Ce parere aveti despre crearea grupelor cu copii sub doi ani

Ce parere aveti despre crearea grupelor cu copii sub doi ani

Mesajde cristina_1315hd » 01 Mar 2006, 16:00

Doresc sa aflu parerea colegelor despre activitatile didactice realizate cu grupa de copii sub doi ani. E firesc sa desfasuram cu acesti copii aceleasi activitati pe care le desfasuram cu cei de peste trei ani? Se stie ca la aceasta varsta se inregistreaza diferente de dezvoltarea de la o luna la alta de varsta. Ministerul ne cere sa lucram cu copiii de doi ani, dar nimeni nu a lansat o programa de lucru pentru acesti copii, care oricat de destepti ar fi, au totusi alte nevoi decat cei de trei ani! Preocuparea celor in drept sa o faca este nula la acest capitol! Tot ce ni se cere este sa-i primim pe acesti copii in gradinita"...cu speranta ca ei se vor adapta...si vor face fata...si vor gasi ele educatoarele o cale..." Dar atat! Ce parere aveti?
cristina_1315hd
 
Mesaje: 48
Membru din: 08 Feb 2006, 15:59
Localitate: Deva

Mesajde lenav7 » 01 Mar 2006, 17:11

Din cate stiu eu, s-a renuntat la aceasta idee, de a se inscrie copii sub 3 ani, dar, unele directoare fac exces de zel pe spatele altora, spunand ca asigura numarul de copii pentru anii urmatori. In ceea ce priveste modalitatea de lucru si cadrele pregatite special, ai perfecta dreptate si nu cred ca te poate obliga cineva sa lucrezi la o asemenea grupa, care are un anumit specific, un anumit numar maxim de copii. Repet, cu directoarea trebuie lamurita problema si, ca sa te convingi, intra pe site-ul ministerului si vezi ce varste trebuie sa aiba copiii din grupele de prescolari! :roll:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristina_1315hd » 01 Mar 2006, 20:58

Din pacate problema depaseste cadrul conducerii unitatii si se opreste pe la ISJ. Si totul "imbracat frumos" sub buna intentie de a ne proteja social, de a ne asigura viabilitatea posturilor. Nu am avea nimic impotriva acestor practici, daca s-ar intelege clar ca nu se poate pune semnul egal intre grupa mica si acesti copii sub trei ani. Numai cineva care nu lucreaza efectiv cu acesti copii, ar putea face acest lucru!
cristina_1315hd
 
Mesaje: 48
Membru din: 08 Feb 2006, 15:59
Localitate: Deva

Mesajde lenav7 » 01 Mar 2006, 22:32

Intre timp, am vorbit cu o prietena directoare si m-a asigurat ca nu mai este valabila povestea cu grupele de doi ani! :wink:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Grupe sub doi ani

Mesajde dddddd » 02 Mar 2006, 19:38

lenav7 scrie:Intre timp, am vorbit cu o prietena directoare si m-a asigurat ca nu mai este valabila povestea cu grupele de doi ani! :wink:


Nu am acceptat niciodata copii sub doi ani, doar peste doi ani si jumatate,copii care s-au descurcat la grupa mica"de multe ori varsta nu spune stadiul de dezvoltare intelectuala si deprinderi etc..", dar in ultimul timp am inceput sa aplicam Legea invatamantului care spune clar: invatamantul prescolar incepe la 3 ani.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori