Ce ma sfatuiti sa fac?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Ce ma sfatuiti sa fac?

Mesajde guyana » 19 Iun 2006, 11:10

Va multumesc din suflet pentru incurajari.
Din pacate, asa cum mi-ati spus deja, este prea tarziu. A fost tarziu inca de acum 3 saptamani.
Atunci am fost la sedinta si dirigintele mi-a aratat situatia lui. Mi-a facut o scurta trecere in revista a materiilor cu probleme. Despre desen mi-a spus: "are un 4, probabil ca o sa-i mai dea o nota, nu cred ca-l lasa la desen."
Deoarece nu am gasit-o pe doamna profesoara atunci, i-am spus lui Alex ca la urmatoarea ora, sa o roage sa-i dea ceva de facut pentru a doua nota. I-a spus ca nu se poate, pentru ca i-a pus deja inca una.
Cu doamna de engleza am vorbit, doar ca, practic nu prea mai avea ce sa faca. Dansa a venit cu o luna in urma, iar el avea deja un 2 (pt. comportament) si un 4.
A spus ca o sa vada ce poate sa faca. Mi-a zis ca la urmatoarea ora, care era marti, in ultima saptamana, sa invete foarte bine conjugarea unui vb. Media era incheiata de luni, iar ora de marti oricum nu a avut loc.
Am vorbit si cu doamna de franceza. Intamplator! Cu dumneaei nici nu intentionam sa vorbesc. Stiam ca nu are sens!
I-am spus si dansei ca il cresc singura si nu am foarte mult timp... mi-a zis exact asa: "si ce vreti doamna, sa va crestem noi copilul?"
Nu prea stiam cum sa abordez problema, asa ca am spus: "oare nu merita si el o a doua sansa?"
Raspuns: "i se ofera a doua sansa, prin faptul ca repeta anul"? Am spus ca nu mi se pare corect ca majoritatea notelor sa fie date pe comportament. "Asta e arma noastra!"
Inteleg cum se simte un profesor atunci cand un copil deranjeaza ora, sau nu vine cu cele necesare, dar tot nu cred ca o nota proasta v-a face un elev mai bun. In nici un caz!
Oricum, am crezut ca am trecut peste acest esec, dar nu este asa. Ma doare sufletul. Nu am crezut ca o sa ma doara asa! Stiu ca eu am gresit cel mai mult si il consider esecul meu, care se rasfrange asupra lui Alex.
Multumesc Emese, pentru ca aveti incredere in mine!
Multumesc pentru ca ma considerati o mama buna. In blocul in care locuiesc eu, o mama buna este aceea care isi bate copilul. Eu nu sunt considerata o mama buna. Nu spun ca nu l-am lovit niciodata. Cand era mai mic, poate isi mai lua cate o palma, dar nu consider violenta fizica, o metoda de educatie.
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns!
guyana
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Iun 2006, 10:15

Mesajde gina » 19 Iun 2006, 12:36

Stimata doamna!
Nu am vrut sa intervin in discutie pana acum, dar sunt revoltata pentru cele intamplate copilului dv.
Dupa parerea mea este o aberatie sa dam nota la o materie pentru purtare. Putem scadea nota la purtare , nu?
Ce sa va mai spun, consider ca toatre materiile sunt importante in dezvoltarea uni copil, dar totusi, sa-l lasam repetent din cauza unor materii care ar trebui sa fie indragite de elevi!!!! Ce sa mai vorbim noi astia care predam materii grele si pentru marea majoritate a elevilor, neatractive! De foarte multe ori mi-am dorit sa predau altceva, ceva care sa atraga elevii , sa vad ca ma urmaresc cu placere! Pacat ca acei colegi care au sansa asta nu profita de ea! Stiu ca o sa sara toti colegii " pe mine" pentru cele afirmate dar nu ma pot abtine: sa lasi repetent un elev de clasa a 5-a care are multe probleme de adaptare de la ciclul primar la cel gimnazial , imi pare o lipsa de omenie! Oare va invata sa deseneze mai frumos sau va vorbi cele doua limbi straine dupa un an de repetentie?!
Suntr alaturi de dv. si daca va pot ajuta cu ceva, va rog sa-mi spuneti!
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori