Ce parere aveti despre Testele Nationale din 2007?

Ce parere aveti despre Testele Nationale din 2007?

Mesajde webmaster » 19 Iun 2007, 18:29

Asteptam parerile voastre despre Testele Nationale din acest an, indiferent daca sunteti profesori, elevi sau parinti.

Cum au fost subiectele?
A fost de folos publicarea prealabila a subiectelor?

Ce sistem este mai eficient, Teste Nationale sau Teze Unice?

Va puteti spune parerea si in sondajul didactic.ro pe aceasta tema:

http://www.didactic.ro/polls?poll_id=19
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Mesajde sorinborodi » 19 Iun 2007, 19:25

Rugaminte pentru profesorii ce merg pentru prima data la corectat
lucrari,intr-o tara indepartata,pe o planeta pierduta in spatiu....

Nu mi-o luati in nume de rau,toti am trecut prin asa ceva.Care
spune altfel,minte si sa ma contacteze sa discutam in particular
chestiunea.
In preajma examenelor se constata,cam de 50 de ani incoace,un adevarat ASALT asupra moralitatii bietelor cadre didactice.Va sa zica,in timpul anului a fost cum a fost,dar acum profesorii devin brusc personagii
importante ale societatii si,tam-nesam,tot felul de ne-aveniti se substituie in falsi prieteni.Acestia apeleaza cu NERUSINARE la bietii de noi sa 'pompam' un pic notele cutarui sau cutarui bagabont semi-alfabetizat.
Dar sa inceteze odata aceasta practica ! Fiti duri,dar corecti.Nu va lasati cumparati pe juma' de porc sau pe o masa la localul X sau Y.Sau acel plic cu sutuca de euro,oare ne caracterizeaza ? Ne face mai bogati ? Vai de capul nostru !
Bine,veti spune:'dar eu am moralitatea indiscutabila ,
incontestabila, superioara si nu se pune problema !' Ei,uite,tocmai
asta e ! Problema se pune si inca acut ! Nu exista an fara smecherii ! Tot soiul de nesimtiti care ,din pacate -unii- ne sunt COLEGI si se pretind 'TELECTUALI’,vai de capul lor de parliti vanduti pe un blid de
fasole,devin mierosi in aceasta perioada,dupa ce tot anul au facut ce
au facut.Adica si profesori slabi (profesional) si corupti !Cea mai
execrabila combinatie !Ar fi in stare sa-si vanda 'pe buna cu
saptamana', sa o inchirieze chiar,pentru.....Chiar asa,pentru ce ?
Sau veti spune:’Pai am salar mic,ce sa fac?...’ Da,recunoastem,salariile sunt mici.Dar,v-ati gandit care ar fi riscul ?Nu vorbesc din punc de vedere juridic !Moral !Daca peste un an sunteti aratat cu degetul de catre cineva pe strada,nici macar nu-l cunoasteti,iar d-voastra nu aveti nici macar dreptul moral sa ripostati, deoarece stiti ca ceea ce zice individul e adevarat ?Cariera d-voastra viitoare,ce va fi cu ea ?
Atentie,indivizii care se preteaza la astfel de metode au
‘maiestria’ de a apela la persoane pe care,in principiu,ei cred ca nu
le puteti refuza (de exemplu:mama,tata,fiul,sora,prietenul cel mai bun
etc...).Aici intervine taria d-voastra de caracter.Aici sunteti d-voastra singur impotriva constiintei d-voastra. Dar, totusi, ganditi-va asa :’sunt profesor sau ce mama-dracului ?’
Pe coridoarele scolii unde veti corecta veti fi, sigur,interpelat (acostat chiar) de niste vulpi batrane,ca sa nu zic altfel.Veti fi rugat,cu maxima amabilitate,sa le oferiti setul d-voastra de lucrari,ca sa-si gaseasca ‘dansa’ sau ‘dansul’ lucrarea insemnata. Probabil,vi se va oferi ,cu aceeasi amabilitate,setul ‘propunatorului’. Ce faceti intr-o astfel de situatie ? Experienta arata ca nu are rost sa faceti mare tam-tam la presedintele de comisie,s-ar putea ca si acesta sa fie ‘uns’ cu ceva alifii mirositoare ! Un suierat scurt si discret,ca de vipera,cred ca ar rezolva rapid situatia !Eventual niste aluzii la stramosi . !Totusi,fiti discret si nu sariti calul (capra?)!Nu toti profesorii de pe aceasta planeta sunt corupti. De fapt,marea majoritate sunt cinstiti !Dar tentatiile sunt multe si mari !
O situatie aparte apare in cazul in care superiorii va indeamna
la cele fapte marsave.In astfel de situatii trebuie sa fiti foarte diplomat ! Posibile rezolvari:’Saru-mana,da,am gasit lucrarea lui Ionescovici (vreun pui de analfabet) si,saru-mana,raportez,de la nota 2 am dus-o la 4,30.Sa vedem ce face celalalt corector !Saru-mana, mai vorbim,stiti ca puteti conta pe loialitatea mea etc.etc. pa,trebuie sa inchid,nu mai am semnal sau se descarca telefonul,sa-l ia naiba,am uitat sa-l pun azi-noapte la incarcat,ce uituc tampit sunt,saru-mana’.
De la caz la caz,in functie de persoana,mai puteti apela la
urmatoarele tertipuri:’La centrul nostru de corectare e imposibil de
miscat ceva ! Ne coco presedintele daca afla ceva si raman pe
drumuri,va rog sa ma credeti !Cu toata bunavointa,nu pot face nimic,imi
pare nespus de rau,doar daca era posibil stiti ca mergeam pana in
panzele albe pentru puiul d-voastra,vai ce destept si talentat e,etc.
etc.’ Sau:’ssst.nu pot vorbi tare acum ..Am aflat ca toate convorbirile
sunt interceptate de SRI..Au prins ceva fire,niste chestiuni grave,e
implicat si MOSAD-ul si se aude ca si KGB-ul,e in examen copilul unui
fost agent dublu,vai de capul nostru,nici la baie nu putem merge
linistiti,ma credeti ? Jur pe ....pe ce vreti,se aude ca masa de la
cantina liceului e controlata cu radiatii hipergama...,inchid,ne vedem
deseara,dar mai multe n-o sa pot sa va spun nici atunci,ma tem de
microfoane bagate peste tot,pa...’
Dincolo de gluma,hai sa nu uitam ca ,mai oameni buni,asta e
meseria noastra !Daca si aici trisam,atunci ce mai ramane din
profesionalismul nostru ?Cand suntem noi insine,oameni cinstiti ce ne
facem treaba ?Sa nu lasam ca munca de un an sau mai multi sa fie pusa
intr-o lumina jalnica pentru o slabiciune de cateva minute !
Si acum,in alta ordine de idei,puteti face sesizari.E valabil
pentru elevi,profesori,parinti.Semnalati cu curaj tot ceea ce vi se pare imoral si /sau ilegal in toate examenele ce urmeaza ! Un om singur
nu poate face nimic,dar impreuna s-ar putea sa fim puternici.Zic ‘s-ar
putea’ ,fiindca practicile acestea sunt destul de adanc inradacinate si
e clar ca nu se dezbara boboru’ de ele in una-doua zile.
Mentionez (vai ce limbaj de lemn !) ca ce am scris mai sus se
refera la examenele scrise de pe acea planeta.La oral, AUUUUUU !!! Aici treaba pute rau.E desantata din cale-afara.Sa vezi aici sarabanda de sticloante de whiskane ,lantisoare de aur si alte cele ! No comment.
To be continued....,cu toate ca as dori sa fie ultimul episod.
Sorin Bprodi sorinborodi@yahoo.com http://sorinborodi.yeahost.com
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde pirlo_a » 20 Iun 2007, 16:51

In 2007 s-a copiat foarte mult la aceste teste nationale la cls. a 8-a. Copii care nu stiu materie de clasa a 4-a au reusit sa copieze de note mai mari decat 8. :shock: Suntem in Romania si asta ne ocupa tot timpul !

Copiatul s-a facut in special de la un elev la altul ( care dictau cu voce tare la 2 m de supraveghtori ). :shock: .... putini au fost cu formule scrise pe palme, pcioare, fituici ... caci "telefonul fara fir" a mers super ! De ce exista la matematica variante grila ???? :evil: :evil: :evil: ... ca rezolvarea tot trebuie "facuta" pe ciorna ...mai bine ar cere rezolvare completa ... asa ar fi procentul de frauda de doua ori mai mic ...
pirlo_a
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Sep 2006, 00:16

Mesajde luciantmft » 21 Iun 2007, 22:42

Dupa parerea mea, in Romania, se cer multe elevilor si studentilor. Cel mai corect lucru ar fi sa inveti ceea ce iti place. Asa ar fi normal! Iar in ceea ce priveste examenul, masurile sunt din cale afara de exigente: nu taia cu doua linii ca se considera semn, nu indoi colturile, nu folosi doua pixuri pe o lucrare etc.[color=darkblue][/color]
luciantmft
 
Mesaje: 8
Membru din: 13 Feb 2007, 22:02

Mesajde pirlo_a » 22 Iun 2007, 00:10

Si eu sunt de acord cu specializarea si cred ca la testarea nationala daca un elev obtine 10 la o materie ar trebui sa fie trecut la celelalte 2 materii ca inseamna ca are inclinatii spre ceva.

Dar cred ca ar trebui oprit copiatul asta !!! Stiu cazuri concrete de elevi care au invatat 8 ani , altii care nu au invatat si notele "lenesilor" sunt mai mari. Cum vi se pare statistica: un singur copil din tara a fost data afara pentru copiat ! :roll: Pai numai intr-o clasa cred ca au copiat vreo 10 ... :? ... nu cu fituici ... ci de la colegi ...
pirlo_a
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Sep 2006, 00:16

Mesajde luciantmft » 22 Iun 2007, 10:15

Asta asa este! Sunt elevi care muncesc timp de 1 an sau 4 ani, in functie de proba, si nu reusesc sa ia nota maxima, :? iar un elev chiulitor, unul care nu a avut treaba cu scoala ia o nota de te sperii. :shock: Aici, sunt de vina si profesorii supraveghetori, care, mai ingaduie uneori elevilor sa copieze. :( :!:
luciantmft
 
Mesaje: 8
Membru din: 13 Feb 2007, 22:02

Teste Nationale

Mesajde cameliarod » 23 Iun 2007, 16:24

Teste Nationale pentru cei ce stiu sa copieze mai bine. Nu este normal ca un elev care s-a pregatit f temeinic sa fie intrecut de altul care a fost un lenes toti cei 4 ani si de multe ori acel lenes sau indolent sa aiba drept de a alege Liceul cel mai bun in fata celui cu adevarat silitor . E un semnal de alarma care ar fi putut fi tras mai devreme . Poate totul se va rezolva cand vom avea camere video .Atunci sigur se va stopa frauda
cameliarod
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Dec 2006, 21:31

Mesajde pirlo_a » 23 Iun 2007, 22:32

Atunci se va diminua copiatul dar tot va exista. Elevii isi vor sopti discret, celebrele casti fara fir ( wireless ) vor sta in urechi pregatite ... iar cineva va dicta de afara ... ar trebui un supraveghetor/elev ! :lol:
pirlo_a
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Sep 2006, 00:16

TESTE NATIONALE

Mesajde nasa » 25 Iun 2007, 14:25

Felicitari domnului Sorin Borodi pentru atitudine si morala , ce bine ar fi daca am avea multi asemeni lui in invatamant ( sunt cei drept dar ar trebui sa fie in procent de 99%). Trebuie schimbat sistemul de examinare si evaluare la toate nivelurile , ca altfel se duce tot sistemul la..."vale".
Nu e corect , nici moral ca un elev care nu a invatat nimic sa ia nota mare si sa-i rada in nas profesorului care abia l-a trecut clasa , si colegilor , sa zica mandru ca ce destept e.Ce fel de oameni vor fi cei care intra in societate prin frauda (indiferent de care copiat , sau nota ridicata sau si una si alta), caci asta continua pana la iesirea din facultate .
Degeaba strigam in gura mare ,tot nu se iau masuri .au trecut ani la rand si nu am vazut nici o schimbare in bine .Mai am vreo 12 ani pana la pensie (daca o apuc ) sunt curioasa daca va apare ceva pozitiv in urmatorii ani .
Care poate fi motivatia unui elev sa invete , daca stie ca se poate copia.
Felicit din toata inim,a pe cei care au asistat si nu au lasat elevii sa se consulte , sa facem toti front comun , in fiecare an si poate reusim macar asta sa se elimine de la examene .Pana la examenul urmator sa auzim de bine sa ne dea Dumnezeu gandul cel bun.
nasa
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mar 2006, 22:14

Mesajde andronescu » 26 Iun 2007, 13:21

Exista trei categorii de elevi:cei care invata,care au inteles obiectivul pe care il urmaresc, a doua categorie descurcaretii,tupeistii,care invata cind au nevoie de nota si stiu sa se aseze pe linga un coleg care a invatat la o teza,lucrare si se trezesc cu note mari si a treia categorie care nu stiu se cauta la scoala,rid in prostie,nu au un obiectiv.Din pacate prima categorie se micsoreaza din ce in ce mai mult,a doua categorie ajung prin partide politice,Parlament si hotarasc soarta celor care au invatat din greu,iar a treia categorie se pierde si ajung sa deranjeze viata de zi cu zi nu numai in tara noastra ci in toata Europa.Cei putin ,care invata ,sunt descurajati de situatia existenta,iar profesorii ii inteleg, dar nu ii pot ajuta decit cu incurajari...asta e sistemul...iar acum cu un ministru care nu a predat o ora,ce sperante sa ne facem???
andronescu
 
Mesaje: 19
Membru din: 01 Iul 2006, 16:48

Mesajde andronescu » 26 Iun 2007, 13:21

Exista trei categorii de elevi:cei care invata,care au inteles obiectivul pe care il urmaresc, a doua categorie descurcaretii,tupeistii,care invata cind au nevoie de nota si stiu sa se aseze pe linga un coleg care a invatat la o teza,lucrare si se trezesc cu note mari si a treia categorie care nu stiu se cauta la scoala,rid in prostie,nu au un obiectiv.Din pacate prima categorie se micsoreaza din ce in ce mai mult,a doua categorie ajung prin partide politice,Parlament si hotarasc soarta celor care au invatat din greu,iar a treia categorie se pierde si ajung sa deranjeze viata de zi cu zi nu numai in tara noastra ci in toata Europa.Cei putin ,care invata ,sunt descurajati de situatia existenta,iar profesorii ii inteleg, dar nu ii pot ajuta decit cu incurajari...asta e sistemul...iar acum cu un ministru care nu a predat o ora,ce sperante sa ne facem???
andronescu
 
Mesaje: 19
Membru din: 01 Iul 2006, 16:48

Teste

Mesajde goodmorningsun » 01 Iul 2007, 21:28

Buna seara! tuturor colegilor.In legatura cu testele nationale dupa cum spunea si ministrul nostru va face o mare schimbare.Acum doua seri pe un post de televiziune intr-un interviu spunea ca testele nationale le va inlocui cu tezele unice.Nu stiu cat este de bine dar saracii copii sunt cobaii tuturor schimbarilor pe care d-nii parlamentari vor sa experimenteze.Am fost la supraveghere la capacitate si intr-adevar sunt elevi care nu stiu sa scrie corect romaneste.Asta nu inseamna ca toti elevii nostri sunt analfabeti.Se munceste in invatamantul romanesc dar de multe ori te dezgusta unele afirmatii sau ofense aduse cadrelor didactice.Imi place ca pe didactic macar noi ne aparam intre noi.
goodmorningsun
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Apr 2007, 20:35

Re: Teste

Mesajde constantin_obreja » 02 Iul 2007, 22:54

goodmorningsun scrie:Buna seara! tuturor colegilor.In legatura cu testele nationale dupa cum spunea si ministrul nostru va face o mare schimbare.Acum doua seri pe un post de televiziune intr-un interviu spunea ca testele nationale le va inlocui cu tezele unice.Nu stiu cat este de bine dar saracii copii sunt cobaii tuturor schimbarilor pe care d-nii parlamentari vor sa experimenteze.Am fost la supraveghere la capacitate si intr-adevar sunt elevi care nu stiu sa scrie corect romaneste.Asta nu inseamna ca toti elevii nostri sunt analfabeti.Se munceste in invatamantul romanesc dar de multe ori te dezgusta unele afirmatii sau ofense aduse cadrelor didactice. Imi place ca pe didactic macar noi ne aparam intre noi.

Dincolo de Felicitarile pe care i le dau CU TOATA INIMA (si cei care ma cunosc stiu ca nu prea felicit!), as vrea sa adaug:
"Se munceste in invatamantul romanesc dar de multe ori te dezgusta unele afirmatii sau ofense aduse cadrelor didactice.Imi place ca pe didactic macar noi ne aparam intre noi."
Mai mult, as vrea sa precizez ca "Se munceste in invatamantul romanesc dar de multe ori te dezgusta unele afirmatii sau ofense aduse cadrelor didactice. Imi place ca pe didactic macar noi ne aparam intre noi."
DAR ESTE TRIST CA pe Didatic NE MACAM NOI INTRE NOI!
Atentionari, avertizari, nu face asa ca nu e bine, nu ne avantajeaza ca.... , sunt citite SI CEI CEI CARE ALATURI DE NOI CONTRIBUIE LA GENERATIA CARE NE VA DA PENSIA! ( de cate ori am spus asta!). Unii inteleg, altii nu! Ce iese de aici? Nu cred ca poate iesi ceva bun pentru noi!
NU VENIN, NU amaraciune, NU dezgust! IUBIRE, DORINTA realizarii UNUI IDEAL, sprijin si poate regretul nerealizarii VISULUI. Toti visam ca SUNTEM BUNI, poate cei mai buni (si daca nu visam asta, chiar ar trebui sa cautam o sapa!), dar visurile noastre se izbesc ('ca bezmeticele muste'), de 'lampadarul' (ce-i drept, luminos) al NOII societati.
BUCURIE? Nu. TRISTETE, AMARACIUNE, DEZGUST? Nu!
Si maine e o zi, si maine va trebui sa ridicam o noua stanca pe un ALT (?) munte! Curaj, credinta si SPERANTA!
FINAL: (Domne cat il asteapta 'prietenii' mei!)
Cititi si numele (ID) celui care a scris mesajul: E MONUMENTAL pentru noi!

GOOD MORNING! (tuturor)
Cu stima,
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Testele Naţionale, 2007

Mesajde mariean_ghe » 04 Iul 2007, 22:36

Eu vreau să fiu mai puţin filozof... Nu am fost din start de acord cu ideea publicării variantelor de examen, ca măsură la gafele în lanţ ale ministerului în vara lui 2006. Soluţia era un număr de demisii în lanţ... Rezultatul este-a mon avis- mai grav decât ca un număr de câteva zeci de favorizaţi să ştie subiectele : un număr de câteva zeci de mii de elevi au făcut mai mult decât ştiau la acest examen ! M-am săturat să tot corectez lucrări copiate - de la colegi, de pe tablă, de pe foi aduse în sală... Anul acesta s-a depăşit măsura rău de tot ! Cum dracu' să nu se frizeze orice bun simţ când rezolvarea era în toate ghidurile publicate ? E foarte uşor să rupi foaia cu răspunsurile şi să faci ca ea să intre în sala de examen, nu ? Ce mare strateg trebuia să fii ca să-ţi imaginezi acest lucru, realizat în unele cazuri chiar de supraveghetori ? Cel puţin mai stăteam liniştiţi că supraveghetorii nu ştiu să rezolve toate subiectele, nefiind de specialitate ... De ani de zile ne dăm seama că suntem chemaţi să parafăm (notăm) nişte lucrări gata aranjate . Cine face aşa ceva chiar crede că un corector nu-şi dă seama ? Ne mâncăm sănătatea să pregătim în ore de curs şi suplimentare neplătite copiii, ca să ia note mari, iar la examen ne trezim cu nişte neaveniţi, care nici nu ştiu să scrie, că iau note egale cu ale copiilor buni ! Iar anul acesta a fost chiar culmea ! Dacă până acum se copia cam până în limita notei 7, acum s-a copiat şi de note de peste 9 ! Examenele nu vor fi corecte până când nu vom avea camere de luat vederi (funcţionale!) în fiecare sală !
Cine crede că se va schimba ceva curând, este cel puţin naiv ... Confuzia de valori a fost întreţinută de la nivele înalte... Învăţământul universitar a dat tonul cedărilor, legiferând prin diplome scaunele demnitarilor fără studii şi a creat concurenţă neloială pe piaţa muncii... Infuzia de nonvalori în toate structurile este aşa de mare, încât nu mai are aproape nici o importanţă ce se întâmplă în continuare .
Sunt, totuşi, de acord că niciodată nu e prea târziu pentru a opri aceste practici şi a curăţi ceea ce vine din urmă.
Cum să faci acest lucru cu oameni care, la rândul lor au copiat la (mai) toate examenele, e cam greu de spus ...
Bineînţeles, eu sunt un tâmpit pentru majoritatea celor ce citesc aici . Mai cred însă, că nici ţara nu e zdravănă ...
P.S. Culmea prostiei ar fi să se admită la liceu în baza mediei V-VIII. Asta ar fi antologică !
mariean_ghe
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Feb 2007, 22:09

teste nationale 2007

Mesajde lililistanciu » 05 Iul 2007, 09:29

Dupa cate am citit in ultima vreme aproape ca nici nu mai stiu ce sa mai cred, ce mai este bun si ce nu mai este in sistemul de invatamant in ceea ce priveste evaluarea elevilor.
Nu stiu cat de ,, rau" este acest examen de Testare Nationala, in conditiile in care se sustine si s-ar sustine corect. Daca exigenta ar fii cuvantul de ordine in desfasurarea examenelor, elevii care invata in tot anul, ar fii multumiti de sacrificiile facute, ca si parintii de altfel, si nu ar mai fii frustrati de faptul, ca , colegi de-ai lor care au tras mata de coada tot anul se falesc cu note bune, egale cu ale lor si uneori chiar mai mari.
Consider ca partea cea mai rea la aceste teste au fost publicarea rezolvarilor acestora, incurajand copii si chiar parintii acestora la frauda. Nu era necesara publicarea rezolvarilor. Dar cineva a avut de castigat de pe urma asta.
In ceea ce priveste teza unica, este cred mai rau: timp scurt de rezolvare, stress, notele care se trec in catalog asa cum se iau etc. Nu este o modalitate de evaluare corecta. In ceea ce priveste admiterea in liceu , cu examen la liceu , nu este altceva decat o deplasare a situatiei pe alte taramuri. Priviti bacalaureatul. Romanii se vor descurca si aici.

Problema cea mai importanta, cred ca este reasezarea sistemului educational pe un loc bine meritat din toate punctele de vedere: ca si resurse umane, pregatire, corectitudine, resurse materiale, logistica, sistem de recompense si pedepse , salarizare buna( a nu mai imbia la frauda la examene) si nu in ultimul rand oameni competenti in punctele de de decizie la nivel superior. Reducerea hartogaraiei, care sufoca profesorul si nu ii da voie sa faca ceea ce trebuie si pentru ce s-a pregatit atat amar de vreme.In prezent sistemul sufera, este bolnav, si ni se aplica decat tratamente pentru ameliorarea durerilor, nu pentru vindecare.
lililistanciu
 
Mesaje: 29
Membru din: 31 Ian 2007, 19:47

Următorul

Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori