Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa pe zi

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa pe zi

Mesajde ani_michaela » 09 Sep 2014, 20:46

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns, daca puteti. Mi-am luat in sedinta publica din 4 august o catedra de romana impartita in 2 parti: la o scoala dintr-o localitate am 8 ore (9 de fapt), pe care mi le-au pus in 2 zile (clasa a 6-a si a 8-a), iar la alta din alta localitate am 10 ore pe care (speram) sa mi le puna in 3 zile. Insa directorul de la a doua scoala imi spune ca nu poate sa-mi puna 2 ore de romana in acceasi zi la aceeasi clasa si ca are pretentia sa ma duc 4 zile pt cele 10 ore. Am fost la inspectorat, dar nimeni nu se baga. Spuneti-mi, apare undeva reglementarea asta, ca poti sau nu sa ai 2 ore consecutiv la romana? Si daca da, unde? In toate scolile unde am fost se practica genul asta de orar si nimeni nu s-a legat de asta pana acum... SI eu nu stiu ce sa fac si cum sa ma apar, sau cum sa-mi apar dreptul pe care mi l-am castigat printr-un concurs national... :( Dati-mi un raspuns/solutie, pls. THX
ani_michaela
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Sep 2012, 17:29

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde rania » 10 Sep 2014, 12:35

Se pot aseza intr-o zi 2 ore de romana, una de gramatica si una de literatura.
rania
 
Mesaje: 22
Membru din: 02 Ian 2007, 20:30

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde anamaria5_10 » 26 Mar 2015, 22:05

ORDINUL 1955/1995 AL MINISTRULUI SĂNĂTĂȚII pentru aprobarea Normelor de igienă privind unităţile pentru ocrotirea, educarea şi instruirea copiilor şi tinerilor
MENȚIONEAZA LA ART. 41 ”Situarea a două ore consecutive ale aceluiaşi obiect de studiu va fi evitată.”
De aici se deduce că pot fi în aceeași zi două ore dar să nu fie consecutive.
Altă prevedere legală care să interzică nu există.
Bineînțeles că întocmirea orarului într-un fel sau altul depinde și de bunăvoința conducerii școlii!
anamaria5_10
 
Mesaje: 7
Membru din: 20 Mar 2005, 17:50

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde miliar58 » 27 Mar 2015, 16:46

:D Păi, noi ne conducem după ordinul ministrului sănnătății, ori după cele ale învățământului? La 7 ore/săptămână , vrem nu vrem, avem o zi cu 2 ore! :oops:
miliar58
 
Mesaje: 19
Membru din: 05 Dec 2008, 23:01

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde anamaria5_10 » 16 Apr 2015, 13:33

miliar58 scrie::D Păi, noi ne conducem după ordinul ministrului sănnătății, ori după cele ale învățământului? La 7 ore/săptămână , vrem nu vrem, avem o zi cu 2 ore! :oops:

Probabil ca va referiti la ciclul primar cand spuneti despre 7 ore/saptamana la o anumita disciplina. Altfel la ciclul gimnazial sau liceal nu exista in planurile cadru mai mult de 5 ore/saptamana de disciplina.
Oricum Ordinul 1955/1995 nu interzice ca in orar sa fie doua ore la aceeasi disciplina, in aceeasi zi, ci doar recomanda ca acestea sa nu fie consecutive.
Ordinul ministrului sanatatii reglementeaza anumite norme de aplicat in unitatile scolare, nu incalca (contrazice) ordine ale ministrului educatiei!
anamaria5_10
 
Mesaje: 7
Membru din: 20 Mar 2005, 17:50

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde alexandrina5 » 16 Apr 2015, 19:28

7 ORE PE SAPTAMANA
alexandrina5
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Apr 2015, 16:31

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde sportiv » 16 Apr 2015, 20:40

anamaria5_10 scrie:
miliar58 scrie::D Păi, noi ne conducem după ordinul ministrului sănnătății, ori după cele ale învățământului? La 7 ore/săptămână , vrem nu vrem, avem o zi cu 2 ore! :oops:

Probabil ca va referiti la ciclul primar cand spuneti despre 7 ore/saptamana la o anumita disciplina. Altfel la ciclul gimnazial sau liceal nu exista in planurile cadru mai mult de 5 ore/saptamana de disciplina.
Oricum Ordinul 1955/1995 nu interzice ca in orar sa fie doua ore la aceeasi disciplina, in aceeasi zi, ci doar recomanda ca acestea sa nu fie consecutive.
Ordinul ministrului sanatatii reglementeaza anumite norme de aplicat in unitatile scolare, nu incalca (contrazice) ordine ale ministrului educatiei!

N-ati amintit nimic de ministul justitiei, cel al muncii si ceilalti! :D care, toti au invedere invatamantul!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde beatrisaoana » 18 Apr 2015, 02:04

BUna seara,
Se pot pune doua ore, dar nu consecutiv, in aceeasi zi, la o clasa de elevi.Am facut orarul si-l fac si acum si am tinut cont de colegii care au ore si in alte scoli.
beatrisaoana
 
Mesaje: 16
Membru din: 16 Mai 2012, 15:10

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde sportiv » 18 Apr 2015, 20:22

Se pot pune doua ore, dar nu consecutiv, in aceeasi zi

Se pot pune ÎN ACEEAȘI ZI, sau nu? :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde anamaria5_10 » 19 Apr 2015, 16:13

sportiv scrie:
anamaria5_10 scrie:
miliar58 scrie:Păi, noi ne conducem după ordinul ministrului sănnătății, ori după cele ale învățământului? La 7 ore/săptămână , vrem nu vrem, avem o zi cu 2 ore!

Probabil ca va referiti la ciclul primar cand spuneti despre 7 ore/saptamana la o anumita disciplina. Altfel la ciclul gimnazial sau liceal nu exista in planurile cadru mai mult de 5 ore/saptamana de disciplina.
Oricum Ordinul 1955/1995 nu interzice ca in orar sa fie doua ore la aceeasi disciplina, in aceeasi zi, ci doar recomanda ca acestea sa nu fie consecutive.
Ordinul ministrului sanatatii reglementeaza anumite norme de aplicat in unitatile scolare, nu incalca (contrazice) ordine ale ministrului educatiei!

N-ati amintit nimic de ministul justitiei, cel al muncii si ceilalti! :D care, toti au invedere invatamantul!

Referitor la subiectul initiat eu nu cunosc ordine ale ministrilor pe care ii amintiti, dar daca dvs cunoasteti, va rog sa le aduceti spre cunostinta celor interesati sa afle.... :idea:
anamaria5_10
 
Mesaje: 7
Membru din: 20 Mar 2005, 17:50

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde sportiv » 23 Apr 2015, 14:15

Referitor la subiectul initiat eu nu cunosc ordine ale ministrilor pe care ii amintiti, dar daca dvs cunoasteti, va rog sa le aduceti spre cunostinta celor interesati sa afle.... :idea

La cum ați răspuns, se pare că nu prea ați înțeles ce am vrut a spune! Era ceva ,,a la Tănase”! Toate cele bune! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde anamaria5_10 » 23 Apr 2015, 20:14

sportiv scrie:
Referitor la subiectul initiat eu nu cunosc ordine ale ministrilor pe care ii amintiti, dar daca dvs cunoasteti, va rog sa le aduceti spre cunostinta celor interesati sa afle.... :idea

La cum ați răspuns, se pare că nu prea ați înțeles ce am vrut a spune! Era ceva ,,a la Tănase”! Toate cele bune! :D

Sau poate comentariul dvs nu se preta la tema "Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa pe zi", ci era doar o divagatie.
Eu am incercat sa raman in subiectul initial al discutiei.
Numai bine!
anamaria5_10
 
Mesaje: 7
Membru din: 20 Mar 2005, 17:50

Re: Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa p

Mesajde sportiv » 29 Apr 2015, 13:38

Sau poate comentariul dvs nu se preta la tema "Cate ore consecutive de romana se pot preda la o clasa pe zi", ci era doar o divagatie.
Eu am incercat sa raman in subiectul initial al discutiei.
Numai bine!


Sau poate, DA! :D :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator