Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Este o initiativa buna si realizabila.
156
23%
Este interesant dar nu se poate aplica.
248
36%
Nu este o idee buna.
212
31%
Nu imi dau seama daca e bine sau rau, pentru ca nu am toate informatiile.
73
11%
Nu stiu.
4
1%
 
Voturi totale : 693

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 22 Sep 2014, 15:23

aditanchis scrie:dragilor...de ce trebuie scoala sa se desfasoare doar în bănci....copii pot invata pe jos, pot sta oriunde nu conteaza unde ci sa-si insuseasca abilitatile...deci este o idee foarte buna sa avem manuale digitale pentru ca suntem in era digitala şi nu mai suntem in urma cu 100 ani...asta spune şi un profesor dar si un parinte....trebuie sa ne deschidem mintea putin.....

Nu, nu mai suntem în urmă cu 100 de ani :D Numai că în românica mai sunt vreo 220 de localități fără curent electric, la țară 80% dintre locuitori nu au de unde să-și câștige existența! Doar atât În rest: lapte , miere și tablete- desigur fără manuale școlare!
P S Și dacă vor avea tablete dispar băncile? Mai mare atenția cu ,,copii i! În rest toate bune!Ne vedem peste 100 de ani! :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde adrih » 22 Sep 2014, 21:28

Este foarte utila introducerea manulelor digitale mai ales la clasele terminale de liceu in pregatirea pentru bacalaureat. Ei nu mai au acces la manualele din clasele IX-X , in special biologia care este o optiune la liceele tehnologice, dar si cele din clasele XI-XII care nu sun gratuite. De asemenea si profesorilor le-ar fi util pentru pregatirea lectiilor si chiar la clasa, altfel trebuie sa ne cumparam manualele de la toate clasele.
adrih
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mar 2007, 14:16

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 23 Sep 2014, 00:26

O stire noua despre manualele digitale. Poate ca vor veni mai repede decat s-a anuntat dupa contestatii. Cititi aici stirea:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18 ... lasele.htm
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde AndreeaRapciuc » 23 Sep 2014, 12:20

adrih scrie:Este foarte utila introducerea manulelor digitale mai ales la clasele terminale de liceu in pregatirea pentru bacalaureat. Ei nu mai au acces la manualele din clasele IX-X , in special biologia care este o optiune la liceele tehnologice, dar si cele din clasele XI-XII care nu sun gratuite. De asemenea si profesorilor le-ar fi util pentru pregatirea lectiilor si chiar la clasa, altfel trebuie sa ne cumparam manualele de la toate clasele.


Sunt Consilier scolar si consider introducerea manualelor digitale a fi o masura foarte neinspirata, intrucat dupa studiile efectuate procesele gandirii sunt insuficient antrenate in contextul folosirii acestor monitoare digitale, e asadar o masura ale carei beneficii sunt minuscule in raport cu riscurile.
AndreeaRapciuc
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Iun 2013, 23:00

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 16 Oct 2014, 20:51

Începând de astăzi până pe 22 octombrie, pe http://manuale.edu.ro/ sunt toate manualele câștigătoare la clasa I si a II-a. Le puteți vizualiza, compara și comanda. Alegeți manualele care vă vor ajuta cu adevărat în activitatea dvs. și care vor fi pe placul copiilor. Și nu doar atât: manuale pentru care veți avea suport pentru utilizarea efectivă a manualului digital în clasă și la clasă.
Vă recomand să folosiți următoarele criterii în alegerea manualelor:

· Grafica atractivă, adecvată vârstei; așezarea în pagină a conținutului (digital sau tipărit);
· Conținut accesibil, structurat de la simplu la complex, adaptat nivelului fiecărui copil;
· Structurarea logică a manualului, adaptata nevoilor de învățare,;
· Experimente, jocuri, animații (interactivitate, atractivitate, finalitate educațională);
· Autoritatea și experiența autorilor;
· Modul rapid și intuitiv de parcurgere a manualului electronic;
· Capacitatea editurii de a asigura suport pentru utilizare în clasă și acasă.


De voi depinde cât de ușor și eficient veți lucra în acest an școlar și nu numai.

Sper că v-am putut fi de folos și că veți lua cea mai bună decizie.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 16 Oct 2014, 20:56

Mulțumim! Se scurtează așteptarea! :oops: :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 16 Oct 2014, 21:55

Ideal ar fi:
- conținut accesibil, în concordanță cu cerințele programei școlare;
- grafica atrăgătoare și stimulativă;
- ,,manualul electronic” să completeze cunoștințele: bazat mult pe jocuri tematice interdisciplinare și interactive atractive, antrenant și stimulativ;
- concordanța între suportul ,,scos pe piață” și manualul editat.
Apoi și celelalte: pregătirea și implicarea învățătorului, familiei, comunității, asigurarea manualelor cât mai repede , revizuirea ,,bazei” materiale existente (sau nu): retroproiector-obligatoriu ,după părerea mea, în fiecare unitate școlară (ca să nu spun în fiecare clasă), computer (leptop), xerox (imprimantă) cu toate cele necesare ș. a. care mai trebuie pe ici, pe colo ( de fapt prin multe unități)!
Eu, personal, cred că va mai trece o perioadă ,,bună” de timp ,,clasic” până când se vor implementa aceste ,,noutăți” la cotele pe care ar trebui să le atingă odată cu ,,reforma manualelor, programelor și planurilor de învățământ” ,de fapt, ESENȚA SISTEMULUI care, combinată cu resursa umană și materială, ar trebui să ,,înfrângă tradiționalitatea”!Doamne-ajută!
Asta am scris la ,,comentarii” la sondajhul propus pe didactic!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde nicop » 17 Oct 2014, 17:32

Sunt invatatoare la clasa I. Eu astept de la inceputul anului scolar 2014-2015 aceste manuale intrucat am la clasa inclusiv tabla interactiva, da, stiu, sunt un caz fericit... :lol: avand-o in dotare. Traim in era tehnologiei si acolo unde se poate, si scoala are posibilitati de ce sa ramanem pe loc? :?: Sincer, mi-a parut rau cand am aflat ca vom lucra din manualele vechi, deoarece copiii mei de la clasa, in mare parte cunosc literele. Programa clasei pregatitoare prevedea recunoasterea si scrierea literelor de tipar. In opinia mea le-as introduce treptat, in functie de posibilitatile materiale ale scolii sau ale clasei. Va multumesc!
nicop
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mai 2012, 20:28

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 17 Oct 2014, 18:08

Programa clasei pregatitoare prevedea recunoasterea si scrierea literelor de tipar.

Este prea mult ce spuneți! Programa prevedea,,Elemente grafice care intră în componenţa literelor de mână: linii, puncte, bastonaşe, zale, bucle, semiovale, ovale, noduleţe.
Desenarea literelor de tipar
Simboluri neconvenţionale folosite în exprimarea scrisă” :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde ElevulBestial » 03 Noi 2014, 11:44

E firesc sa dorim un progress, mai ales in invatamant, dar sunt unele aspect pe care le ignoram sau nu dorim sa tinem seama de ele.
1. Cum predai pe man digitale cand nu ai calculator\tablet\videoproiector in clasa???Le cumparam noi, invatatorii pt clasa???
2. Cum procedezi daca ai in clasa copii de etnie rroma care nu stiu mare lucru si nici posibilitati nu au...de nici un fel????Dialogul cu ei in romana e f dificil..si explicit un lucru de n ori si apoi te intreaba ...de ce, doamna sa ......?
3. Sunt scoli cu mare potential al parintilor copiilor, sponsorizari..etc..dar nu toate scolile au astfel de elevi.
4. Cu scrisul de mana cum ramane daca scriem numai la computer???
5. Umanizam sau robotizam elevii?
6. Ne comparam cumva cu Japonica care are alt nivel mult superior noua....in invatamant?Au alte resurse, mentalitati...
7. Caderele did sunt cu adevarat pregatite pentru aceasta schimbare???
ElevulBestial
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Sep 2012, 19:31

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde nimimihaela » 27 Noi 2014, 14:08

Aceste manuale digitale implica si multe alte lucruri pe care le suporta parintii din buzunarele lor : calculator , videoproiector , panza de proiectie si a.m.d.La acest lucru , cei de la Ministerul Invatamantului , nu s-a gandit ?
nimimihaela
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Apr 2010, 15:32

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 27 Noi 2014, 22:58

nimimihaela scrie:Aceste manuale digitale implica si multe alte lucruri pe care le suporta parintii din buzunarele lor : calculator , videoproiector , panza de proiectie si a.m.d.La acest lucru , cei de la Ministerul Invatamantului , nu s-a gandit ?

De ce trebuie sa suporte parintii calculator, videoproiector si mai ales "panza de proiectie"? Unde scrie ca e nevoie obligatoriu de acestea? Dvs. ati obligat parintii sa cumpere?
....
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde fleure » 29 Noi 2014, 23:10

Din păcate, nu se va obtine altceva decat adâncirea diferentei dintre copiii care provin din familii cu posibilităti si cealalta categorie de copii. Trist....Daca ar trai Cuza....cat a militat el saracul pentru sanse egale....E strigator la cer!
fleure
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iun 2008, 16:20

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 30 Noi 2014, 14:23

fleure scrie:Din păcate, nu se va obtine altceva decat adâncirea diferentei dintre copiii care provin din familii cu posibilităti si cealalta categorie de copii. Trist....Daca ar trai Cuza....cat a militat el saracul pentru sanse egale....E strigator la cer!


Explcati DE CE marim diferenta? Care diferenta? Si la ce ne foloseste Cuza aici? Explicati si ce facut el pentru "sanse egale" si care este legatura cu invatamantul modern? Va rog sa explicati si de ce este "strigator la cer"? V-ati gandit vreodata la ceea reprezinta manualul digital, ati incercat la clasa? Folositi in prezent? V-ati gandit la solutii? Ca de vorbit...am auzit o multime!

Va multumesc pentru eventuale argumente si idei!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde Allexander07 » 22 Dec 2014, 21:46

Ideea este bună,să zicem aşa, dar nu este aplăcabilă tuturor elevilor.Gândiţi-vă la proiectul acela cu calculatoare,unii oameni de prin zone mai îndepărtate au primit calculator de la stat,câţi credeţi că au păstrat acest calculator şi câţi lau păstrat?Puţini,aşa se va întămpla şi aici. Ministerul cumpără tablete,părinţii cu mai puţini neuroni le vor vinde.Statul rămâne în pagubă,din nou.
Allexander07
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Dec 2014, 21:38

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori