Castigatorii Concursului

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Sunteti multumit de clasament?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Castigatorii Concursului

Mesajde emil » 08 Feb 2009, 19:29

Orice concurs are un clasament. Eu consider ca toti participantii sunt castigatori si mai ales demni de admirat pentru ceea ce fac pentru elevii lor, pentru a imbogati si moderniza sistemul de predare.
Primii trei marcati vor primi premiile:
- O rama foto electronica, pe care va puteti expune fotografii si chiar...PPT
- O tableta grafica, pe care puteti crea desene si scheme proprii
- un memory stick de 8G pe care sa va pastrati cele mai multe materiale
Urmatorii marcati sunt considerati tot premianti si vor primi cadouri din partea CCD Focsani
Nu exista premiul I II sau III, sau mentiuni. Exista 8 premianti si 27 de castigatori! Tuturor li se va recunoaste contributia la expozitie printr-un mic gest din partea noastra.
Probabil ca acesta este un prim ... lot de educatori care inteleg ce inseamna performanta in educatie.

Va multumesc stimati colegi!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde sandor_traier » 08 Feb 2009, 19:51

Felicitari castigatorilor si in acelasi timp tuturor participantilor!
Cred ca a fost o experienta interesanta pentru toti din care fiecare a putut invata cate ceva.
Spor la treaba si asteptam urmatoarea intalnire!
____________
Sandor Traier
sandor_traier
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Oct 2006, 22:44

Mesajde cycy » 08 Feb 2009, 20:10

Felicitari tuturor participantilor, organizatorilor si evaluatorilor ! Toate lucrarile prezentate sunt utile in activitatea la clasa. Multumiri pentru ceea ce ati realizat si ati daruit si altora !
cycy
 
Mesaje: 463
Membru din: 13 Apr 2007, 16:15

Mesajde kapuselvira » 08 Feb 2009, 20:17

Felicitari tuturor participantilor! S-aveti parte de multe bucurii in activitatea didactica!
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

clasament

Mesajde toni » 08 Feb 2009, 20:30

Am scapat de emotii! :D
Castigatori suntem toti numai daca in viitorul apropiat lucrarile noastre vor duce la o crestere valorica a materialelor postate pe acest site.
Cei care au avut curajul sa se supuna judecatii publice a colegilor chiar trebuie admirati! Nu e usor lucru sa accepti asa ceva!
Celor care au chibitat le doresc sa aiba curajul sa intre in joc la editia urmatoare!
Celor din fruntea clasamentului toata admiratia!
Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca. Oscar Wilde ( :D )
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

o experienta deosebita...

Mesajde inteleapta » 08 Feb 2009, 20:41

Singurul lucru care-mi contesta dreptul de a invata este educatia.
Singurul mod de a invata este experienta.

Albert Einstein
inteleapta
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Apr 2008, 11:27

Mesajde kristina_racoasa » 08 Feb 2009, 21:12

Felicitari castigatorilor!
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde efodorean » 08 Feb 2009, 22:08

Sincere felicitari tuturor participantilor!

Multumiri pentru bucuria pe care am trait-o urmarind materialele expuse.

Succes in activitatile viitoare si un semestru II plin de impliniri.

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde maria_oniga » 08 Feb 2009, 22:29

Mulţumesc juriului pentru apreciere, organizatorilor pentru lăudabila iniţiativă. Sunt un pic năucită. Cu atât mai mult cu cât, într-un fel, abandonasem. Nu mai aveam puterea să accept şi la rubrica de specialitate note ca cele din concurs. Dar, poate că reţinerea unei bune părţi din concurenţi de a continua a făcut ca fenomenul notelor fantomă să înceteze.
Mi-ar fi plăcut totuşi, să ne implicăm mai mult, să învăţăm unii de la alţii pentru că dintr-un clasament, oricare-ar fi, nu vom învăţa nimic. Eu am încercat… cu riscul de a supăra.
Şi, ca-n prima zi, mă înclin încă o data în faţa tuturor participanţilor. Pentru curaj. Şi nu mai puţin, pentru materialele prezentate.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde kataling2000 » 09 Feb 2009, 11:33

Buna ziua. Fiind interesat de lucru in PPT am ajuns pe acest site cu ajutorul motorului Google in urma cu 2 saptamani. Am ramas uimit de cate se pot face in PPT. Am descarcat toate aceste prezentari si am incercat sa vad cum se fac unele chestii. Din pacate unele lectii au fost parolate si nu am avut ce vedea. As fi fost tentat sa particip si eu la acest concurs, dar din pacate nu sunt in invatamant si nu stiu ce pasi trebuie urmati intr-o lectie. Asa ca m-am multumit cu privitul din exterior. Pe deasupra am facut si un clasament. Bineinteles, la nivelul cunostintelor mele. Din pacate am fost pe langa cel dat de organizatori. Oricum, sunt multumit ca am nimerit un singur loc (locul unu). Se vede de la distanta ca este un material muncit. As vrea totusi sa fac unele precizari. Mi-am facut si cont doar pentru a putea comenta.Sper sa nu deranjez pe nimeni. Este doar parerea mea .
1.Consider ca nu toti au avut sanse egale , lectiile fiind adaugate in zile diferite. Cei din urma au fost cei dintai. Poate s-au inspirat din lectiile celorlalti (sau poate nu).
2.Compozitia juriului nu a acoperit toate disciplinele inscrise in concurs. Daca s-a urmarit doar partea de lucru in PPT, atunci e OK. Cu toate ca majoritatea lectiilor din primele locuri sunt de profil real.
3.Diferenta mare intre notele date de membrii juriului la aceleasi lectii. O lectie a fost notata cu 2 de un membru si cu 16 de altul. O diferenta umilitoare. La nota 2 practic nu ai facut nimic. Si este o lectie foarte muncita. Chiar daca a abuzat de .gif-uri animate. Cei mici trebuie atrasi. De exemplu, lectia In lumea povestilor, abuzeaza in animatii, iar unele litere ale alfabetului sunt greu de citit(in comparatie cu Recapitulare.Exercitii si probleme. Ordinea efectuarii operatiilor.
4.Unele lectii nu au deloc interactivitate, doar o prezentare care merge din slide in slide si s-au clasat mult mai sus fata de altele cu interactivitate.
5.In lectia Oxigenul pur si simplu s-au copiat din manual cateva formule si cam atat. Daca analizezi lectia Orchestra simfonica iti dai seama ca toate acele imagini si sunete sunt de pe internet, autorul doar asezandu-le pe slide(comparand cu lectia dnei. Kapus Elvira).Lectia Fractii a primit cate 17 puncte, la egalitate cu Orchestre simfonica. Daca urmariti cu atentie veti vedea ca din 28 slide-uri , 18 sunt cu „Gresit” si „Corect” . Ce s-a notat aici? Lectia Axa numerelor reale nu are nimic interactiv. Se pleaca de la algebra si se ajunge la geometrie. Dar nu sunt profesor asa ca…se poate.Lectia Excel mi se pare foarte aglomerata si colorata. In multe lectii trebuie sa alergi pur si simplu dupa butoane, ele nefiind puse in acelasi loc.Lectia Ce te legeni... de pe locul 9 o consider mult mai slab calitativ si tehnic fata de Substantivul, a dl. Toni.
Concluzia mea: Nu cred ca se pot pune in aceeasi „oala” lectiile care se folosesc la liceu cu cele de la ciclul primar. Am inteles ca notarea s-a facut strict la partea tehnica si nu la ceea ce a transmis lectia. Dar nu cred ca un liceean este incantat de gifuri animate si nici un elev abia intrat in scoala de scriptologie. Consider ca fiecare lectie este foarte buna. Juriul (dupa mine) nu a tratat corect toate lucrarile, ceea ce se vede in diferenta mare de note date la aceeasi lucrare.
Sper sa nu fi deranjat prea mult unele persoane. Le doresc tuturor mult succes in continuare si poate, daca se mai organizeaza vreun concurs sa pot participa si eu.
As recomanda celor de la didactic.ro sa foloseasca un scrip php ca cei ce vor sa descarce sa fie inregistrati. :wink:
kataling2000
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Feb 2009, 10:16

Mesajde crinnna » 09 Feb 2009, 12:00

Juriul a fost format doar dintre profesori care predau discipline reale. Nu vi se pare ca in prima jumatate a clasamentului e o ingramadeala de lectii de la disicplinele reale ?
crinnna
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Ian 2009, 15:28

Mesajde crinnna » 09 Feb 2009, 12:22

Parerea mea este ca lectia AXA NUMERELOR REALE nu merita sa ocupe locul 3. In schimb, sunt total de acord cu lectia de pe locul 1.
crinnna
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Ian 2009, 15:28

Mesajde emil » 09 Feb 2009, 12:24

Raspuns pnetru kataling2000

Apreciez comentariile facute sincer, corect si la obiect. Nu spun formal, pentru ca nu obisnuiesc decat sa fiu direct.
Un concurs organizat pe un Forum nu se poate bucura nicidecum de obiectivitate tehnica, dovada fiind problema cu notele date fara justificare, note date de ... guzganii de internet ascunsi in spatele unui monitor, lasi, invidiosi, rai!
In ceea ce priveste juriul, sunt si ei oameni, pot aprecia mai mult sau mai putin obiectiv. Daca insa ati vedea cat de minutios au lucrat si cum justifica fiecare punct acordat, pe fise individuale, tabele comparative, etc... v-ati convinge ca au facut dezinteresat totul Oamenii sunt voluntari, nu au fost remunerati, nu au primit nicio recompensa, decat ... "multumirile" care apar pe acest forum si pe care probabil ca le recepteaza si ei. Cat priveste calificarea juriului, nu este importaanta disciplina lor de predare ci experienta in lucru cu PPT. Cercetati! Va rog sa observati transparenta acestui concurs. Transparenta implica si multa munca in spate!
Mai subliniez si fapatul ca acesta este un concurs privat, finantat de o persoana, care insa nu isi aroga vreun drept de stapan dar nici nu accepta comentarii fara suport(nu ale dvs.!).
Va promit ca voi continua cu astfel de concursuri in care voi cauta sa stimulez creatia colegilor nostri pe care ii admir pentru ceea ce fac. Ii stiu pe multi dintre ei, anonimi, foarte buni in munca lor, foarte dornici de nou.
Peste cca. o luna voi veni cu o propunere noua, in folosul tuturor.

Va multumesc de observatii.
Ultima oară modificat de emil pe 09 Feb 2009, 15:07, modificat de 2 ori în total.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Castigatorii concursului

Mesajde constantanistor » 09 Feb 2009, 13:09

Primiti si din partea mea cele mai sincere aprecieri (pozitive) pentru participarea la acest concurs.Felicitari tuturor candidatilor, indiferent de clasament! Parafrazand un personaj literar as spune: "cu didactici ca voi, nu am a ma teme!". D-voastra, chiar si cei din urma, veti fi cei dintai! - asa suna un concept biblic. Pentru ca prin si cu d-voastra, aici si acum, incepe adevarata reforma a invatamantului romanesc. Cu stima si adanca recunostinta, Constanta Nistor
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Mesajde grigore_geta » 09 Feb 2009, 14:21

Felicitari castigatorilor, organizatorilor si mai ales celor premiati!
Acum sunt si eu de acord cu cineva care propunea ca la aceste concursuri sa existe mai multe sectiuni. Poate pe viitor va exista si o astfel de clasificare. Oricum invatatorii propunatori au fost la inaltime!!
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Următorul

Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori