Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Este o initiativa buna si realizabila.
156
23%
Este interesant dar nu se poate aplica.
248
36%
Nu este o idee buna.
212
31%
Nu imi dau seama daca e bine sau rau, pentru ca nu am toate informatiile.
73
11%
Nu stiu.
4
1%
 
Voturi totale : 693

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde ionoaialacramioara » 08 Sep 2014, 18:18

Domnul ministru declara ca pe 15 septembrie copiii vor avea manualele pe banci, ca se vor rezolva problemele legate de contestatii.Oare se poate intampla o asemenea minune? Ideea manualelor digitale este buna, dar de la vorbe pana la fapte este drum lung pentru ca nu toate scolile au dotarea necesara.
ionoaialacramioara
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Feb 2009, 14:20

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde cristinaincicas » 08 Sep 2014, 18:36

sorana scrie:Tablete?
Da, total de acord pentru elevii de gimnaziu și liceu.
Un copil de 6-7 ani își scapă creioanele pe jos, își împlântă penița stiloului în podea, își spală petele de cerneală din caiete cu apă, își pune dulceața pe cărți, își toarnă laptele în penar, scrie cu stiloul pe biscuiți să-i vadă albaștri. Toate acestea nu doar pentru că sunt încă puțin neîndemânatici, pentru că încă descoperă, sunt curioși să vadă ce se întâmplă dacă... Ce se va alege de tablete?



Vai, dar ce copii de 6-7 ani atat de neindemanatici ati intalnit? Sincer e putin exagerat dupa parerea mea ceea ce ati spus despre copii...insa da, sunt de acord ca un copil atat de mic nu stie inca sa aiba grija de lucrurile lui si a-i da pe mana un lucru destul de valoros, cum este o tableta, este cel putin riscant.
cristinaincicas
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Noi 2013, 19:08

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde need » 08 Sep 2014, 19:02

Unde mai pui ca e nevoie ca fiecare sa detina o tableta, un laptop, cd, stick etc. (in functie de buzunar) si cel mai important, zic eu, e ca statul cu mana pe tastatura si ochii tintiti in monitor, cateva ore pe zi, dauneaza cel putin coloanei si ochilor. La asta nu s-a gandit nimeni? Ce vrem sa devina copiii nostri: necomunicativi , retrasi si bolnavi ? O generatie care nu va mai sti sa scrie cu stiloul???
need
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2007, 19:45

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde rania » 10 Sep 2014, 12:59

Tarile din Europa au respins ideea introducerii manualelor digitale, ea se implementeaza doar in Romania. De ce oare?
rania
 
Mesaje: 22
Membru din: 02 Ian 2007, 20:30

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 10 Sep 2014, 22:45

Se pare că nu mai contează părerea! Dl ministru a ,, implementat” aceasta! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde ina-81 » 11 Sep 2014, 19:43

De unde bani de tablete domnule ministru? Dumneavoastra stiti ca sunt parinti in tara asta care nu isi permit sa plateasca un abonament la internet, sa cumpere un calculator sau un laptop? Multi parinti din mediul rural nu isi mai dau copiii la scoala ca nu isi mai pot permite financiar sa ii mai tina in scoala; toate costa, de la un simplu caiet de 50 de bani pana la uniforma impusa de scoala, ca de... acum fiecare scoala are pretentiile ei. Asa ca poate o sa va mai ganditi ca totusi nu e bine domnule minstru!
ina-81
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Sep 2012, 19:31

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 12 Sep 2014, 00:15

ina-81 scrie:De unde bani de tablete domnule ministru? Dumneavoastra stiti ca sunt parinti in tara asta care nu isi permit sa plateasca un abonament la internet, sa cumpere un calculator sau un laptop? Multi parinti din mediul rural nu isi mai dau copiii la scoala ca nu isi mai pot permite financiar sa ii mai tina in scoala; toate costa, de la un simplu caiet de 50 de bani pana la uniforma impusa de scoala, ca de... acum fiecare scoala are pretentiile ei. Asa ca poate o sa va mai ganditi ca totusi nu e bine domnule minstru!

Va rog sa va interesati mai bine. Nu este neaparat nevoie de tablete...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde angas » 12 Sep 2014, 09:41

La inceput, am fost EXTREM de sceptica in privinta acestei idei. Raspunsul corect, insa, a venit din partea ...copiilor. Pe cand discutam acest subiect cu o parte dintre colegii mei, in cancelarie, doua fetite in varsta de 5 ani au venit in graba, s-au asezat la masa langa noi si ...ai inceput sa se joace...pe tableta. Sunt copiii colegelor noastre, profesoare. Au stat cuminti, au manevrat corect toate comenzile, au talent ...digital si multa imaginatie. Am tacut instantaneu si le-am urmarit cum au colorat, numarat, au imbracat papusile cu culorile cerute si ... mi s-a facut dor sa ma joc cu ele. In limba engleza. Mi-a iesit smecheria, m-au acceptat ca membru egal pe unica tableta pe care o imparteau si ... am acoperit un camp cu flori colorate in: red, orange, yellow, purple. Anul trecut, de dragul demonstratiei, am cerut elevilor de clasa a V-a sa-si intrebe parintii daca le-ar da voie sa vina la scoala cu tablete, pebntru a putea descarca niste aplicatii interesante cu care se joaca fiica-mea si sa le lucram impreuna, la scoala. Spre marea mea surpriza, jumatate de clasa a aparut cu tableta in geanta. Mentionez ca lucrez la o scoala mica, de cartier, in care nu exista decat trei calculatoare si 2 proiectoare vechi. (pe care ne 'batem' toti). Deci exista disponibilitate si din partea parintilor. Am putea lucra cu o tableta la doi copii.

Tristetea mare deriva, totusi, din incapacitatea ministerului de a asigura infrastructura unei astfel de idei foarte bune. Cu alte cuvinte, tot parintii si profesorii urmeaza sa se descurce. Daca tot s-au creat platforme si pentru computer, de ce nu ar dota ministerul scolile cu ... computere? Si cu proiectoare???? Calculand, la cel mai mic nivel, 10 calculatoare si 10 proiectoare oferite TUTUROR scolilor din tara, costa mult mai putin decat atatea tablete. Copiii ar putea regasi aceste programe acasa, pe propriul telefon sau tableta, iar la scoala am putea manevra noi totul, inclusiv jocul in echipa, testarile, ...etc.

Nu mai sunt impotriva acestei idei, dar trebuie sa recunosc, deocamdata, ca nu este sustenabila. Pacat!
angas
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Oct 2007, 17:41

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde ilyesi2i » 13 Sep 2014, 21:39

Am o vagă impresie că IAR punem boii în urma carului.Pentru învăţătorii care au competenţe digitale, dotare tehnico-materială corespunzătoare în şcoală, părinţi cu dare de mână ( care să le cumpere copiilor tablete sau măcar e-book reader-e), cred că este o iniţiativă care se poate implementa în activitatea de zi cu zi.
Schimbarea , din păcate, este o sperietoare pentru mulţi ...
Însă, dacă nu există condiţiile enumerate mai sus, cred că este doar un simplu "copy /paste" al sistemelor occidentale, care cu greu se va putea materializa, implementa în sistemul PUBLIC de învăţământ preuniversitar românesc...
ilyesi2i
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Sep 2006, 19:51

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde pucheadorel » 18 Sep 2014, 19:51

rania scrie:Tarile din Europa au respins ideea introducerii manualelor digitale, ea se implementeaza doar in Romania. De ce oare?

Suntem noi mai cu moț, ca totdeauna! :mrgreen:
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde diaconuannemarie75 » 19 Sep 2014, 09:20

Domnule Ministru,

Ne facem ca inchidem ochii la vulpea care de fapt era lupoaica.....deci daca Domnul Ministru nu si-a insusut din manualele clasice informatiile esentiale, este probabil ca nu a invatat pe tableta!!!

Ca sa va spun sincer cum sta treaba cu aceste manuale scolare digitale, care nu sunt altceva decat niste presiuni URIASE din parte unor firme si oameni, persoanle respective facand parte din grupuri cu mare , foarte mare influenta la nivelul Guvernuluisi nu numai........ care au aceste ideei nu de acum...cred ca cel putin de doi ani, si care cauta acum , dupa ce au facut LOBBY prin fata diferselor usi , din diversele MINISTERE sa incerce sa-si puna proiectele in aplicare.


Eu va intreb Domnule Ministru...ati rezolvat toate problemele si acum aceasta a ramas ultima> Ati rezolvat problema salilor de sport nefunctionale, introducand totusi in programa claselor pregatitoare sportul care din pacate nu are unde se realiza ?


Cunoasteti ca la ora actuala la grupele pregatitoare din scoli sportul se realizeaza in clasa ? Sau in careul din curtea scolii> Lucru nepermis si neomologat de minister ?

Stiti cati copii cad cu capul de cimentul din curtea scolii pentru ca nu au clasa unde sa practice aceste activaitati sportive ? Ce faceti cu aceasta programa impusa daca dvs nu alocati fonduri, logistica si ideei directorilor scolari depasiti de situatie ?Este exemplusl scolii generale nr 169 -clasa pragatitoare , unde copii isi desfasoara activitatea sportiva in clasa sau in careul scolii si vin cu capele sparte acasa. Cine raspunde de siguranta acestor copii ?
diaconuannemarie75
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Sep 2014, 08:57

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sandita_1 » 19 Sep 2014, 20:23

Mi se pare o prostie , atat timp cat in unele scoli nu exista internet, cum sa lucrezi cu elevii. Au promis manuale, nici nu stim cand -sau daca le vom primi.Suntem "cobai" dragi colegi, mergem dupa programa noua, manuale vechi si nici nu stii cum sa incropesti o planificare.
sandita_1
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Aug 2012, 08:47

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde mamicadedoicopii » 21 Sep 2014, 07:56

Noi nu avem clase unde sa învățam si bănci pe care sa scriem si ei vor manuale digitale . Cred ca nu stiu ce dezastru e in scoli . Sunt copii care încă merg km întregi pe jos pana la școala ,au wc in curte si multe ,multe alte probleme . Sunt cu capul in nori ! Ei cred ca totul se rezuma si totul se învârte in Bucuresti ?! Restul tării nu exista in planul lor !!!! :evil:
mamicadedoicopii
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Feb 2013, 20:02

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde aditanchis » 21 Sep 2014, 08:05

dragilor...de ce trebuie scoala sa se desfasoare doar în bănci....copii pot invata pe jos, pot sta oriunde nu conteaza unde ci sa-si insuseasca abilitatile...deci este o idee foarte buna sa avem manuale digitale pentru ca suntem in era digitala şi nu mai suntem in urma cu 100 ani...asta spune şi un profesor dar si un parinte....trebuie sa ne deschidem mintea putin.....
aditanchis
 
Mesaje: 12
Membru din: 05 Feb 2009, 18:38

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde anielle » 21 Sep 2014, 21:54

Introducerea manualelor digitale trebuie să fie opţională, aşa cum a propus, la început, Domnul Ministru. Caracterul de obligativitate este utopic. Nu în toate şcolile manualele digitale pot fi introduse, nu toate şcolile dispun de condiţii specifice pentru aşa ceva şi nici toţi elevii nu beneficiază de calculatoare sau de tablete. Să ramână ca opţiune a elevului, în concordanţă cu părintele, profesorul şi conducerea şcolii.
anielle
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Aug 2010, 11:36

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori