Cinci clase simultane

Re: Cinci clase simultane

Mesajde ina78 » 17 Sep 2013, 23:45

Si eu sunt in aceeasi situatie . Anul acesta voi avea 15 elevi in 5 clase simultane , respectiv 4 - 2 - 2 - 4 - 3 . Directorul a promis ca ma va ajuta in aceasta privinta , dar sa ii duc ordinul ministrului .
Ramane de vazut :(
ina78
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Oct 2008, 22:48

Re: Cinci clase simultane

Mesajde ery_ancu » 03 Dec 2014, 17:47

Nu stiu de ce cred cadrele didactice ca a cere un post e usor. Trebuie ca directorul sa se incadreze in numarul de posturi, daca cere pentru una din institutiile arondate sau PJ un post, trebuie sa cedeze din alta parte. Din pacate nu se mai aproba posturi dragi colegi.
ery_ancu
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Noi 2006, 19:31

Re: Cinci clase simultane

Mesajde sportiv » 18 Dec 2014, 20:59

ery_ancu scrie:Nu stiu de ce cred cadrele didactice ca a cere un post e usor. Trebuie ca directorul sa se incadreze in numarul de posturi, daca cere pentru una din institutiile arondate sau PJ un post, trebuie sa cedeze din alta parte. Din pacate nu se mai aproba posturi dragi colegi.

Exact de asta ,,mă temeam”, de un director care spune ,,nu se poate!” :oops:
Ce spuneți de asta?
Art 2 din metodologia ORDIN Nr. 3062 din 19 ianuarie 2012
(6) Organizarea unei singure formaţiuni de studiu pentru toate clasele de la învăţământul gimnazial se face numai în situaţia în care numărul total de elevi de la nivelul gimnazial este sub efectivul minim prevăzut pentru o clasă de Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare.
(7) Indiferent de numărul total de elevi din unitatea de învăţământ sau din structură, nu se admite organizarea, în regim simultan, a unei singure formaţiuni de studiu pentru toţi elevii din învăţământul primar.
Nu este ,, lege” și asta, cumva? :D
P.S Cu o documentare ,,beton” pentru fantomele de ISJ-uri (care, oricum nu mai au obiectul muncii de mult), și care trebuie să dispară- se poate ,,rezolva”
Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cinci clase simultane

Mesajde mihandru » 17 Feb 2015, 18:37

De un astfel de director am si eu parte .In structura la care functionez, pentru anul scolar 2015-2016 numarul de copii a scazut de la 22(anul acesta ,2 posturi) la 19.Astfel incat conducerea a decis(la presiunile din partea unei doamne de la normare de la ISJ), sa reduca un post, eu urmand sa ma descurc cu 19 copii in cinci clase(2,3,8,3,3).
Nu exista posibilitatea asigurarii transportului scolar la o alta scoala pentru acesti copii(pe jos ar insemna 3+3km pe drum de munte, de multe ori impracticabil chiar si pentru un adult=cismele de cauciuc iti raman infipte in mocirla).Nu mi se pare corect pentru acesti copii, din punctul meu de vedere este o incalcare clara a legii,insa d-na directoare o tine una si buna ca nu-i ajung banii pentru a plati inca un om.Din partea primariei s-a dat o decizie prin care sustin financiar doar diferenta de 4 copii (pana la 23) decizie care nu a convenit conducerii scolii si Consiliului de Administratie(li s-a parut de tot rasul).Primaria nu isi asuma plata unui salariu pe perioada de un an(li se pare o gaura prea mare in bugetul local).Catre ISJ au fost directionate procese verbale semnate de parinti in care este explicata situatia din scoala,insa se pare ca nimeni nu este interesat de respectarea unei legi in tara asta.Eu sunt revoltata, parintii sunt revoltati insa interesele au dictat ca in acest an este binevenita o retrangere,o colega pensionara fiind scoasa din peisaj cu aceasta ocazie).Poate nu vad eu corect lucrurile... insa as dori sa aflu daca se mai poate face ceva in aceste conditii,daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie,daca se mai poate face vreun demers si in ce directie trebuie actionat.
mihandru
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mai 2012, 17:43

Re: Cinci clase simultane

Mesajde octavianoprean56 » 26 Mar 2015, 23:02

invatatorul72 scrie:Multumesc frumos celor ce mi-ati raspuns !Am 18 elevi in 5 clase , repartizati astfel< 2-1-4-6-5 .Azi, doamna directoare mi-a promis ca incearca sa infiinteze inca un post.

Buna seara!

Dar ce spuneti de simultane, 0 - IV, cu 21 de elevi?
Situatia aceasta o am eu.
octavianoprean56
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Iul 2010, 22:51

Re: Cinci clase simultane

Mesajde bola6549 » 07 Mar 2017, 20:55

Bună seara! Ați reușit să se mai înființeze al II -lea post ?Și eu am 5 clasa cu 22 elevi ,la anul voi avea 23 elevi în 5 clase și înspecția specială pentru gradul I.
bola6549
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mai 2012, 21:59

Re: Cinci clase simultane

Mesajde sportiv » 08 Mar 2017, 21:41

Art. 2 din metodologia simultan :(7) Indiferent de numărul total de elevi din unitatea de învățământ sau din structură, nu se admite organizarea, în regim simultan, a unei singure formațiuni de studiu pentru toți elevii din învățământul primar. Trebuie să discutați asta în CA al școlii la care să invitați și repr. comunității locale -primarul- și un inspector de la primar!Ori e lege ,ori aplicare după politica banului! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 6 vizitatori