Carte matematica bacalaureat

Carte matematica bacalaureat

Mesajde kinggeorge » 01 Iun 2010, 19:57

Buna ziua!Sunt elev in clasa a XI-a ,profil de MI si as vrea sa ma apuc de invatat pentru bacalaureatul de anul viitor inca din vara.Intrebarea mea pentru dumneavoastra ar fi daca stiti o carte buna de pregatire pentru bac-matematica M1- (un caz ideal ar fi sa contina si teorie).Sperand ca imi veti da sugestii, le astept cu nerabdare. O zi buna!
kinggeorge
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mai 2008, 21:05

Re: Carte matematica bacalaureat

Mesajde id_dobreandrei » 11 Sep 2010, 08:44

Eu iti recomand sa lucrezi din variantele oficiale date in 2009. Sunt foarte bune si sunt gratuite !

Acesta este link - ul: [ sters link ]

Tot aici gasesti si variantele oficiale date la bac in anul 2010
id_dobreandrei
 
Mesaje: 8
Membru din: 07 Aug 2006, 16:35
Localitate: Ploiești

Re: Carte matematica bacalaureat

Mesajde prodidactica » 25 Sep 2010, 21:55

N-ar fi fost mai simplu sa indicati sursa chiar oficiala [sters link] ?

Intelegem ca doriti sa va mariti traficul pe site, dar acelea sunt materiale pregatite de Ministerul Educatiei la care situl mateinfo.ro nu aduce nimic nou.
prodidactica
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2007, 23:27

Re: Carte matematica bacalaureat

Mesajde emil » 26 Sep 2010, 09:29

Nu credeti ca ar trebui sa raspundeti exact la solicitare? Persoana, elevul care a generat acest topic solicita o carte dupa care sa se pregateasca si nu linkuri la subiectele oficiale, pe care, fiti siguri, le gaseste singur....
Va rog sa interveniti pe forum numai daca puteti ajuta!

Va multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Carte matematica bacalaureat

Mesajde prodidactica » 26 Sep 2010, 21:01

emil scrie:Nu credeti ca ar trebui sa raspundeti exact la solicitare? Persoana, elevul care a generat acest topic solicita o carte dupa care sa se pregateasca si nu linkuri la subiectele oficiale, pe care, fiti siguri, le gaseste singur....
Va rog sa interveniti pe forum numai daca puteti ajuta!

Va multumesc


Intr-adevar pot ajuta elevul care intreaba despre o carte de pregatire pentru bacalaureat, dar nu va vor place raspunsurile mele:

- Nu exista nici o carte buna pe piata aparuta recent. Cartile de pregatire a bacalaureatului aparute in ultimii ani sunt facute de mantuiala, cu greseli enorme de matematica.

- Singura recomandare pe care as putea sa o fac este un site Internet, dar ati aratat clar ca-l veti sterge.

P.S. Foarte ciudata atitudinea de a sterge referinte catre situri publice ale Ministerului Educatiei. Linkuri catre situri indoielnice (ca practici si continut) stau pe site 14 zile fara probleme si cand mentionez situl Ministerului vi se aprinde lampa de atentionare pentru cenzura!
prodidactica
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2007, 23:27

Re: Carte matematica bacalaureat

Mesajde prodidactica » 26 Sep 2010, 21:12

Sunt curios sa vad in baza caror reguli de utilizare ale forumului didactic.ro sunt permise doar anumite linkuri. As aprecia daca cineva mi-ar putea da referinta caci nu am gasit nimic de acest gen.
prodidactica
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2007, 23:27

Re: Carte matematica bacalaureat

Mesajde emil » 26 Sep 2010, 21:15

Am sters linkurile care erau superflue acestui topic. DE altfel, chiar dvs. ati criticat postarea unui link numai in scop de crestere trafic... Am explicat ca elevul stie sigur ceea ce propuneti dvs. pentru ca e principala sursa de informare, respectiv site MECTS.
Nu va sterge nimeni linkurile cu conditia sa nu faceti reclama.
Prin urmare, puteti raspunde cu indicarea unor surse bibliografice utile mentinandu-va in topic.
Vom publica inclusiv siteul dvs. cu conditia sa va spuneti corect numele si sa va completati profilul de pe didactic.ro

PS. aprecierile dvs. despre carti sau culegeri publicate, in afara de cele ale dvs..., nu sunt corecte... sau nu sunt "fair"


Multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Carte matematica bacalaureat

Mesajde prodidactica » 27 Sep 2010, 00:00

emil scrie:Nu va sterge nimeni linkurile cu conditia sa nu faceti reclama.

Ce interes as avea sa fac reclama MECTS? Ati sters link-ul in care mentionam sursa corecta a materialelor dintr-un alt link pe care l-ati acceptat fara probleme timp de 2 saptamani.

Vom publica inclusiv siteul dvs. cu conditia sa va spuneti corect numele si sa va completati profilul de pe didactic.ro

Multumesc, dar nu este nevoie. Nu am intervenit ca sa fac reclama.

PS. aprecierile dvs. despre carti sau culegeri publicate, in afara de cele ale dvs..., nu sunt corecte... sau nu sunt "fair"


In baza experientei personale am emis o conjectura asupra tuturor cartilor de pregatire a bacalaureatului la matematica publicate sa zicem in ultimii 3 ani. D-voastra inteleg ca sustineti contrariul. Daca d-voastra imi indicati o (DOAR UNA) carte de pregatire a bacalaureatului la matematica publicata in ultimii 3 ani, care nu are greseli enorme de matematica, atunci imi retrag afirmatia si cer scuze acelei edituri. Altfel raman la parerea mea chiar daca si d-voastra v-o mentineti.
prodidactica
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2007, 23:27


Înapoi la Matematică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron