Carnavalul Martisorului

Carnavalul Martisorului

Mesajde dana_t » 27 Feb 2005, 00:49

Am organizat si desfasurat Carnavalul Martisorului, o sarbatoare inventata, dar putem sa folosim orice prilej pentru a-i face pe copii sa se distreze, sa se omogenizeze colectivul.

Despre carnaval:
1. Am organizat un joc: Reteaua. Parintii au stat in spatele copiilor si le-au spus un cuvant "frumos". Am aruncat un ghem de la unul la celalalt, fiecare pastrand un capat, cand ghemul ajungea la el. O data cu ghemul, copiii spuneau cuvantul ales. Am vazut astfel cat suntem de uniti, apoi, am numit cativa care au dat drumul firului. Reteaua s-a desirat. Cu totii au inteles acest mesaj, mai ales parintii, care erau in spatele copiilor....

2. Pe spatele copiilor am pus un chestionar pe care l-au completat parintii. Cu diferite preferinte ale lor si ale copiilor. Apoi au fost intrebati copiii acelasi lucru. Au confirmat sau au infirmat ceea ce au scris parintii, in functie de cat de mult se cunosteau reciproc.

3. A venit randul jocurilor organizate de parinti: primul a fost un concurs de sarituri in saci ( de plastic si din rafie), desfasurat pe coridorul scolii.

4. Joc: Culesul merelor din apa, cu gura, neajutati de maini. A fost f. hazliu. Copiii au facut fata provocarii.

5. Joc: cate o grupa de copii legati la ochi dadeau sa manance colegilor budinca din pahare de unica intrebuintare. Au fost destule pahare cu budinca, astfel incat sa fie si intr-o parte si in cealalta a baricadei...

6. Cine tine mai mult in aer o minge? Am folosit o paleta de tenis (din plastic), iar mingea era din burete.

7. Dans cu baloanele legate de picior. Copiii erau vigilenti sa nu le sparga colegii baloanele, dar urmareau sa sparga ei baloanele colegilor...
Nota: am avut "la bataie" peste 200 de baloane...

8. Concurs pentru baieti: cei inscrisi in concurs au mancat (fara maini) piscoturi din farfurii. Cand erau cu mancarea mai in toi, i-am oprit si am spus ca va castiga acela care....fluiera primul. Ei erau cu gura plina de piscoturi....A castigat cel care a mancat mai putin si a realizat sarcina....

9. Jocul cu lingurile: Copiii aveau linguri de lemn legate cu o sfoara de brau si au avut sarcina sa deplaseze o minge de tenis folosind doar acea lingura. Si aici a fost distractie maxima!

10. Concurs de mancat prajituri cu frisca, nefolosind mainile sau alte instumente. Parca au venit de la un razboi cu frisca, nu alta!

Cred ca niciodata nu am avut parte de o serbare mai distractiva, mai frumoasa. Le multumesc parintilor pentru implicare. Au fost minunati! Despre copii, ce sa mai spun.....!

Numai bine!
Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde efodorean » 27 Feb 2005, 10:28

:lol: Sincere FELICITARI , Dana!

Uneori este bine sa ne amintim ca acesti copii,care ne-au fost dati in grija,mai au nevoie si de distractie.
Motive ca sa-i adunam pe toti: copii,parinti, educatori se gasesc.Totul este sa dorim acest lucru!
Daca s-o mai incalzi vremea voi organiza si eu un astfel de carnaval si ne vom juca dupa "reteta" voastra.
:P Multumesc pentru idei! :lol:

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde stanuta_grigorica » 27 Feb 2005, 16:04

Si mie mi-au placut lucrurile pe care le-ai facut!!!!!Cel mai important lucru mi s-a parut acela ca i-ai implicat si pe parinti.E tare greu sa-i faci sa participe alaturi de copiii lor la astfel de activitati!Considera ca ...se dau in spectacol,gratuit,fara sa realizeze ca pentru copiii lor e cel mai bun lucru pe care il pot face...Aceste activitati nu vor fi uitate usor de cei mici,ii marcheaza benefic...parintii lor pot sa fie din nou copii,ca si ei...
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

superb!

Mesajde toni » 02 Mar 2005, 22:40

ai avut o idee grozava! si e prea interesanta ca sa nu o urmam si noi! brava!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori