Ce parere aveti despre introducerea uniformelor la licee?

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Ce parere aveti despre introducerea uniformelor la licee?

Mesajde lorenamm » 08 Sep 2005, 15:55

De ceva zile umbla zvonul ca si in liceul la care invat se pot introduce uniformele... Exista 2 tabere: una pro, care sustine acest fapt, pe motivul principal ca, astfel toti elevii vor fi egali, pentru ca exista si unii fara posibilitati materiale prea mari, si una contra, majoritatea elevilor, care afirma ca ar fi absolut groaznic sa mergi imbracat in aceleasi haine la scoala, in fiecare zi. Personal, nu imi surade ideea de obligativitate a uniformelor la liceu, mai ales in ultimii 2 ani, pentru ca manualele nu mai sunt gratuite si trebuie sa ne le procuram noi, dar sunt destul de scumpe, din pacate, iar apoi, aceste ultime 2 clase nu fac parte din invatamantul obligatoriu, care, din cate stiu eu, are 10 clase. Insa ma gandesc si la cei care nu sunt ''de bani gata'' si care ar fi ''salvati'' de la glume de prost gust pe seama situatiilor lor materiale...

Astept parerile dumneavostra,
Lorena
lorenamm
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Sep 2005, 15:33
Localitate: Ploiesti

Re: Ce parere aveti despre introducerea uniformelor la licee

Mesajde Vizitator » 08 Sep 2005, 23:57

lorenamm scrie: Insa ma gandesc si la cei care nu sunt ''de bani gata'' si care ar fi ''salvati'' de la glume de prost gust pe seama situatiilor lor materiale.

Ai sesizat foarte bine unul din aspectele care recomanda masura propusa de MEdC. Alta ar fi aceea de a face deosebire intre elevii anumitor licee, colegii de prestigiu, sau care tin la blazonul scolii lor si grupurile scolare unde fiecare umbla civil, cu belciuge-n nas si pene. Scuzati comparatia; nu v-ati intrebat "ce-ar fi daca si cei din armata ar vrea sa umble civil imbracati". N-ar mai fi armata. Este la urma urmei si o forma de educatie in spiritul PLECATI IN VIATA CU SANSE EGALE, MAI PRESUS DE ORICE TZOALE CONTEAZA CE STII SA FACI, CAT DE PREGATIT SI EDUCAT ESTI SI CE FACI PENTRU SEMENII TAI. Prin acestea te vor aprecia semenii tai si nu prin hainele luate din banii parintilor.
In viata e bine sa faci intai ce trebuie si apoi ce vrei.
(parerea mea)
Vizitator
 

Mesajde mariro » 09 Sep 2005, 01:13

Presimt ca vor fi ceva probleme in scolile noastre... :roll:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde marikaj » 09 Sep 2005, 08:22

as a semnalat subtil o idee, ce eu as extinde si m-as baza pe faptul ca nu a disparut total patritismul local din generatiile actuale ale colegiilor sau liceelor de faima
Mandria de a purta uniforma unei anumite scoli care ma distinge de restul elevilor!

daca in schimb domina spiritul de turma, stam la gramada toti, cu ce avem mai bun sau mai extravagant , sau pur si simplu iau ceva din sifonier pe mine

uitati-va la filme occidentale si in spatele a ceea ce se vede in direct... cele mai bune colegii au ceva care ii reprezinta, chiar daca nu este o uniforma, dar au anumite culori in care se imbraca, au un model de jacheta....
depinde de Consiliul care va hotari uniforma, cata imaginatie au, cum pot adapta aceasta problema, care fara consultarea elevilor nu cred ca se poate rezolva
Elevii cred ca ar trebui sa decida, dar stimulati, sa-si doreasca o anume uniforma care poate fi perfectat, si de ce nu ....consultat un designer
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde teddyy » 17 Oct 2005, 19:49

Cred ca e foarte buna ideea cu uniformele. :lol: Miile de culori din ziua de astazi obosesc ochii :D si de fapt nu mai stii care e profesor, care e elev :?:
Avatar utilizator
teddyy
 
Mesaje: 88
Membru din: 17 Oct 2005, 18:19

Mesajde oana1964 » 30 Oct 2005, 17:51

cu ideea de uniforma asa cum era acum 20 de ani, adica aceeasi uniforma terna la toti elevii din tara si care iti inocula in subconstient ideea ca esti un nimeni printre alti mii de nimeni, nu sunt, nu am fost si nu voi fi niciodata de acord. cred ca este mult mai important sa ne valorizam stima si increderea de sine, nu sa ne-o erodam.

cu o uniforma a liceului, tinereasca, facuta dupa modele desenate de elevi, nu de noi, ca nu noi purtam acele haine, in culori vii, vesele si optimiste, as fi de acord.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde ebelivac » 04 Noi 2005, 18:54

Imi aduc aminte ca subiectul acesta l-am abordat tangential in topicul legat de scandalurile din liceele romanesti. Atunci, ca si acum, imi mentin aceeasi parere. Si anume, decizia de a purta uniforma trebuie luata de toti factorii implicati, "pe bune". Ma refer aici in special la elevi, care adusi in sala de festivitati, in vazul tuturor profesorilor voteaza mai mult sau mai putin timorati de ideea ca "ma vede profu' cutare si nu vreau sa am probleme la materia respectiva. Mai bine spun ca sunt de acord cu uniforma si scap de eventuale repercursiuni".
Eu as propune un joc democratic, care sa ii invete pe copii o lectie de democratie. De exemplu, un referendum. Sa se inceapa printr-o campanie de dezbateri cu o parte care sustine introducerea uniformelor si una care se opune. Apoi, la nivel de clasa, sa se faca un prim vot secret al fiecarui elev. Rezultatele acestui vot sa fie contabilizate la nivelul clasei si sa se centralizeze ulterior. Dupa aceea, comitetul de parinti si cadrele didactice sa procedeze la fel. Dupa centralizarea voturilor sa se adopte o decizie, care sa fie respectata de toata lumea si, in acelasi timp, sa se aprobe si sanctiunile pentru cei care nu respecta aceasta decizie.
In ceea ce priveste colegiile respectate din lumea occidentala, sa nu uitam ca ele sunt in majoritate private. Ori asta inseamna o afacere care trebuie promovata prin toate mijloacele posibile. Promovarea unei companii, oricare ar fi domeniul de activitate, se face in primul rind printr-un logo sau emblema si alegerea unor culori reprezentative pentru firma (in cazul acesta scoala) respectiva, culori ce se vor regasi in uniformele elevilor din acea scoala. Cu cit scoala este mai bine cotata in comunitate, cu atit creste si respectul elevului fata de acea uniforma. Cred ca aparitia adevaratei concurente private la clasele 1-8 ar putea constitui un factor de crestere a calitatii educatiei, pina la urma. Dar, de multe ori, scolile private sunt interesate in a accepta cit mai multi platitori de taxe, chiar daca nu au conditiile necesare sa ofere educatie eficienta.
ebelivac
 
Mesaje: 75
Membru din: 23 Apr 2004, 12:56

Mesajde gina » 04 Noi 2005, 20:31

In scoala mea este uniforma la ciclul primar. A fost uniforma si in ciclul gimnazial dar s-a renuntat tacit la ea. Ce sa va spun? A fost o uniforma oribila, aleasa de nu stiu cine; semana foarte mult cu aceea pe care o poarta lucratorii de la caile ferate. ( nu am nimic de zis de uniforma lor, dar nu se potriveste unui copil, adolescent)
Cand vedeam un elev pe strada, il recunosteam dupa uniforma, eram mandra ca este din scoal mea , dar aveam si un sentiment de mila fata de elev: oribila culoare, oribil model, bietul copil! :oops: :oops: Imi pare rau ca spun asta , dar asta simt.
Sunt de acord cu ceea ce spune colega marikaj: sa existe o uniforma care sa-i faca mandri pe elevi ca fac parte dintr-o anumita colectivitate dar, sa fie si un stilist, sa le aleaga ceva modern care sa le placa si lor.
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde raluca_gabriela » 09 Noi 2005, 13:18

La liceul in care invat avem uniforme, ea contine un hanorac si un tricou cu maneca lunga pentru iarna, de culaore albastra cu putin alb, si pt vara avem asa: tricou cu guler dupa preferinte alb sau albastru si tricou fara culger alb cu putin albastru in stanga si in dreapta....si...blugi...

este "moderna" dar mie personal nu imi place sa o port. De ce? Tocami datorita modului in care ne-a fost "bagata pe gat" suntem OBLIGATI sa o purtam desi legea stiu ca a fost respinsa....noi avem uniforma inca de anul trecut....se spune ca parintii au fost "consultati" in sedintele cu parintii.... in realitate au fost pusi in fata faptului implinit...asta e uniforma asta e pretul....cine nu e de acord poate f bine sa se transfere la o alta unitate de invatatamant...
Nimanui nu i-a convenit asta...este un liceu de pretigiu,de fapt colegiu...am intrat aici destul de greu, am muncit si am tras tare ca sa obtinem un loc aici...cum poate sa ne prezinte ca solutie sa ne transferam...e absurd...
Parintii nu au fost uniti, daca era unul care sa fie impotriva era pus la punct imediat in mod elegant...tipic "manipulatorilor" (nu exagereaz prin acesta comparatie)
si acum sa va dau un citat din Bogdan Ficeac..."tehnici de manipulare"

"In sistemele totalitare, u8niforma scolara standard este obligatore, deoarece induce sentimentul de dezindividualizare,facand mult mai usoara disciplinarea si manipularea individului. In sistemele democratice,obligativitatea puratrii unor uniforme standard nu exista, tocmai pentru a permite dezvoltarea personalitatii individuale. Si totusi, unele institutii de invatamant particulare in marea majoritate a cazurilor, le impun elevilor si studentilor purtarea de uniforme specifice,tocmai pentru a-i deosebi de elevii si studentii unor institutii similare. Se creeaza astfel sentimentul apartenentei la un grup social, care se doreste de elita, sentiment ce isi va arata roadele mai tarziu, cand fostii elevi sau studenti se vor sustine si ajuta intre ei, tocmai datorita acestui sentiment.Ceea ce nu se poate intampla in sociatetile in care absolut toti elevii au purtat o uniforma standard."

am cateva completari.....colegiul in care invat NU ESTE PARTICULAR,este de stat, uniforma nu este standard este specifica liceului.......dar se bat cap in cap.....dace e de stat poate directorul sa faca ce vrea?? sa impuna ce reguli doreste??

Sa va spun sanctiunile din <ACORDUL DE PRINCIPU DE CONUITA AL ELEVILOR COLEGIULUI "Al I CUZA"> "acord votat de cadrele didactice al aceluiasi colegiu in consilul profesoral, asa cum au votat si parintii uniforma :wink:
Cum spuneam in acel acord la "sanctiuni" daca suntem prinsi fara uniforma si suntem la prima abatere....jumatate de punct scazut la purtare, la a doua abatere, 6 ore de munca in folosul colegiului plus alta jumatate de punct scazuta la purtare, la a treia abatere suntem obligati sa ne prezentam transferul la o alta unitate de invatamant...
Ma intreb cat de leagal este....

acum ca o ultima regula la noi in clegiu....ni se inchide poarta din curte la inceputul orelor si se deschide la sf lor....nimeni nu intra nimeni nu iese....daca ai avut ghinionul ca dimineata invatand sa te trezesti putin mai tarziu si ajungi la si un minut dupa ce s-a sunat....stai afara ora aceea asta in cel mai fericit caz...daca te lasa portarul sa intri ora urmatoare....mai ai o varianta sa intri "pe la profesori" sa te fereasca cel de sus sa dai nas in nas cu directorul pe acolo ca "iti zboara jumatate de punct la purtare"

Si asaaa este incurajata prezenta la cursuri....asa se va desfiinta "absenteismul de la ore..." etc...etc.... Traim intr-o lume moderana si "democrata"
SA TRAITI BINE DRAGI COLEGI AI COLEGIULUI "AL I CUZA"

P.S. Copiii cu situatie materiala nu prea buna nu sunt scutiti de jigniri si vb grele...."binevoitorii" vor gasi intotdeauna motive de batjocura la adresa lor.....
si nici parintii lor nu sunt scutiti de cheltuieli, din contra...trebuie sa cumpare pe langa uniforma si alte haine...pt ca daca nu era uniforma copilul se imbraca cu aceeasi bluza sau acelasi pulover si pe strada daca pleca i alta parte...asa cu uniforma pe tine nu poti sa mergi decat la scoala...

Sper ca nu v-am plictisit :roll:
"Calitatea de psiholog devine universal umana." (Vasile Pavelcu)
Avatar utilizator
raluca_gabriela
 
Mesaje: 82
Membru din: 22 Apr 2005, 03:02
Localitate: Focsani

Mesajde emil » 09 Noi 2005, 16:47

Raluca,
Cinstit sa fiu, as fi mai degraba de acord ca scoala sa adopte O TINUTA si nu neaparat o uniforma. Valabil si pentru elevi si pentru profesori!
Eu zic ca e frumos sa vina un baiat la scoala cu un sacou si o cravata(pe care, eventual sa fie, discret sigla liceului) iar fetele cu un taior si tot o cravata sau o lavaliera cu un insemn specific.
Nu conteaza daca scoala e privata sau de stat.
In orice caz, sunt pentru ideea ca elevul de la scoala X sa aiba un semn distinctiv, elegant, cu care chiar sa s poata mandri. La urma urmelor, asa cum ziceai, ai municit din greu sa ajungi intr-un Liceu de prestigiu si n-ar strica sa stie lumea de pe strada asta! Toti luptam pentru o imagine buna!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde oana1964 » 10 Noi 2005, 09:47

Raluca, ma bucur ca mai este cineva pe forum care a citit cartea lui Ficeac. De aceea si eu sunt foarte impotriva uniformei la fel in toata tara, pentru ca este o metoda, chiar inconstienta si involuntara, si de aceea cu atat mai periculoasa, de manipulare psihica si de subminare a stimei de sine.

Cat despre faptul ca portile liceului la care inveti se inchid dupa ce incep orele si se mai deschid la finalul zilei de scoala, se pare ca asa este in occident si in State. nu bag mana in foc, dar asa am auzit ca ar fi. probabil, pe parcusrul anilor care vor urma, odata cu mult trambitata integrare europeana, multe lucruri va trebui sa le adoptam si noi, chiar daca nu ne plac.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde irina165 » 10 Noi 2005, 11:17

Argumentele sunt multe si pro si contra. De multe ori tind sa fiu de acord cu introducerea uniformelor (dar nu stricte asa cum am avut noi in epoca de aur, cu matricole, cu dres culoarea piciorului), cand ii vad cum se imbraca cu bluze pana la buric si fuste sau pantaloni de li se vad ovarele. :oops: Asta e adevarul, chiar daca ne place sau nu. Sunt unii carora le place totusi o tinuta decenta. In scoala unde lucrez au la ciclul primar o uniforma frumoasa. Le-am dat posibilitatea s-o combine si cu pantalon (fetele), daca afara e frig. Si cilcul gimnazial are camasa sau bluza alba, cravata cadrilata, vesta visinie. Iti e drag sa-i privesti.
Dar sa revin. De multe ori nu sunt de acord. Ma gandesc la preturile bagate pe gat sau la modelele oribile care le sunt propuse. Normal ca nici eu n-as purta asa ceva. Nu sunt o fire rebela, dar totusi .... Eu am purtat destul sarafenele lungi de parca eram niste maicute si stiu ce inseamna. Parca eram stigmatizati.
Asa ca e bine ca in fiecare scoala sau liceu sa fie intrebati elevii, ci nu parintii. Acestia ara face orice ca sa scape de o povara... cea a hainelor de firma (cui ii da buzunarul).
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde raluca_gabriela » 11 Noi 2005, 05:21

Dl. Emil, de acord cu tinuta...sa fie obligatorie o tinuta decenta, nu uniforma, cat despre acel semn distinctv zic eu ca ar ajunge sigla liceului la intrare, nu cred ca muncim sa ajungem la un liceu/colegiu bun pt eticheta, "semnul distinctiv" trebuie sa fie bunul simt si rezultatele obtinute la dif. concursuri......

Dna.Oana, cu inchiderea portilor as fi de acord daca ar fi pt protectia noastra....dar ce fel de protectie am eu daca intarzii in limta regulamentului "cele 5 min".....si nu mi se da voie sa intru in scoala? sunt copii care fac naveta de la tara la oras...iarna sunt inzapeziri.....se pot gasi n motive bineintemeiate pt care se poate intrazia, nu doar proasta educatie...ca exista si asa ceva slava domnului.........

irina165 scrie:sa fie intrebati elevii, ci nu parintii


aici e "buba" ca nici macar parintii nu au fost intrebati...ci pusi in fata faptului implint.....repet..."asta e uniforma...asta e pretul"

iar fetele care vin indecent imbracate.....nu au nici un stress....au parinti "buni sponsori" pt stim noi cine.....si isi permint sa incalce regulile....sau sunt prea rebele si nu prea le intereseaza scoala.....ca sunt sau nu exmatriculate....
"Calitatea de psiholog devine universal umana." (Vasile Pavelcu)
Avatar utilizator
raluca_gabriela
 
Mesaje: 82
Membru din: 22 Apr 2005, 03:02
Localitate: Focsani

Mesajde oana1964 » 11 Noi 2005, 10:56

raluca_gabriela scrie: Dna.Oana, cu inchiderea portilor as fi de acord daca ar fi pt protectia noastra....dar ce fel de protectie am eu daca intarzii in limta regulamentului "cele 5 min".....si nu mi se da voie sa intru in scoala?


da, ai dreptate. ar trebui sa va lase sa intrati la ore. de aceea eu, ca profesor, las intarziatii sa intre la ora, oricat de tarziu ar veni (asta nu inseamna ca nu-i "intep"un pic daca sunt localnici care pur si simplu se trezesc greu la prima ora) pentru ca mai bine sa stea in clasa decat pe hol, sau aiurea pe la baruri.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde adibuzatu » 13 Noi 2005, 07:14

Buna ziua. Sunt nou pe forum. Teoretic este un forum pentru profesorii si elevii din Romania. Sunt fost olimpic national la fizica si student la master la univ McGill din Montreal. Ma numesc Adrian Buzatu. Am achizitionat aici, in experienta nord americana, atat obiceiul muncii, cat si un simt al libertatii. Sper ca sugestiile mele din experienta de aici sa fie apreciate in spiritul diversitatii.

La facultate aici nu numai ca nu sunt uniforme, dar elevul are voie sa manance in timpul orei, are voie sa iese din clasa si sa intre cand vrea el. La facultate. Nu stiu regulamentele in scoli. Dar la facultate se presupune ca studentul e matur si isi stie interesul. Sunt studenti ce fac cercetare dupa, tin seminarii, dau meditatii si nu au timp sa manance in oras, unde mai e si scump. Au microunde, incalzesc repede niste paste si mananca in ora. Suna celularul (dat pe vibrator) ies din ora, vorbesc, vin inapoi. Poate era un telefon urgent. Ii vine nevoia de toaleta, nu intrerupe ora, iese, revine. Desigur, daca toti ar face, ar iesi haos. Dar studentii lor sunt civilizati. La prima copiere, de exemplu, ajungi in fata directorului universitatii si scrii pe foaia ta matricola ca ai copiat, iar cursul il pici cu zero. La a doua copiere, esti dat afara din sistemul de invatamant canadian. Avem teme in fiecare saptamana si facandul-le, invatam gradat si nu suntem asa de stresati in sesiune. Profesorii sunt foarte apropiati de elevi, au birouri cu usi deschise, unde elevii pot pune intrebari de fizica sau de viata. Exista in plus, ore formale, numite "office hours" pe care proful le rezerva pentru a raspunde intrebarilor elevilor ramase nelamurite in curs. In concluzie, sistemul in Romania trebuie dinamizat, trebuie facut flexibil si nu sa se ne intoarcem iar la uniforme si alte masuri impuse. In Romania e o problema cu educatia, probema ridicata in acest de comportamentul gastii si al clovnului clasei. Solutiile sunt de natura fina psihologica si nu sunt in masura sa ma pronunt. Recomand domnisoarei sa invete bine la liceu, sa mearga la nationale, sa faca voluntariate, sa fie dinamica, sa dea SAT-urile si sa o tuleasca la studii in State/Canada/UK/Germania sau chiar Franta. Sa devina expert in ce face si apoi sa revina in tara (eventual) sa schimbe ceva. Ne trebuie experti. Si sistemul din Romania in multe cazuri produce contraexperti.
Avatar utilizator
adibuzatu
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Oct 2005, 01:55
Localitate: Montreal

Următorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori