Casa da copii(centru de plasament)

Casa da copii(centru de plasament)

Mesajde cristina38 » 10 Mar 2009, 22:31

:cry: Dragi colegi ,am o rugaminte :daca stie cineva o metoda de a invata copii cu dizabilitati ,ceasul (notiunea timpului),deoarece nu gasesc metode eficiente de a-i invata ceasul.Sunt educator(instructor de educatie) intr-un centru de plasament,si am in grupa 8 fete cu diverse grade de deficienta de la foarte grav in sus.Le multumesc colegilor( care lucreaza cu astfel de copii)daca inteleg cu ce problema ma confrunt si care ma vor ajuta.Am cautat pe net,cred ca as avea nevoie de planse sau ...chiar nu stiu dar as vrea foarte mult sa ii pot invata cumva ceasul macar pe citiva :? :?
cristina38
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mar 2009, 07:00

materiale

Mesajde theofana_psy » 21 Mar 2009, 15:27

ai putea incerca prin exemple : la ora 7 fix ne trezim....ceasul este cu limba mica la 7 si ce mare la 12...deci este 7 fix...cand mai este fix? si cand luam masa..........la ora 7 jumate mergem la scoala.....si asa mai departe....sper sa mearga........

eu caut metoda pentru insusirea zilelor saptamanii...de catefv luni bune ne chinuim sa invatam zilele.de cateva saptamani singurul progres a fost ca din cele 7 cuvinte invatate sa mi se spuna un cuvant.la nimereala.....
theofana_psy
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Apr 2008, 11:43

Mesajde cristina38 » 21 Mar 2009, 18:43

Teofana,multumesc pt. sfat.Iti dau si eu unul poate nu la fel de bun :incearca sa faci o pauza de la activitate si joaca niste jocuri de relaxare cu ei cateva zile,apoi reia treptat dar cu pauze de relaxare.Iti multumesc pt. sfat. :D
cristina38
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mar 2009, 07:00


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori