Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Este o initiativa buna si realizabila.
156
23%
Este interesant dar nu se poate aplica.
248
36%
Nu este o idee buna.
212
31%
Nu imi dau seama daca e bine sau rau, pentru ca nu am toate informatiile.
73
11%
Nu stiu.
4
1%
 
Voturi totale : 693

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 16 Sep 2013, 14:36

aniav scrie:Există o astfel de platformă - Moodle.
Reţeaua edu.moodle.ro (http://edu.moodle.ro) îşi propune un astfel de demers. Însă aici pentru a obţine ceva de calitate, trebuie muncit puţin. Adică lucrurile nu se fac singure.
Însă rezultatele sunt de apreciat.

Buna ziua,
Platforma Moodle nu este un tool pentru producerea de materiale educationale(e-content). Este un tool foarte bun, gratuit, pentru managementul resurselor de predare/invatare, e-learning (invatarea la distanta). https://moodle.org/
Foarte interesanta ideea colegului daviodan, bine de luat in seama!

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde aniav » 17 Sep 2013, 15:39

Exemplul meu era http://edu.moodle.ro/ respectiv Reţeaua EDU MOODLE România şi care nu oferă doar resursele gratuite Moodle. Aceasta este o platformă, în care e-learning se poate îmbina cu blended learning. Era doar o sugestie.
aniav
 
Mesaje: 6
Membru din: 19 Feb 2006, 12:25

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 17 Sep 2013, 18:57

daviodan scrie:Propun realizarea unei platforme unde profesori cu experienta sa realizeze tutoriale audio-video pe diverse discipline. Avantaje:elevul va invata in propriul ritm; elevul absent la o ora va avea posibilitatea sa inteleaga cel putin partial lectia la care nu a fost prezent; etc.
Ideal ar fi ca fiecare profesor sa realizeze pentru elevii sai astfel de tutoriale deoarece fiecare are propriul stil de predare. Stiu ca sunt profesori care au luat deja aceasta initiativa dar cu cateva flori nu se face primavara!

Mi se pare, asa cum am spus, o idee buna de a avea "un loc" in care sa producem mici lectii, demonstratii, momente atractive si, de ce nu, tutoriale asa cum le ziceti dvs.(E bine sa nu ne gandim doar la tutorial care este limitat ca si functie: el te invata, te idruma pas cu pas, sa faci ceva) "Masinaria care produce momentele de care spunem se poate numi "authoring tool" si poate fi gasita chiar gratuit online. Ar fi interesant daca am gasi niste exemple facute de colegii nostri, asa cum este aici: http://lessonsondemand.lufo.ro/index.ph ... ctii-video si daca am afla si ceva impresii.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde daviodan » 18 Sep 2013, 06:48

emil scrie:Ar fi interesant daca am gasi niste exemple facute de colegii nostri, asa cum este aici: http://lessonsondemand.lufo.ro/index.ph ... ctii-video si daca am afla si ceva impresii.


Iata cateva exemple:
In limba romana:
http://math-pdr.com/
http://www.lectiademate.ro/
In limba engleza:
https://sites.google.com/site/danielkopsas/home
daviodan
 
Mesaje: 82
Membru din: 22 Aug 2006, 12:32

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde juliak » 21 Sep 2013, 23:32

Mă gândesc cum putem savura o poveste dând doar un click?...Cum ar citi doamna învăţătoare o poveste doar de pe calculator? Unde ar mai zburda imaginaţia copiilor? Unde va fi emoţia întâlnirii cu cartea?
În anumite momente ale lecţiei da, ar fi util manualul digital.
Dar cum satisfacem nevoia de mişcare a elevului? Câmpul vizual se restrânge, la fel interacţiunea cu colegii.
Ar trebui cerută părerea psihologilor, pedagogilor, medicilor.
Din experienţa personală, eu învăţ mai repede şi mai bine dintr-un material tipărit decât unul în format digital, pot să revin cu uşurinţă la pagini, am un câmp vizual mai larg de cuprindere, răsfoiesc mai lejer, mai uşor şi mai repede paginile de hârtie.
Mă gândesc dacă nu are de suferit cumva şi articulaţia palmei, oasele degetelor.
juliak
 
Mesaje: 13
Membru din: 28 Dec 2006, 18:02

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde ionut_1976 » 22 Sep 2013, 19:14

Incercati sa luati pulsul in toata tara. Sunt localitati care nu au nici macar electricitate. Copiii isi fac lectiile la lampa. Trebuie sa inventam apa curenta si toaleta in toate scolile si mai apoi sa vorbim de manulae digitale. Trebuie sa rezolvam clasele care invata cu un singur invatator de la a1a la a4a in aceeasi clasa. Domnilor, doamnelor sunt prea multe de rezolvat pana la digitalizare. Hai sa incepem anul scolar cu toate scolile avand avizul sanitar.
ionut_1976
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Sep 2013, 16:56

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde adabordu » 27 Sep 2013, 16:13

kryss13 scrie:Salut!Eu cred ca nu este o idee buna!Orice lucru digital poate strica ochii :shock: ....din partea mea mai bine este cu manuale normale :lol:

cred ca trebuie folosite cu moderatie,alaturi de cele normalle
adabordu
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2010, 20:42

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde tudorpintea » 27 Sep 2013, 21:28

Eu am o parere relativ buna despre manualele digitale. Folosesc la Matematica si explorare mediului, clasa I, un proiect de manual scos de Editura Edu, iar orele sunt mult mai interesante, copiii captivati de joculetele educative, deci... e un pas inainte. Aruncati si voi o privire peste un capitol pe care il au demo http://demomem1.edituraedu.ro/?token=79869
tudorpintea
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Ian 2010, 23:55

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde emil » 28 Sep 2013, 11:11

tudorpintea scrie:Eu am o parere relativ buna despre manualele digitale. Folosesc la Matematica si explorare mediului, clasa I, un proiect de manual scos de Editura Edu, iar orele sunt mult mai interesante, copiii captivati de joculetele educative, deci... e un pas inainte. Aruncati si voi o privire peste un capitol pe care il au demo http://demomem1.edituraedu.ro/?token=79869


Foarte bine ca ati dat acest exemplu. Acestea nu sunt manuale digitale!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde florentinmaftei » 29 Sep 2013, 10:11

Poate, peste 2000 de ani, dragi colegi! Ei nu-s in stare sa asigure macar pentru 10% din efective manualele traditionale! Am 4 tipuri de manuale din ultima perioada! E doar "circ verbal" aceasta reforma, nu vedeti ca "modernizarea" e doar o motivare a banilor cheltuiti de "privilegiati"?!
Noi, cei de la "talpa clasei, ramanem tot cu praful de creta, buretele si damfurile elevilor!
Si, totusi, cliseic dar adevarat, copiii nu-s vinovati. Cei de "sus" trebuie scopiti!
florentinmaftei
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Ian 2013, 20:33

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde epal_01 » 30 Sep 2013, 10:37

Nu mi se pare deloc o idee buna. Ca sa nu mai zic de faptul ca e greu realizabila si in mediul rural. Ganditi-va putin si ca aceste fonduri(banuiesc, europene) ar putea fi folosite in moduri mai eficiente.
Sa existe manuale digitale ar insemna ca fiecare copil sa aiba calculator acasa si sa stea cu ochii in monitor 6 ore pe zi la scoala si inca vreo 2,3 acasa si asta numai pentru a-si face temele. Credeam ca scopul nostru este sa-i invatam pe cei mici ca statul la calculator nu facem bine, nici pentru creier, nici pentru postura si nici pentru ochi..Sau avem o alta strategie, in care ii facem satui de stat la calculator si nu o sa-si mai doreasca sa aiba nimic de a face cu virtualul. Ma indoiesc!
Beunăziua
epal_01
 
Mesaje: 8
Membru din: 02 Aug 2013, 15:17
Localitate: Iasi

lor digitale?

Mesajde florina_costea » 06 Oct 2013, 17:13

Salut! De ce nu pot crea o planificare pt clasa IX?
florina_costea
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Sep 2013, 20:25

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde paula_schiopu21 » 08 Oct 2013, 16:21

eu, ca parinte al unui copil ce abia acum a intrat in clasa I sigur ca sunt preocupat de ce se va intampla in viitor la scoala cu copilul meu; cred ca pe viitor multe dintre lectiile de la scoala se vor face pe computer; dar pana atunci ma uit la ce se intampla in prezent cu el; despre manualele actuale si caietele speciale ce spuneti? baietelul meu a primit de la scoala manuale anul acesta pentru clasa I; invatatoarea ne-a zis ca trebuie cumparate caiete speciale; eu am avut cadre didactice in familie si mai cunosc cate ceva din ce inseamna ce se face la scoala; si am intrebat, in sedinta cu parintii, ce fel de caiete ar trebui sa se cumpere la clasa; ne-a spus ca va lua mostre de pe la diverse edituri si le va analiza cu colegii apoi ne va spune si noua, parintilor, ce trebuie sa cumparam; la sfarsitul saptamanii trecute ne-a comunicat, cu caietele in fata, ca oferta editurilor este mare anul acesta si ca multe caiete noi au pe coperta atentionari ca sunt dupa programa sau ca sunt avizate de minister, dar nu au in realitate nimic de a face nici cu programa nici cu manualul; iar optiunea invatatoarei si a noastra, a parintilor, a fost sa se mearga pe caietele legate de manulele copiilor; voi ce parere aveti despre situatia asta? profesorii de la scoala copilului meu spun ca e o nebunie intreaga.
paula_schiopu21
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Oct 2013, 10:17

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde mara64 » 09 Oct 2013, 10:17

cu adevart nebuie..... la clasa baiatului meu (I-a) manualele dupa care se lucreaza sunt din 2004, iar caietele speciale comandate de la X editura.....din 2011...
ar fii tarrre bine daca s-ar pune de acord toate aceste aspecte.... si bineinteles pregatirea dascalilor.... daca maine s-ar introduce manualele digitale, doamna noastra
nu ar stii sa deschida computerul...... si sunt convinsa multe cadre didactice se afla in acceiasi situatie......
mara64
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Noi 2012, 12:40

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde Razvan86 » 09 Oct 2013, 10:48

paula_schiopu21 scrie:eu, ca parinte al unui copil ce abia acum a intrat in clasa I sigur ca sunt preocupat de ce se va intampla in viitor la scoala cu copilul meu; cred ca pe viitor multe dintre lectiile de la scoala se vor face pe computer; dar pana atunci ma uit la ce se intampla in prezent cu el; despre manualele actuale si caietele speciale ce spuneti? baietelul meu a primit de la scoala manuale anul acesta pentru clasa I; invatatoarea ne-a zis ca trebuie cumparate caiete speciale; eu am avut cadre didactice in familie si mai cunosc cate ceva din ce inseamna ce se face la scoala; si am intrebat, in sedinta cu parintii, ce fel de caiete ar trebui sa se cumpere la clasa; ne-a spus ca va lua mostre de pe la diverse edituri si le va analiza cu colegii apoi ne va spune si noua, parintilor, ce trebuie sa cumparam; la sfarsitul saptamanii trecute ne-a comunicat, cu caietele in fata, ca oferta editurilor este mare anul acesta si ca multe caiete noi au pe coperta atentionari ca sunt dupa programa sau ca sunt avizate de minister, dar nu au in realitate nimic de a face nici cu programa nici cu manualul; iar optiunea invatatoarei si a noastra, a parintilor, a fost sa se mearga pe caietele legate de manulele copiilor; voi ce parere aveti despre situatia asta? profesorii de la scoala copilului meu spun ca e o nebunie intreaga.


asa este. sotia mea, invatatoare in Pitesti, imi spunea zilele trecute ca scolile sunt asaltate de edituri cu tot felul de oferte de caiete... aici in oras sunt foarte multe edituri si imi spunea ca a primit oferte de caiete pe care scrie conform cu programa si pe care daca le-ar cumpara la clasa nu le-ar putea folosi in niciun fel; comisia metodica a scolii a ales caietele care sunt legate de manualele utilizate in clasa. asadar,, Paula, cadrul didactic e cel care vede cel mai bine ce material e bun si care nu e bun pentru copii
Razvan86
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Oct 2013, 10:37

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron