Centre de excelenta

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Centre de excelenta

Mesajde manu64ela » 22 Oct 2004, 21:51

As fi curioasa sa stiu daca se mai vorbeste pe undeva de acele centre de excelenta de care se facea atata caz acum doi ani.
La noi la scoala a functionat un astfel de centru si anul trecut dar a fost o munca voluntara ca in vremurile "bune" iar anul acesta nu se mai aude nimic.
manu64ela
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Feb 2004, 22:05

Mesajde catelutza » 22 Oct 2004, 23:12

Pot sa spun ca s-a banalizat subiectul, dar nu pentru ca nu se mai aude nimic de le, ci, dimpotriva, pentru ca au aparut foarte multe centre de excelenta. orice scoala mai mare sau cu director mai..activ, are acum scoala de excelenta. ceea ce, mie personal, nu mi se pare chiar in regula. Ar trebui reevaluate criteriile de "existenta" lae acestor centre.
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Re: Centre de excelenta

Mesajde emil » 22 Oct 2004, 23:41

manu64ela scrie:As fi curioasa sa stiu daca se mai vorbeste pe undeva de acele centre de excelenta de care se facea atata caz acum doi ani.
La noi la scoala a functionat un astfel de centru si anul trecut dar a fost o munca voluntara ca in vremurile "bune" iar anul acesta nu se mai aude nimic.

Mai exista!
Exista si o forma de plata a celor care pregatesc elevi. Nu e grozava, dar exista!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde efodorean » 25 Oct 2004, 20:09

Si in scoala unde lucrez eu exista activitati in acest sens la matematica,informatica,chimie,geografie.Vin elevi din tot orasul si treaba merge.
Ecaterina
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

centre de excelenta

Mesajde rodi_filimon » 13 Feb 2005, 18:59

buna ziua!ma intereseaza si pe mine aceste centre de excelenta!ce sunt de fapt ?cum functioneaza?trebuie o acreditare sau nu ?Va multumesc!
rodi_filimon
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Oct 2004, 12:04

Re: centre de excelenta

Mesajde emil » 13 Feb 2005, 19:29

rodi_filimon scrie:buna ziua!ma intereseaza si pe mine aceste centre de excelenta!ce sunt de fapt ?cum functioneaza?trebuie o acreditare sau nu ?Va multumesc!

Sunt locuri unde se pregatesc elevii performeri, de regula, unul la nivelul judetului, organizat pe discipline. Pot sa va spun si eu ca acestea functioneaza in multe locuri!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori