Ce sa fac?

Ce sa fac?

Mesajde cristyna » 29 Iul 2006, 13:55

Tocmai am aflat ca m-am titularizat si eu (in sfarsit).

Acum am o mare problema si poate ma ajutati voi cu un raspuns.
Noul loc de munca este la 30 km de Timisoara dar nu am cu ce sa ajung acolo. Pana in comuna am un autobuz dar de acolo pana in sat (vreo 5 km) nu este nici un mijloc de transport.
Scoala este cu clasele I-IV deci elevii de V- VIII sunt transportati cu microbuzul in comuna.

Vreau sa va intreb daca microbuzele scolare au vreo obligativitate sa transporte si cadrele didactice care se afla in situatia mea.

Va rog mult sa-mi raspundeti. Nu mai stiu pe cine sa intreb si chiar nu as vrea sa renunt la titularizare.

Multumesc
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde daiana » 29 Iul 2006, 14:20

Din cate stiu microbuzele scolare au obligatia sa transporte doar elevii.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde doina_barsan » 29 Iul 2006, 14:39

Nu ar fi mai simplu sa intrebi la Primarie? Ca doar Primaria raspunde de aceste microbuze deci va fi cum vor ei, chiar daca legea/regulamentul spune altceva .
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristyna » 29 Iul 2006, 15:20

Voi merge saptamana viitoare la scoala si la Primarie dar legea/regulamentul specifica ceva anume?
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde elenadumitrachi » 30 Iul 2006, 21:11

Cristyna, felicitari. Nu renunta.Nu se stie ce va fi din 2007.Eventual poti participa anul viitor la un nou concurs. Poate va fi pe baza de dosar,(portofoliu).Trebuie sa se gaseasca o varianta si pentru tine.Pana atunci,sa auzim numai de bine.
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Mesajde cristyna » 07 Aug 2006, 21:46

Am vorbit la primarie si la scoala: nici o sansa de transport. Probabil ca imi voi baga concediu fara plata. Of ce greu va fi, dar nu pot sa stau acolo :(

Multumesc mult ca ati incercat sa ma ajutati.
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde biaduca » 08 Aug 2006, 13:56

Dar nu mai sunt alti invatatori care merg in acel sat?Va adunati 2-3 si mergeti impreuna.In mediul rural sunt foarte des intalnite cazuri ca al tau.Eu te-as sfatui sa nu renunti.Exista si o parte frumoasa in a face naveta la tara: frumusetea naturii in fiecare anotimp, bunatate si modestia oamenilor, recunostinta comunitatii fata de meseria pe care o prectici, etc.Mai gandeste-te.Te pup.
biaduca
 
Mesaje: 52
Membru din: 13 Feb 2006, 11:58
Localitate: Iasi

Mesajde cristyna » 08 Aug 2006, 14:35

Crede-ma ca stiu cum e sa faci naveta. De 6 ani o fac 27 de Km. Nu imi este frica dar atata timp cat nu am cu ce sa merg, si mai ales ca o parte din cei 6 Km trece prin padure, e cam greu.

Mai am o speranta la 1 septembrie cand trebuie sa ma prezint. Poate pana atunci.....

Oricum, mersi de incurajari. :wink:
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde doina_barsan » 08 Aug 2006, 19:36

Cristyna, inainte de a opta pentru acest post, tu nu te-ai informat despre el? Nu ai facut o vizita de "inspectie"? Ai fi putut afla multe lucruri pe care apoi sa le eviti... :roll:
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Da sau nu

Mesajde sfetnicul » 09 Aug 2006, 19:22

Totul se rezuma la a alege:
eşti sau nu dispusa a te sacrifica?

După cum puneţi problema... aş zice că nu.
Vă înţeleg foarte bine.

Probabil aţi făcut naveta 27 km cu maşina sau trenul.
Să ştiţi că s epoate şi mai rău:
În al doilea an de Colegiu şi titular fiind "navigam" pe jos 3 ore zilnic. Mă trezeam la 4.30 dimineaţă, plecam la 5.00 şi mă întorceam acasă în Bacău la 17.00.
Asta cu tot cu sesiuni şi intemperii. Nu treceam prin pădure dar treceam un deal pustiu. Puteţi vedea poze de astă iarnă pe didactic.

Totul e simplu, repet... :roll:
Sunteţi sau nu dispusă la sacrificiu.

SFetnicul, păţit
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde anne_marie » 10 Aug 2006, 09:38

Cristina draga , din cate stiu eu , incepand cu anul acesta potzi sa incerci o detasare chiar din primul an de titularizare. E o noutate , pana acum nu se putea , va trebui sa faci o cerere la ISJ Tiimis .
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde cristyna » 13 Aug 2006, 12:06

Multumesc de sfaturi. O sa incerc o detasare, desi.....
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

BAFTA!

Mesajde ellenatardea » 30 Aug 2006, 16:42

AM MAI SPUS-O SI O REPET, NIMIC NU E IMPOSIBIL!
E PROBABIL ADEVARAT CA MICROBUZELE CARE TRANSPORTA ELEVII FAC ASTA SI NIMIC MAI MULT, INSA CE OM AR PUTEA SA TREACA PE LANGA UN ALTUL SI SA-L LASE FARA NICIUN MIJLOC DE A AJUNGE INTR-UN LOC SIGUR.... MA REFER LA SOFERUL MICROBUZULUI...
SUNT SIGURA CA DACA NU AI GASIT INTELEGERE LA PRIMARIE , CUM NICI NU MA ASTEPTAM SA GASESTI... (AM TRECUT PRINTR-O SITUATIE ASEMANATOARE... SUNT NISTE BRUTE CE MERITA SPANZURATE....) O SA GASESTI AJUTOR LA OAMENII DIN SAT... PENTRU O SCOALA IZOLATA PARINTII ISI DORESC DE OBICEI UN INVATATOR TITULAR SI POATE VOR FACE NISTE EFORTURI.
SAU ... LEGEA INVATAMANTULUI SPUNE CA NAVETA CADRELOR DIDACTICE TITULARE SE DECONTEAZA LA PRIMARIE. DACA AI MASINA PERSONALA ITI VOR DECONTA BONURILE DE BENZINA.... PENTRU ASTA TRE SA TE BATI!!!!!! LEGEA E DE PARTEA TA!
BAFTA!
ellenatardea
 
Mesaje: 17
Membru din: 19 Mai 2006, 19:36

Mesajde cristyna » 13 Sep 2006, 16:52

Multumesc mult pentru sprijin.

Vreau sa va spun ca am reusit sa ma detasez la copilasii mei. Pe ultima suta de metri. :D
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde mariro » 13 Sep 2006, 18:38

cristyna scrie:Multumesc mult pentru sprijin.

Vreau sa va spun ca am reusit sa ma detasez la copilasii mei. Pe ultima suta de metri. :D


Felicitari! Mult succes!
Numai bine!
Mary
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Titularizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori