Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Este o initiativa buna si realizabila.
156
23%
Este interesant dar nu se poate aplica.
248
36%
Nu este o idee buna.
212
31%
Nu imi dau seama daca e bine sau rau, pentru ca nu am toate informatiile.
73
11%
Nu stiu.
4
1%
 
Voturi totale : 693

Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 29 Mai 2013, 23:27

Ministerul Educatiei a lansat ideea introducerii manualelor digitale la clasa I, chiar din acest an scolar. Pentru celelalte clase, in anii ce vor urma.
Ce parere aveti despre aceasta initiativa? Este realizabila? Va avea succes? Va imbunatati predarea si invatarea?
Va rog sa va spuneti parerea.

Cititi si aici:
http://www.didactic.ro/stiri/proiect-in-dezbatere-in-decembrie-am-putea-avea-primele-manuale-digitalepilot-la-clasa-i

Va multumesc!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde kryss13 » 30 Mai 2013, 14:14

Salut!Eu cred ca nu este o idee buna!Orice lucru digital poate strica ochii :shock: ....din partea mea mai bine este cu manuale normale :lol:
kryss13
 
Mesaje: 7
Membru din: 26 Mai 2013, 21:28

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde izagoran » 30 Mai 2013, 16:23

Ma intreb si eu ca un invatator care acum are clasa pregatitoare, de pe ce manuale vor invata copiii nostri de clasa I anul viitor daca cele pilot vor iesi abia in decembrie? Aveti alte informatii pentru ca pe mine ma omoara incertitudinea aceasta?
izagoran
 
Mesaje: 6
Membru din: 02 Noi 2009, 22:12

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde nae_c » 30 Mai 2013, 17:37

Ideea mi se pare foarte bună. Dar ca orice idee nouă, prima tendință este să o respingem. Asta este inerția! Eu am inițiat un astfel de manual de acum 2 ani. Manualul l-am publicat mai întâi pe blogul meu http://www.cnae.wordpress.com , apoi, constatând că am succes mi-am cumpărat domeniu http://www.manualdefizica.ro , pe care vă invit să-l vizitați :) și unde am republicat lecțiile mele de fizică, așa cum le predau eu, cu eventuale extensii, hyperlink-uri și activitățile de fixare și evaluare a cunoștințelor.
Vă invit să mai citiți și http://manualdefizica.ro/wp-content/uploads/2013/03/ARGUMENT.pdf , un articol din pagina mea de internet.
Ideea manualului le-a părut interesantă elevilor mei, chiar grozavă unora. Elevii pot să intre pe sit oricând doresc, de oriunde au acces la internet, dacă au timp și bună dispoziție, pentru a-și consulta lecțiile, temele sau să-și lămurească anumite lucruri. De asemenea elevii pot să intervină în timp real în corectarea anumitor greșeli de tehnoredactare sau omisiune, fie direct pe site, fie în cadrul orelor de clasă. Vă rog să remarcați că acest aspect nu este posibil în cazul manualelor pe suport de hârtie…deși acestea conțin de multe ori greșeli care nu pot fi remediate decât la ediția următoare…
Evident, nu cred că este cazul să vorbim de manuale electronice la clasa pregătitoare sau clasele I-IV. Aceste manuale devin eficiente în momentul în care elevul este conștient de nevoia de învățare și știe să folosească internetul în acest sens! Totuși acesta este viitorul!
nae_c
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Noi 2007, 13:52

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde nae_c » 30 Mai 2013, 17:59

À propos de manualele electronice, vis à vis promovarea noului și inerția noastră.
Se spune că, după ce Michael Faraday a prezentat în cadrul Academiei Regale de Științe fenomenul de inducție electromagnetică, fenomen pe care tocmai îl descoperise, a fost întrebat de un sponsor al Academiei, un om bogat, dar nu foarte instruit:
- Bine domnule Faraday…și la ce ar putea să folosească acest fenomen?
- La ce poate folosi un copil care tocmai s-a născut? I-a răspuns marele om de știință.
Astăzi știm că fenomenul de inducție electromagnetică stă la baza producerii curentului electric…și ce ar însemna o zi din viața noastră fără curent electric…
nae_c
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Noi 2007, 13:52

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde mercur_03c » 30 Mai 2013, 21:20

ESTE FOARTE ADEVARAT CE SPUNE COLEGUL NOSTRU,"CUM AR FI VIATA NOASTRA FARA ELECTRICITATE?", EI TOCMAI ASTA ESTE PROBLEMA............. CUM VOR PUTEA BENEFICIA DE MANUALELE ELECTRONICE ACEI COPII CARE NU AU ELECTRICITATE-N CASELE LOR , NU AU AVUT POSIBILITATEA SA VIZIONEZE UN DESEN ANIMAT, INVATA LA LUMINA OPAITULUI , SA MAI CONTINUI....HAI INTAI SA NE REZOLVAM ACESTE PROBLEME SI PE URMA CELELALTE ,FIINDCA CINE VREA SA INVETE.... SI SA NU CREDE-TI CA NU SUNT DESCHISA LA NOU, DIMPOTRIVA AM SALUTAT MEREU ACESTE LUCRURI, DAR NU MAI ASEZATI CARUL INAINTEA BOILOR. REZOLVATI PROBLEMELE IN ORDINEA FIREASCA. IAR DE-AM SUPARAT PE CINEVA CU OPINIA MEA, DRAGA CITITORULE SA MA IERTI.
mercur_03c
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Aug 2007, 18:40

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 30 Mai 2013, 22:21

Doar cu asta
NU CREDE-TI CA NU SUNT DESCHISA LA NOU
și că ați scris cu litere mari ( foarte greu de citit)! :oops:
Seară bună!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde principal » 31 Mai 2013, 12:33

Sunt si eu de acord cu aceasta forma de resursa didactica. Pe langa alte argumente pro,deja prezentate, as mentiona si cel privind protectia din punct de vedere medical a copiilor care acum sunt nevoiti sa preia un manual cu risc de imbolnavire (ex. mediu TBC). Alt argument: anual se aloca 10% manuale noi la o disciplina, adica cel mult 3 pe clasa si apare problema: Cui sa le dai si pe ce criterii? Deci PENTRU !!!
"Viitorul apartine acelora care cred in frumusetea viselor lor !"
principal
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Dec 2011, 12:41

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 31 Mai 2013, 22:01

Țara arde și.....ministrul se............. :D Stați liniștiți! (La clasa I totdeauna sunt manuale noi!)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde Gela_Munteanu » 01 Iun 2013, 12:22

Da, e o idee bună, se îmbină utilul cu plăcutul!
Gela_Munteanu
 
Mesaje: 30
Membru din: 07 Mai 2012, 09:27

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 01 Iun 2013, 21:13

de alegmu » 01 Iun 2013, 10:22

Da, e o idee bună, se îmbină utilul cu plăcutul!

Plăcutul îl înțeleg! Rămâne să văd și utilul! :oops: Serios!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 05 Iun 2013, 16:13

Acum cca. 3 ore, la Focsani, intr-o intalnire cu directorii de scoli, ministrul educatiei a clarificat, zic eu, problema manualelor digitale. In primul rand ca se vor crea doar pentru clasa I si vor fi folosite experimental. Manualele traditionale vor fi folosite in continuare. In al doilea rand, ca o noutate, se doreste publicarea si a versiunilor PDF ale manualelor obisnuite pentru ca invataorii si profesorii sa poata vedea, undeva pe un site, alternativele si sa poata alege manualul cu care va lucra la clasa. Ideea aceasta mi se pare excelenta! O a treia informatie/noutate este ca Ministerul nu are in plan, nu are buget pentru tablete sau calculatoare pentru elevi! Cine vrea sa foloseasca manualelel digitale isi cauta resursele pentru lucru. Am uitat sa spun ca s-a facut precizarea importanta ca manualul digital nu va fi construit pentru studiul individual ci pentru activitati frontale, astfel incat sa se poata folosi cu un videoproiector siau adaug eu, cu un smartboard. IMO ministrul a clarificat multumitor aceasta problema.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 05 Iun 2013, 18:59

Da! Cred că așa este ,,progresiv”! Uitați ce am găsit eu:
Manuale digitale, valabile de la anul

Pricopie a mai anunţat că, de la anul, copiii vor avea toate manualele şcolare în format digital pe site-ul manuale.edu.ro. "Este o obligaţie să introducem aceste manuale digitale. Începem cu clasa I din toamnă", a spus ministrul Educaţiei.

De asemenea, el a mai anunţat că există posibilitatea ca de anul viitor să se împartă Abecedarul în două părţi. "Nu e exclus ca pentru anul viitor manualele să fie împărţite în două volume".

Sursa: www.adevarul.ro
Probabil s-a înțeles greșit de către ziariști (n-ar fi prima oară) ori s-a revizuit dl ministru!
Doamne-ajută să fie bine! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde floraabrudan » 08 Iun 2013, 16:51

sportiv scrie:Da! Cred că așa este ,,progresiv”! Uitați ce am găsit eu:
Manuale digitale, valabile de la anul

Pricopie a mai anunţat că, de la anul, copiii vor avea toate manualele şcolare în format digital pe site-ul manuale.edu.ro. "Este o obligaţie să introducem aceste manuale digitale. Începem cu clasa I din toamnă", a spus ministrul Educaţiei.

De asemenea, el a mai anunţat că există posibilitatea ca de anul viitor să se împartă Abecedarul în două părţi. "Nu e exclus ca pentru anul viitor manualele să fie împărţite în două volume".

Sursa: http://www.adevarul.ro
Probabil s-a înțeles greșit de către ziariști (n-ar fi prima oară) ori s-a revizuit dl ministru!
Doamne-ajută să fie bine! :oops:


Era mai firesc sa spuna ca le vor introduce din anul scolar 2014-2015, deoarece vor fi gata abia in decembrie conform calendarului lor. Eu de exemplu nu inteleg un lucru. La inceputul anului vom lucra pe manualele aprobate in 2004 care apar ca valabile sa edu.ro. Din decembrie copiii vor primi noile manuale?
floraabrudan
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2006, 23:20

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 09 Iun 2013, 13:03

floraabrudan scrie:
Era mai firesc sa spuna ca le vor introduce din anul scolar 2014-2015, deoarece vor fi gata abia in decembrie conform calendarului lor. Eu de exemplu nu inteleg un lucru. La inceputul anului vom lucra pe manualele aprobate in 2004 care apar ca valabile sa edu.ro. Din decembrie copiii vor primi noile manuale?


Nu stiu ce intelegeti dvs. prin "a fi introduse" pentru ca oricum, manualele nu sunt obligatorii, nu se vor folosi la clasa decat in cazuri destul de rare pentru ca trebuie sa fii dotat tehnic si sa cunosti anumite metodologii de lucru. Prin urmare, nu conteaza daca sunt "introduse" in decembrie, marti, dimineata la pranz sau seara. Este important ca invatatorii sa poata vedea si sa vada daca le pot folosi, sa se acomodeze...etc. Cred ca era mai bine sa se foloseasca termenul "lansare" pentru a nu crea confuzii...
Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori