Ce parere aveti despre introducerea uniformelor la licee?

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Mesajde adibuzatu » 13 Noi 2005, 07:15

Buna ziua. Sunt nou pe forum. Teoretic este un forum pentru profesorii si elevii din Romania. Sunt fost olimpic national la fizica si student la master la univ McGill din Montreal. Ma numesc Adrian Buzatu. Am achizitionat aici, in experienta nord americana, atat obiceiul muncii, cat si un simt al libertatii. Sper ca sugestiile mele din experienta de aici sa fie apreciate in spiritul diversitatii.

La facultate aici nu numai ca nu sunt uniforme, dar elevul are voie sa manance in timpul orei, are voie sa iese din clasa si sa intre cand vrea el. La facultate. Nu stiu regulamentele in scoli. Dar la facultate se presupune ca studentul e matur si isi stie interesul. Sunt studenti ce fac cercetare dupa, tin seminarii, dau meditatii si nu au timp sa manance in oras, unde mai e si scump. Au microunde, incalzesc repede niste paste si mananca in ora. Suna celularul (dat pe vibrator) ies din ora, vorbesc, vin inapoi. Poate era un telefon urgent. Ii vine nevoia de toaleta, nu intrerupe ora, iese, revine. Desigur, daca toti ar face, ar iesi haos. Dar studentii lor sunt civilizati. La prima copiere, de exemplu, ajungi in fata directorului universitatii si scrii pe foaia ta matricola ca ai copiat, iar cursul il pici cu zero. La a doua copiere, esti dat afara din sistemul de invatamant canadian. Avem teme in fiecare saptamana si facandul-le, invatam gradat si nu suntem asa de stresati in sesiune. Profesorii sunt foarte apropiati de elevi, au birouri cu usi deschise, unde elevii pot pune intrebari de fizica sau de viata. Exista in plus, ore formale, numite "office hours" pe care proful le rezerva pentru a raspunde intrebarilor elevilor ramase nelamurite in curs. In concluzie, sistemul in Romania trebuie dinamizat, trebuie facut flexibil si nu sa se ne intoarcem iar la uniforme si alte masuri impuse. In Romania e o problema cu educatia, probema ridicata in acest de comportamentul gastii si al clovnului clasei. Solutiile sunt de natura fina psihologica si nu sunt in masura sa ma pronunt. Recomand domnisoarei sa invete bine la liceu, sa mearga la nationale, sa faca voluntariate, sa fie dinamica, sa dea SAT-urile si sa o tuleasca la studii in State/Canada/UK/Germania sau chiar Franta. Sa devina expert in ce face si apoi sa revina in tara (eventual) sa schimbe ceva. Ne trebuie experti. Si sistemul din Romania in multe cazuri produce contraexperti.
Avatar utilizator
adibuzatu
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Oct 2005, 01:55
Localitate: Montreal

Mesajde ovidiupecican » 19 Noi 2005, 21:13

Nu neg faptul ca in Occident ar fi o asemenea libertate prin facultati.Nici nu stiu daca e foarte bine sau daca e rau.Cert este ca mie personal nu mi-ar conveni ca elevii sa-mi iasa din clasa in timp ce eu ma strofoc sa explic pentru ei.Sau ce telefon "important" nu poate sa astepte pana la pauza ?Dar, ma rog, sa sar peste lucrurile care eu nu le pot intelege si sa spun ca DOAR DIN FILME stiu si eu, ca prin Occident,anumite Colegii, apeleaza la un gen de uniforma, care nu trebuie sa fie neaparat un costum incomod sau un sarafan iesit din moda, ci un accesoriu,o geaca,ceva anume care sa simbolizeze faptul ca respectivul face parte dintr-o anumita comunitate.Este elev la Colegiul "X" si este mandru de treaba asta.Stie ca toti cei care poarta o geaca de culoarea respectiva, cu initialele respective sau cu o anume sigla, sunt din "gasca" lui.Asa ceva mi-ar placea sa existe si pe la noi.Ti-ar fi drag sa mergi pe strada si sa-i identifici pe copii dupa uniforme : "Uite,ala e de la scoala "cutare", sau celalalt e de la scoala "cutare"!" Ar putea chiar elevii sa vina cu idei si sa propuna variante de imbracaminte.

Atunci n-ar mai exista nici competitia dintre elevi (pe buzunarul parintilor) : "hai sa-mi iau toale cum n-are nimeni in clasa" .
Avatar utilizator
ovidiupecican
 
Mesaje: 80
Membru din: 09 Noi 2005, 19:44
Localitate: Timisoara

Mesajde adriana_a » 29 Mar 2006, 11:30

In privinta uniformei sunt de acord.Ma uitam zilele trecute pe albumul mamei mele din liceu si nu mi s-a parut atat de groaznica uniforma care era inainte, prin '70-'72 am impresia.Un sarafan fara maneci lungi,bleumarin,cu o camasuta alba pe dedesupt,pantofi normali,parul prins in codite.Nu am avut impresia ca era un uniforma urata.
In liceul meu,mai toti colegii mei vin ca la discoteca imbracati.Fetele toate vopsite in culorile curcubeului,machiate cu un kil de albastru si verde la ochi,cu lenjeria intima la vedere cand se apleaca sau se aseaza pe scaun,iar baietii cu pantaloni care mai au un pic si cad de pe ei.Ma intreb cum ii lasa parintii sa plece imbracati asa la scoala si cum de ii lasa profesorii la ore? Eu una NU sunt impotriva machiajului,dar nu al celui strident,NU sunt impotriva parului vopsit,dar nu sa pari de 25 de ani...adica totul in limita bunului simt.Prin asta ne respectam pe noi insine,dar si pe cei din jur.Eu optez pt o pereche normala de blugi,un tricou si o pereche de adidasi.In timpul liber port alte haine care sunt pentru plimbari,distractie.
In opinia mea,ca sa nu se faca discriminari sau din contra ,toata lumea sa fie identic imbracata,consider ca o imbracaminte adecvata pentru scoala ar fi suficient.Astfel,ambele tabere vor fi de acord.Iar la intrarea in scoli sa se puna regulamentul de vestimentatie intr-un liceu...
adriana_a
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Mar 2006, 11:20

uniformele scolare

Mesajde maia » 31 Mar 2006, 16:02

Da ,uniformele din anii 70-74 erau :camasa alba ,sarafan de stofa(subtire e drept.)dar pana sub genunchi obligatoriu si ciorapi patenti(fie vara,fie iarna!),pe cap trebuia sa avem cordeluta alba,basca iar baietii chipiu.Am fost si suntem generatia de sacrificiu ,de dupa 1975,de dupa 1980 de dupa 1990,suntem parintii si bunicii multor elevi de azi si nu am avut dreptul sa comentam.
Azi se pot confectiona uniforme frumoase,moderne care sa dea personalitate fiecarei scoli.Cei din occident nu cred ca polemizeaza atat de mult cat se polemizeaza la noi pe tema uniformei scolare.
Ar trebui sa facem abstractie de uniformele mamelor,bunicilor pentru ca alea erau impuse si totusi le purtam cu mare placere,eram mandri de scoala noastra si ne feream sa facem vreo ,,prostioara" deoarece aveam un numar si aparea sigla scolii si Doamne fereste sa afle,,diriga" sau directorul!!!!!!
Ca profesor sunt pentru uniformele scolare si nu mi se pare ca este o reminiscenta ,,ceausista"!????
Fata mea studiaza in strainatate si imi povesteste ca si acolo fiecare scoala se identifica printr-un anumit model de uniforma.
Diferentele ,,materiale" nu ar mai determina atunci un handicap pentru anumiti elevi.
maia
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Mar 2006, 18:58

Mesajde emil » 10 Apr 2006, 17:50

aaa scrie:
adibuzatu scrie:Buna ziua. Sunt nou pe forum. Teoretic este un forum pentru profesorii si elevii din Romania. Sunt fost olimpic national la fizica si student la master la univ McGill din Montreal. Ma numesc Adrian Buzatu. Am achizitionat aici, in experienta nord americana, atat obiceiul muncii, cat si un simt al libertatii. Sper ca sugestiile mele din experienta de aici sa fie apreciate in spiritul diversitatii.

La facultate aici nu numai ca nu sunt uniforme, dar elevul are voie sa manance in timpul orei, are voie sa iese din clasa si sa intre cand vrea el[....] State/Canada/UK/Germania sau chiar Franta. Sa devina expert in ce face si apoi sa revina in tara (eventual) sa schimbe ceva. Ne trebuie experti. Si sistemul din Romania in multe cazuri produce contraexperti.


Uniforma obligatorie este un atac la libertatea de exprimare!
Sunt atatia care lucreaza in sistemul educational si fac vizite (de documentare?!) in alte tari! De ce nu vor sa vada valorile democratiei si libertatii spre care tindem?!

Sunt unul dintre cei care au facut vizite de documentare in alte tari.
Uniforma nu este nicidecum un atac la libera exprimare!! Scolile private in special, dar si cele de stat, in tari civilizate, ca UK, Germania, Franta...etc, au uniforma(tinuta) obligatorie.
Nu sunt un expert in tinuta scolara si nici in democratie.
Stiu insa sigur ca valorile pe care le-am observat "afara" sunt mai ales respectarea legii, respecatrea regulilor, respectarea celuilalt...
Cine crede ca "democratia" inseamna sa faca ceea ce vrea, greseste amarnic!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde irina165 » 10 Apr 2006, 18:27

Oare de cand uniforma inseamna incalcarea democratiei? Oricum este prost inteleasa...nu e decat un motiv pentru a pune paie pe foc, de a ocoli alte lucruri mult mai importante. Am purtat uniforma si nu m-ar deranja sa o port si in ziua de azi (daca as mai fi eleva) . Nu m-a ingradit si nu m-a impiedicat sa ajung ceea ce sunt azi ... un om cu demnitate si cu respect de sine!
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde mariro » 11 Apr 2006, 16:07

aaa daca ne-am lua dupa tine, am considera ca suntem atacati din toate partile in democratia si in libertatea noastra, daca in scoala se impune o regula, sau la orice loc de munca: croitorie, combinat, mina, aprozar.... :wink: In scoala ta nu exista un regulament? Daca il respectati inseamana ca nu mai sunteti liberi? :roll:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde lucky6emi » 11 Apr 2006, 18:53

Lupul isi schimba parul dar naravul nu! :lol: (ideile in cazul nostru) :wink:
Avatar utilizator
lucky6emi
 
Mesaje: 4708
Membru din: 06 Sep 2005, 16:46
Localitate: Arad

Mesajde emil » 12 Apr 2006, 13:12

Stimata colega aaa
Cu tot respectul va spun ca faceti confuzie intre libera exprimare si "libera imbracare"... :lol:
Puteti sa imi spuneti DE CE unele firme impun "uniforma"? DE CE, la recptii oficiale trebuie sa avem tinuta? De ce la unele restaurante nu se poate intra decat imbracat in costum sau smoking?
A purta uniforma(tinuta) intr-o scoala nu este un semn de didctatura ci de ORDINE! Aeasta ordine va trebui sa o respecte inclusiv directorul sau profesorul. Eu consider ca nimic nu e mai frumos ca un elev imbracat decent, chiar elegant fata de unul care vine neglijent sau imbracat ostentativ. Stiti care e marea problema? Ca elevii incep sa inteleaga ca e bine sa fii imbracat frumos, cu o tinuta distinctiva a scolii, doar ca UNII profesori ii indeamna la "libera exprimare" ca aceea discutata mai sus.
Eu cred ca libera exprimare trebuie sa se manifeste in idei, in decizii corecte, in atitudine dinamica si constructiva, nu in haine(toale!) baltate!
Este bine sa reflectam mai mult si sa avem curajul sa luam decizii transante si nu sa ne erijam in propagatorii "democratiei de cartier"
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde doina_barsan » 12 Apr 2006, 16:25

Interesante ideile mai sus exprimate de domnul Onea :idea: (mai ales cea cu democratia de cartier, care-mi place, eu aveam in minte asa ceva dar nu gaseam cuvintele pt a exprima ideea :o )
Eu ma declar de acord cu introducerea uniformelor in licee (distincte pt fiecare liceu, zic eu ) si cred ca fiecare elev ar trebui sa fie mandru de uniforma pe care o poarta, asta dovedind ca face parte din liceul X, Y... (mai ales daca liceul respectiv este cotat "bun" sau "cu traditie"...)
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 13 Apr 2006, 13:38

Stimate Domnule ion,Vasile(sic!) sau aaa, sau "parinte" asa cum v-ati declarat.
Constat, cel putin din declaratiile din profilul dvs. ca nu sunteti cadru didactic si va ascundeti in spatele , poate, a unor date incorecte.
Constitutia Romaniei nu se refera la haine si tinuta decenta a unui om ci mai ales la respectarea drepturilor si libertatilor sale ...DAR..in raport cu ceilalti.
Didactic.ro va da posibilitatea sa va exprimati liber, sa aveti opinii, dar sa si respectati pozitia celorlalti.
Discutia noastra este despre ceea ce in tarile civilizate este deja o regula: Tinuta sau Uniforma scolii. Pozitia colegilor profesori este aproape unanima: este nevoie sa fim si noi in rand cu lumea, sa ne respectam reciproc, intr-un cadru institutional care poate aduce propriile reguli, care nu inseamna nicidecum incalcarea Constitutiei. V-am explicat ca in viata sociala exista numeroase reguli asemanatoare care reglementeaza raporturile corecte dintre oameni. Unele din aceste reguli SUNT IMPUSE prin LEGI, altele se dau prin ordine interioare. Daca dvs. doriti o lume fara reguli si legi, sunteti liber sa va cumparati o insula si sa locuiti acolo, dar si acolo veti intalni reglementari internationale care nu va vor permite sa faceti chiar ce vreti!
Eu personal sustin ideea unei uniforme scolare, a unei tinute decente care ar elimina si expunerea nejustificata a "bogatieie" unora spre umilirea altora, lucru care se intampla in scolile noastre. (este doar unul dintre argumente)
Rog foarte mult ca la urmatorul raspuns pe care il veti mai da pe forum, sa semnati, sau macar sa va refaceti corect profilul, altfel suntem nevoiti sa luam masuri administrative.

Va multumesc de intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde irina165 » 13 Apr 2006, 17:07

Eu l-as intreba altceva pe aaa. A apucat Epoca de Aur? Stie intr-adevar ce insemna uniforma atunci? Daca da, ar fi bine sa faca diferenta intre impunerea unei uniforme si posibilitatea alegerii uniformei? Stie cumva ce inseamna sa aiba elevi in clasa care sa-i sclipeasca la propriu prin imbracaminte? Sau sa vada buricuri sau sferturi de posterior (am incercat sa ma exprim elegant :oops: )? Asta inseamna democratie? Eu, una, nu-mi permit haine de firma pe care elevii le etaleaza ostentativ, in bataie de joc, ca se ne arate cat suntem de amarati!!!!! Cat de adevarat este proverbul *Haina nu-l face pe om!* Totusi, din pacate, se pare ca de multe ori da!!

p.s. am avut o zi foarte proasta!!! :?
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde doina_barsan » 13 Apr 2006, 19:13

Problema care trebuie lamurita cu aaa (care, de multe ori, are interventii asemanatoare cu ale lui res ) este ca el trebuie sa inteleaga ca , dupa ce si-a expus parerea, sa lase si pe altii sa se exprime si sa nu mai insiste sa ne convinga cu orice pret ca el are dreptate.
Eu una am inteles parerea lui despre uniforme, ii respect parerea, eu am alta optiune in privinta asta si daca a vazut ca nu ma poate convinge ca e gresita, ar trebui sa respecte si el punctul meu de vedere, caci democratia inseamna si ce spune el dar si toleranta (adica, aaa, sa fii mai tolerant cu parerile celorlalti, ai putea incepe chiar de acum prin a nu sari la mine de suparare pt cele ce am scris :lol: )
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 15 Apr 2006, 11:32

aaa scrie:
irina165 scrie:Eu l-as intreba altceva pe aaa. A apucat Epoca de Aur? Stie intr-adevar ce insemna uniforma atunci? Daca da, ar fi bine sa faca diferenta intre impunerea unei uniforme si posibilitatea alegerii uniformei? ......

Sigur ca am apucat-o! Am aproape 30 de ani in invatamant! Problema cu "alegerea", hai sa fim seriosi, alege cineva, iar cei lalti trebuie sa fie de acord! (daca nu o-ncurca! Ca si aici pe forum! Daca ai alta parerte decat a administratorului, ori ti se sterge mesajul, ori esti scos de pe forum cu mesoje si topicuri create cu tot! :oops: :oops: )
Ni se interzice sa ne exprimam liber, dar se mascheaza acest lucru prin tot felul de trucuri, unele chiar penibile! Este josnic atacul la persoana, (doar pentru ca-si spune parerea!?)! Nu trebuie sa-i fie rusine celui care a fost umilit si jignit, ci celui care face astfel de lucruri! Dar lui nu-i este rusine, ca d'aia le face!
Cu respect, aaa


Regret,
va exprimati confuz si incoerent, va ascundeti identitatea, ceea ce nu nici civilizat, nici "democratic", nici "barbatesc"
Va rog, insistent sa va exprimati clar, sa aduceti argumente potrivite cu realitatea, sa nu amestecati politica cu ordinea in scoala.
Daca nu ne respectati pe noi, cei care va citim mesajele, sunt nevoit sa va inchid accesul la forum

va multumesc inca odata de intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde oana1964 » 15 Apr 2006, 15:01

aaa scrie: Nu din cauza uniformelor se fat atatea lucruri rele, ci din cauza subordonarii! De ce nu se vrea sa se schimbe totusi ceva in educatie?(este aceeiaasi, aceleasi metode si scopuri ca in epoca de aur!)


desi presupun ca vin cam tarziu cu un comentariu, mi-as dori ca aaa macar sa mearga in alte tari, care nu avut nici un fel de dicatura, si sa traiasca pe pielea dumnealui ce inseamna cu adevarat subordonare, reguli si legi. cunosc oameni care au vizitat tarile din vestul Europei, sau Statele Unite si au spus ca nu au libertate nici pe sfert cat avem noi si ca nu ar putea trai constransi de atatea legi.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron