Ccnversie din PPT 2007 în PPT 2003 mărită de aprox. 12!!!

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Ccnversie din PPT 2007 în PPT 2003 mărită de aprox. 12!!!

Mesajde viocro » 31 Mai 2009, 12:30

Am lucrat un PPT în Microsoft Office Power Point 2007. Pentru a-l publica pe Didactic. ro trebuie să fac transformarea în varianta din 2003. În varianta primă ( 2007) dimensiunea este de 1,83 MO, iar după conversie m-am ales cu 25,3 MO. Nu ştiu unde am greşit, am încercat variantele explicate pe forum şi tot nu găsesc rezolvarea. Nici ajutor nu am cui cere. Şi am încercat şi varianta cu ,,pătrăţelul cu săgeţi" , dar nu are opţiunea ,,toate imaginile". Dacă are cineva timp şi ştie...poate îmi dă un sfat, rog tare frumos...
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde maria_oniga » 02 Iun 2009, 08:49

Asteptam sa va raspunda cei competenti in domeniu dar vad ca nu va raspunde nimeni…
1) De ce nu postati materialul in forma originala (PPT 2007), iar cei care au pe calculator instalat PPT 2003 il vor vizualiza cu Microsoft Office PowerPoint Viewer 2007, care se poate descarca gratuit de pe Internet.
2) Privind “patratelul cu 4 sageti”, cred ca v-ati referit la butonul “COMPRESS PICTURES” care ar trebui sa aiba intr-adevar si optiunea “toate imaginile”, daca nu, luati imagine cu imagine si le comprimati pe rand (poate ati selectat o imagine care nu este comprimabila si atunci…).
3) E posibil sa va fi “scapat” una sau mai multe imagini intr-un format de dimensiune mare (ex. bmp) sau la conversie sa se fi restabilit formatul initial (verificati daca imaginile sunt in format jpg).
4) Daca vreti neaparat sa postati materialul in PPT 2003, puteti sa-mi dati un mesaj privat, sa-mi trimiteti materialul convertit de dv in 2003 (cel de dimensiune mare) sa vad unde e problema.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Conversie

Mesajde constantanistor » 03 Iun 2009, 06:52

Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru. Am lucrat materialul in office 2007, l-am optimizat si dimensiunea era de 3 Mb. Cand l-am salvat in ppt 2003 dimensiunea materialului a crescut la 19 Mb. Am cerut ajutor, aici, undeva pe forum, dar nimeni nu mi-a raspuns! Si eu va rog, daca stie cineva, sa ne explice si noua cum sa procedam! Va multumesc anticipat!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori