Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Este o initiativa buna si realizabila.
156
23%
Este interesant dar nu se poate aplica.
248
36%
Nu este o idee buna.
212
31%
Nu imi dau seama daca e bine sau rau, pentru ca nu am toate informatiile.
73
11%
Nu stiu.
4
1%
 
Voturi totale : 693

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde katoka59 » 11 Iun 2013, 22:36

Citind părerile tuturora sunt de părere că este nevoie de aplicarea reformelor şi în învăţământ,dar când la o instituţie se luptă şi în zilele noastre cu plata facturilor la încălzire sau nu sunt bani suficienţi pentru alte cheltuieli,mă întreb de unde provin banii pentru manuale digitale?
Se urmăreşte comasarea claselor pentru economisire,mai putem vorbi de astfel de ,,nevoi importante,,?
katoka59
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Noi 2011, 17:55

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde isit » 16 Iun 2013, 15:04

Opinia mea este ca, desi manualul nu este decat un auxiliar pentru prof/ invatator, deci se poate lipsi la un moment dat de el, totusi, cum sa intre copilasul de clasa I sala de clasa si sa nu gaseasca nici macar abecedarul pe banca? de tablete ce sa mai zicem, va fi cale lunga....
isit
 
Mesaje: 14
Membru din: 07 Feb 2007, 18:41

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde violeta13 » 15 Iul 2013, 18:39

La clasele mici NU sunt indicate astfel de manuale. Cred ca tehnica constituie viitorul dar la cei mici se preteaza mai bine o tabla interactiva in clasa . Invatatorul stie ce anume sa prezinte, il ajuta la folosirea unor imagini,harti, filme , soft-uri educationale , dar toate cu masura si la momentul potrivit al lectiei .Eu lucrez cu o asemenea tabla de 4 ani , colaborez si cu site-uri ce vizeaza protectia online a copiilor , practic i-am invatat sa foloseasca si calculatorul in mod corect , m-a ajut in predare , verificare etc. ,, Cei mult strica, ce-i putin , n-ajunge ,, deci asta e parerea mea . Dotarea fiecarei clase cu calculator, videoproiector si tabla interactiva sau pur si simplu tabla alba metalica de proiectie pe care se scrie cu marker ( elevii pot sublinia , calcula pe o fisa proiectata etc. - economisesti timp si elevii au posibilitatea de a iesi la tabla de mai multe ori /ora) ESTE MULT MAI EFICIENTA SI NU DAUNEAZA OCHILOR .
In primul rand elevii mici trebuie sa invete sa scrie si sa citeasca corect , daca ii lasi singuri cu privirea in tableta si nu vor iesi la tabla sa exerseze cat mai mult in clasa a VIII a nu vor mai sti chiar nimic .
Poate la clasele de liceu e potrivita , la clasele I-VIII nu cred iar la 0-IV exclus.
violeta13
 
Mesaje: 11
Membru din: 25 Aug 2005, 15:25

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde ela67 » 09 Aug 2013, 17:06

Consider ca manualele digitale se pot folosi si la ciclul primar ca si un auxiliar pentru inceput. Elevii isi doresc o altfel de scoala, iar aceste manuale cred ca pentru inceput ii va atrage, chiar mai tarziu ( depinde de noi) De unde stim noi ca nu le vor trezi dorinta de a citi? Traim intr-o lume a cunoasterii, iar unii dintre noi vrem sa-i tinem cat mai departe de tehnologie. De ce sa-i invatam de mici cum sa o foloseasca? De ce sa venim in intampinarea nevoilor lor de cunoastere? Oare nu spunem sus si tare ca elevul este in centrul invatarii sale, ca ne dorim un invatamant centrat pe elev. Eu le vad binevenite daca sunt binegandite si interactive.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 09 Aug 2013, 22:58

Păi, de ce să mergem iarăși pe bâjbâite? :oops:
De unde stim noi ca nu le vor trezi dorinta de a citi?
Dar de unde știm că DA?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde cosminovi » 16 Aug 2013, 12:15

Mie mi se pare o idee proasta introducerea manualelor digitale! Mentionez ca sunt elev si trec in a 7-a ! Daca ne introduc tablete , e-book-uri etc. cine o sa mai deschida o carte si un caiet? Nimeni. Ar trebui sa ne lase sa punem mana pe carte! Oricum tabletele ne strica ochii(eu port ochelari de vedere) ! Parintii mi-au povestit cum era pe timpul lui Ceausescu(la educatie ma refer) ! Uneori chiar imi doresc sa fi facut scoala in perioada aceea!
cosminovi
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mai 2012, 09:04

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde iulyamiru » 26 Aug 2013, 14:44

Eu una sunt de parere ca manualele digitale nu ar fi prea folositoare copiilor nostri. Ne dau sfaturi sa ii indemnam pe copii la miscare si sa fie mai putin sedentari , sa nu mai petraca atat de mult timp in fata calculatorului si ei doresc introducerea manualelor digitale. nu cred ca se cam bat cap in cap sfaturile cu propunerile lor???
iulyamiru
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Mai 2013, 14:20

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde aurora1 » 29 Aug 2013, 15:03

Este un lucru de netagaduit ca omul este creatia vremurilor sale. Cand omul ramane in urma vremurilor, acesta se metamorfozeaza intr-un hibrid monstrous si extrem de periculos pentru societatea in care traieste.
Pana in zilele noastre, invatamantul romanesc a fost gloaba cu dinti de aur care alearga dupa Pegasus cel inaripat al Occidentului. Asa cum remarca si academicianul Solomon Marcus, decizia de a introduce manualele digitale este deja intarziata. Orice domeniu in care nu exista viziune este menit sa dispara.
Nu putem nega faptul ca tehnologia este un instrument extrem de util in procesul de predare si ca viitorul educatiei se indreapta in aceasta directie. Sistemul e-learning a capatat amploare in ultimii ani, ceea ce a determinat aparitia unor platforme unde comunicarea intre profesor si elevi se desfasoara in timp real http://www.10plus.org .
aurora1
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Sep 2011, 20:13

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde crina » 29 Aug 2013, 21:00

Daca sunt bine structurate, aerisite, cu continut de inf. accesibil, ....sunt binevenite! Dar de unde atatia bani pt. procurarea de laptopuri pt. toti elevii? Din pacate, si asta e un proiect fara finalizare...
crina
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Ian 2006, 16:16

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde inteldani » 30 Aug 2013, 09:13

O idee utopica, asemeni multora lansate doar pentru campanie electorala.Abia daca vom avea manuale din editiile vechi...
inteldani
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Feb 2006, 19:09

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde daviodan » 10 Sep 2013, 18:46

Propun realizarea unei platforme unde profesori cu experienta sa realizeze tutoriale audio-video pe diverse discipline. Avantaje:elevul va invata in propriul ritm; elevul absent la o ora va avea posibilitatea sa inteleaga cel putin partial lectia la care nu a fost prezent; etc.
Ideal ar fi ca fiecare profesor sa realizeze pentru elevii sai astfel de tutoriale deoarece fiecare are propriul stil de predare. Stiu ca sunt profesori care au luat deja aceasta initiativa dar cu cateva flori nu se face primavara!
daviodan
 
Mesaje: 82
Membru din: 22 Aug 2006, 12:32

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde aniav » 11 Sep 2013, 13:36

Există o astfel de platformă - Moodle.
Reţeaua edu.moodle.ro (http://edu.moodle.ro) îşi propune un astfel de demers. Însă aici pentru a obţine ceva de calitate, trebuie muncit puţin. Adică lucrurile nu se fac singure.
Însă rezultatele sunt de apreciat.
aniav
 
Mesaje: 6
Membru din: 19 Feb 2006, 12:25

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde verovrab » 15 Sep 2013, 07:10

Suntem in 15 septembrie 2013! Ce manuale folosim? Cu ce-i primim pe boboceii de clasa I maine?????????
verovrab
 
Mesaje: 12
Membru din: 15 Mar 2007, 11:55

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde aberindeie » 15 Sep 2013, 10:52

cu manualele din anii trecuti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :lol:
aberindeie
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mai 2009, 16:28

Re: Ce parere aveti despre introducerea manualelor digitale?

Mesajde sportiv » 15 Sep 2013, 23:50

verovrab scrie:Suntem in 15 septembrie 2013! Ce manuale folosim? Cu ce-i primim pe boboceii de clasa I maine?????????

La noi s-au primit manuale noi (bine-nțeles ediție veche) :D !
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori