Care sunt responsabilitatile sefului ariei curriculare?

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Care sunt responsabilitatile sefului ariei curriculare?

Mesajde aannyy » 27 Sep 2006, 13:03

Stiti cumva care sunt obligatiile responsabilului ariei curriculare? In speta "Om si societate".
Multumesc! :?:
aannyy
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Sep 2006, 13:00

fisa postului

Mesajde mirela-barcan » 29 Sep 2006, 12:08

Va trimit privat un model de fisa a postului responsabilului comisiei metodice. Sper ca aveti un program de dezarhivare.

P.S. Daca doriti si alte "sabloane" pentru comisia metodica, scrieti-mi pe adresa mirelabarcan@yahoo.com. Am elaborat un kit al responsabilului.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde mirelar » 04 Noi 2006, 12:09

Doamna barcan ,va raman profund indatorata daca imi trimiteti si mie kit -ul responsabilului de comisie metodica sau orice alte "sabloane " cum le numiti dumneavoastra.
.
Multumesc!
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Mesajde cristyna » 04 Noi 2006, 16:31

Doamna Barcan, va rog mult sa imi trimiteti si mie modelul de fisa si "sabloane". E prima data cand raspund de comisia metodica.

Adresa mea este cristyna79@yahoo.com

Va multumesc mult.
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde getachitu » 07 Noi 2006, 03:09

Doamna Barcan, va rog mult sa imi trimiteti si mie modelul de fisa si "sabloane". E prima data cand raspund de comisia metodica.

Adresa mea este irigc@yahoo.com

va multumesc anticipat.
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

Mesajde mirelar » 11 Noi 2006, 10:08

Am uitat sa scriu adresa de e-mail:radu_m_mirela@yahoo.com.
Multumesc!
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Care sunt responsabilitatile sefului ariei curriculare?

Mesajde lilig » 23 Noi 2006, 08:47

As avea si eu nevoie de modelul de fisa si de acele sabloane. Va multumesc mult!
Adresa mea este:
liligeczi@yahoo.com
lilig
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Ian 2006, 14:21

Mesajde mirela-barcan » 23 Noi 2006, 10:11

Recitind mesajele, nu îmi amintesc dacă am trimis şi pentru mirela_r materialele pentru comisia metodică. Mirela, dacă nu le-ai primi, poţi să-mi dai un semn şi se rezolvă.
Numai bine tuturor!
Mirela Barcan
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Care sunt responsabilitatile sefului ariei curriculare?

Mesajde lilig » 23 Noi 2006, 10:27

Va multumesc mult pt. materialele trimise, sunt de nota 10 cu steluta! Felicitari!
lilig
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Ian 2006, 14:21

responsabilul ariei

Mesajde tatiana_marin » 24 Noi 2006, 20:52

Trimiteti-mi, va rog si mie aceste documente, daca ziceti ca sunt super. Aveti cumva si un model de fise cu responsabilitatile membrilor comisiei?Adresa:
mluci89@yahoo.com.
Multumesc anticipat.
tatiana_marin
 
Mesaje: 5
Membru din: 19 Feb 2006, 13:49

responsabilitatiile sunt urmatoarele

Mesajde delia_2007 » 21 Oct 2007, 08:33


Art. 36
Artibutiile catredelor/ comisiilor metodice sunt urmatoare:
a) elaboreaza propunerile pentru oferta educationala a unit de invat. si strategii ale acesteia, cuprinzand obiective, finalitati, resurse materiale si umane, curriculum la decizia scolii;
b)elaboreaza programe de activitati semestriale si anuale;
c)consilieaza cadrele did. , in procesul de elaborare a proiectarii did. si a planificarilor semestriale;
d)elaboreaza instrumentele de evaluare si notare;
e)analizeaza periodic performantele scolare ale elevilor;
g)monitorizeaza pargurgerea programei la fiecare clasa si modul in care se realiz. eval. elevilor;
h)seful de catedra/ comisie metodica stabileste atributiile fiecarui membru al comisiei;
i)seful comisiei evalueaza activitatea fiecarui membru al comisiei metodice si propune consiliului de administratie calificativele anuale ale acestorain baza unui raport bine docum.;
j) organizeaza activitati de formare continua si de cercetare - actiuni specifice unitatii de invatamant, lectii demonstrative, schimburi de experienta;
k)seful de catedra sau un membru desemnat de acesta efectueaza asistente la lectiile personalului didactic de predare si de instruire practica din cadrul comisiei; cu precadere la stagiari si la cadrele didactice nou venite in unit. de invat.
l) elaboreaza informari, semestrial si la cererea directorului, asupra activitatii comisiei met, pe care le prezinta in consiliul profesoral;
m) implementeaza si amelioreaza standardele de calitate specifice.
Art 37. (1) Seful comisiei medodice raspunde in fata directorului si a nspectorului de specialitate de activitatea profesionala a membrilor acesteia.
(2) Seful comisiei medodice are obligatia de a participa la toate actiunile initiate de director si de a efectua asistente la ore de curs, cu precadere la stagiari si la cadrele didactice nou venite in unit. de invat. sau la cei in activ. carora se constata disfunctii in procesul de predare - invatare sau in relatia profesor-elev.
(3) Sedintele comisiei metodice se tin lunar, dupa o tematica aprobata de directorul unitatii de inv., sau ori de cate ori directorul ori membrii comisiei considera ca este necesar.

Asta-i teoria, daca vreti mai multe detalii mai vb
delia_2007
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Oct 2007, 07:44

Re: Care sunt responsabilitatile sefului ariei curriculare?

Mesajde epaminonda » 26 Oct 2009, 17:53

As putea beneficia si eu de ajutorul dvs, dragi colegi?..Am nevoie de aceste materiale, mai ales ca e primul an in care ma ocup ed comisia metodica. Multumesc.
[cenzurat, va rog comunicati prin mesaj privat]
epaminonda
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Sep 2008, 18:06

Re: Care sunt responsabilitatile sefului ariei curriculare?

Mesajde maria52preda » 29 Noi 2009, 11:54

Va rog frumos, puteti sa-ti trimiteti si mie Fisa postului , si celelalte materiale legate de activitatea de responsabil comisie metodica? Adresa:
[cenzurat, va rog comunicati prin mesaj privat]
Multumesc frumos
maria52preda
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Oct 2009, 22:14

Re: Care sunt responsabilitatile sefului ariei curriculare?

Mesajde lal_adriana » 24 Sep 2016, 21:00

Doamna Barcan, va rog mult sa imi trimiteti si mie modelul de fisa si "sabloane". E prima data cand raspund de comisia metodica.

Adresa mea este: dana_lal@yahoo.com.

Va multumesc.
lal_adriana
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Noi 2009, 20:42

Re: Care sunt responsabilitatile sefului ariei curriculare?

Mesajde margo11 » 24 Sep 2016, 22:48

Doamnă, va rog frumos, puteti sa-mi trimiteti si mie Fisa postului , si celelalte materiale legate de activitatea de responsabil comisie metodica? Adresa mea : margarita.coltisor@yandex.ru . MULTUMESC ANTICIPAT...
margo11
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Sep 2016, 22:37

Următorul

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron