ce tip de predicat?

ce tip de predicat?

Mesajde mariana57 » 03 Oct 2009, 09:57

Va rog sa imi spuneti parerea.
In propozitia "Iscalitura din josul paginii, scrisa in cursive torentiale, era abia schitata ca pe recipisa unei telegrame urgente....", exista predicat nominal sau predicat verbal la diateza pasiva/
Ultima oară modificat de mariana57 pe 04 Oct 2009, 23:16, modificat 1 dată în total.
mariana57
 
Mesaje: 45
Membru din: 23 Oct 2007, 20:51
Localitate: brasov

Re: ce tip de predicat?

Mesajde msimc » 03 Oct 2009, 14:12

Urmeaza complementul de agent? Observ ca n-ati scris tot fragmentul...Daca nu e urmat de complementul de agent, poate fi considerat predicat nominal.
msimc
 
Mesaje: 59
Membru din: 20 Mai 2007, 10:32

Re: ce tip de predicat?

Mesajde anca_30 » 26 Oct 2009, 20:40

Cred ca este predicat verbal la diateza pasiva, deoarece " iscalitura" nu se poate schita singura asa ca... din punct de vedere logic este predicat verbal.
anca_30
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2009, 14:12

Re: ce tip de predicat?

Mesajde crenguta71 » 28 Oct 2009, 23:36

Este predicat verbal, exprimat prin verb la diateza pasiva, deoarece poate accepta un complement de agent (nu este obligatoriu sa fie complementul de agent in enunt).
crenguta71
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Oct 2007, 19:32

Re: ce tip de predicat?

Mesajde raspuns » 07 Noi 2009, 13:45

mariana57 scrie:Va rog sa imi spuneti parerea.
In propozitia "Iscalitura din josul paginii, scrisa in cursive torentiale, era abia schitata ca pe recipisa unei telegrame urgente....", exista predicat nominal sau predicat verbal la diateza pasiva/

PN arata starea, in timp ce PV exprimat prin verb aflat la diateza pasiva arata de catre cine a fost facuta actiunea:
Magazinul este inchis. - PN Magazinul a fost inchis la ora 22. - PV
Lucrarile sunt corectate. - PN Lucrarile au fost corectate. - PV
Jucaria fratelui meu este stricata. - PN Jucaria a fost stricata de Ionica. - PV

Observati ca prezenta C de agent nu este obligatorie. Fiti atenti la timpurile verbale si... cititi cartea mea JOC SI CREATIVITATE. Culegere de exercitii gramaticale (referent stiintific prof. univ. dr. Gavril Neamtu). Elevii vor invata gramatica, jucandu-se si dezvoltandu-si creativitatea, iar dv. veti gasi o serie de observatii referitoare la modalitatile de evitare a unor confuzii posibile. Se lucreaza pe acest auxiliar in peste 20 de judete ale tarii, tirajul fiind deja de peste 5000 de exemplare.
raspuns
 
Mesaje: 23
Membru din: 03 Aug 2009, 20:39
Localitate: pe telefon 0742306860

Re: ce tip de predicat?

Mesajde sportiv » 07 Noi 2009, 20:40

Interesant:,,Cititi cartea mea!"Pare o reclama ascunsa,sau eu gresesc! Eu chiar voiam sa aflu raspunsul la intrbare!(Asta pentru ca nu-mi permit sa cumpar cartea,chiar si daca ea costa doar 1 leu.)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: ce tip de predicat?

Mesajde raspuns » 08 Noi 2009, 05:43

[quote="sportiv"]Interesant:,,Cititi cartea mea!"Pare o reclama ascunsa,sau eu gresesc! Eu chiar voiam sa aflu raspunsul la intrbare!(Asta pentru ca nu-mi permit sa cumpar cartea,chiar si daca ea costa doar 1 leu.)[/quote
Imi pare rau ca nu ati fost atent, dar am dat raspunsul (... si nu era dincolo de cuvinte, precum reclama). Si... DA, sunt mandra de lucrarea indicata, motiv pt. care nu am sugerat-o (precum alti autori) ca apartinand altor persoane. Atunci, probabil, as fi primit multumiri pt. recomandare.
raspuns
 
Mesaje: 23
Membru din: 03 Aug 2009, 20:39
Localitate: pe telefon 0742306860

Re: ce tip de predicat?

Mesajde sportiv » 08 Noi 2009, 15:06

Cred ca daca raspunsul era corect,ramane chestia cu reclama!(Cred ca am inteles bine,numai ca dv, aveti intentia de a deturna lucrurile! In afara ca ati raspuns corect,sunteti si autorul cartii? (asta era problema,nu alta! referent,asa cum ati specificat,nu inseamna autor!?)Grersesc cumva?
Cele mai bune pentru toata lumea!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: ce tip de predicat?

Mesajde raspuns » 08 Noi 2009, 17:38

sportiv scrie:Cred ca daca raspunsul era corect,ramane chestia cu reclama!(Cred ca am inteles bine,numai ca dv, aveti intentia de a deturna lucrurile! In afara ca ati raspuns corect,sunteti si autorul cartii? (asta era problema,nu alta! referent,asa cum ati specificat,nu inseamna autor!?)Grersesc cumva?
Cele mai bune pentru toata lumea!

Chiar nu reusesc sa va inteleg. Imi pare rau. Ce este cu referentul? Bineinteles ca referent nu inseamna autor.
raspuns
 
Mesaje: 23
Membru din: 03 Aug 2009, 20:39
Localitate: pe telefon 0742306860

Re: ce tip de predicat?

Mesajde crenguta71 » 15 Noi 2009, 20:49

"PV exprimat prin verb aflat la diateza pasiva arata de catre cine a fost facuta actiunea".
Cum sa arate un PV cine face actiunea?
Complementul de agent arata cine face actiunea. Cum puteti sustine ca schimbarea timpului verbal schimba o situatie destul de clara? Sugerati ca verbul la diateza pasiva este numai la o forma a trecutului?!... Nu este corect.
crenguta71
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Oct 2007, 19:32

Re: ce tip de predicat?

Mesajde raspuns » 16 Noi 2009, 00:10

crenguta71 scrie:"PV exprimat prin verb aflat la diateza pasiva arata de catre cine a fost facuta actiunea".
Cum sa arate un PV cine face actiunea?
Complementul de agent arata cine face actiunea. Cum puteti sustine ca schimbarea timpului verbal schimba o situatie destul de clara? Sugerati ca verbul la diateza pasiva este numai la o forma a trecutului?!... Nu este corect.

Sugerez ca un verb aflat la diateza pasiva arata o actiune pe care o realizeaza cineva ( complementul de agent, asa cum ati precizat dv.), in timp ce un PN arata starea unui obiect (cum este acest obiect).
raspuns
 
Mesaje: 23
Membru din: 03 Aug 2009, 20:39
Localitate: pe telefon 0742306860

Re: ce tip de predicat?

Mesajde felixmunteanu » 16 Noi 2009, 13:23

Intr-adevar, pentru explicarea diatezei pasive nu trebuie sa se procedeze prin schimbarea timpului verbal pentru ca se va intelege ca numai trecutul poate fi la diateza pasiva. Asa ca:
Fereastra e deschisa. Fereastra e deschisa de Maria.
Magazinul e inchis. Magazinul e inchis de vanzator.

..."arata cine face actiunea" nu e acelasi lucru cu "arata ca actiunea e facuta de cineva".
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron