Ce credeti despre Consiliul National al Elevilor?

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Ce credeti despre Consiliul National al Elevilor?

Mesajde yoyollini26 » 09 Sep 2006, 23:11

Este de apreciat ca va mai exista un organism care sa promoveze ideea de reforma in invatamant, dar ma intreb cat de eficient va fi el?
Am vazut pe forumul ministerului educatiei ca parerile sunt impartite: unii copii cred ca nu va conta absolut deloc, membrii consiliului isi apara functiile tunand si fulgerand, acuzand "mentalitatea romaneasca" si pesimismul.
Membrii nu prea reusesc sa explice exact cu ce se va ocupa cest consiliu sau de ce nu s-a auzit de el decat foarte tarziu, lucru care ma face sa nu ii acord o prea mare incredere, pe de alta parte stiu ca este destul de greu sa misti ceva in sistemul actual mai ales cand dl. ministru spune ca beneficiarii directi ai serviciilor din invatamant sunt parintii. :lol:
Ce parere aveti dvs. in legatura cu acest nou mijloc de exprimare a dorintelor elevilor? Va avea vreo legatura cu imbunatatirea situatiei elevilor sau principalii factori de schimbare raman ONG-urile?
Organizatia mea are site: http://parl-tineri-s2.tripod.com , CNE nu... :o desi noi nu am primit bani de la minister si nici nu reprezentam atatia elevi...

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=40603
Avatar utilizator
yoyollini26
 
Mesaje: 61
Membru din: 27 Aug 2006, 14:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde clapa_valentina » 10 Sep 2006, 15:00

Am citit Raportul de activitate si Proiectele pe care le-ati derulat sau sunt in curs de derulare. Sunt deosebit de interesante si de binevenite intr-o societate tot mai bolnava.
Intrebare: Parlamentul tinerilor activeaza numai in sectorul 2 sau este extins in toata tara? (scuze daca intrebarea este naiva si as fi putut sa aflu raspunsul consultand mai atent site-ul vostru.)
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Mesajde yoyollini26 » 10 Sep 2006, 17:39

Parlamentul Tinerilor are "reperezentanti" in sectorul 2 (cel din care fac eu parte), Arad si Sf. Gheorghe.
E un pic pompoasa denumirea dar a trebuit sa o pastram datorita titlului proiectului care a fost la baza acestor consilii locale - Youth Parliament Project care apartine IDEA si a fost adus in Romania de Asociatia Romana de Dezbateri Oratorie si Retorica (ARDOR).
In Bucuresti mai exista un consiliu local al tinerilor in sectorul 1, cu membrii caruia, sper eu, vom colabora foarte bine. Ei nu au inca un site, s-au format acum cateva luni, dar pot fi contactati pe mail la office_cltb1@yahoo.com :)
Nu avem proiecte foarte mari - e destul de greu pentru ca nu avem finatare din partea cuiva, trebuie sa ne gasim sponsori pentru fiecare proiect, directorii de licee sunt destul de neinteresati (ei "asculta" de Minister si nu de "comunitate" - cum ar fi normal din punctul meu de vedere) si de aceea eu sper ca acest Consiliu National al Elevilor sa fie mult mai eficient. Probleme sunt foarte multe, solutiile gasite nu sunt decat de suprafata sau pentru a remedia un efect si nu o cauza cum ar trebui. :!:
Avatar utilizator
yoyollini26
 
Mesaje: 61
Membru din: 27 Aug 2006, 14:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde clapa_valentina » 10 Sep 2006, 19:40

Lucrurile de care te ocupi sunt interesante si foarte necesare tinerilor. Multumescpentru informatii, mai vorbim.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Mesajde georgescuoana » 26 Feb 2007, 00:55

Vreau sa stiu cum pot forma si eu un parlament a tinerilor la mine in oras (Targoviste),avand in vedere ca sunt si presedintele CE al liceului meu.
Pls astept si eu un rasp.Va pup.
georgescuoana
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Feb 2007, 00:48

Mesajde georgescuoana » 26 Feb 2007, 00:59

Nu vreau sa critic ceea ce a facut sau nu pana acum CNE dar ceea ce ma intriga este ca exista un forum cu acces rastrans al CNE.Oare nu ar trebiu sa aiba acces toti elevii,ca doar ei reprezinta milioane de elevi?
Si inca ceva.Pe ce criterii au fost alesi reprezentantii vostri in CJE?Au stiut toti elevii ca exista un concurs sau a aflat doar cine a trebuit sa afle?
georgescuoana
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Feb 2007, 00:48

Mesajde yoyollini26 » 17 Mar 2007, 19:11

"Si inca ceva. Pe ce criterii au fost alesi reprezentantii vostri in CJE?" Well: cei din Parlamentul Tinerilor Sector 2 (din care mi-am dat demisia acum vreo 2 luni) au fost alesi din fiecare liceu din sectorul 2 de catre colegii lor de liceu, cei din CNE - cu care nu am nicio legatura alta decat orice alt elev - sunt presedintii Consiliilor Judetene ale Elevilor. Eu nu o sa inteleg niciodata cum poate fi CNE-ul reprezentativ din moment ce nu exista Consilii ale elevilor in fiecare liceu? In cazul Bucurestiului, ca si al oricarui judet, exista o stuctura a tuturor presedintii CE-urilor din Bucuresti/judet, care si-a desemnat reprezentantul in CNE. Pana acum ceva timp nimeni nu stia de CNE... iar lucrurile pe care le-a facut acesta sunt un mister pt toata lumea.
Legat de forumul CNE-ului, cel cu acces restrans: si mie mi se pare incorect, si ceea ce am auzit de la unii tineri care au fost in CNE nu mi-a incantat auzul - unii dintre membrii CNE fiind de o aroganta greu intalnita.
Un Parlament al Tinerilor e greu de pus pe picioare, in primul rand din cauza implicatiilor financiare, apoi din punctul de vedere al sprijinului de care este nevoie. Fara un acord intre Master Forum sau ARDOR, primaria din localitate si Inspectoratul Scolar, nu e posibil.
Daca mai sunt intrebari, yoyollini26@yahoo.com :)
Avatar utilizator
yoyollini26
 
Mesaje: 61
Membru din: 27 Aug 2006, 14:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde angela_ghrsm » 05 Mai 2007, 16:03

Consiliul National al Elevilor este o idee foarte buna, numai ca trebuie sa aveti grija pe cine puneti in frunte, sa nu fie persoane coruptibile.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

Mesajde yoyollini26 » 13 Mai 2007, 20:56

Din pacate, le-am cerut ajutorul intr-o problema din liceul meu, si nu au fost in stare nici sa trimite un mail in care sa spuna ca nu ne ajuta. Daca pana acum am si incercat sa le "fac publicitate" in randurile colegilor de liceu... acum sunt total dezamagita.
Avatar utilizator
yoyollini26
 
Mesaje: 61
Membru din: 27 Aug 2006, 14:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde st3lu » 22 Noi 2007, 13:03

Salutare.Pai CNE este mai mult o formalitate.Sa fim seriosi cati sefi de clasa.sau presedintii ai consiliilor eleviilor pe scolii merg la CNE sa-si rezolve problemele.Acest consiliu,cred eu,trebuie sa fie in primul rand mai activ si apoi mai accesibil,sa vina cu campanii,sa-si dea intereseul cu alte cuviinte.
st3lu
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2007, 12:21


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori