserii frumoase pe care elevii de clasa a VIII-a nu se gândesc s-o îmbrĂŁĂžiÂşeze, pentru cĂŁ nu Âştiu desre aceste domenii Âşi nu este tradiĂžie în familie sau nu (mai) sunt la modĂŁ, dar prin aplicaĂžii poate descoperi cĂŁ are talent Âşi îi Âşi place.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Multumesc pentru solidaritate!

Mesajde kovacsstefan » 04 Apr 2005, 18:00

Stimata colega,
Trebuie sa fiu foarte transant in ceea ce priveste aceasta materie. Este marea mea dragoste! Ai perfecta dreptate. Sunt foarte multi colegi care nu au deschis manuale sau mai bine spus programele de educatie tehnologica. Ce este mai periculos, este ca nici multi directori de scoli nu stiu ...cu ce se ,,mananca".
Vreau sa fac ca aceasta materie sa fie bagata in seama.
Te rog sa vizitezi site-ul www.edtehno.as.ro
Este o incercare in acest sens.
Poate ma poti ajuta cu materiale sau cu ..orice!
www.edtehno.as.ro
edtehno@as.ro
[/i]
kovacsstefan
 
Mesaje: 41
Membru din: 10 Oct 2004, 17:54


Înapoi la Discipline tehnice / tehnologii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori